پروفایل
اوژن استوار 31 اردیبهشت 1401 21 بازدید

یکی از مهم ترین معیار ها برای انتخاب عطر مناسب و ادکلن مناسب توجه به نوع پوست بدن است . برای انتخاب اینکه تنها از رایحه یک عطر خوشمان بیاید ،کافی نیست بلکه باید پوست بدن خود را نیز بسنجیم و متناسب با ان یک عطر انتخاب کنیم . بسته به نوع پوست رایحه هر عطر برای افراد مختلف متفاوت است .

 

مطالبی که قرار است بخوانید:

 

انتخاب عطر مناسب پوست

همانطور که اشاره کردیم، عطر مناسب هر فرد باید متناسب با نوع پوست وی انتخاب شود. برای انتخاب عطر مناسب، در کنار توجه به نوع پوست و ویژگی‌های آن باید به رنگ پوست خود نیز توجه داشته باشید. برخی عطرها برای پوست‌های سفید و برخی دیگر نیز برای پوست‌های تیره و گندمی مناسب هستند. زیرا مولکول‌ها و مواد تشکیل دهنده عطرها متناسب با ویژگی‌های پوست انتخاب می‌شوند و باید با یکدیگر هماهنگی و سازگاری کافی داشته باشند.

همین تناسب و هماهنگی میان عطر و پوست است که میزان ماندگاری کردن عطر و تاثیرگذاری آن را تعیین می‌کند. البته در این میان عوامل دیگری چون نحوه استفاده از عطر و اسپری کردن آن در نقاطی از پوست که دارای نبض و جریان خون بیشتری هستند نیز در میزان ماندگاری یک عطر تاثیرگذار خواهد بود. اما مهم‌ترین فاکتور در انتخاب عطر، سازگاری و تناسب آن با پوست است. چگونه متوجه شویم که عطر مناسب با پوست ما چه عطری است؟ در ادامه انواع مختلف پوست‌ها و نوع عطرهای سازگار با آنها را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

انتخاب عطر مناسب پوست

 

چطور بفهمیم عطری که انتخاب می کنیم با نوع پوستمان سازگاری دارد؟

برای درک این موضوع که آیا یک عطر با پوست ما سازگار است یا خیر، ابتدا باید نوع پوست بدن خود را تشخیص دهیم. تشخیص نوع پوست کار بسیار ساده‌ای است و هر شخص با توجه به ظاهر و ویژگی‌های پوست خود می‌تواند نوع آن را تشخیص دهد. با این حال پوست‌ها به طور کلی به دو دسته چرب و خشک تقسیم می‌شوند و این دو نوع نیز دارای زیرشاخه هستند.

پوست چرب به پوستی گفته می‌شود که میزان رطوبت آن بالا است و پوست خشک نیز همانطور که از نام آن پیداست به پوست‌هایی اطلاق می‌شود که میزان رطوبت در آنها بسیار پایین بوده و سطح‌شان همیشه خشک و گاها زبر و خشن است. خوشبختانه برای هر دو نوع پوست، عطرهای متنوع و خوش رایحه‌ای در بازار وجود دارد که با هر سلیقه‌ای سازگار هستند.

 

پوست های چرب و مرطوب

پوست چرب پوستی است که تجمع چربی در آن بالا بوده و روغن زیادی در طول روز تولید می‌کند. پوست‌‌های چرب اصولا دارای سطح چربی هستند و این میزان چربی با قرار دادن انگشت بر روی آنها به راحتی قابل تشخیص است. افراد دارای پوست‌های چرب به طور کلی فعالیت شیمیایی بدنشان بالا است و این فعالیت زیاد با تولید چربی نمایان می‌شود.

با این حال عطرها بر روی پوست‌های چرب، دوام و ماندگاری بالاتری دارند زیرا چربی روی پوست آنها با عطر ترکیب شده و این ترکیب موجب افزایش ماندگاری عطر می‌شود. البته به این موضوع نیز توجه داشته باشید که مقادیر چربی زیاد پوست می‌تواند با عطر ترکیب شده و رایحه اصلی آن را تغییر دهد. چربی روی پوست موجب ایجاد واکنش‌های قوی‌تری میان ترکیبات عطر و ترکیبات پوست می‌شود.

بنابراین افرادی که پوست چربی دارند بهتر است از عطرهای متشکل از گل و گیاه و یا عطرهای میوه‌ای با رایحه‌های ضعیف‌تر استفاده کنند، زیرا عطرها در حالت عادی بر روی پوست‌های چرب، فعال‌تر هستند و بوی بیشتری دارند. بنابراین اگر از عطرهای تند استفاده کنید، بوی آن بر روی پوست شما بیشتر شده و پس از مدتی به بویی آزاردهنده تبدیل می‌شود. در نتیجه برای افرادی که پوست چرب دارند، انتخاب عطرهای سرد و عطر خنک انتخابی هوشمندانه و مناسبی خواهد بود.

 

پوست های خشک

پوست خشک برعکس پوست چرب، رطوبت اندکی دارد و اصطلاحا کم آب است. متاسفانه عطرها روی پوست‌های خشک ماندگاری بالایی ندارند و به سرعت از بین می‌روند. دلیل این امر آن است که ترکیبات و مولکول‌های موجود در عطر با هیچگونه رطوبتی روی پوست ترکیب نمی‌شوند و بدون تغییر روی سطح آن باقی می‌مانند. به همین دلیل به سرعت تبخیر می‌شوند و ماندگاری بالایی ندارند.

با این تفاسیر عطر مناسب پوست خشک، عطری است که غلظت بالایی دارد و قوی‌تر است. بنابراین عطرهای شیرین و گرم برای افرادی که پوست خشک دارند، گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. اما برای ماندگاری بیشتر عطر روی پوست خشک می‌توانید ناحیه‌ای که می‌خواهید روی آن عطر بزنید را ابتدا با کرم مرطوب کنید و سپس عطر بزنید.

علاوه بر آن می‌توانید عطر را در نقاطی از بدن مانند مچ دست، گردن و پشت گوش که جریان خون و نبض بیشتری دارند، استفاده کنید تا ماندگاری آن را افزایش دهید. رایحه‌هایی مانند مُشکی، چوبی و یا هر رایحه‌ای که کمی تند یا غلیظ باشد برای پوست‌های خشک بسیار مناسب هستند.

 

پوست های خشک

 

پوست های حساس

ویژگی‌ها و مشخصات پوست‌های حساس برای انتخاب عطر مناسب بسیار شبیه به پوست‌های خشک است. پوست حساس به پوستی گفته می‌شود که در مقابل عوامل بیرونی بسیار آسیب‌پذیر است و خیلی سریع جوش می‌زند یا دچار سوزش و خارش می‌شود. این نوع پوست اصولا به محرک‌ها واکنش نشان می‌دهد و آستانه تحمل پایینی دارد. به همین دلیل افرادی که پوست حساس دارند، نباید از محصولات قوی و غلیظ استفاده کنند.

افرادی دارای پوست حساس بهتر است عطرهایی را انتخاب کنند که رایحه‌های ملایم‌تری دارند، زیرا در این صورت، ساختار و مواد تشکیل دهنده عطر به پوست‌شان آسیب وارد نمی‌کند. البته این افراد بهتر است از عطرهای طبیعی استفاده کنند زیرا این عطرها با عصاره‌گیری مواد اولیه طبیعی مانند گل‌ها و شکوفه‌ها بدست می‌آیند و هیچگونه مواد اضافه‌ و شیمیایی برای تولید آنها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و کاملا طبیعی هستند. عطرهای طبیعی برای پوست‌های حساس گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شوند و هیچگونه حساسیت و عارضه‌ای را برای آنان به دنبال نخواهند داشت.

 

عطر مناسب پوست سبزه

رنگ پوست نیز در انتخاب عطر یکی از فاکتورهای مهم دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. در هنگام خرید عطر علاوه بر تعیین خشکی یا چربی پوست باید به رنگ پوست خود نیز توجه کنید. پوست‌ها به طور کلی به سه دسته روشن، سبزه و تیره تقسیم می‌شوند که متناسب با هر رنگ پوست، عطرهای متنوع و مختلفی وجود دارند. اما عطر مناسب پوست سبزه چیست و این افراد باید چه نوع عطری استفاده کنند؟

عطرهای گرم و شیرین به عنوان عطر مناسب پوست سبزه در نظر گرفته می‌شوند و گزینه بسیار خوب و هوشمندانه‌ای برای این افراد هستند. افرادی که پوست سبزه یا گندمی دارند بهتر است از رایحه‌های مشرق زمینی یا اورجینال استفاده کنند.

 

تاثیر پوست خشک در انتخاب عطر مناسب

افرادی که دارای پوست های خشک و روشن هستند باید قبل از استفاده از عطر مورد علاقه خود از لوسیون های مرطوب کننده بدون بو استفاده نمایند. ادوکلن بسيار سريع تر در پوست های خشک از بين می رود، به همين دليل بايد مقدار بيشتری مورد استفاده قرار گيرد.

هرچند، به خاطر وجود ترکيبی مثل الکل اتيل، استفاده زياد هم ممکن است باعث خشک کردن هر چه بيشتر و خراب کردن پوست شود. مسئله بسيار پيچيده ای است. با دانستن اين مطلب، افرادی که پوست هايی خشک دارند بايد دنبال عطر های زمستانی باشند. اين ادوکلن ها عطر قوی تری دارند و در هوای خشک و سرد ماندگاری طولانی دارند.

 

تاثیر پوست خشک در انتخاب عطر مناسب

 

توصیه‌هایی برای ماندگاری بیشتر عطر مناسب پوست خشک

خب در ابتدای مقاله ایران پرفیومز در مورد انواع پوست و تاثیر آن بر انتخاب عطر توضیح دادیم اما برای تاثیر عطر و ماندگاری بیشتر آن تنها توجه به این مسئله کافی نیست. پای عوامل دیگری نیز در کار است که در این بخش قصد داریم به این موارد بپردازیم:

  • هر چه رطوبت بدن بیشتر باشد، دوام رایحه بیشتر خواهد بود. برای ماندگاری عطر مناسب پوست خشک روزی حداقل یک لیتر آب بنوشید.
  • میزان فعالیت بر ماندگاری رایحه موثر است، ععطر کسی که سبک زندگی فعالی دارد دوام بیشتری نسبت به شخص بی‌تحرک خواهد داشت.
  • غذایی که می‌خوریم می‌تواند عامل تعیین‌کننده‌ی بوی پوست ما باشد. به‌عنوان مثال، مصرف پیاز و گوشت قرمز، رایحه‌ی پوست را تغییر می‌دهد بنابراین اگر در این شرایط، عطر بزنید، ممکن است بوی متفاوتی از آن درک شود.
  • دمای پوست نیز بر ماندگاری عطر موثر است، اگر حرارت بدن افزایش یا کاهش یابد، معمولاً رایحه عطر شما تحت‌تاثیر قرار می‌گیرد.
  • داروی خاصی که مصرف می‌کنید، بوی عطر شما را تغییر خواهد داد و بر دوام آن موثر است.
  • اگر تهویه‌ی مکانی که در آن حضور دارید بسیار مناسب باشد، ممکن است بوی عطرتان سخت‌‌تر به مشام برسد.
  • مهم است که در کدام فصل سال عطر می‌زنید، در تابستان و زمستان، بوی یکسانی را درک نخواهید کرد و عطر روی پوست واکنش‌های مختلفی را بروز می‌دهد.
  • عطر روی پوست افراد مسن‌تر ماندگاری زیادی ندارد.
  • ممکن است عطر مردانه روی پوست خانم‌ها، رایحه‌ای عطر زنانه بیابد، البته برخی معتقدند که عطر پدیده‌ای فراجنسیتی است.

 

توصیه‌هایی برای ماندگاری بیشتر عطر مناسب پوست خشک

نحوه واکنش یک عطر بر روی پوست به عوامل زیر بستگی دارد:

 

پوست مرطوب

هر چه پوست بیشتر رطوبت رسانی شود، ماندگاری عطر بیشتر خواهد بود. بنابراین توصیه می شود حداقل یک لیتر آب در روز بنوشید تا هیدراتاسیون خوبی داشته باشید.

 

 Ph پوست

میزان اسیدی و قلیایی بودن پوست افراد با یکدیگر متفاوت است. هرچه پوست لطیف تر باشد، رایحه عطر بهتر حفظ می شود. با این حال، عرق نیز می تواند بوی عطر را تغیر یا حتی مخدوش کند. غلظت 20 درصدی یا بیشتر مانند پرفیوم و ادو پرفیوم برای افرادی که پوست اسیدی دارند، مناسب تر است .

 

فعالیت فردی

مشاهده شده است که یک فرد فعال ماندگاری عطر خود را بیشتر از فردی با سبک زندگی کم تحرک احساس می کند.

 

شخصیت بویایی

عطرهایی متشکل از رایحه هایی که خاطرات خوشی را برای فرد زنده می‌کند، کاملاً مناسب آن فرد است. خرید عطر بر اساس شخصیت بویایی مثبت با شخصی که آن را استفاده می کند، هماهنگی کامل خواهد داشت. هرچه کودکان زیر 7 سال بیشتر با رایحه های زندگی روزمره، طبیعت، غذای خوب و سفر همراه شوند.آنها در بزرگسالی غنی تر خواهد شد.

 

غذا

آنچه می خوریم بر بوی پوست ما تأثیر می گذارد. مثلاً خوردن گوشت یا پیاز به مقدار زیاد تاثیر دارد و بوی پوست را تغییر می دهد. سپس عطر استفاده شده به شکل متفاوتی درک می شود.

 

دمای پوست

دمای بدن انسان معمولاً ثابت است، اما اگر دمای بدن به میزان کم یا زیاد افزایش یا کاهش یابد، می‌توان روی عطر تأثیر گذاشت.

 

داروها

برخی داروها رایحه پوست و در نتیجه عطری که به آن زده می شود را تغییر می دهند.

 

آب و هوا

بسته به کشور و آب و هوا، بوی عطر خود را به یک شکل نخواهید گرفت. برای مثال، در فضایی که دارای تهویه مطبوع است، بوی عطر خود را دشوارتردرک خواهید کرد.

 

بیماری

ثابت شده است که برخی بیماری ها باعث اختلال در پوست می شوند. برخی از بیماری ها را می توان با استفاده از مولکول های بویایی تشخیص داد.

 

فصول

خرید عطر در فصل تابستان یا فصل زمستان بوی یکسانی نخواهد داشت و بسته به فصل سال (پاییز، زمستان، بهارو تابستان) عطر روی پوست واکنش متفاوتی خواهد داشت. 

 

چرخه هورمونی

در خرید عطر به این نکته توجه داشته باشید، حس بویایی بر اساس چرخه هورمونی در نوسان است. در طول یک چرخه ماهانه، رایحه یک عطر کم و بیش روی پوست احساس می شود. از سوی دیگر، تغییرات هورمونی که در دوران نوجوانی، بعد از بارداری یا یائسگی رخ می دهد، می تواند ذائقه ما را تغییر دهد و ترجیحات ما را نسبت به عطرها تغییر دهد. 

 

سن

رایحه روی پوست‌های مسن‌تر معمولاً سریع‌تر از بین می‌روند، بنابراین عطر ماندگاری کمتری دارد.

 

سخن آخر

این پوست شما است که در مورد رایحه‌ی عطر تصمیم می‌گیرد . روی بعضی از پوست‌ها دوام بو، بیشتر و روی بعضی از پوست‌ها، این ماندگاری، کمتر است. پوست خشک، روغن عطر را سریعاً جذب می‌کند و دوام کم رایحه روی این نوع پوست به همین دلیل است. برای انتخاب رایحه مناسب برای پوست خشک به‌دنبال پرفیوم‌های با رایحه‌ی مُشک، عود، چوب صندل، وانیل و نعناع هندی باشید چرا که وزن مولکولی بیشتر و دوام طولانی‌تری دارند. همچنین، قبل از استفاده از عطر حتماً محل ورد نظر را مرطوب کنید.

 

ثبت دیدگاه