پروفایل
ترکیب اسانس عطر با الکل + چرا به عطرها الکل اضافه می‌کنند؟
اوژن استوار 7 آذر 1401 302 بازدید

ترکیب اسانس عطر با الکل وقتی حرف از عطر و ادکلن می‌شود به ظاهر ما فقط به یک ماده خوشبو که استفاده از آن ما را معطر می‌سازد، فکر می‌کنیم. واقعیت هم همین است اما این عطر و ادکلنی که شما به آن فکر می‌کنید تنها یک ماده نبوده و از ترکیبات مختلفی تشکیل شده. اگر عطر و ادکلن را بدون هیچ ترکیبی به ما بدهند شبیه یک عصاره روغنی است که فقط معطر بوده و در واقع بدون دیگر ترکیباتش، تنها یک اسانس است. 

این اسانس روغنی ماده اصلی و خام در تهیه عطر می‌باشد که با مواد دیگر ترکیب و تبدیل به ادکلنی می‌شود که به دست شما می‌رسد. یکی از مواد موجود در عطر و ادکلن، الکل می‌باشد. همانطور که ممکن است هنگام مطالعه برچسب اطلاعات محصول عطر خود متوجه شده باشید، الکل اغلب جزء اصلی و جدا نشدنی اکثر عطرهای‌تان است.

 

چرا الکل در عطر وجود دارد؟

دلایل متعددی برای وجود اتیل الکل در عطر وجود دارد. اولین چیز این است که از الکل به عنوان پایه برای ترکیب عطر استفاده می شود. بنابراین ماده معطر در این اتانول رقیق می شود، که برای مثال در آب امکان پذیر نخواهد بود. در واقع الکل به عنوان یک حلال برای سایر ترکیبات معطر موجود در فرمول عمل می کند. به این ترتیب عطر بدون آسیب رساندن به پوست، مدت بیشتری روی پوست باقی می ماند.

به دلیل فرار بودن، اتانول خیلی سریع تبخیر می‌شود و به مواد معطری که روی پوست می‌نشیند و در طول ساعت‌ها نت‌های خود را پخش می‌کند، می‌رسد. سپس حسی واقعی از تازگی را در طول تبخیر نشان می دهد تا در نهایت پس از چند لحظه محو شود. یکی دیگر از مزایای الکل، این است که اجازه می دهد عطر را به اطراف خود پراکنده کنید.

 

چرا الکل در عطر وجود دارد؟

 

پخش بهتر بوی عطر

در نگاه اول نقش الکل در عطر نانه، نقش تسهیل‌کننده است. در واقع الکل کمک می‌کند ماده اصلی یا همان اسانس عطر رقیق شده و مولکول‌های آن راحت‌تر در هوا پخش شود. همین موضوع باعث می‌شود که ما راحت‌تر بتوانیم بوی عطر را احساس کنیم. همان طور که در بالا اشاره کردیم، میزان بیشتر الکل باعث پخش بوی بهتر ولی در عین حال ماندگاری کمتر می‌شود.

 

خنک کردن عطر

الکل ویژگی خنک‌کنندگی دارد. حتماً شما هم تجربه این را دارید که مقداری الکل روی پوست خود زده باشید و خنکی خاص آن را تجربه کرده باشید. در همه ادکلن زنانه ها الکل استفاده می‌شود؛ اما در عطرهایی که برای روزهای گرم سال مثل فصل تابستان ساخته می‌شود، الکل بیشتری به کار می‌رود.

 

جلوگیری از لک شدن لباس

برای شما هم پیش آمده است که عطر مردانه روی لباستان لکه ایجاد کند؟ حتماً می‌دانید که الکل یکی از حلال‌هایی است که با آن انواع لکه را از بین می‌برند. وجود الکل در عطر باعث می‌شود لکه عطر روی لباس شما باقی نماند. این یک ویژگی خوب و منحصربه‌فرد است که به زیبا ماندن لباس شما هم کمک می‌کند.

 

الکل موجود در عطر و ادکلن

ترکیب الکلی عطر متفاوت بوده و برای هر عطری به میزان مشخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما الکلی که در عطر و ادکلن استفاده می‌شود چیست؟
مسلما اگر بخواهیم الکل را همان الکل صنعتی درنظر بگیریم، برای پوست بسیار مضر بوده و پوست را دچار نقصان می‌کند. ولی طبیعتا این نوع الکل‌ها در عطرسازی استفاده نمی شود. از این رو باید دید نوع الکل موجود در عطرها چیست؟

الکل موجود در عطر و ادکلن، دناتوره یا Denatured alcohol است که به آن الکل عطرسازی نیز می‌گویند. این نوع الکل با ترکیباتی مخلوط می‌شود که خاصیت خوراکی خود را از دست داده و ضرری هم به پوست نمی‌زند. از این رو به آن الکلی گویند که تغییر ماهیت داده و آماده استفاده ار صنعت عطرسازی است. این الکل از خود هیچ گونه اسانسی نداشته و همین امر سبب می شود تا بویی را به اسانس اصلی عطر وارد نکند. از طرفی به راحتی باعث ترکیب شدن ساختار و مواد اصلی عطر می‌شود و هیچ تداخلی در ساختار آن ایجاد نمی‌کند. آن را خیلی یکدست و کامل مخلوط می‌کند.

 

الکل موجود در عطر و ادکلن

 

ترکیبات کلی عطر

قبل از اینکه بخواهیم به میزان الکل به‌کاررفته در بهترین عطر مردانه بپردازیم، بهتر است درباره ترکیبات عطر قدری صحبت کنیم. هر عطری از چند بخش اسانس، ماده حامل، آب و مواد افزودنی تشکیل می‌شود.

 

اسانس عطر

رایحه عطر یا اسانس عطر همان ماده‌ای است که از گیاهان، میوه‌ها و به‌ندرت حیوانات به دست می‌آید. این ماده اکثر مواقع به‌صورت روغنی است و پایه و اساس ساخت عطر محسوب می‌شود. در هر عطری میزان متفاوتی از اسانس استفاده می‌شود. برای مثال در پرفیوم و ادو پرفیوم میزان بیشتری اسانس دارند.

در مقالات قبلی بلاگ درباره رابطه اسانس عطر و ماندگاری آن و همچنین پخش بوی عطر صحبت کردیم. گفتیم که هر چه اسانس بیشتر باشد، ماندگاری بیشتر و پخش بو کمتر است. برای همین هم هست که اسپری‌ها پخش بوی عای دارند؛ ولی در مدت کوتاهی بویشان از بین می‌رود. ضمن اینکه هر چه اسانس به‌کاررفته در عطر بیشتر باشد، آن عطر به لحاظ قیمت، گران‌تر می‌شود.

 

ماده حامل

ماده حامل همان الکل موجود در عطر است. این الکل به عطر افزوده می‌شود تا پخش بوی آن را تنظیم کند. رابطه میزان الکل و اسانس یک رابطه دو سویه است. برعکس اسانس، هر چه الکل بیشتر باشد، ماندگاری عطر کمتر می‌شود و برعکس پخش بوی آن افزایش می‌یابد. نکته‌ای که در این بخش قرار است به آن بپردازیم این است که این الکل چه نوع الکلی است.

 

ترکیبات کلی عطر

 

آب

علاوه بر ماده حامل، در بهترین عطر زنانه و مردانه، از مقداری آب هم استفاده می‌شود. آب نیز به رقیق‌شدن عطر کمک می‌کند. البته منظور از آب، آب آشامیدنی نیست، بلکه به‌نوعی آب مقطر محسوب می‌شود. یکی از تفاوت‌های ادو تویلت، ادو کلن و ادوفرایش در میزان آب و الکل به‌کاررفته در آن است. در ادو تویلت و ادو کلن میزان واحدی الکل به کار می‌رود؛ ولی در ادوکلن میزان آب کمی بیشتر است. به همین دلیل ادو کلن از ادوتویلت، رقیق‌تر و ارزان‌تر است.

 

مواد افزودنی

مواد افزودنی برای بیشترشدن مرغوبیت عطرها استفاده می‌شود. این مواد شامل مواد رنگی یا رایحه‌های مکمل است که به عطر می‌زنند تا رنگ یا بوی آن تغییر کند. همان طور که‌ می‌دانید رنگ هر عطر، توضیحی درباره ادکلن زنانه معروف یا مردانه‌بودن آن است و رایحه خاصی را القا می‌کند.

 

نقش الکل در صنعت عطرسازی

اگر بخواهیم در مورد نقش الکل در عطرها صحبت بکنیم، می‌توان به آن نقش اصلی و اختصاصی در ساخت یک عطر اورجینال داد. الکل‌ها هم در بهتر ترکیب شدن مواد عطری کمک می‌کنند و هم باعث می‌شوند نت‌های موجود در عطر و اُدکلن خیلی راحت و سریع آزاد شوند. باید دانست که: همین الکل ترکیب شده در عطر است که باعث بوی عطر شما و ماندگاری آن می‌شود.

در واقع عطری که در آن الکل به کار می‌رود کاملاً رقیق شده و افشانندگی خوبی را دارد و حالت جامد عطرها را از بین برده و به آن‌ها حالت رقیق و مایعی می‌بخشد تا شما راحت‌تر بتوانید از آن بهره‌مند شوید.

 

نقش الکل در صنعت عطرسازی

 

الکل برای چه در عطرها استفاده می شود

متوجه شدیم که بهترین ادکلن مردانه دختر پسند از مخلوطی از رایحه، آب و الکل تشکیل شده‌اند. در امپراتوری عثمانی سازندگان ادکلن از الکل ساخته شده از تخمیر میوه ها یا غلات شیرین استفاده می‌کردند. اما امروزه بیشتر الکل مورد استفاده در ساخت ادکلن به صورت تجاری تقطیر می‌شود. در دنیای امروز از الکل دناتوره که به آن الکل عطری نیز گفته می شود در تولید ادکلن استفاده می‌شود. دناتوره شبیه اتانول است، اما مواد افزودنی در آن وجود دارد که مصرف آن را ناامن می‌کند. دلایلی که از الکل دناتوره در ائکلن استفاده می‌کنند عبارت است از:

•    از الکل دناتوره شده به جای ایزوپروپیل الکل استفاده می شود زیرا بویی ندارد و بوی ادکلن را ناپدید نمی‌کند. ممکن است در برچسب ادکلن به عنوان الکل SD اشاره شود.
•    الکل به تجزیه مواد جامد استفاده شده در ترکیب ادکلن کمک می‌کند. همچنین کمک می‌کند تا مواد به خوبی با هم مخلوط شوند و از هم جدا نشوند.
•    الکل به آشکار شدن نت‌های بویایی در ادکلن کمک می‌کند. همانطور که الکل تبخیر می‌شود، رایحه نیز با آن تبخیر شده و در هوا پخش می‌شود.
•    ادکلن قرن‌هاست که برای خنک کردن و شاداب کردن کاربرد دارد. هنوز هم در ترکیه به میهمانان ادکلن داده می‌شود تا پس از یک سفر طولانی به کمک آنها بشتابد.
بدین شکل، از آنجایی که الکل فرار است و به سرعت تبخیر می‌شود، ادکلن را روی پوست می‌زنند تا باعث ایجاد احساس خنکی روی پوست‌شان شود.

 

ویژگی‌های الکل موجود در عطر و ادکلن

هر ماده‌ای که در عطرسازی به کار می‌رود منطقی در خود دارد و در کنار این منطق ویژگی‌هایی نیز دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های بهترین ادکلن مردانه با ماندگاری بالا  که درباره‌اش صحبت کردیم همان رقیق کنندگی است. ولی این الکل در کنار این ویژگی، خاصیت دیگری دارد که باعث عدم لک شدن لباس شما بعد از اسپری کردن روی لباس می‌شود. یعنی اگر اسانس موجود در ادکلن بدون الکل باشد، روی لباس شما حتما لک و رد ایجاد می‌کند که ممکن است به این راحتی‌ها از بین نرود. پس این الکلی که در عطر و ادکلن موجود است فایده‌های زیادی دارد.

 

شما میتوانید برای خرید بهترین عطر و ادکلن به وبسایت ایران پرفیومز مراجعه کنید.

 

ثبت دیدگاه