پروفایل
اوژن استوار 14 تیر 1401 14 بازدید

عطر ادکلن ها به‌طورکلی وبِ غیر از جنسیت به رایحه‌های خوشبویی حاصل می‌شوند که مردان وزنان می‌توانند برای بهتر و بیشتر کردن بوی طبیعی خاص خود از آن استفاده کنند. آن‌ها ترکیبات قدرتمند وبی نظیری هستند که به بالا رفتن اعتمادبه‌نفس افراد کمکم کند و ظاهر شخص را پسندیده‌تر می‌کند. وقتی صحبت از عطر و ادکلن می‌شود رایحه‌ها و نوت های معطر زیادی وجود دارند که می‌توانید با بو کردن آن‌ها را تجربه کنید؛ برای مثال نوت های تروتازه، شرقی، چوبی، مشک‌بوی و غیره که ما تنها نام چند تا از آن‌ها را ذکر کردیم.

افراد زیادی در حال بحث در این مورد هستند که آیا یک عطر خاص تنها به خاطر این‌که روی برچسب آن «مردانه» یا «زنانه» نوشته‌شده باشد فقط به استفاده به یک جنس خاص هست. ما ابتدا نیاز داریم تا جواب این سؤال را بدهیم که چه چیزی باعث متفاوت بودن عطرهای زنانه و مردانه می‌شود و مردم چطور تفاوت عطر زنانه و مردانه را از یکدیگر تشخیص می‌دهند. تا انتهای این مقاله از فروشگاه عطر و ادکلن ایران پرفیومز با ما همراه باشید.

 

تفاوت‌های عطرهای مردانه و زنانه در چیست؟

شگردهای فروش و افزایش نقش‌های جنسیتی در جامعه بود که موجب ایجاد دیوار غیرقابل‌عبور بین عطر مردانه و عطر زنانه شده است. این‌که از فاصله بیش‌ازحد عطرهای زنانه و مردانه انتقاد می‌شود به معنای عدم وجود تفاوت بین آن‌ها نیست، بلکه قصد انتقاد برچسب زدن بر روی یک سری ویژگی‌ها و محدود کردن این ویژگی‌ها تنها به یک جنس خاص است به‌طوری‌که حتی هر نوع محصول معطر را به یک جنسیت انتقال می‌دهند.

برای مثال برخی عطر را به زنان و ادکلن را به مردان یا برعکس محدود می‌کنند. به‌طور کامل به معنی و تفاوت محصولات عطر و اودکلن پرداخته اما به‌طور خلاصه، تفاوت این محصولات در میزان غلظت و ترکیبات عطر و ادکلن است.

 

تفاوت‌های عطرهای مردانه و زنانه در چیست؟

 

عامل‌های تفاوت عطرهای زنانه و مردانه در چیست؟

حداقل دو عامل اصلی وجود دارد که تفاوت عطر زنانه و مردانه را به وجود می‌آورد. عامل اول و مهم‌تر، برچسب‌های تبلیغاتی تولیدکنندگان عطر ادکلن در سراسر جهان است. به همین دلیل است که مردم جنسیت عطر ادکلن را برحسب چیزهایی که روی بطری آن‌ها نوشته‌شده را تصور می‌کنند. برای مثال روی عطرها عبارات  ‘for men’ یا ‘for women’ را می‌بینند. 

دومین عامل، ترکیب‌بندی انواع رایحه‌ عطر از سطح مختلف نوت ها (نوت آغازی، میانی، پایانی) است که رایحه کلی عطر را تشکیل داده است. در عطر ادکلن ها همیشه رایحه‌های اصلی و بدیعی ترکیب نمی‌شوند بلکه عطر سازان تلاش می‌کنند تا بوی آن‌ها را به تقلید از بوهای طبیعی مانند گل، نسیم دریا یا هر چیزی که  می‌توان بوی اصلی آن را تجربه کرد تولید کند و سپس آن را با دیگر اجزای موجود ترکیب می‌کنند که درآور یک ترکیب منحصربه‌فرد که اکنون نام عطر یا ادکلن را به خود می‌گیرد تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، اگر نام مواد تشکیل در برچسب عطرها را مطالعه کنید متوجه خواهید شد که بیشتر تولیدکنندگان عطر اودکلن از مواد تشکیل‌دهنده یکسانی استفاده می‌کرده‌اند.

 

چه چیزی است که باعث تفاوت عطر زنانه و مردانه از یکدیگر شده؟

درواقع در خرید عطر و ادکلن ها به‌گونه‌ای نت های استفاده‌شده که آن‌ها با یکدیگر ترکیب می‌شوند که در آخر بویی پدید می‌آورند که ممکن است بیشتر مکمل شخصیت زنان یا مردان باشد. برای مثال  در عطر ادکلن هایی که نوت های چوب، مشک، آروماتیک، چرمی شدید به‌کاررفته شده معمولاً به‌عنوان عطرهای مردانه توصیه می‌شوند و وقتی‌که گفته می‌شود فلان عطر مردانه نسبت به عطر دیگر رایحه مردانه‌تری دارد یعنی وجود یکی از این نوت ها در عطر اول شدیدتر است.

عطرهایی که نوت های گل، تازه، میوه‌ای، ملایم و شیرین دارند بیشتر مناسب خانم‌ها هستند. این طرز تفکیک عطر و ادکلن های مردانه زنانه هم هست. عطرهای مردانه رایحه‌ای شدیدتر و تندتر دارند که به شخصیت مردان ابهت، استواری و جسارت می‌دهد درحالی‌که عطرهای زنانه که ظریف، لطیف و ملایم هستند نشانه روح لطیف خانم‌ها است.

هیچ اجباری نیست که یک مرد از عطر مردانه و یک خانم از عطر زنانه استفاده کند زیرا رایحه‌ها با توجه به تفکر شخص تولیدشده. با توجه به این‌که هر فرد بوی بدنی خاص وبی همتای خود را دارد، مواردی وجود دارد که مردی رایحه‌های ملایم‌تر و لطیف‌تر را ترجیح می‌دهد و این اصلاً بدین معنا نیست که او روحیات زنانه دارد بلکه او بهتر از تولیدکنندگان عطر می‌داند که چه بوی طبیعی بدن اوست.

به‌طور مثال برخی خانم‌ها هستند که عطر ادکلن های مردانه استفاده می‌کنند چراکه رایحه متمایزتر و شدیدتری نسبت به ادکلن‌های زنانه موجود در بازار را برای خود پسندیده و انتخاب کرده.

 

چه چیزی است که باعث تفاوت عطر زنانه و مردانه از یکدیگر شده؟

 

عطرها برحسب غلظت عطر و ادوکلن چگونه تقسیم‌بندی می‌شوند؟

در عطرها همیشه رایحه‌های اصلی ترکیب نمی‌شوند زیرا سازندگان عطر به تقلید از بوهای طبیعی نظیر گل‌ها و هر بوی اصلی از طبیعت این رایحه‌ها را تولید می‌کند و بعد با دیگر اجزای موجود ترکیب می‌کنند و درنهایت بویی پدید می‌آورند که مکمل شخصیت زنان یا مردان است.

 

ویژگی‌های عطرهای مردانه چگونه است؟

عطر مردانه به‌طور کل، نمونه‌های قوی و غنی‌ و با شدت خیلی بیشتر هستند که از نت‌های چرمی، چوبی، گیاهی، خاکستری و معطر در آن‌ها استفاده می‌شود.

 

ویژگی‌های عطرهای زنانه چگونه است؟

عطرهای زنانه بیشتر به نوت های لطیف اما تیزتر وابسته هستند به‌طوری‌که مزاج سبک و شیرینی دارند. عطرهای زنانه بیشتر با ترکیب‌های گل، گروه بویایی مرکبات، ادویه‌ها و ترکیبات شرقی، حس می‌شوند.

 

انتخاب عطر بر اساس جنسیت آیا فرقی هم می‌کنند در انتخاب عطر یا ادکلن

پوست آقایان باپوست خانم‌ها فرق جزئی دارند. پوست آقایان ضخیم‌تر، تیره‌تر و پرموتر است؛ اما آیا تقسیم‌بندی عطرها بر اساس مردانه و زنانه به خاطر این تفاوت‌های جزئی در پوست آن‌ها بوده؟ برخی تحقیقات نشان داده‌اند که پوست خانم‌ها و پوست آقایان حتی ازنظر میزان ترشحات چربی هم فرق چندانی باهم ندارند.

حقیقت آن است که بدن هر انسانی پوست منحصربه‌فرد خودش را دارد؛ بنابراین هر شخصی از اینکه مرد باشد یا زن باید ادکلن زنانه خوشبو خودش را پیدا کند. این تقسیم‌بندی‌ها توسط جامعه صورت گرفته است. جامعه گفته که زن باید ملایم و لطیف باشد و بوی گل بدهد و جامعه گفته که مرد باید قوی باشد و بوی تنباکو، چوب هیزم و چرم بدهد.

 100 سال پیش چیزی به اسم عطر مردانه و عطر زنانه وجود نداشت و هر کس به سلیقه خودش عطر انتخاب می‌کرد؛ اما از قرن 19 به بعد روزبه‌روز این مرزها جداتر شد. امروزه حتی خود کلمه عطر ویژگی زنانه به خود گرفته است. خیلی جاها اگر بگوئید عطر مردانه انتقاد می‌کنند که عطر مال زن‌هاست؛ و مردها باید بگوئید ادوکلن

به‌هیچ‌وجه توصیه نمی‌کنیم که در انتخاب جنسیت عطر کاملاً بی‌تفاوت باشید. به‌طور مثال اگر آقا هستید و نمی‌خواهید سرشکستگی بوی زنانه دادن در جامعه یقه‌تان را بگیرد، عطر زنانه استفاده نکنید.

 

انتخاب عطر بر اساس جنسیت آیا فرقی هم می‌کنند در انتخاب عطر یا ادکلن

 

طریقه تشخیص عطر مردانه و زنانه از یکدیگر چگونه است

برچسب و نام عطر مردانه – ساده‌ترین راه تشخیص عطر، مطالعه مشخصات بر روی آن است. عطرهای مردانه بانام‌ مذکر و عطرهای زنانه بانام‌ مؤنث به فروش می‌رسند. با توجه به بیگانه بودن اطلاعات بر روی بیشتر عطرها، ممکن است تعبیر مردانه یا زنانه بودن عطر برای شما سخت باشد یا با نوشته‌ای به‌غیراز زبان انگلیسی برخوردید.

به‌طورکلی برچسب‌های “For Men”، “Men”، “Male”، “For Him”،  Pour Homme” و“Mr”، نشان بر مردانه بودن عطر است درصورتی‌که بر روی عطرهای زنانه می‌توان برچسب‌هایی مانند“For Women”،“Women”،“Female”،“For Her”،“Pour Femme” و نمونه‌های شبیه را دید. گاهی برخی نمانام‌ها به‌طور اختصاصی به یک جنسیت فقط تخصص داده است.

 

نکته در انتخاب عطر زنانه یا مردانه:

هیچ اشکالی ندارد که یک مرد از عطر زنانه و یک خانم از عطر مردانه استفاده کند و اگر مردی از یک رایحه‌های ملایم‌تر و زنانه استفاده نمود دلیل این نیست که او روحیات زنانه دارد. برخی خانم‌ها به دلیل اینکه عطر ادکلن های مردانه استفاده می‌کنند رایحه برجسته‌تر و شدیدتری نسبت به ادکلن های زنانه دارند که آن‌ها برای خود انتخاب می‌کنند.

در بسته‌بندی عطرها اگر توانایی ترجمه از روی نام برند و مشخصات بر روی عطر را ندارید، نوع طراحی و بسته‌بندی عطر می‌تواند به شما کمک کند که عطرهای مردانه بیشتر به شکل ساده و خطوط صاف و با یک یا چندرنگ محدود، طراحی‌شده‌اند درحالی‌که عطرهای زنانه، طرح‌های منحنی‌تری دارند و در آن‌ها می‌تواند تزئینات و رنگ‌های بیشتری را مشاهده کرد.

ترکیبات عطر: عطرهای مردانه بیشتر ترکیبات گیاهی و تلخ دارند درحالی‌که عطرهای زنانه بیشتر از ترکیبات گل و ادویه تیز تهیه‌شده. به‌طورکلی، عطرهای زنانه از تندی بالاتر و اسانس بیشتری برخوردار هستند درحالی‌که عطرهای مردانه، نوت های آرام و قوی‌تری دارند.

 

امکان استفاده از عطرهای مردانه و زنانه به‌طور مشترک وجود دارد

در انتخاب نوع عطر هیچ مانعی وجود ندارد اما اگر به‌شدت زیادی بر اساس ویژگی‌‌های خطاب شده، تهیه‌شده باشد به‌طوری‌که بوی تیز و قابل‌تشخیص رایحه گل یا بوی قوی و تلخ شدیدی داشته باشد، در این صورت می‌تواند توسط اطرافیان شما به‌آسانی تشخیص داده شود.

بااین‌وجود، همان‌طور که گفتیم، ساختار پوست هر فرد منحصر به خودش است و ممکن است استفاده از ادکلن مردانه خوشبو برای یک خانم، نتیجه بهتری داشته باشد. بهتر است چشم‌پوشی از برچسب عطر، قبل از استفاده، مقداری از آن را بر روی دست خود اسپری کنید و پس از گذشت مدتی، نتیجه آن را بررسی کنید. برخی شرکت‌ها، عطرهایی بدون برچسب جنسیتی عرضه می‌کنند که ازنظر ساختاری نیز امکان استفاده از آن‌ها برای هر جنسیتی فراهم است.

عطر و ادکلن ها نوت های خوشبویی هستند که بوی خوشی را به بدن می‌بخشند و موجب بالا برفتن اعتمادبه‌نفس فرد هنگام حضور در جامعه خواهد شد. عطرها و ادکلن ها رایحه‌ها و نوت های معطر زیادی دارند و در صنعت مد به دودسته زنانه و مردانه تقسیم‌شده‌اند.

 

معیارهای تولید عطر زنانه و مردانه

معیارهای عطر مردانه یا زنانه شدن، بیشتر توسط شرکت‌های سازنده عطر مشخص خواهد شد و به‌طورکلی می‌توان تفاوت عطر مردانه و زنانه را از طریق برچسب یا شکل طراحی آن‌ها، باخبر شد. تندی، غلظت، رنگ و مواد بکار رفته در عطر نیز از عوامل گوناگون عطرها بر اساس جنسیت است. بعضی از زمان‌ها امکان تشخیص عطر از نوع مردانه یا زنانه وجود ندارد، برای این کار، بهتر است در اینترنت، نام و مدل عطر را جستجو کنید تا با آن عطر آشنا شوید.

 

سخن پایانی

برای انتخاب یک عطر یا ادکلن مردانه یا زنانه فقط نیاز به حس و انتخاب نونت بویای و سلیقه شما بستگی دارد که از چه نوع نت بویای را می‌پسندید با انتخاب درست عطر و ادکلن می‌توانید نت و رایحه مخصوص خود را در جمع پخش‌کنید تا رایحه مخصوص خود را داشته باشید.

ثبت دیدگاه