پروفایل
معرفی گروه بویایی چوبی - Woody
اوژن استوار 21 اسفند 1400 26 بازدید

حتی اگر اطلاعات زیادی درباره دنیای جذاب عطر و ادکلن نداشته باشید، احتمالا نام رایحه چوبی را شنیده‌اید. در این مقاله می‌خواهیم گروه بویایی چوبی - Woody را به‌طور کامل معرفی کنیم.

قبل از اینکه به فروشگاه برای خرید عطر و ادکلن بروید، بهتر است با توجه به علایق‌تان، گروه بویایی خود را از قبل انتخاب کنید. البته انتخاب گروه بویایی مورد علاقه تا حد بسیار زیادی به مزاج و تیپ شخصیتی فرد بستگی دارد. گروه‌های بویایی به رایحه غالب هر عطر اشاره دارند. مهم‌ترین گروه‌ها عبارتند از: آروماتیک، چایپر، مرکباتی، گل بو، چرمی، شرقی و چوبی. در میان تمام این دسته‌بندی‌های بویایی، رایحه چوب نوظهورترین آن‌ها به شمار می‌رود.

همانطور که از نام این گروه مشخص است، در ساخت آن از انواع چوب و صمغ درختان استفاده می‌شود. چوب تداعی‌کننده درخت و استواری و اصالتش است. همین موضوع باعث می‌شود تا مردهایی که از رایحه چوبی استفاده می‌کنند، برای خانم‌ها جذاب‌تر به نظر برسند.

در سال های اخیر اکثر کمپانی های معروف عطرسازی سراسر جهان سرمایه‌گذاری زیادی روی گروه بویایی چوبی کرده‌اند. بهتر است بدانید که عطرها و ادکلن هایی که رایحه چوبی دارند، بیشتر مردانه هستند. جذابیت عطر رایحه چوبی برای زنان باعث شده تا مردان بیشتر به خرید این نوع عطر و ادکلن روی بیاورند. عصاره چوبی در این گروه از موادی مانند: چوب صندل، سدر، خس‌خس و مواد رزینی و صمغی به دست می آید.

با توجه به موادی که در تهیه عصاره‌های چوبی مورد استفاده قرار می‌گیرند، گروه رایحه های چوبی به چندین زیرگروه تقسیم می‌شود. از آنجایی ‌که این گروه عطرها بوی تندی دارند، عطر سازان تمام تلاش خود را کرده‌اند تا نت اولیه این عطرها ملایم تر باشد و درواقع نت میانی آنها همان رایحه های خاص چوبی را داشته باشد.

 گروه بویایی چوبی - Woody ، از آن دسته رایحه هایی است که در عطر و ادکلن های مردانه بسیار کاربرد دارد. این گروه بسیار مورد توجه خانم ها نیز هست چرا که علاوه بر مدرن بودن، حسی از جوانی و مردانگی را نیز منتقل می کند. البته باید به این نکته نیز اشاره کنیم که این روزها سرمایه گذاری های اغلب کمپانی های عطرسازی برای تولید عطر مردانه ، به میزان زیادی روی گروه رایحه های چوبی متمرکز شده است. در این مطلب ایران پرفیومز سعی شده تا سبک رایحه این عطر و ادکلن ها به طور کامل توصیف شود. پس برای آنکه گروه بویایی چوبی و زیر گروه های آن را در عطرهای مردانه بهتر بشناسید.

 

 گروه بویایی چوبی - Woody چیست؟

همانطور که از نام گروه بویایی چوبی - Woody مشخص است، این گروه به تمام رایحه‌هایی اشاره دارد که از انواع چوب و صمغ به دست آمده و تداعی‌کننده درخت و استواری‌اش هستند. روغن‌های طبیعی و عصاره‌های مورد استفاده در این گروه بویایی، معمولا به دو روش به دست می‌آیند. در روش اول به شکل سنتی و با استفاده از براده‌های چوب و تقطیر، به عصاره آن می‌رسند؛ اما روش دوم کاملا آزمایشگاهی است.

عطر و ادکلن های با رایحه چوبی بیشتر مردانه هستند، اما موضوع جالبی که باعث شد مردان بیشتر به سمت این گروه رایحه جذب شوند، جذابیت عطرهای چوبی برای زنان بود. همین پرطرفدار بودن سبب شد تا امروزه کمپانی های عطرسازی قسمت بیشتر بودجه خود را به این گروه بویایی اختصاص بدهند. شاید جالب باشد که بدانید برای به دست آوردن عصاره و یا روغن معطر با رایحه چوب، از این درختان یا گیاهان استفاده می‌کنند: درخت سدر یا سدروس، چوب صندل، درخت کاج، اکالیپتوس، پاپیروس و جوانه درختانی همچون سرو و صنوبر، خزه و نعناع هندی.

 

 گروه بویایی چوبی - Woody چیست؟

 

رایحه چوبی چیست؟

 گروه بویایی چوبی - Woody به رایحه‌هایی می‌گویند که از انواع چوب به دست آمده و پس از استشمام، کاملا تداعی‌کننده درخت، جنگل و گیاه هستند.  این رایحه که در دسته جدیدترین و البته پرطرفدارترین رایحه‌ها قرار می‌گیرد، با ترکیب نت‌های مختلف، به پنج زیر گروه تقسیم می‌شود. این گروه‌ها عبارتند از:

  • چوبی-آب: رایحه‌ای ملایم، شیرین و البته اسپورت دارد.
  • چوبی-آروماتیک: در ساخت این زیرگروه، از انواع علف‌ها استفاده می‌شود که در نهایت عطر صابون یا مقوا از آن‌ها استشمام خواهد شد.
  • چاپیر: عطرهای گروه چوبی چاپیر، رایحه‌ای عطر کلاسیک، خشک، سیگار مانند، دودی، تند و ماندگار دارند.
  • چوبی-گل مشک: عطرهای این گروه معمولا تلخ و شیرین هستند.
  • چوبی تند یا ادویه‌ای: چوبی تند یا ادویه‌ای بسیار تند، خشک و گرم است.

 

رایحه چوبی چیست؟

 

ویژگی های رایحه چوبی

حتی اگر تاکنون از هیچ یک از عطرها و یا ادکلنهای رایحه چوبی استفاده نکرده باشید، تنها کافی است چشمان خود را ببندید و به بوی جنگل و درختانش فکر کنید. اما اگر بخواهیم به‌طورکلی ویژگی رایحه های چوبی را بیان کنیم، باید بگوییم که سنگینی، تندی و ماندگاری، از بارزترین خصوصیات این گروه بویایی هستند. اما از طرفی عطر چوب القاکننده حس طبیعت و جنگل است، بنابراین برخی از این رایحه‌ها بسیار لطیف و ظریف هستند.

همین ویژگی باعث می‌شود که تمام عطرها و ادکلن‌هایی که با رایحه های مختلف چوب هستند، افراد را پرنشاط و سرزنده می‌کنند. از طرفی بیشتر عطرهای این گروه حس دود یا چوب سوخته و البته تلخی را القا می‌کنند. البته این موضوع کاملا به دسته‌بندی رایحه های چوبی و گیاه یا درختی که از آن به دست می‌آیند، بستگی دارد.

  

علت محبوبیت رایحه‌های چوبی چیست؟

چوب در واقع یادآور درخت و درخت نیز نمایانگر استواری، قدرت، استحکام و تکیه‌گاه بودن است. همه این مفاهیم، دقیقاً مربوط به تمام ویژگی‌هایی است، که خانم‌ها در آقایان به دنبالش هستند. در واقع خانم‌ها به دنبال مردی قوی، تکیه‌گاه و حامی هستند، که از آن‌ها حمایت کند. دقیقاً به همین دلیل است که برندها بیشتر سرمایه خود را روی عطرهای چوبی متمرکز کرده‌اند و با ترکیب چوب‌های مختلف و صمغ‌ها، رایحه‌هایی جذاب تولید می‌کنند.

 گروه بویایی چوبی - Woody عطرهایی غالبا مردانه هستند و دارای رایحه‌هایی آشنا، خونگرم و در عین حال، سادگی و حس دوستانه‌ای را القا می‌کنند. عطرهای جای گرفته در گروه بویایی چوبی، روحیه‌ای خوانا و صمیمی دارند، بنابراین طرفداران آن‌ها در عموم مردم بیشتر است. 

 

راه حل هایی برای تشخیص رایحه چوبی

روش تشخیص گروه بویایی چوبی - Woody در لحظه ابتدایی ممکن است کمی سخت باشد. این موضوع به این دلیل است که تولیدکنندگان معمولا از نت عطر ابتدایی متفاوت‌تر و ملایم‌تری برای این نوع عطر یا ادکلن ها استفاده می‌کنند. اما بهتر است بدانید بیشتر بوهای سنگین و دودی با حس چوب سوخته از زیرگروه رایحه های چوب هستند. ما سعی کردیم در اینجا با توجه به منشا روغن معطر مورد استفاده در عطر، تشخیص را برایتان راحت‌تر کنیم:

 

  1. چوب گایاک: بوی پایدار و فنولی
  2. چوب سرو: بوی تند و تلخ مانند یک بسته مداد نو
  3. چوب صندل: بوی خامه‌ای، شیری و ملایم
  4. عود: آجیلی، چوبی، کهنگی و حتی نزدیک به کافور
  5. خزه‌ها: بوی جوهری و تلخ

 

راه حل هایی برای تشخیص رایحه چوبی

 

بهترین عطر رایحه چوبی

همانطور که به این موضوع اشاره کردیم، گروه بویایی چوبی - Woody در حال حاضر به عنوان یکی از پرفروش‌ترین رایحه‌ها در سراسر جهان به شمار می‌رود و کمپانی‌های معروف جهان به شدت به این رایحه عطر توجه کرده‌اند. ما در ادامه سعی کرده‌ایم تا شما را با برخی از بهترین عطر رایحه چوبی موجود در بازار جهانی آشنا کنیم:

آنتونیو باندراس:

این عطر یک رایحه بسیار ملایمی از چوب را به شما هدیه می‌دهد. این عطر در گروه بویایی چوبی مشک قرار دارد. جالب است بدانید که عطر آنتونیو باندراس در سال 2003 وارد بازار شد، اما تنها 4 سال بعد ازاین تاریخ، جایزه بهترین عطر مردانه سال را از آن خود کرد.

عطر لاست چری:

لاست چری به عنوان یک عطر اسپرت و چهار فصل، در گروه بویایی شرقی - Oriental قرار می‌گیرد. این عطر رایحه‌ای بین شیرینی و ترشی دارد. رایحه اصلی عطر لاست چری برگرفته از چوب صندل سفید، بلسان پرویی، خس‌خس و سدر است.

عطر هرمس او دس مرویلس:

عطر زنانه هرمس او دس مرویلس، رایحه‌ای معتدل داشته و تقریبا مناسب تمام فصول سال است. این عطر در سال 2004 وارد بازار جهانی شد و موفقیت‌های چشمگیری کسب کرد. رایحه اصلی عطر هرمس مرویلس مربوط به چوب بلوط، خس‌خس و سدر است.

عطر کارتیر له انوول د کارتیر:

عطر مردانه کارتیر له انوول دارای رایحه‌ای شیرین و گرم بوده که آن را مناسب فصل‌های سرد سال کرده است. این عطر در گروه بویایی شرقی - Oriental قرار دارد. رایحه اصلی این عطر برگرفته از چوب عنبر، چوب سدر و چوب درخت گایاک است.

عطر جیورجیو آرمانی او د آرومز:

این عطر گرم با رایحه چوبی در سال 2014 وارد بازار شد. رایحه اصلی آن برگرفته از نعناع هندی و زنجبیل است و این موضوع آن را مناسب فصل‌های سرد سال می‌کند.

 

نت های چوبی طبیعی

 اصلی ترین نت های چوبی طبیعی شامل سرو ، چوب صندل ، وتیور ، پاچولی ، کاج و سرو است. چوب صندل این تنها چوب نرم ، شیری و خامه ای است. چوب صندل از هند آمده است و امروز آن را در جنوب شرقی آسیا می یابیم. چوب صندل انواع مختلفی دارد. چوب صندل spicatum که در استرالیا رشد می کند و بیشتر شبیه چوب سرو است و چوب صندل austro caledonicum که در کالدونیای جدید رشد می کند. چوب صندل طبیعی یک نت بسیار کسل کننده و ضعیف ، اما بسیار بادوام است. کار با برای سازنده عطر  یک چالش دشوار است ، زیرا به تنهایی عملکرد خوبی ندارد.  حدود ۳۰  سال طول می کشد تا درخت چوب صندل به اندازه نهایی خود یعنی دور 50 سانتی متر برسد. برای استفاده در عطر سازی ، این چوب باید برش داده شود و سپس با تقطیر تصفیه شود.

 

سرو

 نت سرو، یادآور سرب مداد ، کارخانه  تراشه های چوب است. با وتیور و مرکبات ، به ویژه گریپ فروت ، کاملاً مطابقت دارد. شیمی امکان جداسازی بسیاری از مولکول ها را از سرو فراهم کرده است. این مولکول ها مانند cedrol ، vertofix یا cedramber نیز می توانند جالب باشند. سروهای مختلفی بسته به اصل آنها وجود دارد: سرو ویرجینیا ، سرو تگزاس و سرو اطلس. ارتفاع سرو اطلس می تواند به 40 متر برسد ، از آن در نجاری و تراشه های چوب (محصولات جانبی نجاری) استفاده می شود و روغن اسانس آن را با تقطیر بدست می‌آورند. رایحه آن دارای نت دودی ، حیوانی است. سرو ویرجینیا همان است که بیشتر سرب مداد را یادآوری می کند و ارتفاع آن می تواند به 25 متر برسد.

 

پاچولی

 پاچولی در یک آب و هوای گرمسیری رشد می کند ، اصالتاً از مالزی است و امروزه به طور عمده در جزایر اندونزی (سوماترا ، جاوا) ، هند ، ماداگاسکار و سپس گواتمالا و رواندا به نسبت کمتر کشت می شود. در اندونزی ، کشاورزان سالانه سه بار شاخه های گیاه را قطع می کنند ، سپس برگ های آن تقطیر می شود . برگ پاچولی بدون بو است و باید آن را بگذارید تا تخمیر شود تا رایحه آن بدست آید (400 کیلوگرم برگ 100 کیلوگرم ماده خشک و 2 کیلوگرم روغن اساسی می دهد).

پچولی توسط انگلیسی ها کشف شد که شال های کشمیر را که با برگ های پچولی پیچیده شده بود وارد می کردند (دومی سپس برای محافظت از خود در برابر حشرات استفاده می شد). در هند ، همسران طبقات بالا تر برهمن ها ردپای ظریف پچولی را بر روی بازوان خود ایجاد می کردند تا نشان دهند که آنها آماده ازدواج هستند. پاچولی در این کشور به عنوان گیاه باروری و میل شناخته شده است.

پچولی ، در واقع ، نوید احساساتی بودن به تنهایی است! برگهای خشک درختچه یک نت چوبی تیره ، خاکی ، کاموره ، تقریباً دارویی تولید می کنند. چند سالی است که محصولی به نام “قلب پاچولی” وجود دارد ، این ماده به پاک شدن اسانس از نت های کمی غبارآلود کمک می کند. سپس محصول خالص ،ظریف، با شکوه و حتی شامه نواز تر می شود.

 

وتیور

وتیور از زمان های بسیار قدیم شناخته شده و مورد استفاده قرار می گرفت ، نام خود را از واژه تامیل (زبان تامیل نادو ، یکی از دهکده‌های  هند) “vettiveru” گرفته است. این یکی از زیباترین نت های چوبی موجود در پالت عطرساز ها است. وتیور ظرافت را منتقل می کند و با زمان و مد بازی می کند. بعلاوه عصاره وتیور در ریشه آن موحود است و باید زمین را کند و به ریشه گیاه رسید به همیم دلیل عصاره آن به نام حفاری شده یا کاوش شده نیز مشهور است. 

ساقه های هوایی این گیاه را از ریشه های به طول بیش از 50 سانتی متر جدا می کنند ، سپس شسته و تقطیر می شوند (این ساقه ها به طور قابل تو جهی در ساخت سقف استفاده می شوند و در برابر باران خاصیت محافظتی خوبی دارند). 100 کیلوگرم ریشه برای به دست آوردن 1 کیلوگرم روغن ضروری لازم است. امروزه محصولات  زیادی از وتیور تهیه می شود ، مانند پنکه ، سبد بافته شده یا حتی صفحه های وتیور که مردم محلی عصاره آن را کشیده و به آب میافزایند و سپس به عنوان نوعی تهویه مطبوع طبیعی عمل می کند.

ریشه وتیور رایحه ای چوبی تندی دارد. نت خاکی و مرطوب آن شما را به یاد فندق تازه با رایحه کم و بیش دودی می اندازد. همچنین دارای گریپ فروت و ریواس است. وتیور هندی یا هائیتی یا وتیور جزیره رونیون که معمولاً “بوربن وتیور” نامیده می شود ، بیشترین استقبال را در عطرسازی دارند ، اما وتیور جزیره رونیون بسیار نادر است. وتیور از جاوا خشک تر و خشن تر است و به همین دلیل  کمتر توجهات را به خود جلب می کند.

همچنین 15٪ ارزان تر از ویتیور هائیتی است. رایحه وتیور بسیار جالب است زیرا از نت های بالایی گرفته تا نت های اصلی ، نوسان واقعی به رایحه عطر میبخشد.  گرلن یکی از اولین کسانی بود که به وتیور ادای احترام کرد. در حقیقت ، Guerlain’s Vétiver (1959) این نت چوبی تازه را با مرکبات ، لوبیای تونکا ، جوز هندی ، و توت تنباکو ترکیب می کند. این ترکیب بی نظیر آن را از سایر وتیورهای موجود در بازار متمایز میکند.

 

درخت انجیر

 نت انجیر یا درخت انجیر از آکوردی متشکل از نت های سبز ، بنیادی ، نارگیل و چوبی (سرو و چوب صندل) ایجاد می شود. در سال ۱۹۹۴ ، نت انجیر در پریمییر فیگور ظاهر می شود ، ترکیبی برای خانه عطرسازی اِل.اریسون . این نت درخت انجیر قبلاً دردیپ تریک و  شمع درخت انجیر و فیلوسیکوس وجود داشت. از آن به بعد ، این نت در بسیاری از عطرهای خوشبو و خوشبو کننده مانند هرمس گاردین و مدیترانه یافت می شود.

 

چوب عود

بسیاری از عطرهای چوبی اکنون از چوب عود یا چوب کاج ساخته می شوند. “چوب عود” ، “چوب آگار” ، “چوب آلوئه” ، “جینکو” یا “گهارو” همه عناوین مختلف همین چوب(عود) است. این چوب، رزین تیره و بسیار معطری است که در درختان مختلف موسوم به آکیولاریا ایجاد می شود ، درصورتی که به یک قارچ ، فیالوفورا، آلوده شوند. رزینی که سپس در قلب درخت ایجاد می شود ، یک واکنش دفاعی در برابر قارچ است. ماده اولیه بدست آمده بسیار ارزشمند و در نتیجه بسیار گران است ، به همین دلیل به ندرت به صورت طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این ، برند های کمی از آن به این شکل استفاده می کنند و نت چوب عود عطرها، اغلب  بازسازی شده است. چوب عود، نت رایجی در عطرهای موجود این روزها است و عطرهای حاوی آن بسیار زیاد هستند که تهیه لیستی از آنها خسته کننده به دلیل تنوع و تعدد بسیار، خواهد بود. به طور کلی ، این نت یونیسکس، توسط زنان و مردان مورد استقبال قرار می گیرد.

سازندگان وطراحان عطر  جسور،  به دلیل آزادی در انتخاب و خلاقیت بسیار ، تمایزی بین عطرهای زنانه و مردانه قائل نیستند. در خانواده چوبی انتخابهای غنی بسیاری موجود است.

معرفی گروه بویایی چوبی - Woody

گروه بویایی چوبی معطر/ Woody Aromatic

همانطور که می دانید، واژه آروماتیک به معنای معطر می باشد. نت های آروماتیک یا نت های معطر می توانند شامل روایحی مانند رزماری، اسطوخودوس، خزه درخت بلوط، تخم گشنیز، زیره، مریم گلی و یا گیاهان تند و ادویه ای دیگر باشند که در کنار نت های چوبی، به عطر رایحه فوق العاده ای می بخشند.

عطرهای گروه بویایی چوبی معطر غالبا مردانه هستند و دنیایی سبز و تاریک و کلاسیک را تداعی می کنند. از آیتم هایی که در این گروه بویایی قرار گرفته اند؛ می توان به آتلیه کلون میسترال پاچولی، شنل بلو دی شنل، کرید وایکینگ، مون بلان اکسپلورر، دانهیل آیکون و سی کی ایفوریا مردانه اشاره کرد.

 

معرفی گروه بویایی چوبی - Woody

 

گروه بویایی چوبی ادویه ای/ Woody Spicy

از نت هایی که از ادویه جات گرفته می شوند، می توان به انواع فلفل ها، میخک، دارچین و جوز هندی اشاره کرد که غالبا فضای عطر را تند و ادویه ای می کنند. این نت ها قابلیت این را دارند که به عطر، عمق و گرما ببخشند. وجود نت های ادویه ای در کنار نت های چوبی، باعث می شوند که عطر، معمولا رایحه ای گرم و تند و پر قدرت داشته باشد و برای فصول سرد سال، انتخاب های بسیار جذابی هستند.

با اینکه بیشتر عطرهای گروه بویایی چوبی - Woody مردانه هستند، اما می توان به عنوان مثال بولگاری کالالونا از سری له جمه را معرفی کرد که به عنوان یک عطر زنانه، در گروه بویایی چوبی ادویه ای قرار گرفته است. از دیگر مثال های عطر چوبی ادویه ای می توان به لوران مازون یونیک راشیا، شنل آلور هوم اسپرت، شنل اگویست، کرید وتیور، تیزیانا ترنزی ایکس ایکس مارچ، پریس مونت کارلو پاچولی نوزی بی و مون بلان استارواکر اشاره کرد.

 

گروه بویایی چوبی ادویه ای/ Woody Spicy

 

گروه بویایی چوبی مشک گلی/ Woody Floral Musk

یکی از گسترده ترین و متنوع ترین گروه های بویایی، گروه بویایی چوبی مشک گلی است که عطرهای بسیار لوکس و جذابی را در خود جای داده است. در این گروه بویایی، روایح بر پایه نت های چوبی قرار می گیرند. نت های گلی مانند گل رز، گل یاس، زنبق، بنفشه، فریزیا و … در کنار نت های مشکی به نت های چوبی می پیوندند و روایحی پر قدرت را می سازند. در گروه بویایی چوبی مشک گلی، بهترین عطرهای مردانه تلخ یا عطرهای شیرین فراوانی یافت می شود.

زرجف کازاموراتی داما بیانکا، ممو مارفا، شنل کوکو نویر، کرید گرین آیریش تویید، تیزیانا ترنزی اوریون و ات لیبق دوقانژ جزمان سیگارت نمونه های جذاب و با کیفیتی از این گروه بویایی هستند. عطرهای گروه بویایی چوبی مشک گلی معمولا پرفورمنس بالایی دارند و به شما پخش و ماندگاری طولانی می دهند.

 

گروه بویایی چوبی مشک گلی/ Woody Floral Musk

 

گروه بویایی چوبی چایپر/ Woody Chypre

چایپر یا همان مدیترانه ای، شامل عطرهایی می شود که نت های سنگین و غلیظ مدیترانه ای دارند. این عطرها معمولا به شما حس و حالی از آب و هوای مدیترانه ای می دهند. در کنار هم قرار گرفتن نت های چوبی و چایپری باعث به وجود آمدن عطرهای عمیقی می شود که عموما حال و هوایی سبز و گیاهی و چوبی دارند.

نت هایی مانند گالبانوم و خزه درخت بلوط در گروه بویایی چوبی چایپر به وفور یافت می شود. مثال هایی برای این گروه بویایی: ات لیبق دوقانژ قین، ون کلیف اند آرپلز مون لایت اند پچولی، پولو از رالف لورن و تق هرمس پرفیوم هستند.

 

گروه بویایی چوبی چایپر/ Woody Chypre

 

گروه بویایی چوبی آبزی یا دریایی/ Woody Aquatic

عطرهای چوبی آبزی، چوبی دریایی یا چوبی اقیانوسی از نت های دریایی مانند آب، آب دریا، جلبک و نت های اوزونی یا از این قبیل وام می گیرند. این نت ها در کنار نت های چوبی عطرهایی بین فضای خشکی و فضای آبی دریا می سازند که می توانند بسیار جذاب باشند. گروه بویایی چوبی آبی معمولا شامل عطرهایی می شود که تازه (Fresh) هستند و می توانند بنا بر طبعشان، آرام بخش یا هیجان انگیز و شور انگیز باشند. تیزیانا ترنزی وایت فایر، جورجیو آرمانی آکوا دی جیو اسنزا مردانه و پاکو رابان اینوکتوس از بهترین نمونه های این گروه بویایی هستند.

 

چوبی گلی/ Woody Floral

در گروه بویایی چوبی گلی معمولا عطرهایی قرار می گیرند که از نت های گلی مانند گل رز، یاس، زنبق، بنفشه و یا گل های دیگر در کنار نت های چوبی بهره گرفته اند. این عطرها غالبا فضای شادی را می سازند که گرم و صمیمانه است. پنهالیگونز هالفتی و پریس مونت کارلو سانتال دو پسیفیک از نمونه های گروه بویایی چوبی گلی هستند.

 

چوبی میوه ای/ Woody Fruity

قرار گرفتن نت های چوبی که اکثرا رایحه تلخی دارند در کنار نت های میوه ای که معمولا شیرین هستند، می تواند جمع اضداد جذابی باشد. عطرهای چوبی میوه ای معمولا رایحه های خطی ندارند بلکه با رایحه پیچیده خود شما را در فضاهای مختلف قرار می دهند. عطرهای چوبی میوه ای معمولا گرم و هیجان انگیز هستند و انتخاب های بسیار خاصی برای فصول سرد سال می باشند.

لوران مازون ساین دای و وی کانتو آرسنیکو دو نمونه از عطرهای چوبی میوه ای هستند که پرفورمنس بالایی نیز دارند. حال اگر این میوه ها از دسته مرکبات باشند، می توان عطر را در گروه بویایی چوبی مرکباتی قرار داد که البته رایج نیست.

 

چوبی وانیلی/ Woody Vanilla

زیرمجموعه چوبی وانیلی، معمولا کمتر در عطرها استفاده می شود اما می توان گفت با ترکیب روایح چوبی و وانیلی، عطرهای فوق العاده جذاب و آرامش بخشی ساخته می شود. وی کانتو کشیمیر یک نمونه عطر چوبی وانیلی است که با طبع گرم و رایحه شیرین خود، یک عطر بسیار مناسب و شیک برای پاییز و زمستان است.

 

انواع ادکلن با رایحه چوبی

تنها عطرها نیستند که گروه بویایی چوبی - Woody دارند، بلکه کمپانی‌های معروف سراسر جهان، در سال‌های اخیر تمام تلاش خود را برای تولید ادکلن با رایحه چوبی به کار گرفته‌اند و البته بسیار موفق نیز بوده‌اند. برخی از بهترین ادکلن‌ها با رایحه های بی‌نظیر چوبی عبارتند از:

ادکلن ایفوریا مردانه:

کمپانی کلوین کلاین با خلاقیت خود سعی کرد تا از عنصر چوب، یک ادکلن خنک برای فصل‌های گرم تولید کند. رایحه پایه و اصلی ادکلن ایفوریا مردانه رایحه چوب صندل، درخت سرو، عنبر، مشک و چوب گایاک است.

ادکلن تام فورد عود وود:

تام فورد که نامی آشنا در بین ادکلن‌ها است، رایحه های چوبی را به خوبی در ادکلن عود وود خود ادغام کرده است. این ادکلن گرم، اسپرت بوده و زنان و مردان می‌توانند از آن استفاده کنند. رایحه‌های اصلی آن عبارت است از: خس‌خس، دارچین، فلفل سیچوان، کهربا و عود.

ادکلن بولگاری من وود اسنس:

ادکلن بولگاری پس از موفقیت‌های چشمگیر عطرهای بولگاری، در سال 2018 وارد بازار شد. این عطر در دسته عطرهای معتدل مناسب برای تمام فصل‌ها قرار دارد. رایحه اصلی آن عبارت است از: سرو، سدر و خس‌خس.

ادکلن ورساچه پور هوم:

ادکلن ورساچه پورهوم با رایحه چوب درخت سرو و گیاهان دریایی، بوی تند و شیرین داشته و مناسب فصل‌های معتدل و سرد سال است. این عطر در سال 2013 وارد بازار شد و تاکنون موفقیت‌های بسیار زیادی در بازار جهانی کسب کرده است.

ادکلن ویکتوریا سکرت نویر تیس:

در میان تمام ادکلن های چوبی مردانه، ادکلن ویکتوریا سکرت نویرتیس، یک ادکلن زنانه است که عطری شیرین و بسیار ملایم دارد. رایحه اصلی این ادکلن مربوط به چوب صندل سفید، مشک، لوبان و کهربا می‌شود.

 

سخن پایانی

اگر فردی هستید که همیشه از عطر جنگل، بوی چوب در حال سوختن و یا حتی بوی مداد نو لذت می‌برید، بهترین انتخاب عطر برای شما از گروه عطرهایی با رایحه چوب است. رایحه چوبی در عطرها اشاره به منشا روغن معطر آن‌ها دارد. در حقیقت اسانس این گروه عطرها از انواع درختان و گیاهان به روش تقطیر و یا کاملا آزمایشگاهی، گرفته می‌شود. ویژگی منحصربه‌فرد این گروه از عطرها، ماندگاری و خاصیت سرزندگی آن‌ها به شمار می‌رود.

جالب است بدانید دلیل محبوبیت این گروه رایحه، جذاب بودن آن‌ها برای زنان است. رایحه چوبی شرقی و گروه بویایی چوبی - Woody تند از جمله محبوب ترین رایحه های گروه چوبی به شمار می‌روند. هر گروه از زیر مجموعه رایحه های چوب، با توجه به منشا روغن معطر آن و درخت یا گیاهی که از آن استفاده می‌شود، ویژگی‌های منحصربه‌فرد و متفاوت خاص خود را دارد.

ثبت دیدگاه