پروفایل
 اصطلاحات مربوط به عطر مردانه و زنانه (اصطلاحات عطر و ادکلن )
اوژن استوار 5 آذر 1401 13 بازدید

آشنایی با انواع عطر و ادکلن و دانستن نام انواع عطر و اصطلاحات مربوط به عطر هنگام خرید عطر و خرید ادکلن از فروشگاه ها مانند یک کتابچه راهنماست. شاید شما هم هنگام خرید عطر و ادکلن یا جستجوی آنلاین در اینترنت با کلمات و عباراتی تخصصی در اسامی عطرها مواجه شده باشید که به نظر در اسم چند عطر دیگر قبلاً آن را مشاهده کرده اید و هم برای دانستن علت کاربرد آن کنجکاو شده باشید و هم دوست داشته باشید معنای آن ها را بدانید. در ادامه این مقاله از فروشگاه عطر و ادکلن با ما همراه باشید.

 

تاریخچه اصطلاحات عطر

ابتدا این موضوع را بررسی میکنیم که اساسا اولین اصطلاحات عطر  و عطرسازی از کجا آمده اند . خود کلمه ی “عطر” که امروزه برای توصیف مخلوط های آروماتیک استفاده میشود ، در لاتین به معنای دود است . این کلمه و خود عطر در ابتدا توسط رومیان ، ایرانی ها و اعراب کشف شده است . در واقع هدف عطر سازی نبوده بلکه کیمیاگرانی که به دنبال تبدیل فلزات مختلف به طلا بودند به مرور به چنین ترکیبات و نتایجی رسیدند .

طلایی را کشف کردند که امروزه بخش مهمی از زندگی همه ما را تشکیل داده است . عطر سازی به معنای مدرن در اواخر قرن ۱۹ ام و با شروع ساخت ترکیباتی مانند وانیلین و کومارین به صورت تجاری شروع شد. با رواج تولیدات تجاری عطر و ادکلن در یک سیر تدریجی این تجارت به علم نیز تبدیل شد و اصطلاحاتی وارد آن شد که در ادامه به آن ها میپردازیم.

 

تاریخچه اصطلاحات عطر

 

انواع عطر

ترکیبات عطرهای امروزی از سه رکن اصلی ساخته می شوند. این سه ماده درواقع عصاره اصلی عطر، الکل و آب هستند.

اگر بخواهیم انواع عطر را دسته بندی کنیم، باید آن را بر اساس غلظت این مواد نام گذاری کرد.بر این اساس انواع عطر به ۵ دسته با نام‌های پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادکلن و ادوفرش تقسیم می شود.

 

ادوپرفیوم (Eau De Parfum)

در ترکیبات ادوپرفیوم از ۱۰ الی ۲۰ درصد عصاره عطر استفاده شده است. بقیه این ترکیب را آب و الکل تشکیل می دهد. این عطر نیز گران قیمت است و ماندگاری آن نیز نسبت به عطرهای رده پایین تر بیشتر است.

 

ادوتویلت (Eau De Toilette)

عصاره عطرها در ادوتویلت به ۴ تا ۱۲ درصد می‌رسد. در این شرایط، رایحه این نوع عطرها ملایم‌تر از موارد قبلی است. بر خلاف تصور با وجود این که عصاره عطر در آن‌ها کمتر از دو مورد قبلی است، ماندگاری آن کم نیست. ادوتویلت نیز دارای ماندگاری بالایی است. در اکثر برندها، ملایم‍ ترین رایحه ها از این نوع هستند.

 

ادکلن (Eau De Cologne)

ادکلن یکی از آن اصطلاحات عطر است که در تعریف عمومی به اشتباه به کار می‌رود. ادکلن در ذهنیت عوام شامل هر نوع عطری است و شاید در بسیاری از موارد به پرفیوم، ادوپرفیوم و انواع عطر به اشتباه ادکلن گفته‌ایم. اما نوبت به آن رسیده که این اشتباه را پایان دهیم. در واقع ادکلن یکی از انواع عطر است که دارای غلظت ۳ تا ۸ درصدی از عصاره عطر است. مابقی آن را آب و الکل تشکیل می‌دهد.

 

پرفیوم (Parfum)

پرفیوم غلیظ ترین نوع عطر است. ترکیبات این نوع دارای ۴۰ درصد عصاره عطر است و مابقی آن از آب و الکل است. به همین دلیل ارزش پرفیوم ها بیشتر از همه انواع عطر است. الکل به کار رفته در این نوع عطرها از الکل های صنعتی بدون بو است. همچنین ماندگاری این نوع از تمام انواع عطر بیشتر است.

 

پرفیوم (Parfum)

 

ادو فرش (Eau fraiche)

در بین اصطلاحات عطر و انواع آن، شاید در حق ادوفرش اجحاف شده باشد و نام آن را کمتر شنیده باشیم. ادوفرش یا اسپری از نظر لغوی به معنای آب شیرین است. از معنی آن نیز می‌توان متوجه غلظت پایین عصاره و آب زیاد موجود در آن بشویم. ادوفرش در ترکیبات خود دارای ۱ تا ۳ درصد عصاره است. رقیق‌ترین نوع عطرافشان کمترین میزان آسیب را به پوست شما می‌زند پس می‌تواند برای استفاده روزانه مناسب باشد.

 

اصطلاحات رایج در عطر

معنی سیاژ Sillage

این کلمه فرانسوی که به صورت “سیاژ” تلفظ می‌شود به معنای رد و اثر، بیدار شدن و سر خوردن است اما در دنیای عطرها معنای تقریبا متفاوتی دارد. توجه کرده‌اید وقتی کسی عطر خاصی را استفاده کرده است و از کنار شما عبور می‌کند بوی خاصی به مشام شما می‌رسد؟ به این بو اصطلاحا سیاژ گفته می‌شود که در واقع رد و اثر آن عطر است که از آن برجا مانده و شما آن را حس می‌کنید. پس از این به بعد به خاطر داشته باشید بوی عطری که از تن رهگذران در محیط باقی مانده در واقع سیاژ عطر است.

 

نوت (Note)

نت عطر یکی از مهم‌ترین اصطلاحات مربوط به عطر است که احتمالا همه شما با آن آشنایی دارید. نوت بخشی از ترکیب به کار رفته در عطر است که به سه دسته کلی تقسیم می‌شود: تاپ نوت یا نوت اولیه یعنی چیزی که هنگام اسپری کردن عطر حس می‌کنید، میدل نوت یا نوت میانی یعنی بویی که چند دقیقه پس از اسپری کردن عطر روی لباس و تن شما باقی می‌ماند و بیس نوت یا نوت پایانی که بوی باقی مانده از عطر حدود چند ساعت پس از اسپری کردن است.

تاپ نوت کمترین دوام را دارد و به سرعت تبخیر می‌شود، سپس نوت میانی که از آن به عنوان قلب عطر یاد می‌شود را حس می‌کنیم و در انتها نوت پایانی چیزی است که از عطر شما به جا می‌ماند. نوت‌ها می‌توانند خالص یا ترکیبی از چند رایحه مختلف باشند که بسته به نوع عطر متفاوت است.

 

تبخیر (Drydown)

تبخیر عطر به مرحله‌ای گفته می‌شود که نوت آغازی و نوت میانی عطر به طور کامل تبخیر شده باشد و نوت پایه یا نوت پایانی عطر به جا مانده باشد. در این مرحله مایعات عطر شامل الکل و رایحه‌های مایع تبخیر شده و تنها اثر آن به جا مانده است. رسیدن به این مرحله در زمان مشخصی اتفاق می‌افتد که از حدود نیم ساعت تا دو ساعت طول بکشد و بر اساس نوع استفاده و ترکیبات به کار رفته و همین طور ویژگی‌های فردی شما متفاوت است و به همین دلیل است که بوی هر عطر روی تن هر فردی نسبت به فرد دیگر به صورت متفاوتی احساس می‌شود.

 

ترکیب (Accord)

مورد بعدی در اصطلاحات مربوط به عطر آکورد است. اگر با موسیقی آشنا باشید حتما کلمه آکورد را می‌شناسید. آکورد در لغت به معنای ترکیب و هارمونی است و در دنیای عطرها زمانی به کار می‌رود که بخواهیم به ترکیب دو یا چند نوت و رایحه اشاره کنیم که این ترکیب بویی کاملا متفاوت و جدید را نسبت به مواد تشکیل دهنده خود به وجود آورده است به طور مثال رایحه گل رز و رایحه وانیل هر یک بوی خاصی دارند اما ترکیب این دو آکورد متفاوتی را به وجود می‌آورد که در ساخت عطر مد نظر قرار می‌گیرد.

 

عطرهای غذا (Gourmand)

این کلمه در لغت به معنای طعم کاری و خوش خوراک بودن است کاربرد آن در دنیای عطرها هم چندان به این موضوع نامرتبط نیست. عطرهای گورماند جزء محبوب‌ترین دسته‌های عطر هستند و به عطرهایی اطلاق می‌شوند که ترکیبات رایحه آن‌ها در آشپزخانه‌ها یافت می‌شود مثل عسل، رایحه وانیل، شکلات و انواع میوه‌ها که خوراکی و غذایی هستند اما رایحه آن‌ها هم استخراج می‌شود و در ساخت عطر به کار می‌رود.

 

آلدهید (Aldehydes)

آلدهید نوعی ترکیب معطر شیمیایی است که هر چند به طور طبیعی در مواد خوشبو مثل گل رز هم وجود دارد اما نوع مصنوعی آن نیز در آزمایشگاه‌های عطرسازی تولید می‌شود و به عطرها اضافه می‌شود که حالتی تند و خوشبو و شبیه به بوی مرکبات دارد و مورد پسند بیشتر افراد است. یکی از معروف‌ترین عطرهایی که حاوی آلدهید هستند عطر شماره ۵ شانل است.

 

غلظت (Concentration)

یکی از مهم‌ترین انواع دسته بندی عطرها، دسته بندی بر اساس غلظت آن‌ها است که در مقالات قبلی به آن اشاره کرده‌ایم. در این اساس عطرها بر اساس میزان غلیظ بودن ماده معطر در آن‌ها به پرفیوم، او دو پرفیوم، او دو تویلت و اودو کلون تقسیم می‌شوند. هرچه میزان غلظت عطری بیشتر باشد ماندگاری آن نیز روی پوست شما بیشتر خواهد بود چون ماده حلال کمتری در آن به کار رفته است و البته قیمت بالاتری هم دارد.

 

شرقی (Oriental)  

مورد آخر در اصطلاحات مربوط به عطر واژه اورینتال است. رایحه‌های شرقی ویژگی‌های خاصی دارند مثل تندی و گرم بودن و دوام بالاتر. از مهم‌ترین رایحه‌های شرقی می‌توان به عود، عنبر و بیشتر ادویه‌ها مثل دارچین و زنجبیل اشاره کرد که چون منشاء شرقی دارند به این نام شناخته می‌شوند. از معروف‌ترین عطرهای شرقی می‌توان به Velvet Orchid برند تام فورد و Opium از برند ایو سن لوران اشاره کرد.

 

شرقی (Oriental)

 

 Pour (تلفظ فرانسوی: پوغ)

کلمه Pour یک حرف اضافه فرانسوی است که به صورت گسترده در توصیف یک عطر یا ادکلن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کلمه در زبان فارسی به معنای «برای» بوده و به منظور مشخص کردن زنانه یا مردانه بودن یک عطر یا ادکلن بکار می‌رود. بنابراین هر زمان کلمه Pour را بر روی شیشه یا جعبه یک عطر یا ادکلن مشاهده کردید، بدانید که کلمه بعد از آن زنانه یا مردانه بودن آن را مشخص می‌کند.

 

Homme (تلفظ فرانسوی: اوم)

کلمه فرانسوی Homme یکی از پرکاربردترین اصطلاحات عطر و ادکلن بوده و به معنای «مرد» است. بنابراین اگر این کلمه بر روی یک عطر یا ادکلن درج شده باشد، یعنی این محصول مردانه بوده و برای آقایان طراحی شده است. پس ترکیب دو کلمه Pour و Homme که به صورت Pour Homme نوشته می‌شود، برای توصیف عطرها و ادکلن‌های مردانه بوده و به معنای «برای آقایان» یا «مخصوص آقایان» است.

 

Femme (تلفظ: فم)

کلمه فرانسوی Femme نیز یکی دیگر از اصطلاحات رایج در دنیای عطر و ادکلن محسوب می‌شود که به معنای «زن» است. این کلمه برای توصیف محصولات تولید شده برای خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین ترکیب دو کلمه Pour و Femme به صورت Pour Femme به معنای «برای خانم‌ها» و یا «مخصوص خانم‌ها» است. ادکلن زنانه به انگلیسی هم Female Perfume گفته می شود.

 

Uomo (تلفظ ایتالیایی: اومّو)

کلمه Uomo یک کلمه ایتالیایی به معنای «مرد» است. این کلمه نیز در اصطلاحات ادکلن و عطر برای توصیف محصولات مردانه بکار می‌رود.

 

 Donna (تلفظ ایتالیایی: دُنّا)

کلمه Donna یک لغت ایتالیایی بوده و به معنای «زن» است. این کلمه نیز در دنیای اصطلاحات عطر و ادکلن برای توصیف محصولات زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 Eau (تلفظ: اُ)

یکی دیگر از اصطلاحات روی ادکلن، کلمه فرانسوی Eau به معنای «آب» است که در شیشه‌ها یا جعبه‌های عطر و ادکلن به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی که در نام یک عطر از این کلمه به صورت تنها استفاده شود، یعنی این عطر نسبت به سری‌های پیشین خود رایحه ملایم‌تر و سبک‌تری دارد. اما در این میان ممکن است کلمه Eau را با ترکیبی از کلمات دیگر نیز مشاهده کنید که در این صورت معانی دیگری خواهد داشت.

به عنوان مثال دو عبارت Eau de Toilette و Eau de Parfum که ممکن است آنها را بر روی شیشه‌ها یا جعبه‌های عطر مشاهده کرده باشید، نشان دهنده میزان غلظت یک عطر هستند.

اصطلاح عطری Eau de Toilette دارای 5 الی 15 درصد ترکیبات معطر است که رایحه ملایم و سبکی داشته و برای استفاده روزانه بسیار مناسب است. اما اصطلاح عطر Eau de Parfum برعکس آن است و دارای رایحه‌ای غلیظ‌تر و قوی‌تری بوده و ترکیبات معطر آن نیز بین 10 الی 20 درصد است. این درصد بالاتر، ماندگاری عطر را بالا می‌برد و برای استفاده در مجالس مختلف، گزینه بسیار خوبی خواهد بود.

 

 L’Eau (تلفظ: لُ)

کلمه فرانسوی L’Eau نیز تقریبا معنای مشابه با کلمه Eau را دارد. در واقع کارکرد حرف L در زبان فرانسه مانند حرف تعریف The در زبان انگلیسی است. زمانی که کلمه Eau با پسوند L ترکیب شود به نوعی تاکید بر آن عطر اشاره دارد.

 

 Cologne (تلفظ: کُلُن)

یکی از اصطلاحات مربوط به عطر انگليسی، کلمه Cologne است که به نام یک شهر در کشور آلمان اشاره دارد و اولین عطر دنیا به صورت مدرن و صنعتی در آنجا تولید شده است. این کلمه به مرور زمان به عنوان مترادفی برای کلمه «عطر» مورد استفاده قرار گرفت. البته کلمه Cologne در آمریکا به معنای «عطر مردانه» است. بنابراین اگر این کلمه را به صورت تنها بر روی شیشه یک عطر مشاهده کردید، بدانید که معنای آن «عطر» است و به رایحه خاصی اشاره ندارد. کلمه Cologne در برخی مواقع با کلمات و اصطلاحات عطر ترکیب می‌شود اما این کلمه به تنهایی به معنای «عطر» است.

 

 Cologne (تلفظ: کُلُن)

 

Eau de Cologne (تلفظ: اُ دُ کلن)

عبارت Eau de Cologne یا به اختصار EDC به معنای عطری با غلظت کمتر در حدود 2 الی 4 درصد است که رایحه سبک و ملایمی دارد. این اصطلاح در واقع نشان دهنده غلظت کمتر روغن عطر  و سبک‌تر از Eau de Toilette است. درصد الکل استفاده شده در این نوع عطرها و ادکلن‌ها بسیار بالا است و ماندگاری آنها نیز معمولا 2 تا 4 ساعت خواهد بود.

 

اصطلاحات مربوط به برند عطر

یکی دیگر از اصطلاحات مربوط به عطر که شماها شاید کمتر شنیده باشید و بیشتر مخصوص عطربازهای حرفه‌ای است، بحث نیش یا دیزاینری بودن عطر است. دراین زمینه البته قبلاً به‌تفصیل در همین بلاگ صحبت کرده‌ایم. به‌طور خلاصه بخواهیم مرور کنیم، عطر نیش، عطری است که برند سازنده آن فقط در کار تولید عطر است و عطرهای درجه یک و اصلی را به بازار عرضه می‌کند. عطر دیزاینری مربوط به خانه‌های مد مثل شانل، گوچی، دی اند جی، آدیداس و غیره است.

 

ثبت دیدگاه