پروفایل
روش هایی برای تشخیص عطر گرم| عطر زنانه با کیفیت عالی
اوژن استوار 7 شهریور 1400 18 بازدید

در تشخیص عطر گرم چه در گروه عطر زنانه و چه در گروه عطر مردانه شما باید در ابتدا با مزاج عطر ها آشنا باشید. اغلب عطر های گرم دارای ماندگاری بالاتری هستند. این عطرها برای افراد گرم مزاج مناسب نیستند، چرا که با استشمام بوی آن‌ ها، امکان دارد، فرد گرم مزاج دچار درد شدید در ناحیه سر شود یا اگر مبتلا به میگرن باشد، میگرن او با بوییدن یک رایحه گرم، عود کند. در واقع برخی رایحه ها و موادی خوشبویی که در ساخت عطر با هم ترکیب می شوند، مزاج عطر را تشکیل می دهند.

 

طبع عطر به چه معنایی است؟

یکی از اصطلاحات عطر که حتما حین خرید با آن مواجه می‌شوید، طبع عطرها است. اما شاید این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد، که واقعا طبع عطر چیست؟ یکی از یادگارهایی که طب سنتی برای ما به جای گذاشته، طبع شناسی است. 

ما معمولا از طبع شناسی در غذا، خوراک و رفتارهای روزانه بهره می‌گیریم . جالب است، بدانید که عطرها هم مانند غذا طبع خاص خود را دارند. مثلا با استفاده از یک عطر به خصوص، حالت گرما به فردی دست می‌دهد، یا با استفاده از عطری دیگر، حالت سرما توسط یک فرد احساس می‌شود و او سردش می‌شود. 

برای انتخاب و استفاده درست عطرها، باید به طبع و مزاج خود توجه کنید؛ چون با استشمام رایحه هر عطر، در بدن حالتی به‌وجود می‌اید که باعث بروز گرمی، سردی، انرژی یا بی‌حسی می‌شود. درواقع عطرها هم به‌نوعی غذای مغز محسوب می‌شوند و ما باید با آگاهی اولیه و طبق قواعد خاصی از آن‌ها استفاده کنیم تا برای‌مان هیچ‌گونه عوارضی نداشته باشند.

یک فرد گرم‌مزاج، با استشمام بوی عطر گرم؛ دچار سردرد می‌شود. ولی همین بوی گرم باعث آرامش فرد سرد مزاج می‌گردد. برعکس این حالت؛ وقتی‌که فرد سردمزاج، بوی ترشی و یا هر بوی سرد دیگری استشمام کند، شاهد بروز سردرد، سستی مغز و بی‌حوصلگی در او خواهیم بود.

از همین جهت لازم است طبع و مزاج عطرها را بشناسیم؛ مثلا رایحه گل محمدی، گل مریم، گل یاس، گرم و لطیف هستند ولی رایحه ادویه‌ای یا مشک خیلی زیاد گرم است. از طرفی رایحه خیلی از میوه‌ها، مرکبات، سرکه، آب‌لیمو و سایر ترشی‌ها سرد هستند و به‌مراتب اثرات سردی بخشی روی مغز می‌گذارند.

در نظر گرفتن تمام این مشکلات احتمالی با وجود نکات گفته شده؛ باعث شده تا خیلی از افراد به عطرهای معتدل با رایحه میانه‌رو روی آورند. در فرمولاسیون عطرهای معتدل، به‌نحوی از ترکیب عناصر اولیه سرد و گرم و در تعادل با یکدیگر استفاده می‌شود تا درنهایت رایحه‌ای ملایم‌تر را استشمام کنیم.

اینکه طبع خود را بشناسیم و از آن در خرید عطر و ادکلن استفاده کنیم، به ما کمک می‌کند تا علاوه بر لذت بردن از عطر، سلامت خود را نیز حفظ کنیم. عطرها یا دارای طبع گرم هستند و یا دارای طبع سرد. این موضوع می‌تواند باعث شود، که عطری برای استفاده در زمستان مناسب باشد، یا استفاده از آن در تابستان منطقی‌تر به نظر برسد. 

از دیدگاهی دیگر، می‌توان گفت، که هم افراد گرمایی و هم افراد سرمایی، می‌توانند عطر مناسب خود را با توجه به همین موضوع انتخاب کنند. با توجه به همه این توضیحات، می‌توانیم عطرها را به دو دسته؛ عطرهای طبع گرم و عطرهایی با طبع سرد یا خنک تقسیم کنیم. البته توجه به این موضوع در خرید و انتخاب عطرها بسیار اهمیت دارد.

 

طبع عطر به چه معنایی است؟

 

بیشتر بخوانید: راه‌های ماندگار کردن عطر

 

عطر و ادکلن گرم چیست؟

برای پاسخ به سوال عطر گرم چیست باید گفت، عطرهایی که در آن‌ها رایحه‌هایی همچون چوب صندل، ادویه‌های شرقی یا شکلات استفاده شده باشد، عطر و ادکلن گرم به حساب می‌آیند. این عطرها معمولا برای استفاده در فصل‌های سرد مناسب هستند. اغلب عطرهای گرم دارای ماندگاری بالاتری هستند.

این عطرها برای افراد گرم مزاج مناسب نیستند، چرا که با استشمام بوی آن‌ها، امکان دارد، فرد گرم مزاج دچار درد شدید در ناحیه سر شود یا اگر مبتلا به میگرن باشد، میگرن او با بوییدن یک رایحه گرم، عود کند. عطرهایی که دارای رایحه‌ای با نت‌های قالب چوب یا مشک هستند، در دسته عطرهای بسیار گرم جای می‌گیرند.
 

همچنین برخی از عطرهایی که در فرمولاسیون آن‌ها از نت‌های گلی شامل گل یاس، گل مریم یا گل محمدی استفاده شده است، عطرهای گرم و لطیف به شمار می‌روند. عطر زنانه مون گرلن و عطر اسپرت فرانسیس کورکجان باکارات رژ از دسته عطرهای یونیسکس، جزء محصولات پرفروش و شناخته شده‌ای با رایحه گرم هستند. 

 

طبع عطر و مزاج انسان و رابطه بین آن ها

تا به اینجا دانستیم عطرها هم طبع دارند و به دو دسته عطر با طبع گرم و عطر با طبع سرد تقسیم بندی می‌شوند. البته امروزه عطرهای ملایم و میانه این دو هم وارد بازار شده که طرفداران زیادی دارد. علاوه بر این دانستیم که در زمان مراجعه به فروشگاه برای خرید ادکلن و عطر باید حواسمان باشد که متناسب با طبع و مزاجمان اقدام به خرید محصول مورد نظر کنیم.

اگر به مزاج خود دقت نکنیم عطری که می‌خریم می‌تواند باعث بروز عوارضی شدید برای سلامت و روحیه ما بشود. مثلا یک فرد گرم مزاج با طبع گرم اگر عطر گرمی بخرد بوی عطر گرم ممکن است، او را دچار سردرد کند. ولی برعکس، همین بوی گرم ممکن است، باعث آرامش فردی سرد مزاج بشود. پس هنگام خرید دقت کنید طبع عطر با مزاج شما سازگار باشد. بطور کلی 4 نوع مزاج داریم که شما باید آن‌ها رابشناسید و بدانید خودتان کدام نوع هستید. در ادامه انواع مزاج را به شما معرفی می‌کنیم و می‌گوییم عطر مناسب هر مزاج چیست و چه طبع عطری باید برای هر مزاج انسان انتخاب شود:

 

بیشتر بخوانید: معرفی 10 عطر شیرین و گرم زنانه پرطرفدار بین خانم ها

 

مزاج صفراوی:

افراد دارای مزاج صفراوی بسیار پر انرژی، پرتحرک و باهوش هستند.

این افراد زود عصبانی شده و درعین حال به‌سرعت آرام می‌شوند.

عطرهای سرد، خنک و معتدل بهترین انتخاب عطر بر اساس مزاج افراد صفراوی است.

 

مزاج دموی:

افراد دارای مزاج دموی، آرام، صمیمی و مهربان هستند.

این افراد میل به رهبری دارند.

در عین آرامش در هنگام عصبانیت رفتارهای عجیب و مخاطره‌آمیز از آن‌ها سر می‌زند.

معمولا همه‌ رایحه‌ها می‌توانند برای افراد دموی مناسب باشند.

 

مزاج سودایی:

افراد دارای مزاج سودایی؛ نظم و ترتیب و دور اندیشی از خصوصیات آن‌هاست.

همه چیز از نظر سودایی مزاج‌ها باید تحلیل و ارزیابی شود.

این افراد بسیار آرام و درون‌گرا هستند.

افراد دارای مزاج سوداوی، باید عطر با طبع گرم و شیرین را انتخاب کنند.

 

مزاج بلغمی:

بلغمی مزاج ها کم انرژی، کند، صبور و آرام هستند.

این افراد دانا، با فهم و شعور بوده و کم عصبانی می‌شوند.

در انتخاب عطر بر اساس طبع افراد بلغمی رایحه های با طبع گرم و معتدل توصیه می‌شود.

 

رایحه های گرم برای ماه های سرد سال

از میان انواع عطر گرم و عطر سرد برای پاییز و زمستان معمولا عطرهای گرم توصیه می شوند. ما به طور طبیعی در ماه های سرد زمستان به سمت رایحه های گرم جذب می شویم. بنابراین در اینجا به شما خواهیم گفت که برای پشت سر گذاشتن ماه های سرد پیش رو به دنبال چه نوع رایحه ای بروید؟

چه چیزی بیشتر از بوهای دودی و خاکی حس زمستان را تداعی می کند؟ بوی یک آتش گرم بعد از یک پیاده روی طولانی در میان جنگل. عصاره های وتیور و پاچولی رایحه های چوبی فوق العاده ای هستند و حس گرمی خوبی دارند. رایحه های چرمی نیز که بوی دود، پوست و چوب سوخته را می دهند و همچنین می توانند حس نرمی جیز مانندی را القا کنند انتخاب های دیگری هستند که برای فصل زمستان توصیه می شود.

چوب های کهربایی از قبیل چوب صندل و جایگزین های مصنوعی آن رایحه چرمی نرمی را ایجاد می کنند. بوی وانیل و شکلات مستقیما شما را به سرزمین عجایب زمستانی می برد. رایحه های کاراملی، وانیل شیرین، شکلات، بادام یا شیر گزینه های خوبی هستند. حتی ترکیبات آن ها می توانند عطرهای فوق العاده ای را بوجود بیاورند. عطر نارنج هم می تواند بوی لیمویی مردانه ای را ایجاد کند که جزو عطرهای گرم و تند محسوب می شود.

 

رایحه های گرم برای ماه های سرد سال

 

بیشتر بخوانید: نکات کاربردی که هر کس قبل از خرید عطر و ادکلن باید بداند

 

هنگام خرید عطر گرم به چه نکاتی توجه کنیم؟

1- بوییدن بیش از سه عطر ممنوع

اگر برای خرید عطر به فروشگاه‌ها مراجعه می‌کنید، بیشتر از سه عطر را هم‌زمان امتحان نکنید. بوییدن بیشتر از سه عطر، شامه‌ی شما را دچار تناقض و ابهام می‌کند.

 

2- بوییدن عطر از روی شیشه ممنوع

هرگز عطر را از شیشه‌ی آن نبویید؛ زیرا با این کار فقط بوی الکل را استشمام می‌کنید. از فروشنده بخواهید مقداری از عطر را در هوا پخش کند و شما فقط رد بو را استشمام کنید.

 

3- مالیدن محل اسپری عطر ممنوع

اگر فروشنده عطر را روی پوست شما اسپری کرد، هرگز پوست خود را نمالید. این کار باعث تبخیر زودهنگام عطر و اشتباه شما در شناسایی آن می‌شود.

 

4- عجله در انتخاب عطر ممنوع

پس از اسپری عطر چند دقیقه صبر کنید و اجازه دهید نت های میانی و پایانی عطر فعال شوند تا بوی واقعی عطر را متوجه شوید. معمولاً اولین بویی که از عطر می‌شنوید از نت آغازین آن است و بیشتر شامل مرکبات می‌شود. با این توضیح حس می‌کنید همه عطرها رایحه مشابه دارند!

 

5- خرید از هر فروشگاه متفرقه‌ای ممنوع

اگر قصد خرید اینترنتی عطر را دارید، از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید. اگر در انتخاب عطر تردید دارید، از فروشگاه بخواهید نمونه تستر عطر را برایتان بفرستد یا مقدار کمی از عطر را در قالب عطر روغنی بخرید. به این ترتیب اگر دچار اشتباه شده‌اید، مجبور به تحمل حجم زیادی از عطر نمی‌شوید.

 

بیشتر بخوانید: عطر مردانه گرم و ‏شیرین; معرفی 12 ادکلن معروف گرم و ‏شیرین

 

معرفی چند عطر گرم زنانه و مردانه

ادو تویلت جسوز دل پوزو هالووین زنانه

 

 

خرید عطر زنانه هالووین (Halloween Jesus Del Pozo)

 

ادو تویلت شرقی گل‌دار و زنانه‌ Halloween از برند اسپانیایی عطر و ادکلن Jesus Del Pozo در سال ۱۹۹۷ میلادی به کوشش عطرساز معروفی به نام مکس گاواری (Max Gavarry) طراحی و ساخته شد. این عطر برای زنانی که اعتماد به‌ نفس بالایی دارند و رفتارهای مرموز و عجیب‌ و غریبی از آن‌ها سر می‌زند، بسیار مناسب به نظر می‌رسد.

همه اجزای این عطر با وجود رایحه خنک، شیرین و آکورد گل‌دار پودری‌اش آن‌قدر جذاب و دل‌انگیز است، که حتی فقط با نگاه کردن به شیشه‌ آن می‌توانید احساس شادی و نشاط فراوانی را به روح خود تزریق کنید. این عطر تلخ و خنک مردانه برای استفاده توسط افراد گرم مزاج بسیار مناسب است و با رایحه چوبی آروماتیکی که دارد، به تعادل روحی و عصبی انسان کمک می کند.

بوی شیرین و خنک این عطر زنانه، برای استفاده در فصل‌های خنکی همچون بهار و پاییز پیشنهاد شده و با توجه حجم 100 میلی لیتری و قیمت مناسبش، می‌تواند انتخاب هر روز شما در خیابان و حتی میهمانی‌ها باشد. این ادوتویلت زنانه مخصوص خانم‌های سحرآمیز و پیچیده است و رایحه‌ای رمانتیک، شیک، نرم و لطیف دارد.

 

عطر مناسب خودتان را انتخاب کنید

از آنجا که سلیقه افراد با یکدیگر متفاوت است و هر بوی برای هر فردی مناسب نیست باید بتوانید که عطر مناسب خودتان را انتخاب کنید.انتخاب عطر مناسب برای مطابقت با شخصیت و خلق و خوی شما معمولاً به طور طبیعی انجام می شود. ما انتخاب صحیح را عمدتاً انجام می دهیم زیرا این احساس است که یک عطر خاص تایید میکند و به ما کمک می کند تا تصمیم درست را بگیریم (ذهن درگیر نمی شود).

عطری که منعکس کننده شخصیت ما باشد و واقعاً دنیای درونی ما را تقویت کند به راحتی انتخاب می شود زیرا ما خودمان را بهتر از هر کس دیگری می شناسیم.برای اینکه بتوانیم بهترین و مناسبترین عطر را برای خودمان انتخاب کنیم، بهتر است که به نکاتی توجه کنیم که در ادامه به تعدادی از این نکات اشاره می‌کنیم.

 

مزاج

برای استفاده از عطرهای گرم و سرد باید نو مزاج خودتان را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال یک فردی که گرم مزاج است با بوییدن بوی عطر گرم مزاج ممکن است دچار سردرد شود ولی اگر همین بوی گرم عطر را یک فرد سرد مزاج استشمام کند، موجب آرامشش می‌شود. پس خیلی مهم است که برای انتخاب عطر نوع مزاج خودمان را نیز در نظر بگیریم.

 

عطر فصل بهار

خانواده عطری: گیاهی

بهار، فصل طراوت، پاکی، شادابی و فصل شکوفه هاست. در این زمان دمای هوا بالا می رود و همراه با آن، روحیه افراد نیز بهتر می شود. بنابراین می توان این احساس خوب را با انتخاب عطری مناسب تقویت کرد. مناسب ترین رایحه ها برای فصل بهار، رایحه های باطراوت، تازه، سبک است، رایحه هایی همچون نعنا، ریحان و بهار نارنج و…

 

عطر فصل تابستان

خانواده عطری: گلی

تابستان، فصل رسیدن میوه ها، فصل تعطیلات و فصلی با آب و هوای بسیار گرم است. تابستان فصلی است که همه ما در فکر دریا و شب های طولانی گرم تابستانی هستیم. برای آنکه بهترین تضاد ممکن با آب و هوای گرم ایجاد شود، بهتر است که در این فصل از عطرهای باطراوت تر و خنک تر استفاده شود. نکته ی دیگر حائز اهمیت، این است که در فصل های گرم، استفاده از عطرهای با طبع خنک و دریایی باعث آرامش و خنک شدن می شوند البته باید بدانید که گرمای هوا سبب می شود، مولکول های عطر بیشتر و زودتر پراکنده شوند.

رایحه های معروف تابستانی عبارتند از : ترنج، رز، یاس، میموسا و بهار نارنج و…

 

عطر فصل پاییز

خانواده عطری: چوبی

با آغاز فصل پاییز هوا خنک تر می شود و فرصتی برای رهایی از همه فشارها و شلوغی های فصل تابستان فراهم می شود. این فصل آرامش لازم برای مهیا شدن برای هوای سردتر را با خود به همراه می آورد. درست همانند آنکه پاییز، بهترین زمان برای پیاده روی در پارک و لذت بردن از تماشای برگ ریزان پاییزی است، عطر فصل با رایحه چوبی نیز بهترین گزینه برای بانوان و آقایان در این فصل است. رایحه هایی که با فصل پاییز بیشترین تناسب را دارند، رایحه های گرم و مُشکی هستند، رایحه هایی همچون نعناهندی، خس خس، چوب صندل، عنبر و خزه اوک موس و… بیشتر بخوانید: ادکلن مردانه با رایحه گرم و ملایم

 

عطر فصل زمستان

خانواده عطری: شرقی

زمستان، فصلی است که یا به شدت عاشق آن هستید و یا بسیار از آن بدتان می آید. اما اهمیتی ندارد که شما جزو کدام دسته از افراد هستید، بلکه تنها باید بدانید که زمستان مناسب ترین فصل برای استفاده از عطر است. دلیل آن این است که آب و هوای سرد زمان لازم برای نمود و آشکار شدن رایحه های ملایم و پیچیده عطر را فراهم می آورد. از سوی دیگر کمبود رنگ ها در طبیعت و همچنین کم شدن فعالیت ها، این امکان را برای عطرها فراهم می کند که آنطور که شایسته است رایحه خود را نمایان سازند و علاوه بر آن مشام شما با رایحه های موجود در طبیعت پر نمی شود و می توان تنها بر روی رایحه های شگفت انگیز و باشکوه شرقی که رایحه هایی قوی و گرم هستند تمرکز نمود.

 

سوالات متداول

تفاوت عطر تلخ و شیرین در چیست؟

ادکلن‌های شیرین، از مواد شیرینی همچون شکلات و میوه‌ها درست شده‌اند؛ این در حالی است که ادکلن‌های تلخ بیشتر رایحه ادویه‌های تند و سنگین یا چوب را می‌دهند. همین تفاوت ترکیبات موجب می‌شود که ادکلن تلخ بیشتر برای فصل سرد سال و عطر شیرین برای فصل گرم سال مناسب باشد.

 

عطر گرم چیست؟

اگر بخواهیم به صورت بسیار ساده به این قضیه بپردازیم باید بگوییم که به عطر‌هایی که در آن رایحه‌های نارنج، هندوانه، لیمو به کار رفته است را عطر‌های سرد می‌نامند و عطرهایی که در آن رایحه‌های ادویه‌های شرقی، شکلات، چوب به کار رفته است را عطرهای گرم می‌نامند.

 

 

ثبت دیدگاه