پروفایل
آیا عطر و ادکلن تاریخ انقضا دارد؟
اوژن استوار 17 بهمن 1400 52 بازدید

خراب شدن رایحه عطر اتفاقی ناگوار برای آن دسته از افرادی است که به کیفیت این ماده خوش رایحه بسیار اهمیت می دهند و برای تهیه آنها هزنیه های زیادی را متقبل می شوند . همه ی ما به نوعی به عطر و ادکلن علاقه مند هستیم اما برخی افراد با وجود این علاقه مندی و خریداری مدل های مختلف عطر به مسائل همچون تاریخ انقضا و عوض شدن رایحه که منجر به افت کیفیت عطر نیز می شوند ، توجهی ندارند . بسیاری از مردم حتی اصلا از این موضوع آگاه نیستند . در ادامه این مقاله از ایران پرفیومز با ما باشید تا بگوییم عطرهای فسد چه نشانه هایی دارد.

 

امکانش هست که عطر منقضی می شود؟

عطر مانند غذا منقضی نمی شود، اما استفاده از عطر منقضی شده ممکن است منجر به رایحه ی ناخوشایند، سوزش پوست یا در موارد شدید، واکنش آلرژیک شود. از زمان تولید یک بطری معمولی و خرید عطر به طور متوسط سه تا پنج سال ماندگاری دارد. اگر بطری باز نشده و به درستی ذخیره شود، این عمر مفید ممکن است طولانی تر شود. ماندگاری نیز با توجه به کیفیت محصول می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال: خرید عطرهایی با غلظت بیشتر الکل یا آب ممکن است با تبخیر سریعتر ناپدید شوند.

یکی از بارزترین روش های تشخیص تغییر عطر، خود عطر است. اگر یک عطر حاوی روغن های گیاهی باشد، ممکن است با گذشت زمان فاسد شود. در مقابل،  روغنهای اساسی  که جزء محبوب بسیاری از عطرهای تجاری و طبیعی هستند، فاقد چربی هستند که به ماندگاری کردن عطر کمک می کند. با منقضی شدن عطر، ممکن است بویی شبیه سرکه ایجاد شود یا غلظت رایحه اصلی محو شود. رنگ عطر نیز ممکن است تغییر کند، اگرچه این بستگی به رنگ مایع اصلی رنگ بطری و نحوه نگهداری بطری دارد.

 

امکانش هست که عطر منقضی می شود؟

 

آیا عطرها مانند مواد غذایی فاسد می‌شوند؟

عطرها نیز مانند بسیاری از مواد تاریخ انقضا دارند و پس از مدتی خراب می‌شوند. البته فاسد شدن آن‌ها شبیه به موادغذایی نیست و شاهد کپک، بوی گندیدگی و علائمی از این قبیل نخواهید بود. برخی افراد تصور می‌کنند با خرید عطر اورجینال دیگر مشکل تاریخ انقضا نخواهند داشت و عطرها و ادکلن‌های باکیفیت، مادام‌العمر هستند. این باور کاملا اشتباه است، زیرا کلیه ادکلن‌های برندهای معروف و معتبر نیز تاریخ انقضا دارند و پس از گذشت این تاریخ دچار تغییر می‌شوند.

 

بهترین زمان استفاده از عطر چه موقعی است؟

تاریخ انقضای عطر روی شیشه آن درج شده است و معمولا عددی بین ۱۲ تا ۲۴ ماه را به شما نشان می‌دهد؛ اما تحقیقات حاکی از آن است که عطرها اغلب بین ۳ تا ۵ سال بدون هیچ تغییری قابل استفاده هستند و کیفیت آن‌ها مانند روز اول باقی می‌ماند. هرچه عطر کیفیت بالاتری داشته باشد و در فضای مناسب‌تری نگهداری شود، ماندگاری آن نیز بالاتر می‌رود. اگرچه قیمت عطر زنانه اورجینال قابل مقایسه با عطرهای زنانه فیک نیست؛ اما با خرید عطرهای اصل، رایحه مطلوب‌تر و ماندگاری طولانی‌تری را تجربه خواهید کرد.

 

آیا ظاهر عطر فاسد تغییر می کند؟


یکی از اولین علامت‌هایی که نشان می‌دهد تغییرات شیمیایی در ترکیب عطر رخ داده، تغییر رنگ مایع عطر است که البته تشخیص آن ممکن است به دلیل رنگ شیشه و طراحی و استفاده نکردن از آن، دشوار باشد. هرچه عطر بیشتر حاوی روغن‌های گیاهی باشد، بیشتر در معرض تغییر در ترکیب شیمیایی‌اش قرار می‌گیرد.

تغییر رنگ عطر‌ها چند گونه است. گاهی اوقات رنگ عطر تیره می‌شود، که تشخیص آن در صورتی که مدتی به بطری نگاه نکرده باشید، دشوار می‌شود. بعضی مواقع، مایع عطر و ادکلن داخل بطری حالت شیری یا چرب پیدا می‌کند و مانند یک لایه‌ی شیر که انگار ذرات حل نشده باشند، ته بطری ته‌نشین می‌شوند. اگر از تغییر رنگ متوجه منقضی شدن عطر نشدید، راه‌های دیگری هم برای تشخیص وجود دارد.

 

how-to-tell-if-perfume-is-out-of-date

 

آیا بوی عطر تغییری می کند ؟

بهترین نشان مبنی بر فساد عطر شما بوی آن است. به عبارتی عطرها تداعی کننده خاطرات ما هستند و همیشه همراه ما بوده اند، زمانیکه شما عطر را اسپری می کنید متوجه بوی نامطبوع آن خواهید شد و این خود نشانی از فساد آن می باشد. عطرها بسته به نوع آنها تغییر می کنند. مثلا ادو تویلت ها با گذر زمان بویی شبیه الکل پیدا می کنند.

ادو پرفیوم ها بویی ادویه مانند و تند و تیز پیدا می کنند. بعضی دیگر از عطرها ماندگاری خود را کاملا از دست می دهند. تشخیص منقضی شدن عطرها دشوار است اما این مساله که با اولین اسپری عطر همیشگی تان متوجه آن بشوید امری عادی است.

 

عمر مفید عطرها معمولا چقدر است؟

عمر مفید عطرهای پلمپ شده و باز نشده در حالت کلی، به شرایط خاصی بستگی دارد. معمولا اگر عطرها را در دمای معتدل، خشک و کم نور نگهداری کنیم و به آن‌ها شوک دمایی وارد نکنیم، زمان عمر مفید آن‌ها تا ابد ادامه پیدا می‌کند. عمر مفید در مورد عطرهای مصرف شده و باز شده متفاوت است. عمر مفید برای این عطرها نیز به شرایط نگهداری از آن‌ها بستگی دارد. اگر عطرهای باز شده و مصرف شده از برندهای اصل و اورجینال باشند و در شرایط و جای مطلوب و صحیح نگهداری شوند، برای مدت طولانی‌تری می‌توانند سالم بمانند، البته اگر با استفاده زیاد از آن‌ها، تمام نشوند.

اگر قبل از خرید آنلاین عطر به اطلاعات درج شده روی جعبه عطر دقت کنید؛ اصولا دو مرحله از تاریخ مصرف برای آن‌ها عنوان شده است. یکی از این تاریخ‌ها، مربوط به حداکثر مدت مصرفی توصیه شده از سوی کمپانی مبدا برای مصرف کننده است و تاریخ پیشنهادی برای هر عطری عموماً  بین ۳ تا ۵ سال است. بعضا مدت زمان کم‌تر یا بیشتر از این بازه زمانی هم روی جعبه عطرها دیده شده که خیلی نادر است.

 

عمر مفید عطرها معمولا چقدر است؟

 

راهی برای نگه‌داری بهتر عطر و ادکلن‌ها وجود دارد؟

خبر بد این است ‌که متأسفانه اگر متوجه شدید که خرید عطر و ادکلن شما از تاریخ گذشته، هیچ راهی بهتر از دور انداختن آن ندارید، به خصوص اگر پوست و بدن شما به آن حساسیت نشان داده و بوی نامطلوب و ناسالمی هم دارد. اما خبر خوب اینکه می‌توانید با برخی روش‌ها، سعی کنید مدت بیش‌تری عطر و ادکلن خود را نگه ‌دارید. نگه‌ داری مناسب عطر‌ها واکنش ترکیبات شیمیایی آن را که موجب منقضی شدن می‌شود، به تعویق می‌اندازد.

اول از همه، در هنگام خرید عطر و خرید ادکلن به تاریخ تولید دقت کنید. به طور کلی متخصصان توصیه می‌کنند سه تا 5 سال بسته به کیفیت عطر بهترین زمان استفاده است. پس از خرید، وارد مرحله نگهداری عطر و ادکلن  می‌شویم. واقعیت این است که عطر‌ها در رطوبت، گرما یا سرمای شدید و نور زودتر واکنش نشان می‌دهند. گرما، یکی از بزرگ‌ترین دشمنان عطر است، چه از نظر دما چه تابش مستقیم نور خورشید.

گرما ساختار شیمیایی عطر را مختل می‌کند و باعث می‌شود عطر سریع‌تر از بین رود. به خصوص اگر عطر در بطری‌های پلاستیکی نگه‌داری شود، گرما باعث بروز واکنش ظرف با محتویات آن می‌شود. به طور مشابه، باید از نور خورشید در امان باشد، چون روی رنگ و سازگاری مایع تأثیر می‌گذارد. بنابراین، شیشه‌های رنگی از این نظر که در برابر نور مقاوم‌ترند، گزینه‌ی خوبی برای نگهداری عطر هستند، در عین حال، کنترل رنگ و ظاهر آن را دشوار می‌کنند.

اگر تصور می‌کنید که چون گرما برای عطر زنانه مناسب نیست، آن را می‌توانید در یخچال نگه‌داری کنید، یک اشتباه است. یعنی سرما هم به اندازه‌ی گرما در ساختار شیمیایی عطر تغییر ایجاد می‌کند. عطر به دمای ثابت نیاز دارد و بهتر است آن‌ها را در جای تاریک، خنک و دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید.

شیشه و ظروف نگه‌داری‌ عطرها، علاوه بر اینکه یکی از جذابیت‌های آن است، در ماندگاری نقش مهمی دارد. بنابراین، نباید عطر را از ظرفی به ظرف دیگر منتقل کرد. همانطور که می‌دانید الکل یکی از عناصر تشکیل‌دهنده‌ی عطر است و هنگام جا به جایی به سرعت تبخیر می‌شود و به علاوه، مایع در معرض باکتری قرار می‌گیرد.

 

راهی برای نگه‌داری بهتر عطر و ادکلن‌ها وجود دارد؟

 

استفاده از عطر و ادکلن تاریخ مصرف گذشته برای سلامتی مضر است ؟

تا جایی که ما اطلاع داریم تحقیقات دقیقی برای بررسی این موضوع توسط دانشمندان انجام نشده است اما بسیاری از همین کارشناسان معتقدند که عطرها به سادگی قدرت آسیب وارد کردن به سلامتی انسان ها را ندارند . بر خلاف غذاهای تاریخ مصرف گذشته که دیگر قابل استفاده نیستند ، ما همچنان می توانیم از چنین عطرهایی استفاده کنیم اما باید مراقب بروز حساسیت های پوستی در اثر تغییرات نامطلوب ترکیبات عطر باشیم.

با گذشت زمان ، ترکیبات مواد معطر تغییر خواهند کرد و ممکن است باعث بروز واکنش های تحریک کننده و آلرژیک بر روی پوست شوند . تورم ، قرمزی پوست و حتی مشکلات تنفسی برخی از رایج ترین این موارد می بانشد . زیاد نگران مضرات عطر تاریخ مصرف گذشته نباشید ، چون چنانچه عطر فاسد شده باشد ، از روی بوی بد آن به راحتی قبل از مصرف می توانید آن را تخشیص دهید .

 

استفاده از عطر و ادکلن تاریخ مصرف گذشته برای سلامتی مضر است ؟

 

روش تشخیص عطر فاسد

اگر نگران تاریخ انقضا خرید عطری که سالهاست دست نخورده باقی مانده هستید! راه های زیر را می توانید بررسی کنید که آیا ادکلن پرفروش و معروف مردانه واقعا منقضی شده است یا خیر. این موضوع را در نظر داشته باشید که باید همه ی این روش ها را با زمان خرید عطر مقایسه کنید.

 

تست بینی

واضح ترین راه برای تشخیص انقضا عطر این است که بوی آن را بررسی کنید. آیا تغییر قابل توجهی در بوی آن وجود دارد؟ آیا بوی عطر ضعیف شده است یا بوی سرکه می دهد؟ در صورت مشاهده هر یک از این علائم و تغییرات در بوی عطرها، به این معنی است که عطر شما منقضی شده است. 

 

تست رنگ 

در مرحله دوم رنگ ادکلن زنانه خوشبو را بررسی کنید. اگر در ابتدا عطر دارای مایع شفاف بوده است و اکنون به مایع مات یا کهربا تغییر کرده است، می تواند نشان دهنده عطر منقضی شده باشد. اگر رنگ عطر به رنگ تیره تر تغییر کند، این نشان می دهد که به مرور زمان تغییر کرده است. عطرهای با غلظت بیشتر، الکل آن به مرور زمان تبخیر می شوند. بنابراین اگر بطری، عطر کمتری در خود داشته باشد، به این معنی است که به انقضا نزدیکتر شده است.

 

تاریخ انقضا را بررسی کنید 

بیشتر تولیدکنندگان عطر تاریخ انقضا را روی بسته بندی آن ذکر کرده اند. که معمولاً به صورت کد دسته ای یا PAO))  دوره پس از باز شدن نشان داده می شود که معمولاً در انتهای عطر یا روی جعبه چاپ می شود. اگر قبلاً عطر را باز کرده اید، باید به دنبال (PAO) باشید که عدد مربوطه به مدت زمان ماندگاری عطر پس از باز شدن اشاره دارد. و اگر عطر را باز نکرده اید و می خواهید عمر مفید عطر را تخمین بزنید ، باید به سراغ کد دسته ای مربوط به تاریخ تولید محصول بروید.

 

تاریخ انقضا را بررسی کنید

 

کلام آخر

به عنوان یک توصیه‌ی کلی، عطرها و ادکلن‌های خود را به عنوان مواد مصرفی در نظر بگیرید، و به ترتیب از قدیمی‌تر‌ها از آن‌ها استفاده کنید و تا پیش از تمام شدن یکی از آن‌ها، عطر جدیدی را خریداری نکنید.

 

سوالات متداول

تشخیص تاریخ تولید عطر چگونه است؟

بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی اورجینال یک بچ کد (Batch Code) یا کد سری محصول اختصاصی دارند که تاریخ تولید و انقضا روی آن‌ها درج شده است.

 

عوارض ادکلن تاریخ مصرف گذشته چیست؟

عطر مانند غذا منقضی نمی شود، اما استفاده از عطر منقضی شده ممکن است منجر به رایحه ی ناخوشایند، سوزش پوست یا در موارد شدید، واکنش آلرژیک شود. از زمان تولید یک بطری معمولی و خرید عطر به طور متوسط سه تا پنج سال ماندگاری دارد. اگر بطری باز نشده و به درستی ذخیره شود، این عمر مفید ممکن است طولانی تر شود.

 

 

 

ثبت دیدگاه