پروفایل
روش درست تست کردن عطرها به چه صورت است؟
اوژن استوار 16 خرداد 1401 36 بازدید

انتخاب یک عطرمناسب به اندازه انتخاب رنگ رژ لب مورد علاقه یا لباس مناسب شخصی و سلیقه‌ای است. شما می‌خواهید چیزی را پیدا کنید که دوستش دارید و کاملا خاص خودتان هست! وقتی در حال خرید عطر هستید، بوییدن هر بطری عطر می‌تواند وسوسه انگیز باشد. هر یک از آن بطری‌ها و غلتک‌های زیبا و شیک بسیار فریبنده به نظر می‌رسند! و آن هه رایحه متفاوت و  تلاش برای فهمیدن آنها می‌تواند به طور جدی برای بینی شما سخت باشد.

بسیار پیش می‌آید که هنگام خرید عطر و ادکلن برخی افراد بطری تستر را برمی‌دارند، درپوش را بیرون می‌آورند، افشانه بطری را بو می‌کنند و در همان لحظه تصمیم می‌گیرند که آیا آن را دوست دارند یا نه!... مشکل اصلی این تکنیک آن است که وقتی در لحظه عطر را می‌بویید، آنچه استشمام می‌کنید فقط نت آغازین است و با این روش هیچ تصوری از نت میانی یا پایانی عطر نخواهید داشت.

اهمیت موضوع آنجایی مشخص می‌شود که بدانید بسیاری از عطرها رایحه آغازین مشابه با یکدیگر دارند و همین موضوع شما را گمراه خواهد کرد! اگر به دنبال خرید عطرهای خوب، بدون اشتباه هستید قبل از اینکه تصمیم قطعی را بگیرید که چه چیزی بخرید، مهم است که نکاتی را مد نظر قرار دهید تا بتوانید واقعا تصمیمی آگاهانه بگیرید. در این مقاله از ایران پرفیومز چند نکته مهم و قابل توجه در روش درست تست کردن عطرها قبل از خرید را با شما به اشتراک می‌گذاریم که شاید قبل از این خیلی به این موارد توجهی نداشتید.
 

چگونگی تست عطر مورد علاقه

مهمترین قانون در زمان تست عطر مورد علاقه جدید و روش تست کردن عطر این است که شما نباید در زمان تست عطر و خرید آن از عطر یا لوسیون و یا خوشبوکننده ای استفاده کرده باشید. در زمان تست عطر روش درست این است که قبل از هر چیزی مطمئن باشید که پوست تان تمیز باشد و هوای اتاقی که در آن تست می کنید نیز خنک باشد. برای تست عطر کافیت مقداری از عطر را از روی کاغذ تست یا مچ دست بو کنید. زمانی که عطر را زدید کمی صبر کنید تا بوی اصلی آن به وجود آید زیرا بوی اصلی عطر همواره بعد از یک ساعت استفاده از آن ایجاد می گردد.

کاغذ تست را در حدود ۳ سانتی متری بینی خود بگیرید. در زمان تست کردن چند عطر بهتر است که بیشتر از ۴ عطر را همزمان تست نکنید چون ممکن است در تشخیص آنها دچار مشکل شوید و در انتخاب عطر مورد علاقه تان سردر گم شوید. می توانید چند اشانتیون از فرشنده بگیرید و در فرصت مناسب و با فاصله آنها را تست نمایید. فراموش نکنید که بوی عطر بر روی افراد مختلف متفاوت می شود.

روش بعدی در تست عطر این است که زمانی که قصد خرید عطری جدید را دارید برای اینکه دچار سردرگمی نشوید و عطرها را با هم اشتباه نگیرید، بعداز بو کردن یک عطر می توانید برای تست عطر بعدی قهوه بو کنید تا بوی عطر اول از مشامتان برود، البته شاید قهوه در دسترس نباشد پس راه ساده تر این است که بعد از بو کردن عطر ساعد دست خود را بو کنید و مجددا عطر بعدی را تست نمایید. پوست بدن بویی خنثی دارد و به شما در انتخاب عطر مورد علاقه تان کمک می کند.

 

روش درست تست کردن عطرها
 

پرهیز از تست کردن عطر از روی شیشه

بسیار پیش می‌آید که هنگام خرید بهترین عطر زنانه برای تابستان ، برخی افراد بطری تستر را برمی‌دارند، درپوش را بیرون می‌آورند، افشانه بطری را بو می‌کنند و در همان لحظه تصمیم می‌گیرند که آیا آن را دوست دارند یا نه. مشکل اصلی این تکنیک آن است که وقتی افشانه را می‌بویید، آنچه حس می‌کنید فقط نت آغازین است. در واقع شما فقط رایحه مرکبات یا سایر میوه‌ها را حس می‌کنید. با این روش هیچ تصوری از نت میانی یا پایانی عطر نخواهید داشت. اهمیت موضوع از آنجایی است که بسیاری از عطرها رایحه آغازین مشابه با یکدیگر دارند و همین موضوع شما را به اشتباه خواهد انداخت.

 

پرهیز از تست کردن عطر از روی شیشه

 

استفاده از کاغذ بلاتر

کاغذ بلاتر نوارهای مقوایی سفید رنگی هستند که در کنار بطری‌های تستر روی پیشخوان عطرفروشی پیدا می‌کنید. این کاغذ به‌خوبی عطر را جذب می‌کند و تصور دقیقی از رایحه را به شما ارائه دهد. برای استفاده از این کاغذها بهتر است مقدار کمی از عطر را با فاصله مناسب، روی آن اسپری کنید. پس از مدت کوتاهی نوار را زیر بینی خود حرکت دهید. بهتر است موقع بوییدن نوار، چشمان خود را ببندید و همه تمرکزتان را روی بو قرار دهید.

خوبی کاغذ بلاتر آن است که می‌توانید تا مدت‌ها آن را با خود داشته باشید و چند روز مداوم عطر آن را تست کنید. به این ترتیب متوجه می‌شوید که در شرایط روحی متفاوت بازخوردتان از این عطر چیست. اهمیت موضوع زمانی بیشتر می‌شود که بخواهید آن عطر را به‌عنوان امضای خود قرار دهید. در چنین مواقعی باید عطری را انتخاب کنید که در همه حالات غم و شادی به شما حس خوبی منتقل کند. البته بلاتر یک نقطه ضعف کوچک هم دارد. ماندگاری رایحه این کاغذها بسیار زیاد است و ممکن است این تصور را برای شما ایجاد کند که عطر نیز به همین میزان ماندگاری دارد. همین موضوع افراد زیادی را دچار تردید می‌کند؛ زیرا پس از خریدن عطر، این میزان ماندگاری را نمی‌بینند.

 

استفاده از کاغذ بلاتر

 

مزایا و معایب کاغذ تست عطر بلاتر

اگر از آن دسته افرادی هستید که در انتخاب عطر بسیار سخت گیرند، می‌توانید اقدام به خرید نوار تست عطر کنید و با این کارچندین رایحه‌ متفاوت و مورد پسند خود را با نامی که دارند و روی آنها نوشته شده است، در طولانی مدت نزد خود نگه دارید. خرید کاغذ تست عطر اصلاً کار دشواری نیست و شما می‌توانید حتی به صورت اینترنتی نیز آنها را سفارش دهید.

تنها کافی است مدل استاندارد آنها یعنی طول 10 سانتی‌متر و عرض یک سانتی‌متر را تهیه کنید. برای جمع‌آوری بلاترها نیز می‌توانید از نگهدارنده بلاتر یا درخت کمک بگیرید و اگر می‌خواهید تا مدت طولانی‌تری بلاتر رایحه خود را حفظ کند، بهتر است آن را در یک کیسه قرار داده و در آن را محکم ببندید تا با رایحه‌های دیگر قاطی نشود و مدت زمان بیشتری بوی خود را حفظ کند.

اما در این مقاله، این نوع تست کردن عطر را به دلایل زیر به شما توصیه نمی‌کنیم، زیرا استفاده از کاغذ بلاتر ماندگاری رایحه عطر را تا حد زیادی افزایش می‌دهد و شما را در انتخاب درست عطر مورد نظر دچار اشتباه می‌کند.

این نوع کاغذها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ماندگاری رایحه را تا میزان زیادی افزایش می‌دهند و اگر استاندارد نباشند می‌توانند ماندگاری را نسبت به حد معمول و طبیعی خود بیشتر کنند. علاوه بر موارد اشاره شده به شما توصیه می‌کنیم برای تست کردن عطر حتماً آن را روی پوست خود امتحان کنید، چون رایحه عطر در صورت تماس با بدن واکنش نشان داده و تغییر می‌کند. از همین رو کاغذهای بلاتر به دلیل عدم تماس با پوست انتخاب مناسبی نخواهند بود. با تمام این اوصاف در خصوص کاغذ بلاتر، می‌توان از آن به عنوان یک راهنمای مفید استفاده کرد.

 

اسپری عطر در فضا

برخی فروشنده‌ها برای تست کردن عطر زنانه یا مردانه، مقداری از آن را در فضا اسپری می‌کنند و از شما می‌خواهند با فاصله آن را ببویید. این کار نیز به تشخیص نوع رایحه عطر کمک شایانی می‌کند. به این ترتیب شما از پخش بوی عطر نیز مطمئن می‌شوید.

البته این روش نیز یه ضعف بزرگ دارد و آن اینکه پس از اسپری کردن چند عطر متوالی حس می‌کنید رایحه‌ ها در یکدیگر ادغام شده‌اند و تشخیص درستی از تفاوت آن‌ها ندارید. این اتفاق مخصوصاً در فروشگاه‌های سربسته و محیط‌های کوچک بیشتر رخ می‌دهد مخصوصاً زمانی که چند مشتری با هم قصد تست کردن عطر را داشته باشند.

 

تست کردن عطر روی مچ دست

اسپری عطر روی مچ دست و در محل نبض یکی از بهترین روش های تست کردن عطر است. البته برای تشخیص درست نت آغازین از نت عطر میانی و پایانی لازم است چند لحظه صبر کنید تا عطر روی پوست شما بنشیند. وقتی عطر کمی خشک شد، مچ دست خود را به بینی نزدیک کرده و آن را ببویید. برای تشخیص بهتر رایحه پایانی لازم است ۳۰ دقیقه بعد دوباره دستتان را ببویید. همین نکته در واقع نقطه ضعف این روش است؛ زیرا شما آنقدر وقت و فرصت ندارید که بابت بوییدن هر عطر نیم ساعت زمان بگذارید.

 

تست کردن عطر روی مچ دست

 

خرید عطر در اندازه کم

یکی از روش های مطمئن‌تر تست عطر زنانه و عطر مردانه، خرید آن در حجم کم است. این موضوع برای زمانی است که عطر را روی بلاتر، مچ دست و در فضا امتحان کرده‌اید و همچنان از خرید آن مطمئن نیستید. در چنین مواقعی بهتر است بهترین عطر زنانه را در حجم کم خریداری کنید. برای این منظور عطر روغنی را به شما پیشنهاد می‌کنیم که رایحه‌ ای کاملاً مشابه با عطر اصلی دارد و می‌توانید حتی در حجم بسیار کم ۱۰ یا ۱۵ میلی گرم از آن را داشته باشید.

 

بو کردن قهوه

قبل از تست کردن هر عطر، بهتر است مقداری قهوه یا چای را بو کنید. با بو کردن قهوه یا چای، ذائقه شما تغییر می‌کند و بوی عطر قبلی از بین می‌رود. به این ترتیب، بهتر می‌توانید درباره رایحه عطر جدید تصمیم‌گیری کنید.

بو کردن قهوه

صبر کردن برای مدت زمانی کوتاه پیش از خرید

پس از تست عطر و پیش از خرید حداقل یک ساعت صبر کنید و منتظر بمانید. این زمان برای آن است، که عطر با پوست شما واکنش دهد و رایحه واقعی آن بر روی پوست‌تان مشخص شود. حتی برای تست بهتر، می‌توانید سمپل عطرها را تهیه کنید یا از فروشگاه عطر و ادکلن درخواست و پس از تست عطرها، با خیال راحت و مطمئن برای خرید اقدام کنید.

 

تاثیر مواد شیمیایی روی پوست

شیمی بدن هر فرد منحصر به فرد است و این نشان می‌ دهد که چرا یک رایحه از شخصی به شخص دیگر تفاوت دارد یک برند عطر سازی زمانی می تواند موفق شود که عطری با متناسب با شیمی بدن افراد بسیاری خلق کند چرا که ممکن است یک عطر با شیمی بدن فردی سازگار نباشد و بوی خوبی منعکس نکنند در این قسمت به شما چند فاکتور اصلی یاد می دهیم که به شما کمک می کند قبل از خرید عطر مناسب پوست شما متوجه شوید که شیمی بدنتان چگونه است و بر روی رایحه مورد نظر شما چه تاثیری می گذارد.

 

جنس پوست شما

به طور کلی سه نوع پوست وجود دارد که هر کدام واکنش‌ های متفاوتی نسبت به عطر را نشان می‌ دهند

پوست های خشک دارای منافذ نامرئی خاصیت ارتجاعی کمتر و پوستی خشن است و جالب است بدانید که عطرها به راحتی از روی این گونه پوست ها تبخیر می شوند چرا که روغن و رطوبت مناسب برای چسبیدن و جذب مولکولهای عطر بر روی پوست وجود ندارد برای اینکه عطر جذب این پوست شوند باید قبل از اسپری کردن عطر بر روی پوست های خشک به کمک یک لوسیون یا کرم یا وازلین نواحی مشخص شده را چرب و مرطوب کرده تا ماندگاری عطر شما افزایش پیدا کند

از طرف دیگر پوست معمولی پوستی است که تقریباً بی عیب و نقص و منافذ آن به سختی قابل مشاهده است پوست معمولی نسبت به پوست های خشک چربی بیشتری داشته و به همین دلیل ماندگاری عطر بر روی این پوست ها بیشتر است و همانطور که گفتیم بهترین نوع پوست برای ماندگاری بیشتر است پوست های چرب است

اگرچه پوست های چرب کمترین مطلوبیت را دارند و افراد کمی طرفدار پوست چرب هستند اما این پوست چسبندگی بهتری بین مولکولهای عطر ایجاد کرده و سبب ماندگاری بیشتر از رایحه عطر می شود

واکنش بویایی پوست شما بر روی عطر های مختلف مانند رایحه های گلی، مرکباتی و میوه ‌ای متفاوت است زیرا رایحه های هر کدام از آنها ممکن است سبب بویی متفاوت در هر شخص شوند در مقابل پوست های چرب کاملاً مکمل عطرهای مشکی بوده زیرا مولکولهای روغنی به یکدیگر وصل شده و رایحه این عطر را به بهترین شکل به مشام اطرافیان شما می رساند.

 

همچنین از دیگر نکات مهم قبل و بعد از خرید عطر موارد زیر است:

 •  سعی کنید بیشتر از سه عطر را در یک جلسه تست نکنید. در واقع مغز شما توانایی تحلیل بیشتر از سه بو در یک زمان را ندارد، پس خودتان را با روایح مختلف گیج نکنید.
  •    در اول روز، یعنی صبح که حس بویایی شما در اوج است برای خرید اقدام کنید.
  •    اگر به رایحه و نت خاصی علاقه دارید، از یک متخصص، رایحه‌های دیگر با ترکیبات مشابه را بخواهید.
  •    به عطرهای مد و ترند شده دقت نکنید. آنچه مهم است سلیقه شخصی شماست نه آنچه در بازار ترند شده است.
  •    پس از خرید عطر حتما آن را در جعبه خودش نگه دارید. بهترین راه برای نگهداری عطر، قراردادن آن در جعبه و به‌صورت وارونه است تا عطر به اصطلاح نپرد.
  •    اگر از جعبه استفاده نمی‌کنید، حتماً عطر را در یک مکان تاریک و خنک نگهداری کنید.
  •    قبل از خرید عطر حتما دوش بگیرید و از لوسیون یا شوینده بدون بو استفاده کنید تا رایحه عطر روی پوست شما خودش را بهتر نشان دهد.

 

سوالات متداول

نحوه تست عطر به چه صورت است؟

برای تست رایحه عطر، بهتر است مقداری از آن را بر روی مچ دست خود بپاشید. اگر می‌خواهید، رایحه عطر را به صورت قوی‌تر متوجه شوید، بهتر است، آن را بر روی آرنج خود امتحان کنید. به این ترتیب، می‌توانید بفهمید که عطر چه رایحه‌ای بر روی پوست بدن شما دارد.

 

بلاتر عطر چیست؟

بلاترها، که در فرانسوی به نوارهای معطر یا mouillettes نیز شناخته میشوند، توسط عطرسازها در فرایند عطرسازی و توسط مصرف کنندگان به منظور تست رایحه (به جای اینکه آن را بر روی پوست آزمایش کنند) استفاده میشوند.

 

چگونگی تست ماندگاری ادکلن!

یکی از موارد دیگری که در تست عطر و ادکلن اهمیت دارد، واکنش شیمیایی حاصل از تماس عطر با پوست است. معمولا این واکنش شیمیایی بر ماندگاری و رایحه عطر تاثیرگذار است. بنابراین وقتی که رایحه عطری را با کاغذ بلاتر تست کنیم، رایحه آن با زمانی که روی پوست تست کنیم، متفاوت به مشام می‌رسد.

ثبت دیدگاه