پروفایل
خط بوی عطر چیست؟
اوژن استوار 7 مهر 1400 20 بازدید

عطر ماده ای خوشبو است که مواد اولیه آن از طریق استخراج از منابع گیاهی، حیوانی یا از روش‌های تولید مصنوعی مواد شیمیایی تهیه می‌شوند. عطر یکی از فاکتورهای جذابیت است و طرفداران بسیاری دارد. در این میان انتخاب یک عطر مناسب به جذابیت آن می افزاید. یک عطر خصوصیات بسیاری دارد که با توجه به هدف شما، ارزش و جایگاه هر کدام می تواند متفاوت باشد. برای خرید عطر و ادکلن به سایت ما مراجعه کنید.

 

خط بوی عطر چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی شخصی وارد اتاق میشود و بعد از مدتی از آنجا خارج میشود بوی عطرش تا مدتی در آن فضا باقی میماند. تعریف دقیق خط بو همین است. اینکه یک عطر تا چه زمانی اثر خود را در محیط نگه میدارد.


یکی از فاکتور هایی که باید به آن توجه کنیم دقیقا همین است و این باعث میشود که میزان اثربخشی شخصیت ما بالا رود. این خط بو باعث میشود که ناخودآگاه فرد تا مدتی که آن بو و رایحه را احساس میکند به یاد شما بماند و این در ملاقات های عاشقانه و حتی قرار های کاری تاثیر مثبتی دارد .

اگر عطر با کیفیتی داشته باشید، که خط بو هم دارد، در این صورت با اسپری کردن آن بر روی لباس، دستبند چرمی یا روسری پشمی، می‌توانید سیاژش را تقویت کنید و باعث افزایش خط بوی آن شوید.

 

همچنین فراموش نکنید، عطرهایی که دارای نت‌های نعناع هندی، کارامل، وانیل، توت‌ها و ملون‌ها هستند، خط بوی بیشتری نسبت به سایر عطرها دارند. جالب است بدانید، که ادکلن زنانه با خط بوی بالا نیز اغلب دارای این نت‌ها است.

 

حالا اگر عطری داشتید که رایحه قوی و خط بوی تندی داشت و به مقدار زیادی از آن اسپری کردید، برای کاهش خط بوی آن یک راهکار وجود دارد. در چنین شرایطی،‌ برای کاهش خط بوی عطر خود، می‌توانید مقداری پنبه را به الکل آغشته کنید، سپس با استفاده از آن، قسمتی که عطر را به آنجا اسپری کرده‌اید، پاک کنید. پنبه الکلی می‌تواند بوی تند عطر را متعادل و پراکنده کند و مانع ماندگار بیش از اندازه آن شود.

 

خط بوی عطر چیست؟

 

مقاله پیشنهادی: نکاتی مهم در خصوص نگهداری عطر و ادکلن

 

عوامل موثر در خط بوی عطر

غلظت عطر

تراکم عطر، در میزان سیاژ عطر اثر دارد. عطرهایی که غلظت زیادی دارند، خط بوی کمتری را در هوا تولید می کنند. اگر می‌خواهید عطری که زده‌اید بیشترین خط بو را داشته باشد، بهتر است سراغ عطر‌های خالص نروید. بوی پرفیوم‌ها و ادو پرفیوم‌ها بیشتر روی بدن متمرکز می‌شود و نسبت به ادوتویلت ها خط بوی کمتری دارند.

 

میزان الکل موجود در عطر

ادکلن هایی که الکل بیشتری را دارند، در نتیجه خط بوی بیشتری را هم دارند. خط بوی عطر با مبزان الکل موجود در عطر رابطه مستقیم دارد.

 

میزان روغن عطر

مولکول های این عطرها به واسطه وجود روغنی که دارند به پوست می چسبند و اگر الکل کمتری هم داشته باشند، درنتیجه خط بوی کمتری را دارند.

 

رایحه تشکیل دهنده

ادکلن هایی که رایحه ای از مرکبات را دارند در هوا بیشتر و سریع تر پخش می شوند. اما رایحه های مشک و چوب ماندگاریشان بیشتر است.

 

چگونه خط بوی عطر خود را تست کنیم ؟

برای اینکه خط بوی عطر خود را تست کنید ، این آزمایش ساده را امتحان کنید : مقداری از عطر یا ادکلن خود را فقط یک بار در یک اتاق تمیز و خالی اسپری کنید و در و پنجره ها را ببندید . بعد از ده تا پانزده دقیقه در را باز کنید و یک دم عمیق بکشید . این تست ساده بوییدن به شما می گوید که آیا عطری که استفاده می کنید مدت ها پس از خروج از آسانسور یا اتاق در فضای آسانسور یا اتاق باقی می ماند یا خیر .

به طور کلی ، خط بوی عطر و انتشار عطر ارتباط نزدیکی با هم دارند . اگر عطری ، سیاژ یا خط بو قوی داشته باشد ، به طور گسترده در هوا پخش می شود و اگر سیاژ ضعیفی داشته باشد ، کمتر منتشر می شود . 

انواع خاصی از عطر و ادکلن های مشک دار (musky) ، رایحه هایی با نت های گلی قوی (floral notes) و عطرهایی که حاوی هدیون (hedione) بوده که رایحه مرکباتی (citrusy aroma) علامت تجاری این عطرهاست ، عموماً دارای سیاژ قوی هستند . اگر می‌ خواهید یک عطر با خط بو قوی داشته باشید ، به دنبال رایحه‌ ای با نت پایه در این ترکیبات باشید . 

البته لازم است بدانید که خط بو عطر یا سیاژ به این نیست که یک ادکلن یا عطر چقدر قوی است یا چقدر ماندگاری دارد . زیرا عطرهای قوی و ماندگار زیادی با خط بوی سبک وجود دارند . یک عطر با بوی قوی و سیاژ قوی به این معنی است که تقریباً همه افراد در اتاق می توانند شما را استشمام کنند ، در حالی که یک عطر لطیف تر با خط بوی قوی تر به طور گسترده و در عین حال ضعیف پخش می شود . 

 

پخش بو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

گاهی اوقات شخصی وارد یک اتاق یا فروشگاه می شود و شما متوجه رایحه ای از یک عطر با حجم بسیار بالایی می شوید و به مرور زمان که فرد در این مکان باقی می ماند، حجم رایحه عطر کمتر می گردد. در موقعیت مشابه ممکن است وارد آسانسور شوید و رایحه یک عطر را در سرتاسر اتاقک آسانسور استشمام کنید.

به بیان ساده تر همان طور که از عنوان پیداست، رایحه عطری که اسپری شده است در اماکنی که فرد حضور پیدا می کند، با حجم بالایی پخش می شود. از معایب قابل توجه این نوع از عطرها ماندگار کردن عطر پایین آن ها است که به دلیل پخش شدن حجم بالایی از رایحه آن در فضاهای مختلف است. از سوی دیگر به مرور زمان که ترکیبات عطر در فضا باقی می ماند، واکنش و ترکیب آن ها با مولکول های موجود در فضا می تواند باعث تغییر رایحه عطر شود و گاهی اوقات رایحه جدیدی که حاصل می شود به هیچ عنوان رایحه مطلوبی نیست.

 

پخش بو چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

 

مقاله پیشنهادی: دکلن مردانه با خط بوی بالا و قیمت مناسب

 

کاربردهای عطرهای دارای خط بو و پخش بو و نحوه انتخاب درست آن ها

عطرهای دارای خط بو نسبت به عطرهایی که دارای پخش بو هستند، کمتر جلب توجه می کنند اما دارای ماندگاری بالایی هستند. استفاده از این نوع عطرها برای اماکنی همچون محل کار و جلسات رسمی مناسب تر است.

 

عطرهایی که دارای پخش بو هستند، برای مواقعی مناسب هستند که شما می خواهید در یک مدت مشخص و کوتاه، مانند جشن ها و دورهمی های دوستانه که غیر رسمی هستند، به واسطه رایحه ای که از شما بر می خیزد توجه همگان را به خود جلب نمایید. استفاده از عطرهایی که پخش بو دارند، توجه زیادی را از اطرافیان جلب می کند و به همین دلیل استفاده از این عطرها در اماکن عمومی توصیه نمی شود زیرا حجم زیاد رایحه آن ممکن است باعث ایجاد مزاحمت برای اطرافیان گردد.

 

مقاله پیشنهادی: خرید بهترین عطر زنانه خنک با ماندگاری بالا

 

از کجا سیاژ یا خط بوی عطر خود را تشخیص دهیم؟

اتفاقاً برخی افرادچون عطر خود را حس نمی‌کنند، تصور می‌کنند ادکلن آنها خط بویی نداشته و تقلبی است. برای اینکه این موضوع را تست کنیم، اول باید این را بدانید که مشام شما خیلی سریع به رایحه عطرتان عادت می‌کند و همین سبب می‌شود، متوجه بوی ادکلن خود نشوید.

 

راه‌های افزایش و کاهش خط بوی عطر

اسپری عطر روی لباس، دستبند چرمی یا روسری پشمی، سیاژ عطر را تقویت می‌کند. عطرهایی با رایحه‌های نعناع هندی، کارامل، وانیل، توت‌ها و ملون نیز خط بوی بیشتری دارند. در مقابل اگر حواستان نبود و عطری با خط بوی تند را بیش از حد اسپری کردید، مقداری پنبه را به الکل آغشته کنید و به قسمتی که عطر زده‌اید بمالید تا بوی تند عطر به کمک الکل، سریع‌تر پراکنده شود.

 

راه‌های افزایش و کاهش خط بوی عطر

 

آیا قوانین عطر زدن در خط بو موثر است ؟

همیشه نمی‌توان هر چیزی را گردن اصل یا غیراصل بودن ادکلن انداخت گاهی شما عطری اورجینال دارید اما از آن راضی نیستید و همواره احساس می‌کنید، عطری تقلبی را به شما داده اند. اما از این مسئله غافل هستید که عوامل دیگری نیز در این مسئله دخیل هستند. شاید شما هنوز نمی دانید که عطر زدن هم قوانین خاص خود را دارد.

همواره برای عطر زدن (در همه مناسبات) به قانون ۲ پاف پایبند باشید. عطر برای مناسبت های مختلف باید روی گردن، قفسه سینه، پشت گردن و شکم اسپری شود. اما برای هر قسمت تنها دو پاف از عطر کافی است. این مقدار تا چند ساعت آینده ماندگار خواهد بود.

 

چگونه خط بو یک عطر را کاهش یا افزایش دهیم؟

شاید گاهی اوقات در محیطی قرار دارید که واقعا نباید بوی عطرتان زیاد از حد به مشام برسد. محیطی که در آن بیمار قرار گرفته و بوی عطر شما باعث ایجاد مزاحمت و اذیت کردن دیگران می‌شود. شاید با خودتان فکر کنید، که آیا روشی برای کاهش دادن یا افزایش خط بوی عطرها وجود دارد؟ یا نمی‌توان از هیچ روشی خط بوی عطرها را افزایش یا کاهش داد؟ یا حتی از خودتان بپرسید : « عطری که خط بو بندازه خوبه؟» برای پاسخ به این سوال، باید به شما بگوییم، که این اتفاق کاملا بستگی به عطر شما دارد.

 

اگر عطر با کیفیتی داشته باشید، که خط بو هم دارد. در این صورت با اسپری کردن آن بر روی لباس، دستبند چرمی یا روسری پشمی، می‌توانید سیاژش را تقویت کنید.
و باعث افزایش خط بوی آن شوید. همچنین فراموش نکنید، عطرهایی که دارای نت‌های نعناع هندی، کارامل، وانیل، توت‌ها و ملون‌ها هستند، خط بوی بیشتری نسبت به سایر عطرها دارند. جالب است بدانید، که ادکلن زنانه با خط بوی بالا نیز اغلب دارای این نت‌ها است.

حالا اگر عطری داشتید که رایحه قوی و خط بوی تندی داشت و به مقدار زیادی از آن اسپری کردید، برای کاهش خط بوی آن یک راهکار وجود دارد. در چنین شرایطی،‌ برای کاهش خط بوی عطر خود، می‌توانید مقداری پنبه را به الکل آغشته کنید. سپس با استفاده از آن، قسمتی که عطر را به آنجا اسپری کرده‌اید، پاک کنید. پنبه الکلی می‌تواند بوی تند عطر را متعادل و پراکنده کند و مانع ماندگار بیش از اندازه آن شود.

 

سخن پایانی

برای اینکه بتوانید به منظور جلب نظر و تایید اطرافیان خود از عطر و ادکلنتان نیز به منزله یک ابزار کارساز استفاده کنید، انتخاب عطری که متناسب با شخصیت، سبک زندگی و نوع پوست شما باشد و نیز با فصلی از سال که در آن قرار گرفته اید و همچنین محیطی که قصد حضور در آن را دارید، تناسب داشته باشد؛ از اهمیت ویژه ای برخوردار است. این کار به طرز چشم گیری باعث افزایش حس اعتماد به نفس خودتان نیز خواهد شد و همین امر نتیجتا موجب می شود تا عملکرد بهتری را از خود ارائه دهید.

یکی دیگر از ملاک هایی که در انتخاب عطر از اهمیت بالایی برخوردار است، انتخاب درست عطر بر اساس نوع ترشح رایحه عطر آن در محیط است که عواملی همچون میزان صمیمیت و شناخت از افرادی که در این محیط حضور دارند و رسمی یا غیر رسمی بودن رویداد مورد نظر می تواند در این انتخاب تاثیرگذار باشد.

عطرهای دارای خط بو و عطرهای دارای پخش بو از محبوب ترین و پرطرفدارترین انواع عطرها هستند که شناخت و استفاده صحیح از همین دو نوع عطر می تواند تمام رویدادهای زندگی روزمره شما را پوشش دهد.

 

سوالات متداول

برای افزایش خط بوی عطر چه کنیم؟

اسپری کردن عطر روی نقاط مناسب بدن، تاثیرگذارترین روش افزایش خط بو است. بهترین نقاط بدن برای زدن عطر، نقاط دارای نبض است. نقاطی مانند گردن، پشت گوش‌ها، روی مچ دست‌ها یا داخل آرنج و پشت زانو، مکان‌های عالی برای اسپری عطر هستند.

 

خط بو چیست؟

خط بو یا همان سیاژ عطر، مانند بسیاری از دیگر اصطلاح‌‌های دنیای عطرسازی از زبان فرانسوی گرفته شده است. معنی سیاژ، بوی خوش عطری است، که در مسیر راه رفتن باقی می‌ماند. برای روشن‌تر شدن معنی سیاژ اجازه بدهید، مثالی بزنیم. اگر به مسیر حرکت کشتی‌ها در اقیانوس نگاه کنید، متوجه می‌شوید، که امواج پشت سر کشتی تغییر می‌کنند.

 

خط بوی عطر چیست؟

یکی از این اصطلاح‌ها که اهمیت بسیار زیادی در خاص‌تر شدن رایحه یک عطر دارد، خط بو یا اصطلاحا سیاژ (Sillage) عطر است. خط بو یا همان سیاژ عطر، مانند بسیاری از دیگر اصطلاح‌‌های دنیای عطرسازی از زبان فرانسوی گرفته شده است. معنی سیاژ، بوی خوش عطری است، که در مسیر راه رفتن باقی می‌ماند.

 

ثبت دیدگاه