پروفایل
فرق عطر و ادکلن اصل با اسانسها
اوژن استوار 28 آذر 1400 18 بازدید

نکاتی که قبل از خرید عطر و ادکلن و یا اسانس باید بدانیم

آیا تاکنون از خود پرسیده ایی که اسانس هایی که به نام (عطر) در بعضی فروشگاه ها و البته کیوسک ها به فروش میرسد از چه نوع موادی تولید شده اند و در واقع فرق عطر و ادکلن اصل با اسانسها چه میباشد که باعث شده است که این اسانس ها با قیمتهایی فوق العاده پایین به فروش برسند؟ ما در این مقاله از ایران پرفیومزبه فرق عطر و ادکلن اصل با اسانسها و ضرر های اسانس می پردازیم.

اولین نکته این است که این مواد روغنی میباشند و در واقع این مواد به هیچ عنوان عطر نمیباشند بلکه همگی اسانس های صنعتی و شیمیایی میباشند که با پایین ترین کیفیت در کشور هایی مثل هند،پاکستان ، ترکیه و… تولید شده و بازار اصلی آنها نیز کشور های خاورمیانه میباشد

نکته بعدی این است که با توجه به شیمیایی بودن اسانس ها شدیدا برای پوست مضر بوده و آلرژی زا هستند به طوری که تقریبا تمامی کسانی که از این اسانس ها به عنوان عطر استفاده کردند، دچار این گونه عارضه های پوستی شده اند.

اما یک نکته اساسی و بسیار مهم در رابطه با این موضوع این است که چرا خریداران این گونه اسانس هاس شیمیایی  هنگام خرید عطر و ادکلن  با توجه به قیمت پایین این اسانس های روغنی متوجه بی کیفیت بودن و البته مضر بودنشان نمیشوند.

 

نکاتی که قبل از خرید عطر و ادکلن و یا اسانس باید بدانیم

 

علت ارزان بود اسانسها

همان طور که بررسی شد علت ارزان قیمت بودن این مواد به چند عامل تقیسم شده اند:

 1. اول این که این اسانس ها اصلا ( عطر نیستند) و به هیچ عنوان نباید بر روی پوست به عنوان عطر و ادکلن اورجینال استفاده شوند
 2. ثانیا استفاده اصلی این مواد اسانسی جهت خوشبو کردن محیط میباشد و در واقع ماده اولیه اسپری های خوشبو کننده محیط میباشند

بدین ترتیب توصیه ما به تمام کسانی که به نوعی قصد استفاده از این نوع اسانس های شیمیایی را دارند این است که برای حفظ سلامت خود کمی وقت و هزینه صرف کنند و فقط اقدام به خرید عطر و ادکلن اورجینال نمایند چرا که عطر مردانه  و عطر زنانه اصل و ارجینال علاوه بر مضر نبودن، از کیفیت لازم در ماندگاری و پخش رایحه نیز برخودار است.

 

اسانس چیست؟

این روزها، متاسفانه استفاده از عطرهای گرمی که به اسم اسانس فروخته میشوند خیلی رایج شده اند و بدون اینکه اطلاعات درستی به خریداران این محصولات داده بشود. در واقع  بیشتر اطلاعات غلط به خریدار داده میشود تا اطلاعات درست. اکثر دوستانی که از این عطرها استفاده می کنند این تصور اشتباه را دارند که این اسانسها همان عطرهای شناخته شده هستند که با غلظت بیشتر به شکل فله ای به فروش می رسند.

اول اینکه اسانس در واقع به معنای بخش معطر خالص در مواد بودار طبیعی است که اغلب به روش تقطیر جدا میشود، البته نمونه های انسان-ساخت (سینتتیک) بسیاری نیز وجود دارد. هرچند که به عطر خالص، یعنی بخش بودار عطر که همیشه با یک حلال بدون بو رقیق میشود، “اسانس عطر” هم می گویند، اما به کار بردن این اصطلاح برای عطر و ادکلن هایی که به شکل گرمی فروخته میشود در حقیقت اشتباه هست. چرا که این ترکیبات برای آمادۀ مصرف شدن به ناچار باید در یک حلال رقیق شوند.

بدیهی است که خود برندهای عطر و ادکلن هم اسانس خالص عطراشون رو به هیچ وجه جداگانه به بازار نمیدند. پس این حرف که اسانس های موجود در بازار همان هایی هستند که در عطرهای اصل استفاده می شوند هم درست نمی باشد. علاوه بر این ها با مقایسه ی خیلی ساده بین این نمونه های تقلیدی و اصل عطر و ادکلن می توانید ببینید که فقط ظاهر بو در برخورد اول مشابه است و هرگز عمق، شفافیت و لایه های بوی عطر اصلی رو ندارد.

 

اسانس چیست؟

 

عطرها براساس میزان اسانس بکار رفته به ۶ دسته تقسیم می شوند.

 1.  (درصد اسانس) perfum :15-25
 2.  (درصد اسانس)Soiede perfume: 18-15
 3. (درصد اسانس)Eaude perfume:15-8
 4. (درصد اسانس)Eaude Toilette: 10-4
 5. (درصد اسانس)Eau de cologn:5-2
 6. کمتر از ۳ درصد(اسپری ها):Deodorant/Eau de fraiche

 

عطرها از نظر بو و میزان ماندگاری به سه دسته کلی تقسیم بندی می شوند که این سه دسته عبارتند از:

 1. Top: مدت ماندگاری این سری از عطرها بین ۱۵ دقیقه تا ۲ ساعت می باشد و رایحه هایی نظیر بوی مرکبات، عطرهای میوه ای، عطر پودری، ادویه و ترشیجات، دارچین، آبزیان دریایی از این دسته می باشند.
 2. Medium: بعد از top قرار دارند و بین ۵-۳ ساعت قدرت ماندگاری دارند و از ترکیب رایحه های مختلف ساخته می شوند.
 3. Base: بین ۱۰-۵ ساعت روی پوست باقی می مانند رایحه هایی مثل بوی خزه، تنباکو، مشک، چرم، دودی، وانیل، قیر

 

غلظت اسانس به چه علت است؟

اگر غلظت ظاهری و ماندگاری عطر دلیل روی آوردن شما به این محصولات است بهتره است بدانبد که غلظت بالای این عطرها به خاطر میزان زیاد روغن افزودنی (در اکثر موارد روغن بچه و روغن های بدون بوی دیگر با ماهیت نامشخص) در آنها می باشد، نه لزوما درصد بالای رایحه عطر، و ماندگاری آنها  هم به خاطر مقدار بسیار زیادی فیکساتیو و روغن است که تاثیر هیچکدام بر روی سلامتی شخص مشخص نیست.

 

ثبت دیدگاه