پروفایل
فوائد عطر زدن چیست؟
اوژن استوار 19 مهر 1400 20 بازدید

یکی از مهم ترین ارکان بهداشت فردی پیشگیری از بوی نامطبوع عرق است. استفاده از عطر، ساده ترین راه برای خوشبو شدن بدن است. البته استفاده از عطر و ادکلن در کنار پاکیزگی به نتیجه خواهد رسید. استفاده از عطر علاوه بر خوشبو نمودن بدن، فواید دیگری نیز به همراه دارد و موجب افزایش اعتماد به نفس و تقویت روحیه می شوند.

عطرها میتوانند به شما در یادآوری چیزهایی که میخواهید به یاد بیاورید، کمک کنند. یک پیشنهاد خوب برایتان دارم. روزی که یک اتفاق بسیار خوب برایتان افتاده است و بسیار بسیار خوشحال هستید، به فروشگاه عطر و ادوکلن و لوازم آرایشی بروید، سمپل ها و تسترهایشان را امتحان کنید و یک عطر خوب خرید نمایید. و شروع به لذت بردن از عطر جدیدتان کنید. بعد از آن، هر بار که از این عطر استفاده کنید، خاطرات شادتان در ذهن شما شکل میگیرد. زیرا بوی ها به خوبی با حافظه احساسی مغز ارتباط برقرار میکنند.

ما در این مقاله از ایران پرفیومز میخواهیم شما را با فوائد عطر زدن آشنا کنیم تا شما بتوانید با دانش بیشتری اقدام به خرید عطر و ادکلن کنید. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید تا بتوانید با این فواید آشنا شوید.

 

چرا باید عطر بزنیم؟

فردی که به خود اهمیت می دهد، شخصیت اجتماعی بهتر و مقبول تری از نظر بقیه افراد دارد. زنان و یا مردان وقتی از عطر و ادکلن استفاده می کنند، افراد تمایل دارند به آنها نزدیک تر شوند و ارتباط اجتماعی و محبوبیت بیشتر دارید. اما هرگز از عطر ها برای پنهان کردن بوی بد بدن استفاده نکنید بعد از حمام عطر بزنید!

 

چرا باید عطر بزنیم؟

 

مقاله پیشنهادی: همه آنچه شما باید درباره خرید آنلاین عطر بدانید

 

فوائد عطر زدن چیست؟

 استفاده از عطرها مزایای زیر را دارد:

 

1- خوش‌بو ماندن، مهم‌ترین دلیل استفاده از عطر

خب البته شاید این طبیعی‌ترین دلیل استفاده از عطر در تمام دنیا باشد، اما به‌هرحال دلیل و مزیت بسیار مهمی است. برخی از افراد به‌واسطه‌ی عادات خاص غذائی‌شان اغلب اوقات تن‌های بوداری دارند. این موضوع معمولاً دردسرساز شده و شاید باعث دور شدن دوستان یا همکاران از آن‌ها شود. استفاده از عطر یا اودکلن‌ها کمک می‌کند در تمام‌روز خوش‌بو بمانید و بدون شک این مسئله اولین اثر مثبت خود را روی اعتمادبه‌نفس شما خواهد داشت.

 

2- بهبود حالات روحی به کمک رایحه‌ها

یکی از مزایای استفاده از عطرها تأثیر مستقیم آن‌ها روی اخلاق و خلق‌وخوی افراد است. در حقیقت به کمک انواع رایحه عطر آشنا برخی از ادکلن‌ها می‌توان شاداب‌تر، جسورتر، شجاع‌تر، با اعتمادبه‌نفس بیشتر، خوش‌اخلاق‌تر، مهربان‌تر و یا پر جنب‌وجوش تر شوید. این‌ها احساساتی هستند که وقتی در حالت کرختی، افسردگی و بی‌حوصلگی از یک عطر مناسب استفاده می‌کنید به شما منتقل می‌شود.

حتی جالب است بدانید که می‌توانید با برخی از رایحه‌ها حس‌های متفاوت از این‌ها را به خود یا اطرافیانتان منتقل کنید. مثلاً می‌توانید با عطرهایی که رایحه‌های نسبتاً شوری دارند به دیگران بفهمانید روی مود خوبی از حوصله نبوده و می‌خواهید امروز در خودتان باشید.

 

3-  افزایش اعتمادبه‌نفس

درست مانند پوشیدن یک لباس جذاب و متناسب با بدن که به شما احساس خوشایند اعتمادبه‌نفس بیشتر می‌دهد، اسپری کردن یک ادکلن خوب با  خط بوی عطر هم درست همین اثر را روی حال روحی شما خواهد داشت. تصور کنید که ردی که رایحه‌ی ادکلن در اداره یا محل کار شما از بوی عطرتان به‌جا می‌گذارد چند نفر را مجذوب شخصیت شما می‌کند؟

آیا همین مسئله برای آن‌که عزت‌نفس بیشتری برای پنجه در پنجه شدن مشکلات داشته باشید، کافی نیست. البته این موضوع زمانی واقعاً مؤثر می‌افتد که شما عطر مناسبی که باشخصیت و روحیاتتان هماهنگ است انتخاب کرده باشید.

 

4- عطرها شمارا جذاب‌تر می‌کنند

احساس بویایی یکی از پنج حس اولیه‌ی انسان است و بسیاری از افراد، خواسته یا ناخواسته، بر اساس رایحه‌ای که از سمت شما به مشامشان می‌رسد، در مورد شما قضاوت می‌کنند.بنابراین زدن عطر اسپرت می‌تواند در میزان جذابیت و در مرحله‌ی دوم، محبوبیت شما، نقش بسیار بسیار مهمی داشته باشد.عطرها پر از فرمون هستند که همین موضوع باعث جذابیت و افزایش تأثیرگذاری شما برای دیگران می‌شود.

 

5- برخی از عطرها طعم خوبی دارند

بسیاری از عطرها گاهی اوقات همانند یک آب‌نبات طبیعی عمل می‌کنند. این یعنی استشمام رایحه‌ی آن‌ها طعم خوبی را دردهان شما ایجاد می‌کند. همین موضوع که درست مثل مکیدن یک آب‌نبات خوش‌طعم است می‌تواند دلیل خوبی برای افزایش جذابیت شما در نظر مخاطبانتان بوده و آن‌ها را به سمت شما بکشد.

 

 برخی از عطرها طعم خوبی دارند

 

6- عطرها سلامت شمارا افزایش می‌دهند

گرچه سال‌ها است در این خصوص تحقیقات فراوانی صورت گرفته است، اما هنوز ادله‌ی روشنی بر مؤثر بودن استفاده از عطرها روی سلامت فیزیکی بدن به اثبات نرسیده است. اما به همان دلیلی که عطرها خلق‌وخوی شمارا بهبود بخشیده و حال روحی شمارا خوب می‌کنند، همچنین استشمام رایحه‌ی برخی از ادکلن‌ها می‌توانند استرس و دل‌شوره را از بین ببرند، پس می‌توان به این نتیجه رسید که عطرها، شاید نه به‌صورت مستقیم، که غیرمستقیم روی جلوگیری از ترشح هورمون‌های مضر و تقویت قوای ذهنی و قلبی مؤثر بوده و درنهایت منجر به‌سلامتی انسان می‌شوند.

 

7- عطرها تقویت‌کننده‌های خوبی برای قدرت حافظه هستند

حتی بسیاری از بیمارانی که در اثر بروز سانحه‌ای حافظه‌ی خود را ازدست‌داده و دچار مشکل می‌شوند، در مواجهه با عطرهایی که برای آن‌ها پیش از بیماری‌شان خاطره‌انگیز بوده است، عکس‌العمل‌های خوبی نشان داده و مغز بعد از استشمام رایحه شروع به خود ترمیمی و بازیابی خاطرات می‌کند. بنابراین عطرها به‌صورت کلی مقوی حافظه هستند و حتی در بهبود آسیب‌های روحی ناشی از مرگ عزیزان نقش بسیار مؤثری ایفا می‌کنند.

توصیه می‌شود برای آن‌که حافظه‌ی عطری شما وسیع‌تر باشد هرگاه به سفر خاصی می‌روید یک ادکلن جدید را امتحان کنید. به‌این‌ترتیب قدرت یادآوری شما از رویدادهای شیرین و خوش‌گذرانی‌ها بیشتر شده و عطرهای زیادی برای شما خاطره‌انگیز و مهم می‌شوند.

 

مقاله پیشنهادی: نکات کاربردی که هر کس قبل از خرید عطر و ادکلن باید بداند

 

8- عطرها خاصیت آروماتراپی دارند

در بسیاری از فرهنگ‌ها در مراکز مقدس یا مراسم ویژه عود روشن می‌شود. این کار بیشتر برای تمرکز ذهن و دقت افراد به اهمیت مراسمی است که در حال برگزاری است. در ایران گلاب به‌عنوان یکی از قوی‌ترین رایحه‌ها در مراسم‌هایی همچون عزا استفاده می‌شود تا به افراد غمگین کمک کند آرامش خود را بازیابند.

به‌صورت کلی برخی از رایحه‌ها که در اودکلن‌ها به‌وفور وجود دارد، همانند بوی چوب صندل یا مرکبات به‌شدت برای آرامش ذهن و تمدد اعصاب مفیدند و به این ویژگی عطرها آروماتراپی گفته می‌شود.

 

9- برخی از عطرها کمک می‌کنند بهتر بخوابید

این نیز یکی دیگر از خواص جالب استفاده از عطرها است. در حقیقت اگر اودکلنی که استفاده می‌کنید حاوی یکی از روغن‌های اساسی باشد، می‌تواند کمک خوبی به شما در داشتن خوابی آرام و عمیق بکند.

 

برخی از عطرها کمک می‌کنند بهتر بخوابید

 

10- درمان سردردهای ناشی از خستگی و فشار کاری

و درنهایت بوی عطرها می‌تواند برخی از انواع سردردها را در شما درمان کند. البته شاید شنیده باشید که عطرهایی که روغن‌های اساسی دارند در تشدید سردردهای میگرنی مؤثر هستند، اما این موضوعی است که هنوز دلایل روشن و اثبات‌شده‌ای برای آن وجود ندارد. عطرهای مناسب افراد میگرنی.

 

11- سردرد را بهبود می بخشد

شاید متعجب شوید یکی دیگر از اثرات درمانی عطر رفع سردرد است با این حال، نباید از عطرهایی که حاوی روغنهای ضروری هستند استفاده کرد چون ممکن است موجب بدتر شدن سردرد شود. چرا از رایحه عطر سردرد می شویم؟

 

12- استرس را کاهش می دهد

همه افراد روزانه استرس زیادی را به دلیل شغل، زندگی و …تحمل می کنند و شاید تا به حال راه های گوناگونی را برای رفع استرس امتحان کرده باشند اما همانطور که با خاصیت آرامش بخشی عطر آشنا هستید استفاده از آن تا حد زیادی استرس را کاهش می دهد.

 

13- یادآوری خاطرات

از مزایای استفاده از عطرهای جیبی می توان به محرک برای خاطرات شاد  اشاره کرد. برخی افراد تمایل دارند با عطرهای خاص با دیگران ارتباط برقرار کنند و بسیاری از خانم هایی که عطر مادرشان را می زنند این کار را برای زنده کردن خاطراتشان انجام می دهند. هر وقت مسافرت می روید عطرهای جدیدی بخرید و آنها را امتحان کنید. عطرهای مختلف به شما کمک می کنند تا آن لحظات را دوباره به یاد آورید.

 

14- درمان بیخوابی

این روزها با فشار و استرس ناشی از زندگی مدرن بسیاری از مردم از بیخوابی رنج می‌برند و این مساله کیفیت زندگی و کارایی آن‌ها را در محیط کار به شدت کاهش داده است. چاره این مشکل استفاده از عطر است، همان طور که گفتیم بیشتر رایحه های معطر اثر آرامش بخش و ضداسترس دارند و استفاده کردن از آن‌ها می‌تواند این استرس و تنش را از بین ببرد و به داشتن خواب کافی در طول شب کمک کند و حتی کیفیت این خواب را نیز بهبود ببخشد و باعث شود که در طول روز بانشاط‌تر و پرانرژی‌تر به کار و فعالیت‌های روزمره خود بپردازید.

 

 

مقاله پیشنهادی: راهنمایی خرید عطر جیبی زنانه

 

استفاده از عطر یک روش درمانی است

در طب سنتی از رایحه و عطر برای درمان استفاده کرده که به آن رایحه درمانی یا آروماتراپی می گویند. استنشاق یا بوییدن ماده معطر در آروماتراپی سبب بهبود و التیام ناراحتی های روحی و جسمی می شود. در این روش از برخی گیاهان و روغن های ضروری خوش رایحه جهت درمان بیماری ها استفاده می شود. مبنای علم رایحه درمانی را روغن های چرب معطر تشکیل می دهند که دارای خاصیت ضد قارچی، ضد ویروسی و ضد عفونی کنندگی هستند. بیشتر رایحه های خوش اثر ضد استرس دارند و به آرامش بیشتر ذهن و جسم شما کمک می کنند. پس اگر از استرس و عصبی بودن رنج می برید می توانید از رایحه های معطر در محیط زندگی خود استفاده کنید.

 

استفاده از عطر یک روش درمانی است

 

سخن پایانی

در این مقاله تمامی فوائد عطر زدن را به شما گفتیم و متوجه شدید که عطر علاوه بر بوی خوش خواص درمانی هم دارد. برای خرید انواع عطر زنانه و عطر مردانه می توانید به وبسایت ایران پرفیومز مراجعه کنید و بهترین عطر ها را با کیفیتی عالی و قیمت بسیار مناسب از ما خریداری کنید.

 

سوالات متداول

فواید عطر زدن در اسلام چیست؟

ازنظر پیامبر اکرم (ص)، بوی خوش باعث قوت مغز می‌شود و برروحیه انسان تأثیر گذاشته و باعث احساس خوش نزد اطرافیان می‌گردد. پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: هیچ کس خوشبو نگردید مگر این که بر عقلش افزوده شد. عطر زدن ازنظر پیامبر صلی‌الله علیه و آله هم‌ردیف با غسل روز جمعه است.

 

تاثیر عطر زدن در سلامت چیست؟

عطر به تقویت خلق و خو کمک می کند ، که می تواند استرس و سایر موارد مرتبط با اضطراب را به شدت کاهش دهد. می توانید از عطر مورد علاقه خود برای پیروز شدن بر اضطراب و بالا بردن روحیه خود استفاده کنید. اگر عاشق بوی چوب هستید، تام فورد عود وود همان چیزیست که می خواهید!

 

زدن عطر به ناحیه تناسلی ضرر دارد؟

بخش ناحیه تناسلی، یکی دیگر از نقط ممنوعه برای عطر زدن است. این مناطق به دلیل ساختار متفاوت خود، در معرض انواع بیماری‌های پوستی هستند. هر چند ممکن است برای از بین بردن بوی بد در این نواحی، تصمیم بگیرید کمی عطر یا اسپری بدن به آن‌ها اسپری کنید. باید در این‌جا به شما تاکید کنیم که تحت هیچ شرایطی، این کار را انجام ندهید.

 

آیا عطر برای بدن ضرر دارد؟

عطرها می‌توانند به پوست انگشتان و یا کف دست، آسیب رسانده و باعث خشکی و اگزمای آن‌ها شوند. از سوی دیگر، ممکن است در اثر برخورد دست به دهان، چشم و یا خوراکی‌ها، مقداری از عطر به بدن شما وارد شود.

 

چرا باید عطر بزنیم؟

عطر به تقویت خلق و خو کمک می کند ، که می تواند استرس و سایر موارد مرتبط با اضطراب را به شدت کاهش دهد. می توانید از عطر مورد علاقه خود برای پیروز شدن بر اضطراب و بالا بردن روحیه خود استفاده کنید. اگر عاشق بوی چوب هستید، تام فورد عود وود همان چیزیست که می خواهید!

 

 

 

ثبت دیدگاه