پروفایل
تمام چیزهایی که از نت های عطر باید بدانید
اوژن استوار 2 آذر 1400 14 بازدید

به طور ساده بخواهیم توضیح دهیم، آکورد عطر مشخصه ی اولیه ی عطر می باشد. آکورد ترکیبی متعادل از سه یا چهار نت تشکیل دهنده عطر است. این آکورد همیشه با آکورد موسیقی مقایسه می شود زیرا در موسیقی نیز ترکیب چند آکورد یک قطعه موسیقی را شکل می دهند.آکوردهای رایج در عطرسازی شامل این موارد می باشند: کهربا، امبرین، آبی، آروماتیک، بالزام، قبرسی، مرکبات، کلون، گلی، تازه، فوژ، میوه ای، شیرین، سبز، گیاهی، ملیس، شرقی، ادویه و چوب. در ادامه این مقاله از ایران پرفیومز با ما باشید تا تمام چیزهایی که از نت های عطر باید بدانید را به شما بگوییم.

 

نت عطر چیست؟

به ترکیبات اصلی که ساختار عطر را تشکیل می‌دهند نت عطر گفته می‌شود. هر عطر از چندین نت تشکیل شده است که بوی عطر را به وجود می‌آورند. در صورتی که قصد خرید عطر دارید حتما باید هنگام خرید به نت‌های عطر دقت کنید و محصول مورد سلیقه خود را انتخاب کنید.

 

نت های مختلف رایحه کدامند؟

درحالیکه هر نت نقش متفاوتی در شیمی یک عطر بازی می کند، اما در اینکه هر نت باید از چندین مواد اولیه تشکیل شود محدودیتی وجود ندارد. اگر بخواهیم در مورد عطر نظر دهیم، شخصیت عطر از واکنش جمعی سه نت در تماس با پوست شکل می گیرد. هنگامی که مقداری عطر روی مچ دست قرار می گیرد، به پوست دست واکنش نشان می دهد و اولین رایحه ای که به مشام می رسد نت اولیه عطر می باشد. این رایحه ممکن است زودگذر باشد. مقاله چطور درست عطر بزنیم؟ را مطالعه کنید.

 

نت های مختلف رایحه کدامند؟

 

انواع نتهای رایحه

انواع رایحه ی عطر هماهنگ یک عطر ، همانند موسیقی ، از نت های گوناگون تشکیل شده و دارای سه نت است که به مرور زمان خودشان را آشکار میکنند . اولین بویی که از عطر احساس می شود مربوط به نت ابتدایی یا بالایی می‌باشد . در ادامه آن نت میانی به مشام می رسد  و در آخرین مرحله نت نهایی یا پایه خود را بتدریج آشکار می سازد . این نتها کاملا با دقت و با توجه به فرآیند تبخیر عطر حاصل می‌آیند .

 

نت بالایی :

نت بالایی ، اولین بویی است که از یک عطر به مشام می‌رسد زیرا مولکولهای سبک و کوچکی  هستند که سریعا تبخیر می‌شوند . احساس یک فرد در مورد عطر و ادکلن مورد پسند خود با استشمام نت ابتدایی یا بالایی شکل می گیرد . پس نتیجتا در میزان فروش محصول نیز بسیار موثر است .

در نت آغازین با چه رایحه‌هایی طرف هستیم

نت آغازین که در دنیای عطرسازی با نام نت اولیه نیز شناخته می‌شود، لایه اول رایحه عطر را تشکیل می‌دهد. به عبارت دیگر بویی که پس از اسپری کردن عطر به مشام می‌رسد، همان بوی نت آغازین عطر است. با این حساب همان‌گونه که حتما متوجه شده‌اید، نت آغازین نقش مهمی در اولین تاثیرگذاری عطر دارد و حس‌و‌حال عطر را به مخاطب منتقل می‌کند.نت آغازین دوام چندانی ندارد و عموما پس از گذشت ۵ تا ۱۵ دقیقه از بین می‌رود، هدف اصلی این نت، ایجاد رایحه‌ اولیه‌ای در عطر است تا به آرامی مخاطب را برای بوی خوش نت بعدی عطر آماده کند. به همین دلیل عطارهای حرفه‌ای، نت‌های ملایمی که مولکول‌های کوچکتری دارند را برای نت آغازین انتخاب می‌کنند.

رایحه‌های دل‌انگیز لیمو، پرتقال و نارنج به عنوان بوهای مورد علاقه‌ عطارهای حرفه‌ای برای نت آغازین به حساب می‌آیند و در کنار این رایحه‌های دلنشین، عطر هایی با رایحه اسطوخودوس و رز را نیز در نت آغازین عطرهای تراز اولی شاهد هستیم. از دیگر رایحه‌های پرطرفدار برای نت آغازین می‌توان به رایحه ریحان و رازیانه اشاره کرد.

 

نت میانی :

زمانی که نت بالایی در حال محو شدن می‌باشد پای نت میانی به وسط کشیده می شود  . عناصر موجود در نت میانی ، بدنه یا قلب اصلی یک عطر را تشکیل می‌دهند و پوششی است برای عدم احساس بوی ناخوشایند اولیه نت پایه . البته بوی نامطبوع ابتدایی در نت‌های پایه با مرور زمان مطبوع و دل پذیر می‌شوند . (منظور از بوی ناخوشایند همان بویی است که به اسم بوی الکل در لحظه اول استفاده از عطر ، از آن یاد می شود . )

 

نت پایه :

پس از محو شدن رایحه نت میانی ، حال نوبت آشکار شدن نت پایه یا نهایی است .  اساس یک عطر را ، نت های میانی و پایه تشکیل می‌دهند . عمق و ثبات هر عطر توسط نت پایه آن عطر به وجود می آید که ترکیباتی غنی و عمیق داشته و معمولا ۳۰ دقیقه بعد از استفاده به مشام می‌رسند .

رایحه‌های نت‌ پایه ، رایحه نتهای بالایی و میانی را تحت تاثیر قرار می دهند ، همینطور رایحه نت پایه توسط عناصر بکار رفته در نت میانی تغییر می‌کند . سازندگان عطرها نت‌های عطرها را منتشر کرده و معمولا آنها را بصورت هرم رایحه‌ها با عبارات انتزاعی به نمایش می‌گذارند .

 

معرفی گروه های بویایی

انواع نت های بویایی عطر و معرفی ، بررسی آن ها

از مهمترین و پایه ای ترین مفاهیم در شناخت بهتر رایح عطر ها شناخت گروه های بویایی است. تا به امروز برای دسته بندی بهتر عطر ها ۳۲ گروه بویایی مشخص کرندکه در ۷ خانواده بویایی قرار دارند.

  • آروماتیک یا معطر (Aromatic)
  • مدیترانه‌ای (Chypre)
  • مرکباتی (Citrus)
  • گُل‌دار (Floral)
  • چوبی (woody)
  • شرقی (Oriental)
  • چرمی (Leather)

 

 اولین خانواده بویایی آروماتیک به شش گروه تقسیم می‌شود:

گروه آروماتیک یا معطر (Aromatic)

نت های بویایی آروماتیک مجموعه‌ای از گیاهان معطر همچون رُزماری، زیره، هِل، اسطوخودوس، ریحان، جوز هندی، نعناع، ترخون، فلفل سیاه، خِس‌خِس (وِتیوِر)، زنجبیل، خزه بلوط، گل شمعدانی، رُز، مریم گلی، آویشن، گل بهارنارنج، زعفران، گل وانیل، سدر و سیج (Sage از گیاهان ادویه‌ای سبز با بوی تند است که در مناطق گرمسیر رشد می‌کند) را شامل می‌شوند.

عطرهای این گروه بویایی رایحه‌ای بسیار تند و تا حدودی تلخ (علف مانند) دارند و این ویژگی سبب شده بیشتر عطر مردانه در این گروه جای گیرند و به ندرت عطری ویژه بانوان در این گروه قرار گرفته است.

 

گروه آروماتیک یا معطر (Aromatic)

 

گروه معطر آبزی (Aromatic Aquatic)

ترکیبات این گروه شامل آرایه‌های بویایی تازه‌ای نظیر آب دریا، نمک دریایی، برگ پرتقال و علف دریایی در کنار نت‌های آروماتیک می‌باشند که حسی سبز، تلخ و شور مانند آب دریا را تداعی می‌کنند، عطرهای آروماتیک آبی اغلب مردانه بوده و رایحه‌ای نشاط آور دارند.

 

مانند: Aqva Pour Homme Bvlgari / Acqua di Gio Giorgio Armani

 

گروه معطر سرخسی (Aromatic Fougere)

ریشه نام‌گذاری این گروه بویایی برگرفته از لغت فرانسوی (Fougere) یا فوژه به معنی سرخس می‌باشد. ماده معطر کومارین (Coumarin) که بویی شبیه به وانیل دارد یکی از ترکیبات اصلی سرخس است. پاول پارکوت (Paul Parquet) عطرساز معروف فرانسوی برای اولین بار در تاریخ عطرسازی ماده کومارین را از سرخس استخراج کرد و اولین عطر این گروه بویایی را با نام (Fougere Royal) در سال ۱۸۸۲ میلادی طراحی کرد که توسط خانه عطر قدیمی و معروف هابیگانت (The House Of Houbigant) به دنیای عطر معرفی گردید.

کومارین در گیاهانی مانند لوبیای تونکا و یونجه نیز یافت می‌شود. از دیگر ترکیبات گروه آروماتیک سرخسی می‌توان به اسطوخودوس، خزه، شمعدانی و چوب اشاره کرد. عطرهای این گروه اغلب مردانه هستند و رایحه‌ای با طعم تند و کمی تلخ و طبیعتی گرم و کلاسیک دارند.

 

گروه معطر سرخسی (Aromatic Fougere)

 

مانند: Dunhill Edition / Azzaro pour Homme / Roadster Cartier / Sauvage Dior / My Land Trussardi

 

گروه معطر میوه‌ای (Aromatic Fruity)

در این گروه نت‌های آروماتیک با میوه‌های تازه ترکیب شده‌اند. نت‌های میوه‌ای مانند سیب سبز، گلابی، انگور، نارگیل، آناناس، توت سفید، توت فرنگی، انگور سیاه، شلیل، هندوانه و هلو در کنار نت‌های معطر، عطرهایی با طراوت و تا حدودی خنک خلق کرده‌اند. تشخیص این گروه کمی سخت است چرا که با تنفس عمیق می‌توان رایحه میوه را احساس کرد.

 

گروه معطر میوه‌ای (Aromatic Fruity)

 

مانند: Chrome Legend Azzaro

 

گروه معطر سبز (Aromatic Green)

گروه آروماتیک سبز دارای نت‌هایی از چمن، علف، برگ چای، شاهی آبی، برگ صنوبر، برگ بنفشه، برگ انجیر، برگ بامبو و دیگر برگ‌های سبز در کنار ترکیبات آروماتیکی همچون اکالیپتوس، اسطوخودوس، هِل و رزماری است. عطرهای این گروه اغلب خنک، ورزشی و در اکثر موارد مردانه هستند. البته به خاطر تند بودن زیاد به رایحه‌ای گرم شبیه‌اند و بسیار مورد علاقه خانم‌ها می‌باشند.

 

گروه معطر سبز (Aromatic Green)

 

مانند: Desire Blue Alfred Dunhill / Opus VII Amouage / Hugo Extreme / Hugo Men Hugo Boss 

 

گروه معطر ادویه‌ای (Aromatic Spicy)

در این گروه ترکیبی از نت‌های ادویه‌ای شامل دارچین، فلفل سیاه، رازیانه، واسابی، تخم گشنیز، تخم شنبلیله، میخک، فلفل قرمز، زردچوبه، کاری، دانه خردل و سُماق با نت‌های آروماتیک، رایحه‌ای خنک و تازه را خلق می‌کنند.

 

گروه معطر ادویه‌ای (Aromatic Spicy)

 

نحوه انتخاب نت‌ و هرم بویایی

نت های بویایی عطر نقش بسیار مهمی در انتخاب ادو پرفیوم مناسب برای شما دارند. ترکیب نت‌های بویایی مختلف باهم یک عطر خاص را می‌سازد و آمیخته شدن آن با پوست شما رایحه‌ای خاص‌تر را به مشامتان می‌رساند. چرا که هر عطری روی هر پوستی رایحه‌ای منحصر به فرد را از خود نشان می‌دهد. حال بدون ترکیب نت های بویایی، عطر بوی خاص و فوق العاده‌ای را نخواهد ساخت.

برای انتخاب یک عطر با نت‌های مناسب به احساس خود اعتماد داشته باشید. مهم نیست آن عطر چقدر گران باشد یا چقدر پرطرفدار باشد، زمانی برای شما مناسب است که احساس خوبی به شما منتقل کند.

دانستن مفهوم نت‌ بویایی ابتدایی، میانی و پایانی به تنهایی درباره سلیقه شما توضیحی نخواهد داد. برای این کار، باید با پیدا کردن عطرهایی که واقعا برای شما جذاب هستند بازار را زیر و رو کنید و به توضیحات و تبلیغات اهمیت ندهید. آن‌قدر عطر امتحان کنید تا بتوانید انواع مختلف رایحه‌ای را که واقعا دوست دارید شناسایی کنید.

به عنوان مثال، برخی از افراد شتر جذب رایحه‌های درخشان و غنی گل‌ها در بالا و نت‌های قلبی می‌شوند. برخی دیگر رایحه‌های عمیق، مشک‌دار و خاکی را که در نت‌های پایه یافت می‌شوند، ترجیح می‌دهند.

 

سخن پایانی

برا ثبت سفارش و خرید عطر و ادکلن تنها افی است به وبسایت ما مراجعه نمایید. برای اینکه بدانید چطور به صورت آنلاین خرید کنید میتوانید مقاله همه آنچه شما باید درباره خرید آنلاین عطر بدانید را مطلعه نمایید.

ثبت دیدگاه