پروفایل
معرفی گروه بویایی آروماتیک ( Aromatic )
اوژن استوار 7 آذر 1400 50 بازدید

آروماتیک به معنای معطر و خوش‌بو است.  مریم گلی، رزماری، زیره سبز، اسطوخودوسو دیگر گیاهانی که بوی تند علف مانند دارند  ، ترکیب نت های گروه بویایی آروماتیک عطر و ادکلن   Aromatic Olfactory Group –  را میسازند و زیر گروه های اروماتیک با ترکیب این نت ها با نت های عطر دیگر بوجود می ایند .

در عطر های مردانه بیشتر شاهد حضور گیاهان گروه آروماتیک هستیم . بوی سبز، گیاهی، تلخ و تند گروه بویایی آروماتیک رایحه ای مردانه و دلپذیری را بوجود می آورد که در عطر های زنانه خیلی مورد پسند نیست . گروه بویایی می تواند در کنار رایحه، شما را در انتخاب عطری مناسب و درخور یاری کند.

گروه بویایی معطر (گروه بویایی آروماتیک – Aromatic olfactory Group) به چندین زیرمجموعه تقسیم می شود که بستر تمام آنها، نت های گیاهی و سبز است. اکثر عطرهایی که در گروه بویایی معطر یا آروماتیک قرار می گیرند به دلیل وجود نت های گیاهی، تم تلخی دارند؛ حال این تلخی می تواند تند و سنگین و یا آرام و ملایم باشد. در کنار هم قرار گرفتن نت های آروماتیک و نت های دیگر باعث ایجاد زیر گروه هایی خواهد شد که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

 

 

اولین خانواده بویایی آروماتیک به شش گروه تقسیم می‌شود:

1- گروه آروماتیک یا معطر (Aromatic)

نت های بویایی آروماتیک مجموعه‌ای از گیاهان معطر همچون رُزماری، زیره، هِل، اسطوخودوس، ریحان، جوز هندی، نعناع، ترخون، فلفل سیاه، خِس‌خِس (وِتیوِر)، زنجبیل، خزه بلوط، گل شمعدانی، رُز، مریم گلی، آویشن، گل بهارنارنج، زعفران، گل وانیل، سدر و سیج (Sage از گیاهان ادویه‌ای سبز با بوی تند است که در مناطق گرمسیر رشد می‌کند) را شامل می‌شوند. عطرهای این گروه بویایی رایحه‌ای بسیار تند و تا حدودی تلخ (علف مانند) دارند و این ویژگی سبب شده بیشتر عطرهای مردانه در این گروه جای گیرند و به ندرت عطری ویژه بانوان در این گروه قرار گرفته است.

مانند: Moonlight in Heaven By Kilian / Pour Un Homme de Caron 

 

2-  گروه معطر آبزی (Aromatic Aquatic)

ترکیبات این گروه شامل آرایه‌های بویایی تازه‌ای نظیر آب دریا، نمک دریایی، برگ پرتقال و علف دریایی در کنار نت‌های آروماتیک می‌باشند که حسی سبز، تلخ و شور مانند آب دریا را تداعی می‌کنند، عطرهای آروماتیک آبی اغلب مردانه بوده و رایحه‌ای نشاط آور دارند.

مانند: Aqva Pour Homme Bvlgari / Acqua di Gio Giorgio Armani / Acqua di Gio Profumo Giorgio Armani

 

3-  گروه معطر سرخسی (Aromatic Fougere)

ریشه نام‌گذاری این گروه بویایی برگرفته از لغت فرانسوی (Fougere) یا فوژه به معنی سرخس می‌باشد. ماده معطر کومارین (Coumarin) که بویی شبیه به وانیل دارد یکی از ترکیبات اصلی سرخس است. پاول پارکوت (Paul Parquet) عطرساز معروف فرانسوی برای اولین بار در تاریخ عطرسازی ماده کومارین را از سرخس استخراج کرد و اولین عطر این گروه بویایی را با نام (Fougere Royal) در سال ۱۸۸۲ میلادی طراحی کرد که توسط خانه عطر قدیمی و معروف هابیگانت (The House Of Houbigant) به دنیای عطر معرفی گردید.

کومارین در گیاهانی مانند لوبیای تونکا و یونجه نیز یافت می‌شود. از دیگر ترکیبات گروه آروماتیک سرخسی می‌توان به اسطوخودوس، خزه، شمعدانی و چوب اشاره کرد. عطرهای این گروه اغلب مردانه هستند و رایحه‌ای با طعم تند و کمی تلخ و طبیعتی گرم و کلاسیک دارند.

مانند: Dunhill Edition / Azzaro pour Homme / Roadster Cartier / Sauvage Dior / My Land Trussardi

 

4-  گروه معطر میوه‌ای (Aromatic Fruity)

در این گروه نت‌های آروماتیک با میوه‌های تازه ترکیب شده‌اند. نت‌های میوه‌ای مانند سیب سبز، گلابی، انگور، نارگیل، آناناس، توت سفید، توت فرنگی، انگور سیاه، شلیل، هندوانه و هلو در کنار نت‌های معطر، عطرهایی با طراوت و تا حدودی خنک خلق کرده‌اند. تشخیص این گروه کمی سخت است چرا که با تنفس عمیق می‌توان رایحه میوه را احساس کرد.

مانند: Chrome Legend Azzaro

 

5- گروه معطر سبز (Aromatic Green)

گروه آروماتیک سبز دارای نت‌هایی از چمن، علف، برگ چای، شاهی آبی، برگ صنوبر، برگ بنفشه، برگ انجیر، برگ بامبو و دیگر برگ‌های سبز در کنار ترکیبات آروماتیکی همچون اکالیپتوس، اسطوخودوس، هِل و رزماری است. عطرهای این گروه اغلب خنک، ورزشی و در اکثر موارد مردانه هستند. البته به خاطر تند بودن زیاد به رایحه‌ای گرم شبیه‌اند و بسیار مورد علاقه خانم‌ها می‌باشند.

مانند: Desire Blue Alfred Dunhill / Opus VII Amouage / Hugo Extreme / Hugo Men Hugo Boss 

 

6- گروه معطر ادویه‌ای (Aromatic Spicy)

در این گروه ترکیبی از نت‌های ادویه‌ای شامل دارچین، فلفل سیاه، رازیانه، واسابی، تخم گشنیز، تخم شنبلیله، میخک، فلفل قرمز، زردچوبه، کاری، دانه خردل و سُماق با نت‌های آروماتیک، رایحه‌ای خنک و تازه را خلق می‌کنند.

مانند: Emblem Montblanc / Pure XS Paco Rabanne / Blue For Men Rasasi / Uden Xerjoff / Fiero Xerjoff

 

عطرهای گروه آروماتیک با بوییدن فراوان قابل تشخیص است به‌جز موارد خاصی که نت گیاه‌ مانند آن بسیار پیچیده باشد و اکثرا عطرهای  گروه اروماتیک عطر خنک و تلخ اند. و به 5 گروه زیر تقسیم میشوند :

1-آروماتیک میوه ای

2-آروماتیک ابی

3- آروماتیک فوژه

4-آروماتیک تند

5– آروماتیک سبز

 

آروماتیک میوه ای

در آروماتیک میوه ای ، ترکیب نت‌های آروماتیک با بوی میوه تازه باعث تولید عطرهایی با طراوت و اغلب تا حدودی خنک شده است که  تشخیص این گروه بدلیل حس کردن رایحه میوه در تنفس عمیق کمی سخت است .

 

آروماتیک میوه ای

 

آروماتیک آبی

عطرهای آروماتیک آبی اغلب مردانه و نشاط آور هستند و شامه را آزار نمی‌دهند . ترکیب نت‌های تازه آروماتیک با موادی که حس آب دریا را القاء می‌کند مسبب ایجاد حسی سبز، تلخ و در عین حال شور مانند آب دریا شده است .

 

معرفی گروه بویایی آروماتیک

 

آروماتیک فوژه

عطرهای آروماتیک فوژه اغلب مردانه هستند و رایحه‌ای غلیظ، تند و حالتی گرم و تا حدودی تلخ و کلاسیک از بوی پودر و خاک دارند. گروه بویایی آروماتیک فوژه توسط خانه عطر هوبیگانت  به واسطه استفاده ترکیبی از کومارین( که در گیاهانی مانند تونکا یافت میشود و بوی علف تازه میدهد ) در عطر سازی ابداع شد . فوژه شامل نت‌هایی از اسطوخودوس، گل شمعدانی، خزه وچوب است و از واژه‌ی فرانسوی Fougere به معنی سرخس گرفته شده است .

 

آروماتیک فوژه

 

آروماتیک تند

آروماتیک تند ترکیبی از نت‌های ادویه‌ای با نت‌های آروماتیک است که رایحه‌ای خنک و تازه را بوجود می آورد و عطر های این گروه اغلب مردانه است .

 

آروماتیک تند

 

آروماتیک سبز

ترکیب نت هایی از چمن و علف و برگ‌های سبز با ترکیبات آروماتیکی همچون اسطوخودوس و رزماری آروماتیک سبز را ایجاد میکند که خنک ورزشی و اغلب مردانه است و از طرفی هم به دلیل تند بودن زیاد مورد پسند خانم ها نیز است .  

 

آروماتیک سبز

 

معرفی ادکلن با رایحه آروماتیک

 

ادوتویلت جورجیو آرمانی آکوا دی جیو (Giorgio Armani Acqua di Gio)

 

خرید عطر آکوا دی جیو ( Acqua Di Gio )

 

خرید عطر آکوا دی جیو ( Acqua Di Gio )

 

رایحه عطر مردانه ترش آکوا دی جیو از برند عطر وادکلن جورجیو آرمانی از الهه زیبایی‌ها الهام گرفته شده است و بهترین گزینه برای گذراندن تعطیلات در کنار دوستان به حساب می‌آید. رایحه این ادوتویلت مردانه برگرفته شده از حس آزادی و رهایی بادهای بهاری همراه با باران زیبای خنک و سبک در فصل رویش طبیعت است.

برند جورجیو آرمانی، این عطر ترش مردانه را که رایحه آن توسط عطرسازمعروف جهان یعنی آلبرتو موریلاس (Alberto Morillas) طراحی شده بود، در سال ۱۹۹۶ به دنیای عطر و ادکلن معرفی و عرضه کرد. رایحه این عطر همچنین از زیبایی‌های جزیره زیبای ایتالیایی واقع در دریای مدیترانه به نام Pantelleria، جایی که جورجیو آرمانی تعطیلات خود را در آن مکان می‌گذراند، الهام گرفته شده است.

 

ادوتویلت بولگاری آکوا پور هوم (Bvlgari Aqva Pour Homme)

 

خرید عطر بولگاری آکوا پور هوم ( Bvlgari Aqva pour homme)

 

خرید عطر بولگاری آکوا پور هوم ( Bvlgari Aqva pour homme)

 

سنگ‌های خنک ساحل اقیانوس و رنگ آبی بی انتهایی که در چشم منعکس شده است، شما را از هر چه قید و بند انسانی که وجود دارد، رها می‌کند. حالا ذهن‌تان می‌تواند به وسط اقیانوس سفر کند و با رایحه طراوت بخش و خوش گیاهان دریایی انرژی تازه‌ای به دست آورد. همزمان، انگار در یک کشتی چوبی، آزاد و رها و بدون هیچ دغدغه‌ای، در وسط اقیانوس با امواج آب بالا و پایین می‌روید و بوی چوب‌های خیس خورده کشتی مشام‌تان را پر کرده است.

این عطر مردانه تلخ و خنک از برند ایتالیایی بولگاری اولین بار در سال ۲۰۰۵ به بازار عطر و ادکلن مردانه معرفی و عرضه شد. رایحه این عطر که توسط عطرسازی به نام ژاک کاوالیر (Jacques Cavallier) طراحی شده است، کاملا آروماتیک آبی و سرشار از احساس آرامش و آزادی است. این عطر مردانه محصولی مناسب برای استفاده روزانه به خصوص در فصل‌های گرم است، که از زمان عرضه در بازار تا به امروز، یکی از پرفروش‌ترین ادوتویلت‌های مردانه بوده است. 

 

ادوتویلت دیور ساوج (Dior Sauvage)

خرید عطر مردانه دیور ساواج

 

خرید عطر مردانه دیور ساواج

 

عطر ساوج یا سَویج، از سال ۱۹۶۶ تا کنون، بارها در غلظت‌های مختلفی همچون پرفیوم، ادوتویلت، ادوپرفیوم و برای شرایط متنوع توسط کمپانی مطرح  دیور معرفی شده و تولید آن، تاکنون ادامه داشته است. برند دیور از نسخه ادوتویلت ساوج در سال ۲۰۱۵ رونمایی کرد که رایحه‌ای ملایم، خنک و تقریبا سبک دارد. 

 رایحه این عطر مردانه ترکیبی است کاملا تازه از مواد طبیعی که با حساسیت بالا و کیفیت عالی کنار هم قرار گرفته شده است. کسی که اکسیر وسوسه‌انگیز این ادوتویلت مردانه را خلق کرد؛ عطرساز شناخته شده و برتر جهانی به نام فرانسوا دماکی (Francois Demachy) است که بسیار ماهرانه عمل کرد.

از مهم‌ترین عناصر به کار رفته در فرمولاسیون حیرت‌آور این ادوتویلت آروماتیک مردانه، ترنج باطراوت ایتالیایی و آبدار است که رایحه آن ته‌مایه چوبی دارد و بهتر از ترنج معمولی است. در ادامه روایح ملموسی از عنبر قیمتی و باکیفیت و فلفل سیچوان به مشام می‌رسد که رایحه‌ای تند را به صورت گذرا به عطر اضافه میکند.

 

ثبت دیدگاه