پروفایل
تفاوت عطر تلخ و شیرین در چیست؟
اوژن استوار 3 آذر 1400 47 بازدید

ترکیباتی که برای به دست آوردن رایحه عطرها استفاده می‌شود، دنیای بی‌انتهایی از روایح را به وجود آورده‌اند. انواع چوب، گل‌ها، ادویه‌ها، میوه‌ها، آب دریا و بسیاری از موادی که حتی تصورش را نمی‌کنید، در ترکیب عطرهای مختلف استفاده ‌شده‌اند. دنیای عطرها دنیای اسرارآمیزی است که هر روز ما را با شگفتی مواجه می‌کند.

تلخی و شیرینی دو اصطلاحی هستند که در مورد انواع عطر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو اصطلاح اشاره به نوع رایحه عطرها دارند. مانند مزه‌های تلخ و شیرین، رایحه تلخ و شیرین هم مرتبط با انواع ترکیبات خاص است. تفاوت عطر تلخ و شیرین باعث شده تا موارد استفاده این دو نوع رایحه با یکدیگر فرق داشته باشد.

 

تعریف عطر تلخ

تلخی، یکی از اصطلاحاتی است که برای تقسیم‌بندی گروهی از عطرها استفاده می‌شود. حتما با شنیدن نام عطرهای تلخ، به یاد مزه تلخ افتادید. اگرچه تا حدودی می‌توان این دو را مرتبط به هم دانست، اما رایحه تلخ به‌نوعی به رایحه‌های تند و سنگین اشاره دارد. در ترکیبات یک عطر تلخ معمولا از انواع چوب، ریشه گیاهان، قهوه، ادویه‌های تند و تنباکو استفاده می‌شود. البته میزان تلخی و تندی این عطرها، با ترکیب شدن با اسانس‌های دیگری مانند انواع گل یا مرکبات، کنترل می‌شود. جالب است بدانید که عطرهای تلخ مناسب فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان هستند. همواره این تصور وجود دارد که رایحه تلخ تنها مختص مردان است، اما امروزه عطرهای تلخ زنانه بی‌نظیری در دنیا تولید می‌شود که طرفداران بسیار زیادی دارد.

 

تعریف عطر شیرین

همان‌طور که در دنیای مزه‌ها شیرینی نقطه مقابل تلخی است، در دنیای عطرها نیز همین موضوع وجود دارد. رایحه شیرین عطرها معمولا از موادی به دست می‌آید که طعم شیرینی دارند. برای مثال انواع گل، بسیاری از میوه‌ها، کارامل، شکلات و موارد مشابه دیگر، ترکیباتی هستند که در یک عطر شیرین می‌توانید پیدا کنید. همان‌طور که تصور می‌شود عطرهای تلخ تنها مختص مردان هستند، در مورد عطرهای شیرین نیز تصور زنانه بودن آن‌ها وجود دارد. اما باید بگوییم بسیاری از عطرهای شیرین جذاب، مختص مردان تولید می‌شوند. بهتراست بدانید که عطرهای شیرین به عطرهای صمیمانه معروف هستند.

 

منظور از نت در عطر ها چیست؟

شما وقتی در حال خرید عطر و ادکلن گرم و شیرین عطر زنانه هستید، حتما از فروشنده درخواست تست محصول را هم دارید. اما در خریدهای آنلاین این امر ممکن است. البته وقتی محصول مورد نظرتان را بشناسید و ویژگی و اطلاعات هر عطر را در قسمت توضیحات بخوانید، جای نگرانی نیست.

در ابتدا بهتر است از نت ها در عطر بگوییم و ببینیم منظور سازندگان عطر از نت چیست. نت های عطر در واقع ترکیبات اصلی عطر را تشکیل می دهند؛ بزرگان دنیای عطرسازی نت عطر را در سه گروه نت ابتدایی، نت میانی و نت پایه دسته بندی میکنند.

این نت های عطر با دقت بسیار زیاد از ترکیبی از رایحه ها انتخاب می شوند و بیانگر رایحه اصلی بوی یک عطر هستند. بنابراین تفاوت عطر شیرین و تلخ بیشتر در نت ها و ترکیبات عطر دیده می شود.

 

منظور از نت در عطر ها چیست؟

 

رایحه تلخ چیست؟

امروزه یکی از محبوب‌ترین عطرها در دسته بندی رایحه‌های تلخ قرار می‌گیرند؛ البته منظور ما از عطر تلخ مردانه، همان مزه تلخی نیست؛ این رایحه‌ها بسیار جذاب و دل‌نشین هستند و می‌توانند عطرهای نظیر چوب سوخته، قهوه و نعناع، میخک، دارچین و … داشته باشند. در واقع این رایحه‌ها به نسبت‌های مشخص با هم مخلوط شده و یک عطر منحصر به فرد به وجود می‌آورد.

تفاوت عطر تلخ و شیرین به طور کلی رایحه‌های تلخ اصولاً از برخی گیاهان، ادویه‌های تند و ریشه درختان به دست می‌آیند. این عطرها سنگین هستند و بیشتر در مکان‌های رسمی و برای مردان استفاده می‌شوند؛ البته عطرهای تلخ تنها مخصوص عطر مردانه  نیست؛ امروزه عطرهای تلخ زنانه‌ای نیز وجود دارد که می‌تواند بسیار جذاب و دل‌نشین باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که عطرهای تلخ سنگین هستند و بهتر است در فصل زمستان و پاییز استفاده شود. اما اگر یک عطر تلخ را می‌پسندید می‌توانید آن را به عنوان امضا و در تمام فصول استفاده کنید. پیشنهاد ما به شما ترکیب یک عطر با رایحه تلخ و تند می‌باشد.

 

رایحه تلخ چیست؟

 

رایحه شیرین چیست؟

عطرهای شیرین از موادی استفاده شده است که طعم شیرینی دارند؛ در واقع در این عطر از اسانس‌های گوناگون اما شیرین استفاده شده است. اگر دوست دارید با اطرافیان خود احساس صمیمیت بیشتری داشته باشید؛ در واقع جمعی که در آن قرار دارید صمیمی است؛ می‌توانید از عطرهای شیرین استفاده کنید. این عطرها بر خلاف عطرهای تلخ که برای مکان‌های رسمی مناسب‌ترند؛ در جمع‌ها صمیمی و دوستانه و خانوادگی بیشتر استفاده می‌شود.

بنابراین اگر در مجالس صمیمی حضور دارید و فردی خونگرم هستید؛ می‌توانید از عطرهای شیرین استفاده کنید. این عطرها هم برای شما و هم برای اطرافیانتان آرامش‌بخش خواهند بود.

تنها در عطرهای زنانه از رایحه‌های شیرین استفاده نمی‌شود؛ بلکه امروزه عطرهای مردانه از برندهای معروفی در بازار هستند که دارای رایحه‌ای شیرین می‌باشند و نشان دهنده یک مرد جذاب، خون گرم، شاد و صمیمی است.

به طور مثال یکی از رایحه‌های خوراکی شیرین، رایحه کارامل است. چوب نیز نمونه‌ای دیگر از رایحه‌های شیرین است که بیشتر در عطرهای کلاسیک استفاده می‌شود. گل‌ها نیز عطرهای شیرینی دارند که بیشتر در عطرهای زنانه و برای افرادی که به عطرهای آرامش‌بخش نیاز دارند؛ استفاده می‌شوند.

 

رایحه شیرین چیست؟

 

تفاوت عطر تلخ و شیرین در چیست؟

اکنون تا حد زیادی با رایحه‌های تلخ و شیرین آشنا شدید. این عطرها تفاوت‌های زیادی با یکدیگر دارند. ابتدایی‌ترین تفاوت عطر تلخ و شیرین را می‌توان در ترکیبات آن‌ها دانست. در اکثر مواقع، ترکیب اصلی عطرهای تلخ، ادویه و انواع چوب است، اما ترکیبات اصلی عطرهای شیرین را اسانس گل‌ها تشکیل می‌دهند. همچنین فرق ادکلن تلخ و شیرین در فصولی ست که مورداستفاده قرار می‌گیرند؛ به این ترتیب که عطرهای تلخ بیشتر مناسب فصول سرد سال و عطرهای شیرین بیشتر مناسب فصول گرم سال هستند.

از طرفی بهتر است بدانید که عطرهای تلخ به دلیل ترکیبات ادویه‌ای که دارند، ماندگاری بالاتری نسبت به عطرهای شیرین دارند. همچنین برخلاف عطرهای شیرین که مناسب محافل دوستانه و صمیمانه هستند، عطرهای تلخ رسمی و جدی‌تر شناخته می‌شوند.

 

نحوه تشخیص عطر شیرین و تلخ

در قسمت قبل با تفاوت عطر تلخ و شیرین به خوبی آشنا شدید. اکنون تصور کنید که قصد خرید یک عطر را دارید و به دنبال یکی از این دو رایحه خاص هستید. چگونه می‌توانید آن‌ها را تشخیص دهید. پاسخ به این سوال خیلی ساده است. اولین قدم برای تشخیص رایحه عطر، خواندن ترکیبات اسانس آن است. شاید جالب باشد که بدانید، شما حتی با دیدن رنگ شیشه عطرها نیز می‌توانید این موضوع را تشخیص دهید.

معمولا عطرهای تلخ، در شیشه‌های تیره مانند سیاه، قهوه‌ای یا حتی سبز تیره بسته‌بندی می‌شوند. نقطه مقابل، عطرهای شیرین هستند که بیشتر در شیشه‌هایی به رنگ‌های ملایم مانند صورتی یا زرد ملایم بسته‌بندی می‌شوند. در پایان نیز به راحتی می‌توانید عطر را بو کنید. اگر احساسی مانند خوردن یک فنجان قهوه تلخ یا بادام سوخته داشتید، این عطر تلخ عطر با بوی قهوه بوده و اما اگر احساسی مانند خوردن یک شکلات کاراملی یا شربت گیاهی داشتید، آن عطر شیرین است.

 

نحوه تشخیص عطر شیرین و تلخ

 

کاربرد عطرهای تلخ و شیرین

تفاوت عطر تلخ و شیرین شاید در نگاه اول رایحه تلخ عطرها خوشایند به نظر نرسد اما پس از مدتی متوجه خواهید شد که از بهترین عطرها و پر فروش ترین عطرها می توان به عطرهایی با رایحه های تلخ اشاره کرد.

اما عطرهای زنانه شیرین بر خلاف عطر زنانه خنک و تند که برای مکان های رسمی مناسب ترند در جمع های صمیمی و دوستانه و خانوادگی بیشتر استفاده می شوند. بنابراین اگر در مجالس صمیمی حضور دارید و فردی خونگرم هستید می توانید از یک عطر خنک و شیرین زنانه استفاده کنید. این عطرها هم برای شما و هم برای اطرافیان تان آرامش بخش خواهند بود.

 

عطر شیرین مردانه

عطر مردانه وان میلیون (one million)

این عطر ملایم و شیرین مخصوص مردان جذاب است و بهتر است در میهمانی‌ها و فصل‌های سرد مانند زمستان و پاییز استفاده شود. به محض استفاده از این عطر رایحه‌های نعناع، گریپ فروت و ماندراین را حس خواهید کرد؛ نت‌های ابتدایی محوتر شده و جای خود را به نت‌های میانی دارچین، ادویه‌ها و رز می‌دهند. در نهایت شما بوی ماندگار چوب، عنبر و نعناع اندونزیایی را حس خواهید کرد. این عطر اسپانیایی ماندگاری بسیار خوب و پخش بوی عالی دارد.

 

عطر مردانه وان میلیون (one million) - ایران گرفیومز

 

عطر تلخ مردانه

عطر مردانه بلک افغان (Black Afgano)

عطر مردانه بلک افغان را برند خوش نام و پرآوازه ناسوماتو (Nasomatto) از کشور هلند ساخته است. این ادکلن جذاب مردانه را الساندرو گوالتیری (Alessandro Gualtieri) با ترکیبات عجیبی مانند شاهدانه، عود و بخور خوشبو به دست آورد. از سال ۲۰۰۹ که ادکلن مردانه بلک افغان ، به بازار عرضه شد، افراد بسیاری آن را به انتخاب اول خود می‌دانند. حرف‌ها و شایعات زیادی پیرامون این عطر به وجود آمد که مهم‌ترین آن‌ها استفاده از حشیش برای ایجاد حس سرخوشی و مسحورکنندگی آن بود. این شایعات گرچه به منظور تأثیر منفی به وجود آمده بود اما عکس آن عمل کرد. مهم‌ترین آیتم موجود در نت‌های بویایی این عطر شاهدانه است که خود برای ایجاد حس جادو و سرخوشی کافی است.

امروزه افراد بسیار زیادی از وب سایت های مختلف به دنبال بررسی آخرین قیمت black afgano هستند تا بتوانند یکی از مشهورترین و محبوب ترین ادکلن و عطرهای موجود در بازار را تهیه نموده و آن را با خیال راحت مورد استشمام و استفاده قرار دهند. جالب است بدانید که عطر بلک افغان یکی از مهمترین دستاوردها و ادکلن های تولیدی آقای الساندرو می باشد که وی یکی از معروفترین عطر سازهای کشور ایتالیا بوده و توانست با کشف یک فرمول بسیار استثنایی، بی نظیرترین و متفاوت ترین ادکلن را در جهان طراحی نماید.

شهرت اصلی این عطرساز را طراحی و کشف ادکلن بلک افغان شکل داده است چرا که او با قدرت بویایی فوق العاده قدرتمند خود توانست از رایحه ی گیاه هان متفاوت، جذاب ترین ادکلن را برای مشتریان خود عرضه نماید. افرادی که در سراسر جهان به دنبال خرید عطر بلک افغان هستند، بهتر است که در گام اول راجع به سازنده ی این عطر اطلاعات مختصری را به دست آورند.

 

عطر مردانه بلک افغان (Black Afgano)

 

البته در نظر داشته باشید که امروزه بسیاری از شرکت ها عطر و ادکلن سازی، فرمول هایی مشابه به فرمول اصلی عطر مردانه بلک افغان، سعی دارند تا این ادکلن لاکچری را طراحی کنند ولی در این فرایند موفق نشده و باز هم شکست می خورند.

خالق ادکلن مردانه بلک افغان در یکی از مصاحبه های خود اشاره کرده بود که در طراحی و تولید ادکلن و عطرهای خود، از شیوه ی بسیار خاصی استفاده می کند که حتی خودش هم از این شیوه های استفاده شده دچار حیرت می شود. از شما می خواهیم که تا پایان این مقاله با ما همراه بوده و اطلاعات ارزشمندی را در خصوص قیمت عطر بلک افغان مردانه و بارزترین ویژگی های مربوط به این ادکلن به دست آورید.

 

عطر شیرین زنانه

عطر زنانه ورساچه برایت کریستال صورتی (Versace Bright Crystal)

ادوتولیت زنانه برایت کریستال در سال 2006 به بازار عرضه شد. این عطر زنانه در گروه بویایی گلی میوه‌ای قرار می‌گیرد و مناسب فصول گرم سال است. ابتدایی‌ترین رایحه‌ای که از این عطر به مشامتان می‌رسد، رایحه انار و گریپ‌فروت است و کم‌کم جای خود را به رایحه گل صدتومانی، ماگنولیا و نیلوفر آبی می‌دهد. اما به‌طورکلی رایحه پایه این عطر جذاب مربوط به مشک، کهربا و چوب ماهون است.

 

عطر زنانه ورساچه برایت کریستال صورتی (Versace Bright Crystal)

 

عطر زنانه لانکوم لاوی ست بل (Lancome La Vie Est Belle)

عطر زنانه خنک و شیرین ترزور این لاو، در سال 2010 به بازار عرضه شد. این عطر در گروه بویایی گلی میوه‌ای قرار داشته و مناسب فصول گرم سال است. روایح میوه‌هایی مانند ترنج، هلو و گلابی نشاط و شادابی خاصی به این عطر داده است. البته رایحه پایه آن مدیون حضور اسانس مشک و سدر است.

 

عطر زنانه لانکوم لاوی ست بل (Lancome La Vie Est Belle)

 

عطر زنانه ایفوریا کلوین کلاین (Euphoria)

 

یکی از پرطرفدارترین عطرهای زنانه از برند آمریکایی کلوین کلاین، ادوپرفیوم ترش و شیرین و ملایم ایفوریا است. این عطر، از زمان معرفی و عرضه خود در سال ۲۰۰۵ تاکنون، یکی از پرفروش‌ترین ادوپرفیوم‌های برند CK به شمار می‌رود. برند مشهور و پرآوازه کلوین کلاین، پس از معرفی عطر بسیار جذاب ایفوریای زنانه، توانست خیل عظیمی از زنان را در سراسر جهان به سوی خود بکشاند.

این عطر مرموز و عجیب، زنان را به شادی و لذت بردن از زندگی دعوت می‌کند. هدف از طراحی و توسعه این عطر در برند کلوین کلاین، نهادینه‌سازی روحیه شادی در زنان است. عطر ایفوریا، ادوپرفیومی شرقی گل‌دار با رایحه گیاهانی است، که می‌تواند هر زنی را خوشحال و هر مردی را جذب کند.

این عطر، توسط سه عطرساز مشهور به نام‌های «دومینیک روپیون» (Dominique Ropion)، کارلوس بنیم (Carlos Benaim) و لوک دانگ (Loc Dong) طراحی شده است. کمپانی کلوین کلاین، ایفوریای زنانه را برای آن دسته از زنان خاصی طراحی کرده است، که از یکنواختی رایحه عطرها خسته شده‌اند و به دنبال تغییری شگرف در استایل خود هستند.

حس شیرینی موجود در ادوپرفیوم زنانه ایفوریا تداعی کننده لطافت و زنانگی است. عطر ایفوریا از برند کلوین کلاین، برای استفاده توسط زنان در هر بازه سنی مناسب است. با وجود اینکه رایحه این عطر، خاص و شیرین است، اما چینش رایحه‌هایش آزار دهنده نیستند. به همین دلیل، ایفوریا به عنوان یک ادوپرفیوم زنانه روزمره در همه فصول قابل استفاده است.

 

عطر زنانه ایفوریا کلوین کلاین (Euphoria)

 

عطر تلخ زنانه

عطر زنانه جاسمین نویر بولگاری

یک ادکلن تلخ زنانه معروف با پخش بو و ماندگاری قابل توجه! بولگاری جاسمین به عنوان یک عطر شرقی گلی در سال 2008 توسط کمپانی ایتالیایی خود به بازار معرفی شد و خیلی سریع توانست جای خود را در میان انواع عطر تلخ زنانه پیدا کند. هرچند که برخی از خانم‌ها برای استفاده روزانه از این ادکلن تلخ کمک می‌گیرند، اما استفاده از آن برای خانم‌های جوان و در مناسبت‌های رسمی، بیشتر توصیه می‌شود.

این ادکلن زنانه اصل در طول سال‌های حضور خود در بازار، به عطر امضای بسیاری از خانم‌های شیک‌پوش، ساده‌پسند و البته طرفدار استایل‌های کلاسیک، تبدیل شده است. در نت آغازین بولگاری جاسمین نویر، ترکیبات سبز در کنار گاردنیای یاسمنی، خودنمایی می‌کنند. در نت میانی، عطر یاس در کنار بادام، رویایی شگفت‌انگیز را خلق می‌کند و در نت پایانی هم رایحه دانه تونکا، مشک، کهربا، نعناع هندی و شیرین بیان، به خوبی در کنار روایح دودی می‌درخشند تا یک عطر مرموز و جذاب را پیش روی شما قرار بدهند.

 

عطر زنانه جاسمین نویر بولگاری

 

 

ثبت دیدگاه