پروفایل
آیا استفاده از عطر در دوران بارداری و شیردهی ضرر دارد؟
اوژن استوار 8 تیر 1401 15 بازدید

خوش‌بو بودن بخشی از حفظ بهداشت هر فردی است؛ اما عطرها و دئودورانت‌های تجاری معمولی ممکن است برای استفاده در دوران بارداری خیلی گزینه مناسبی نباشند. آن‌ها معمولاً حاوی مواد شیمیایی مضر هستند که می‌توانند از طریق خراشیدگی‌های جزئی پوست به پوست نفوذ کنند یا هنگام استفاده در دوران بارداری جذب پوست شوند و احتمالاً عوارضی را در پی خواهند داشت. 

البته میزان قرار گرفتن در معرض این مواد شیمیایی نیز بسیار حائز اهمیت است. بنابراین، استفاده از دئودورانت‌ها و عطرهای قوی در دوران بارداری ممکن است باعث تهوع، سردرد و یا حساسیت شود.

 به‌طورکلی، بهترین کار این است که مادران شیرده از عطر زدن در این دوران بپرهیزند. حتی برخی از متخصصین توصیه می‌کنند مادران شیرده از لباس‌هایی که قبلاً آغشته به ترکیبات عطر شده‌ نیز استفاده نکنند. جالب است بدانید که حتی شوینده‌ صابونی یا شامپویی که برای شستشوی پوستتان استفاده می‌کنید نیز ممکن است در این گروه قرار بگیرد. عطرها حاوی مواد شیمیایی به نام فتالات هستند و دقیقاً یکی از دلایل منع عطر زدن در دوران شیردهی، بارداری و حتی قبل از آن همین ماده شیمیایی مضر است.

در کنار استفاده از عطر در دوران بارداری، می‌توانید لوسیون های مخصوص ماساژ را امتحان کنید، در این صورت علاوه برداشتن عطری ملایم، از ویژگی دیگر آن‌که روغنی مناسب برای ماساژ است، بهره می‌برید. همچنین روغن‌های گیاهی و خواص مؤثر آن‌ها نیز قابل‌استفاده در دوران بارداری هستند. روغن‌های گیاهی با افشانه‌ها و لوسیون بدن مختلف هستند. این محصولات به‌صورت روغن مایع غلیظ و معطری هستند که از گیاهان گرفته می‌شوند.

 توجه داشته باشید که برخی از روغن‌های گیاهی در دوران بارداری برای خانم‌ها توصیه نمی‌شود به این دلیل که در صورت استفاده بر روی پوست می‌توانند شمارا مسموم کند. بهتر است برای استفاده از این روغن‌ها در دوران بارداری با متخصصین مراقبت‌های بهداشتی یا رایحه درمان‌ها صحبت کنید. همچنین سعی کنید محصولات جدید را در این دوران کمتر استفاده کنید چراکه پوست شما نیز در این دوران از حساسیت بیشتری پیدا می‌کند در عوض می‌توانید از عصاره و روغن‌های خاص گیاهی و طبیعی مثل مرکبات استفاده کنید که مطمئن‌تر هستند و خطری هم تولید نمی‌کنند. تا انتهای این مقاله از فروشگاه عطر و ادکلن با ما همراه باشید.

 

مطالبی که قرار است در این مقاله بخوانید:

 

استفاده از عطر در دوران بارداری برای سلامتی جنین مضر خواهد بود؟

بسیاری از متخصصان و پزشکان بر این باورند که این عطرها جذب پوست نمی‌شوند و بر روی سطح پوست می‌مانند و استفاده از عطر در دوران بارداری مانعی ندارد. حتی اگر زخم و خراشی نیز بر روی پوست باشد، مواد سمی داخل عطر به آن اندازه نیست که بتواند از طریق این خراش‌ها برای مادر یا جنین خطر ایجاد کند.

 بهتر است نسبت به استفاده از عطر در دوران بارداری احتیاط بیشتری خرج دهید تا از بروز انواع حساسیت و آلرژی در این دوران پیشگیری کنید. اگر بتوانید در این دوران از عطرها و افشانه‌های ارگانیک استفاده کنید که از رایحه و اسانس‌های طبیعی تهیه‌شده‌اند و در ترکیبات آن‌ها مواد مضر شیمیایی وجود نداشته باشد، خیلی بهتر است. اگر در مورد ترکیبات و مواد تشکیل‌دهنده عطر نگران هستید، می‌توانید قبل از استفاده از آن، با پزشک خود مشورت کنید.

 

استفاده از عطر در دوران بارداری برای سلامتی جنین مضر خواهد بود؟

 

بیشتر بخوانید: معرفی پرفروش ترین عطر زنانه در ایران

 

استفاده از عطر در دوران شیردهی بدونِ ‌خطر است؟

استفاده از عطر در دوران شیردهی را موکول کنید. منظورم از عطر، گسترده وسیعی از محصولات آرایشی و بهداشتی را شامل می‌شود؛ یعنی از استعمال عطر، ادکلن، انواع لوسیون و نیز صابون‌های معطر بدن در دوران شیردهی خودداری کنید.

آیا از تأثیر عطر روی شیر مادر باخبر هستید؟ در بسیاری از عطرها و برخی از لوازم‌آرایشی، مواد شیمیایی وجود دارد که برای نوزادان ضرر دارد. این مواد ممکن است به بدن و شیر مادر نفوذ پیداکرده و وارد بدن نوزادتان شود، بنابراین درزمینهٔ سلامتی نوزاد، خطر نکنید.

یکی از مواد شیمیایی موجود در برخی از شیرها که خطر ابتلا به سرطان سینه را نیز زیاد می‌کند، فتالات است. تحقیقاتی در این زمینه انجام‌شده و مشخص‌شده است که فتالات موجود در عطر می‌تواند از طریق شیر به نوزاد انتقال پیدا کند.

یکی دیگر عوارض عطر در دوران شیردهی این است که محصولات معطر قادرند پوست بسیار حساس فرزند شمارا تحریک کنند. این مسئله بر خلق‌و‌خوی کودک اثر منفی دارد و ممکن است منجر به بروز یا تشدید کولید نوزادی شود.

 استفاده از ادکلن در دوران شیردهی نیز فرقی با استفاده از عطر در این دوران ندارد. عطرها کمی غلیظ‌‌تر از ادکلن هستند و به دلیل همین غلظت، بوی ماندگارتری ایجاد می‌کنند.

 

 استفاده از دئودورانت ها و عطرها در دوران بارداری مضر است؟

معمولاً استفاده از دئودورانت‌ها و عطرها در دوران بارداری بی‌ضرر تلقی می‌شود. اکثر پزشکان اعتقاددارند که مواد شیمیایی موجود در دئودورانت‌ها و عطرها به پوست نفوذ نمی‌کنند بلکه روی سطح پوست باقی می‎ماند. حتی اگر بریدگی‌های جزئی‌ای هم‌روی پوست وجود داشته باشد، مواد مضر شیمیایی موجود در این محصولات آن‌قدری نیست که آسیب قابل‌توجهی به مادر یا جنین وارد کند.

شما می‌توانید به‌جای عطرهای مواد شیمیایی، از عطرهای طبیعی استفاده کنید؛ زیرا برخی از مواد شیمیایی قوی می‌توانند جذب پوست شوند، حتی اگر بریدگی هم وجود نداشته باشد. بااین‌حال باید مراقب دئودورانت‌ها و عطرهایی بود که ممکن است باعث ایجاد واکنش آلرژیک در دوران بارداری شود. در حالت ایدئال، بهتر است عطرهایی که ارگانیک و حاوی ترکیبات کاملاً طبیعی هستند، استفاده شود.

 

عوارض احتمالی استفاده از عطر در دوران بارداری چیست؟

 بهتر است از انواع طبیعی عطرها و لوازم‌آرایشی که در ترکیبات آن‌ها از مواد گیاهی استفاده‌شده، استفاده کنید. سعی کنید عطر را ابتدا زمانی استفاده کنید که تصمیم دارید در خانه بمانید تا اگر بوی آن شمارا اذیت کرد، بتوانید دوش بگیرید. همچنین می‌توانید به‌جای عطر از لوسیون‌های کمی معطر استفاده کنید. لوسیون‌هایی با عطر هل یا نعناع حتی می‌تواند در رفع حالت تهوع نیز مؤثر باشد.

همچنین ممکن است شما در دوران بارداری نسبت به عطر همسر خود احساس بدی داشته باشید و با بوی آن حالت تهوع به شما دست بدهد. در این حالت بهتر است از همسر خود بخواهید عطر خود را تغییر دهد. همچنین استفاده از عطر توسط مادر در زمان شیردهی توصیه نمی‌شود. این موضوع به این دلیل است که کودکان بوی طبیعی بدن مادر خود را به بوی هر عطر دیگری ترجیح می‌دهند. علاوه بر این ممکن است عطر برای کودکان حساسیت‌ ایجاد کند. بعضی زنان که زندگی خود را پیش از تولد کودکشان با شرایط بدون عطر سازگار کرده‌اند.

 

بیشتر بخوانید: خوشبوترین عطر مردانه در ایران

 

استفاده از عطرها در دوران شیردهی ضرر دارد؟

ایمی ابوشمسیه، دانشیار بالینی اطفال در UCSF Fresno، می‌گوید: هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد یک مادر شیرده نباید از ضد عرق استفاده کند. آلومینیوم به‌طور طبیعی معمولاً در محیط یافت می‌شود، بنابراین شما بیشتر از مصرف مواد غذایی در معرض این مواد قرار دارید، نه محصولات پوستی! و حتی با استفاده مکرر هم این مواد به‌ندرت به شیر مادر می‌رسند."

بهتر است شما به سراغ یک نوع عطر ضد الژی و ملایم بروید، زیرا نوزادان نسبت به رایحه بسیار حساس هستند و استفاده از محصولات بسیار معطر روی پوست یا نزدیک نوک پستان‌ها، می‌تواند باعث سردرگمی نوزاد شود.

بهتر است از عطرها در قسمت‌های قفسه سینه و پستان‌ها استفاده نکنید؛ زیرا با اسپری کردن عطرها بر این نواحی ممکن است ذرات عطر روی نوک پستان شما برسد باعث ایجاد طعم ناخوشایندی برای نوزاد شود. باید توجه داشته باشید که نوزادان زمان قابل‌توجهی را چسبیده به سینه‌های مادر خود، روی شانه‎ها یا در موقعیتی مشابه در آغوش مادر سپری می‌کنند.

 

استفاده از عطرها در دوران شیردهی ضرر دارد؟

 

ازآنجایی‌که حس بویایی کودکان معمولاً بیش‌ازحد حساس است، مادران شیردهی باید عطرهایی که در این دوره استفاده می‌کنند باید مراقب باشند؛ بنابراین هنگام استفاده از هر عطری این موضوع را در نظر قرار دهید که  کودکتان با هر ثانیه‌ای که با شما می‌گذرانند، به‌طور تکرار عطرتان را استشمام می‌کند. 

به‌جای استفاده از عطر در شیردهی بهتر است با روش‌های طبیعی و خانگی بوی بد و عرق را از بدن خود دور کنید. در این بخش قصد داریم برخی از این راهکارها را به شما معرفی کنیم:

(اصلاح منظم موهای زائد)

(پوشیدن لباس نخی به‌جای عطر زدن در دوران شیردهی)

(شستشوی بدن با صابون‌های آ نتی باکت ریال کاملاً طبیعی)

 

استفاده از چه نوع عطرهایی در این دوران باید دوری‌کنید؟

معمولاً استفاده از عطر در دوران بارداری ممنوعیتی ندارد و مشکلی ایجاد نمی‌کند، بااین‌وجود بازهم لازم است که از استفاده برخی از عطرها در این دوران دوری‌کنید. از مصرف عطرهایی که در ترکیبات آن‌ها از روغن‌های خاصی مثل روغن کافور، تخم رازیانه، پونه، چوب غان، گیاه گالتریا (wintergreen) و مریم‌گلی استفاده‌شده است، دوری‌کنید.

سعی کنید در دوران بارداری از اسپری و عطرهایی که حاوی مواد شیمیایی مضر مثل سیلیکا، پار ابن پار ابن‌ها از پرکاربردترین دسته‌های مواد نگهدارندِ هستند( BHA یا بتا هیدرو کسی اسید، سولفات لاریل سدیم، قطران زغال‌سنگ، فراورده‌های نفت خام یا پترولیوم، پروپیلن گلیکول، تری کلوزان، پلی‌اتیلن و فرمالدئید هستند، دوری‌کنید.

اسپری و عطرهای غیر آلومینیومی را در این دوران انتخاب کنید، چراکه طبق مطالعات ارتباطی بین ترکیباتی که دارای پایه آلومینیومی هستند و زیادشدن خطر بیماری‌های عصبی مثل آلزایمر، ناپایداری‌های ژنتیکی و سرطان سینه وجود دارد.

به‌جای عطرهای تند، از بوها و عطرهای ملایم استفاده کنید. رایحه و بوهای تند و معطر حاوی ترکیب شیمیایی فتالات هستند که در عملکرد هورمونی مشکل ایجاد می‌کند. فتالات سمی است که در برخی از عطرها استفاده می‌شود و می‌تواند منجر به مشکلات پوستی، هورمونی و تنفسی شود. بعضی از وقت‌ها ممکن است نامی از این ماده بر روی برچسب عطر موجود نداشته باشد. حتی اسپری‌هایی که با برچسب عاری از فتالات عرضه می‌کنند، می‌توانند حاوی نوعی فتالات ناشناخته جایگزینی باشند که در دوران بارداری ممکن است خطراتی ایجاد کند.

 

استفاده از چه نوع عطرهایی در این دوران باید دوری‌کنید؟

 

در دوران شیردهی از چه عطرهایی باید استفاده کرد؟

چند مارک عطر و ادکلن وجود دارد که برای مادران شیرده بی‌خطر هستند. بعضی از برند عطر و لوسیون فاقد فتالات، پار ابن و مواد شیمیایی مضر تولید می‌کند و در این خصوص کاملاً به فکر سلامت مادران و نوزادان هستند.

محصول عطری دیگر که مادران می‌توانند استفاده کنند و خیالشان راحت باشد، روغن عطر تغذیه‌کننده زنبورعسل است. این روغن عطر ماده‌ای طبیعی است و اصلاً برای مادر و نوزاد ضرر ندارد. این روغن عطر عاری از مواد شیمیایی مضر است و حاوی مواد طبیعی همچون بابونه و اسطوخودوس است که به همین دلیل اثرات آرام‌بخش برای نوزاد نیز مفید است.

 

کدام رایحه‌ها برای استفاده از عطر در دوران بارداری در دوران بارداری بیشتر توصیه می‌شود:

  • عطر نعنا، رایحه‌ای عطر خنک و ماندگار
  • عطر زنجبیل، رایحه‌ای معتدل اما خنک
  • عطر اسطوخودوس، رایحه‌ای خنک و آرامش‌بخش
  • گروه بویایی مرکبات

 

نکات استفاده از عطر در دوران بارداری

در کنار استفاده از عطر در دوران بارداری، می توانید لوسیون های مخصوص ماساژ را امتحان کنید، در این صورت علاوه بر داشتن عطری ملایم، از ویژگی دیگر آن که روغنی مناسب برای ماساژ است، نیز بهره می برید. همچنین روغن های گیاهی و خواص موثر آنها نیز قابل استفاده در دوران بارداری هستند. روغن های گیاهی با اسپری ها و لوسیون بدن متفاوت هستند. این محصولات به صورت روغن مایع غلیظ و معطری هستند که از گیاهان گرفته می‌شوند.

باید توجه داشته باشید که برخی از روغن های گیاهی در دوران بارداری برای خانم‌ها توصیه نمی شوند به این دلیل که در صورت استفاده بر روی پوست می‌توانند شما را مسموم کنند. بهتر است برای استفاده از این روغن ها در دوران بارداری با متخصصین مراقبت های بهداشتی یا رایحه درمان ها صحبت کنید. همچنین سعی کنید محصولات جدید را در این دوران کمتر امتحان کنید و اگر محصولی را پیش از این مورد استفاده قرار نداده اید، آن را در این دوران بر روی پوست خود مورد آزمایش قرار ندهید، چرا که پوست شما نیز در این دوران از حساسیت بیشتری برخوردار است. در عوض می توانید از عصاره و روغن های خاص گیاهی و طبیعی مثل مرکبات استفاده کنید که مطمئن تر هستند و خطری هم ایجاد نمی کنند.

 

خطرات استفاده از عطر در دوران شیردهی

جذب فتالات از طریق شیر

برخی از پزشکان، خطر جدی استفاده از عطر را مربوط به موادی به نام فتالات می‌دانند. برخی شواهد نشان می‌دهند که فتالات می‌تواند از راه پوست، به بدن مادر جذب شده و بعد، از طریق شیر به نوزاد منتقل شود. احتمالا می‌پرسید آیا همه عطرها فتالات دارند؟ پاسخ این پرسش منفی است. عطرهای فاقد فتالات هم در بازار وجود دارند. پیش از این که فکر کنید راه حل این ماجرا خرید عطر بدون فتالات است، کمی صبر کنید. چرا که تمام خطر استفاده از عطر در دوران شیردهی به فتالات خلاصه نمی‌شود.

 

ایجاد حساسیت پوستی در نوزاد

پوست نوزاد بسیار حساس و آسیب‌پذیر است. از همین رو، ترکیبات استفاده شده در تولید عطر و ادکلن می‌توانند باعث حساسیت پوست نوزاد شوند. حساسیت پوستی نوزاد می‌تواند مشکلات جدی برای سلامت پوست او ایجاد کند، برای همین باید استفاده از عطر در دوران شیردهی را فراموش کنید.

 

خطرات استفاده از عطر در دوران شیردهی

 

بروز حساسیت تنفسی در نوزاد

ریه‌های نوزاد یکی از حیاتی‌ترین و در عین حال حساس‌ترین اعضای بدن او است. برای همین باید همیشه محیط نگهداری نوزاد را پاکیزه و عاری از عوامل حساسیت‌زا نگه داشت. از آنجایی که استفاده از عطر می‌تواند باعث آلرژی تنفسی نوزاد شود، استفاده از عطر در دوران شیردهی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. تنگی نفس نوزاد نیز یکی از مشکلاتی است که می‌تواند به دلیل استفاده از عطر اتفاق بیفتد.

 

تغییر در خلق و خوی نوزاد

قرار گرفتن نوزاد در معرض بوی عطر ممکن است روی خلق و خوی او اثر سوء بگذارد. این تغییر رفتار می‌تواند باعث اختلال در خواب، غذا خوردن و دیگر فعالیت‌های حیاتی نوزاد شود. مواجه شدن این ابعاد مهم از زندگی نوزاد با هرگونه مشکل، باعث ضعیف شدن بدن او شده و زمینه‌ساز مشکلات بعدی می‌شود. این هم یک دلیل دیگر برای ممنوعیت استفاده از عطر در دوران شیردهی است.

 

 سخن آخر

در این مقاله در مورد عطر زدن در دوران بارداری شیردهی صحبت کردیم. به‌صورت کلی، دوران اقدام برای بارداری، خود بارداری و شیردهی، زمان‌هایی بسیار حساس و سرنوشت‌سازی هستند. ساده‌ترین رفتارهای شما در حالت‌های عادی، ممکن است در این ایام، خطرناک بوده و اثرات جبران‌ناپذیری برای سلامت کودک باشد؛ بنابراین استفاده از عطر در دوران بارداری مراقب باشید و در دوران شیردهی حتماً متوقف کنید و از راهکارهای طبیعی برای از بین بردن بوی بد بدن خود استفاده کنید. تا فرزندان شما دچار مشکل خاصی در این دوران نشوند.

ثبت دیدگاه