پروفایل
معرفی گروه بویایی مرکبات - Citrus
اوژن استوار 24 اردیبهشت 1401 11 بازدید

رایحه مرکبات از ترکیب میوه‌های مختلف هستند مانند پرتقال، لیمو، ترنج و غیره ساخته می‌شود. در ادامه ویژگی‌های گروه بویایی مرکبات را بررسی می‌کنیم. رایحه مرکبات (Citrus) یکی از روایحه پرطرفدار و محبوب است که از میوه‌های مختلفی است مانند پرتقال، ترنج، نارنگی، لیمو ترش، گریپ فروت و غیره ساخته می‌شود. گروه بویایی Citrus رایحه خنک و ترشی دارد و بو کردن آنها حس نشاط و سرزندگی را در ما به وجود می‌آورد.

رایحه مرکباتی اگر با شکوفه‌های گلی ترکیب شود، عطرها یا ادکلن زنانه را تشکیل می‌دهد و اگر با رایحه‌های معطر ترکیب شود نیز عطرهای مردانه را به وجود می‌آورد. گروه بویایی مرکبات برای استفاده در فصل‌های گرم سال بسیار مناسب است و حس خنکی و شادابی خاصی را به ما انتقال می دهد. البته رایحه Citrus در مقایسه با سایر رایحه‌ها به علت خنک بودن معمولا ماندگاری چندان بالایی ندارد. اما برای افزایش میزان ماندگاری محصولات با رایحه مرکبات، می‌توان آنها را رایحه‌های دیگری ترکیب کرد تا حس بویای آنها کمی غلیظ‌تر شود و در عین حال نیز ماندگاری‌شان بیشتر از حالت خالص شود.

یک عطر زمانی به خانواده مرکبات کشش و پیوستگی دارد که وجه مرکبات به شکل غالب در این عطر ارائه شود ، بنابراین  یا نت رایحه را تعریف می کند. علاوه بر این ، رایحه  مرکبات بسیار  تازه  و پویا هستند و رایحه  “لبخند” به عطر می دهد ، به این معنی که به همان سرعتی که در هوا اسپری میشوند و سپس به ما انتقتال داده می شود، با همان سرعت فرار و ناپایدارند.

گروه بویایی مرکباتی از گروه هایی بویایی مشهور عطر و ادکلن به شمار می رود. عطر و ادکلن های مرکباتی اغلب بسیار مورد توجه جوان ها و نوجوان ها هستند . این گروه بویایی از زمانی دوربه وجود امده است  و همچنان در عطر سازی اما به روشی جدیدتر از قبل مورد استفاده قرار می گیرد. ترکیبات این عطرها تشکیل شده است از رایحه لیمو ، پرتقال ، برگاموت ، گریپ فروت و نارنگی وغیره.....

از عناصر دیگری هم مثل شکوفه  های پرتقال ، دانه ها یا روغن بهار نارنج نیز در این ترکیبات استفاده میشود. به همین دلیل یکی از ویژگی های این عطرها با طراوت و خنک بودن آنهاست.

 

خانواده مرکبات

  مرکبات اصلی مورد استفاده در عطرسازی: ترنج رایحه مورد علاقه عطرسازان است، ترنج رایحه ای منحصر به فردی دارد؛ همچنین به عنوان “گل خوب” مرکبات توصیف می شود. میوه گروه مرکبات یک نت بسیار پاک سازی شده و  دستکاری شده ارائه می دهد. رایحه آن نیز سبز ، کمی گلی و اسیدی است، حتی تلخ ، اما شیرین  نیز می باشد. با این حال ، کیفیت ترنج در رایحه به روال رشد ،و پردازش و مونتاژ آن بستگی دارد ، مانند هر ماده اولیه طبیعی. فقط از پوست ترنج در عطر سازی استفاده می شود تفاله آن خیلی تلخ است که نمی توان از آن استفاده کرد. در مرحله دوم باید با سرد کردن میوه، روند عصاره گیری را ادامه داد، و سپس با استفاده از پرسهای بزرگ فرآوری شود ، که باعث آزاد شدن روغن اساسی ترنج می شود.

 

خانواده مرکبات

 

رایحه مرکبات چیست؟

 رایحه مرکبات از ترکیب میوه‌هایی چون پرتقال، ترنج، لیمو ترش، نارنگی و گریپ فروت  وغیره ساخته می‌شود و رایحه خنک و ترشی دارد. این میوه‌ها با ترکیبات دیگری مانند شکوفه پرتقال می‌توانند رایحه خنک و دلپذیری را به وجود بیاورند. گروه بویایی مرکبات دارای دو زیر مجموعه است که محصولات مختلفی در آنها با یکدیگر ترکیب می‌شود و رایحه‌های عطر خنک و دلنشینی را تولید می‌کنند. این دو زیر مجموعه‌ رایحه مرکبات شامل گروه‌های زیر است:

مرکباتی خوراکی: گروه بویایی مرکباتی خوراکی شامل مرکبات شیرین مانند لیمو شیرین با ترکیب کارامل، وانیل و گل‌های شیرین است و گاهی وقت ها نیز با عسل، کارامل و شکلات نیز ترکیب می‌شود.

مرکباتی گروه بویایی آروماتیک: در این زیر مجموعه نیز مرکبات اصلی با گیاهان معطر و خوش عطری مثل رزماری و یا اسطوخودوس ترکیب می‌شوند و رایحه سبکی را تشکیل می‌دهند.

 

زیر گروه بویایی مرکباتی معطر

عطرهایی که در این دسته قرار می گیرند ، اغلب بسیار خنک بوده و حالتی همچون بوی هوای سرد زمستان از آنها اتقال می شود. بعضی از آنها نبود طعم شیرین هستند ، اما در انواعی دیگر به شدت رایحه شرین آشکار است . در این دسته از عطرها رایحه های یونیسکس بسیار یافت می شود ، که هم مردان و هم زنان می توانند از آنها استفاده کنند. این نوع از رایحه گروه بویایی مرکباتی گُرمند.

منظور از مرکبات غنی شده ، ترکیب شدن رایحه مرکبات به همراه رایحه های وانیل یا کارامل می باشد . عطر میوه با طعمی بسیار شیرین مزه از آنها شنیده می شود . عطرهای این گروه رایحه ای شادی بخشی دارند و برای نوجوان ها بسیار توصیه می شوند. ادکلن تامی هلفیگر سامر کلون ۲۰۰۲ نمونه ای از این گروه بویایی ست.

 

زیر گروه بویایی مرکباتی معطر

 

بهترین عطرهای مرکباتی کدامند؟

بهترین عطرهای مرکباتی عطرهایی هستند که با میوه‌هایی از جمله پرتقال، نارنگی و لیمو ترش ساخته می‌شوند و گاها نیز گیاهان معطر به ترکیب آنها اضافه می‌شودتا ماندگاری بیشتر داشته باشد.دراین متن به چند نمونه از عطر های مرکبات برای شما توضیح داده ایم:

 

عطر گل پرتقال

عطر گل پرتقال یکی از رایحه‌های محبوب در گروه بویایی مرکبات است که طرفداران بسیاری دارد. شکوفه پرتقال یکی از منابع قابل توجه و مهم در صنعت عطرسازی می باشد و علاوه بر تولید عطرها و ادکلن‌های مرکباتی، گروه‌های بویایی دیگری نیز از شکوفه پرتقال در ترکیب رایحه خود استفاده می‌کنند. شکوفه‌های پرتقال رایحه شیرینی و خنکی به عطرها و ادکلن‌ها انتقال می دهد و میزان تاثیرگذاری و دلپذیری آنها را به شدت افزایش می‌دهد.

 

پرتقال شیرین

 رایحه پرتقال شیرین دقیقاً همان رایحه آب پرتقال است. که امروزه این مرکبات از فلوریدا و برزیل می آید ، اما اصل آن از چین هستند. در این بخش چندین عطر با بوی پرتقال را به شما معرفی می‌کنیم. اگر از طرفداران این رایحه مرکباتی جذاب هستید حتما محصولات زیر را امتحان کنید.

عطر زنانه مردانه کانسنتر دی ادو بانپوی

عطر زنانه فلور لیکویید ممور

عطر زنانه پیور دسیر فلور دی اورنجر

عطر زنانه مردانه ام هوس

عطر زنانه سانتال لوشن دیمتر

 

فواید رایحه پرتقال

استفاده از عطرها و ادکلن‌های حاوی شکوفه پرتقال علاوه بر رایحه جذاب و دلنشین و ایجاد حس نشاط و سرزندگی در انسان ایجاد می کند، فواید دیگری نیز دارد که تاثیرات مثبتی بر روحیه ما دارند. بعضی فواید رایحه پرتقال شامل کاهش نگرانی و استرس، ضد تشویش و افسردگی، افزایش سطح انرژی، بهبود حافظه و پیشگیری از ابتلا به آلزایمر، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود وضعیت خواب، کاهش سردرد، تسکین درد و کمک به هضم آسان‌تر غذا نیز می باشد. در این صورت استفاده از عطرهای با رایحه پرتقال علاوه بر بوی خوش، خواص باورنکردنی برای سلامتی و آرامش شما داشته و به نوعی جنبه درمانی نیز دارد.

 

نارنجی بیگارد

 این نوع نوع نت عطری بسیار تلخ است؛ رایحه این مرکبات بیشتر به جای تفاله از پوست آن عصاره گیری  می شود. نارنجی تلخ از درخت پرتقال تلخ ، بومی تونس و ایتالیا که همچنین دانه های ریز ، نرولی و شکوفه نارنج را کاملاً تولید می کند به وجود می اید.

 

عطر با رایحه نارنگی

عطر با رایحه نارنگی نیز دارای اسانس پایه نارنگی است و بوی آن در همان نت‌های آغازین اسپری کردن عطر به مشام می‌رسد. چندین نمونه عطر با رایحه نارنگی شامل موارد زیر است:

عطر زنانه و مردانه Tupelo Lemongrass Thymes

عطر زنانه Cinema Yves Saint Laurent

عطر زنانه و مردانه Delice des Fruits L`Occitane en Provence

عطر زنانه و مردانه Little Italy Bond No 9

 

سیترون

این مرکباتی که از درختی به نام “درخت سرو” تهیه می شود ، بسیار اسیدی می باشد. با این حال ، رایحه آن لطیف تر است. این ماده عمدتا از کشورهای مدیترانه ای و چین می باشد و بیشتر در مواد آرایشی بیشتر استفاده می شودتا در عطر . وربنا با رایحه ای لیمویی ، سبک و لطیف ، از عطر و بوی بد در عطرهای خانواده مرکبات استفاده می شود. با این حال این یک میوه از گروه مرکبات نیست ، بلکه یک گیاه معطر است.

 

بهترین عطرهای مرکباتی کدامند؟

 

کمونل

در عطرسازی ، کمونل یک ترکیب از چندین اسانس طبیعی است که “استاندارد” یک رایحه خاص را به وجود می اورد. این ترکیب بویی به عطرها می بخشد تا در طول مدت استفاده از آنها کیفیت یکسانی  را پشتیبانی می کند. در خانواده مرکبات ، کمونل می تواند مرکبات سبز یا مرکبات کم و بیش رسیده دیگری باشد. همچنین کمونل برای گل یاس هم استفاده می شود.

 

ماندارین

 این مرکبات لبخند بزرگی به رایحه های مرکبات می بخشد: رایحه آن بسیار سبز و به نوعی تلخ است ، زیرا به پوست مرکبات مخلوط شده است. از اسانس ماندارین در عطرها استفاده می شود. عصاره آن از پوستش که توس است ،در  دستگاههایی که شهد را برداشت می کنند خرد می شود،و به این طریق به دست می اید .

 

یوزو

یک نوع  لیمو:لیموی کوچک ژاپنی است که بوی بسیار پیچیده ای دارد ، زیرا وجوه بسیاری دارد  ، مثل اینکه از مرکبات مختلفی تشکیل شده باشد. با این حال ، این میوه  حتی به صورت محلی بسیار گران است زیرا تولید آن بسیار کم است. غالباً باید توسط عطر ساز ، تولید و یا از مواد اولیه دیگر بازسازی شود.

 

گریپ فروت

گریپ فروت که از نظر ساختار ترکیب مرکبات ، بین پوملو و پرتقال شیرین قرار دارد ، بندرت به عنوان یک محصول طبیعی در رایحه های مرکبات استفاده می شود. سازندگان عطر اغلب گریپ فروت را با وتیور یا توت سیاه را کنار هم می چینن. گریپ فروت به عنوان نت لبخند در عطر Sylvaine Delacourte’s Vanori حضور دارد.

 

 ده مورد از انواع عطر با رایحه مرکبات مردانه و زنانه

در این بخش چندین مورد عطر و ادکلن زنانه و مردانه با رایحه مرکبات را  به شما معرفی می‌کنیم. اگر به گروه بویایی مرکبات علاقه‌مند هستید حتما عطرهای پیشنهادی زیر را امتحان کنیدچون جز بهترین ومورد پسند افراد با سلیقه می باشد.

 

5 مورد عطر زنانه با رایحه مرکبات

بهترین‌ عطرهای زنانه با رایحه مرکبات شامل عطرهای زیر هستند:

1-عطر زنانه با رایحه مرکبات گوچی فلوراGucci Flora) )

2-عطر پاکو رابان لیدی میلیون او مای گلد (Paco Rabanne Lady Million Eau My Gold)

3-عطر زنانه با رایحه مرکبات جو لاوز (Jo Loves)

4-عطر تام فورد ادو سولیل بلانک (Tom Ford Eau de Soleil Blanc)

5-عطر دیور پویزن گرلDior Poison Girl) )

 

5مورد از عطر مردانه با رایحه مرکبات

بهترین عطرهای مردانه با رایحه مرکباتی نیز شامل موارد زیر است:

1-عطر آکوا دی پارما کولونیا پورا(Acqua di Parma Colonia Pura)

2-عطر جیوانچی پلی مردانه (Givenchy Play)

3-عطر با رایحه مرکبات کلینیک هپی مردانه ((Clinique Happy

4-عطر ادوتویلت لاگوست  چلنج مردانه (Lacoste Challenge)

5-عطر مردانه باربری ویکند (Burberry Weekend) 

 

عطر زنانه با رایحه مرکبات گوچی فلوراGucci )Flora)

 

عطر زنانه گوچی فلورا یکی از جذاب‌ترین عطرهای زنانه با رایحه مرکباتی می باشد که بوی خنک و ملایمی دارد و برای استفاده در فصل گرم سال گزینه بسیار مناسبی است. رایحه نارنگی و مرکبات در نت‌ ابتدایی این عطر به سرعت انتقال پیدا می کند  و پس از آن رایحه چون گل صد تومانی، نعنا هندی، فلفل صورتی، چوب صندل سفید و گل رز نیز با آن ترکیب شده و رایحه ملایمی را به وجود اورده است.

 

عطر دیور پویزن گرلDior Poison Girl) )

عطر پویزن گرل از برند محبوب و نام آشنای دیور نیز یک عطر با رایحه مرکبات است که طبع آن گرم بوده و ماندگاری و پخش بوی خوبی دارد. در نت‌ اولیه این عطر رایحه نارنج و لیمو ترش خیلی سریع به ما انتقال پیدا می کند  و پس از آن نیز رایحه شکوفه پرتقال، گل رز، وانیل، چوب صندل سفید، بادام و دانه تونکا جای آنها را می‌گیرند. این عطر برای خانم‌هایی که می‌خواهند در مجالس رسمی بدرخشند، گزینه بسیار مناسب و شیکی محسوب می‌شود.

 

عطر پاکو رابان لیدی میلیون او مای گلد (Paco Rabanne Lady Million Eau My Gold)

عطر زنانه پاکو رابان لیدی نیز یک عطر با بوی مرکبات است که رایحه ملایم و شیرینی داشته و گروه بویایی آن گل میوه‌ای است. رایحه نت اولیه این عطر از ترنج، انبه، گریپ فروت و بهار نارنج تشکیل می شود که در همان ابتدا استعشام می شود. پس آن نیز رایحه شکوفه پرتقال، مشک، عنبر و سدر با یکدیگر ترکیب شده و رایحه ماندگار و جذابی را تشکیل داده است.

 

معرفی گروه بویایی مرکبات - Citrus

 

سخن اخر

عطر با نت مرکبات به ما حس شادی سرزندگی و نشاط می دهد .عطرها با بوی مرکبات حس ارامش و زندگی با نت وانیل چوب صندل وغیره را نیز منتقل میکند.این نوع نت ها به سرعت انتقال پیدا می کنندرایحه مرکباتی همان رایحه خنک و ملایم مرکبات و میوه‌هایی مانند نارنگی و پرتقال است که در ثانیه‌های اولیه اسپری کردن عطر به مشام می‌رسند و البته ساختار اصلی عطر را نیز تشکیل می‌دهند. 

ثبت دیدگاه