پروفایل
معرفی گروه بویایی گل‌دار - Floral
اوژن استوار 21 فروردین 1401 22 بازدید

گروه بویایی گل‌دار میوه‌ای، یکی از معروفترین و پرطرفدارترین ومحبوب ترین گروه‌های بویایی می‌باشد که از ترکیب رایحه میوه‌های شیرین و دلپذیر ( از جمله گلابی، سیب، توت فرنگی، انار، انبه) با عطر گل‌ها، عطرهای باطراوت و درخشانی را ایجاد می‌کند. عطر های گروه گل‌دار میوه‌ای از اواسط 1990 به بازار معرفی شده و تعداد بیشتری از عطرها  زنانه هستند.

یکی از بزرگترین خانواده بویایی در بین عطرهای زنانه ، گروه گل بو ( گلی ) یا Floral است . در این گروه از عطر و ادکلن ها در نت دوم ، ترکیبات بسیار زیادی از گل ها قرار دارد که این خانواده را بسیار زنانه ، لطیف و برازنده کرده است.  اکثر خانم هایی که به نمایش شخصیت زنانه خود بسیار اهمیت می دهند،بسیار خوش سلیقه و رمانتیک هستند که از این گروه عطرها و ادکلن های خود را انتخاب می کنند.

 

آشنایی با خانواده عطرهای گل بو در عطر و ادکلن

رایحه گل بو ( Floral ) یکی از پر کاربردترین گروه رایحه ها در ساخت عطر و عطر زنانه با رایحه گل می باشد. این گروه، شامل زیر مجموعه های متعددیست که با محوریت عطر گل ها بوجود آمده است. گل بو دریایی ، گل بو پودری ، گل بو آلدئیدی ، گل بو میوه ای گل بو چوبی مشک بو و گل بو خوشمزه ( گرمند ) همگی از زیر دسته های این گروه بویایی گسترده زنانه می باشد.

 

آشنایی با خانواده عطرهای گل بو در عطر و ادکلن

 

رایحه گلی یا گل دار چگونه است؟

همانطور که اشاره کردیم رایحه گلی یا رایحه گل دار از ترکیب عصاره گل‌های مختلف ساخته شده است؛ یعنی نت اصلی آن را گل‌های خوشبو تشکیل می‌دهند. محصولات گروه بویایی گل دار از جمله محصولات محبوب خانم‌ها هستند و اکثر عطرها و ادکلن‌های گلی نیز زنانه نیز هستند. نت‌های گلی به ندرت در عطرها و ادکلن‌های مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرند اما در بعضی از محصولات مردانه رایحه گل‌هایی همچون رز، بنفشه و زنبق به مشام خواهد رسید

 

گروه بویایی گل دار یا گلی برای چه شخصیت هایی مناسب است؟

 گروه بویایی گلی در میان خانم‌ها طرفداران بسیارزیادی دارد و رایحه گل دار عموما برای افراد احساساتی، خلاق، آرام و خونگرم مناسب میباشد. تمامی این ویژگی‌ها در شخصیت اکثر خانم‌ها وجود دارد و به همین دلیل شیفته نت ورایحه گلی هستند.

 

انواع بویای گل دار

زیر گروه گل بو میوه ای

در گل بو میوه ای ، رایحه گل و میوه در آنها مشخص شده است . عطری شیرین و ملایم دارند که فرق آنها در مقایسه با مدل گل بو دریایی ( Floral Aquatic )  گرم تر بودن آن است.در بعضی از عطرها طعمی ترش دارند یا بوی گل بسیار قوی دارند. در بعضی مدل ها هم بوی صابونی هم به مشام می رسد. مثل ادکلن زنانه کلینیک هپی یا ادکلن نینا ریچی نینامی باشد .

 

گل بو چوبی مشک بو

این گروه از عطرها رایحه ای عطر گرم ، شیرین و عمیق از مشک دارا هست ، در بعضی عطرها کمی رایحه تلخی هم به مشام می رسد. از جمله عطرهای زنانه ای مانند ادکلن بولگاری بی ال وی  و  ادکلن د بیت بربری می باشند

 

زیر گروه گل بو دریایی

 انواع رایحه ونت ها خنک ، شیرین ، ملایم ، جوان ، تابستانی ، شیک و برازنده به همراه نت آبهای خنک . مانند ادکلن بولگاری امنیا کریستالاین  و  ادکلن اکسیژن لنوین زنانه میباشد.

 

گل بو میوه ای گُرمند ( خوشمزه )

عطرهای خوشمزه ! این عطر و ادکلن ها به هنگام استشمام رایحه ای خوشمزه دارند. در ترکیبات آنها گل ، میوه یا گل میوه ها به کار گرفته شده و اغلب با موادی مثل کارامل ، شکر ، شکلات یا آبنبات ترکیب شده است. عطر این گروه خوش طعم ، شکری یا آبنباتی است . این عطرهاهم به صورت گرم و هم خنک وجود دارند. بهترین نمونه از این عطرها، ادکلن هاییست که توسط سلبریتی ها تولید شده است . اکثراین  عطرهابرای اشخاص معروف مانند بریتنی اسپیرز، شکیرا و … در این گروه قرار گرفته است.

شکی نیست که گل ها هدایای مورد علاقه زنانان می باشد. خانمی وجود ندارد که دوست نداشته باشد گل دریافت کند. در این گروه از عطر و ادکلن ها اکثرا در نت میانی، ترکیبات بسیار متنوعی از گل ها قرار دارند که این خانواده را بسیار زنانه، لطیف و آرام بخش کرده است. البته که در این گروها  عطرهای مردانه را هم می توان پیدا کرد اما آنچه که به صورت حداکثری در گروه بویایی گلی (Floral olfactory group) یافت می شود، عطرهای زنانه و لطیف هستند.

مزیت گروه بویایی گلی این است که در آن، روایح مختلفی از گل ها وجود دارد. این ترکیبات بی نظیر، می توانند طبع گرم، طبع عطر خنک یا طبع معتدلی به یک عطر بدهند و شما می توانید در گروه بویایی گلی، عطرهای متفافتی را بیابید که مطابق با سلیقه شما باشد.

 

گل بو میوه ای گُرمند ( خوشمزه )

 

گروه بویایی گلی آبزی یا گلی دریایی/ Floral – Aquatic

در گروه بویایی گلی آبزی،‌ معمولا رایحه از گل ها با رایحه آکواتیک مثل آب دریا یا گیاهان دریایی یا از این قبیل، ترکیب می شوند. عطرهای این مجموعه معمولا سبک رایحه خنک یا معتدل دارند و برای فصول گرم سال مناسب تر می باشد. به عنوان مثال می توان تیزیانا ترنزی آرتوسا را نام برد که در این گروه بویایی قرار گرفته است که سبک رایحه عطر شیرین و معتدل به شمار انتقال می دهد.

آرتوسا، رایحه گلی جذابی در نت عطر میانی خود به همراه آب دریا در نت پایانی دارد و به همین دلیل یک عطر جذاب و لوکس و جذاب برای بهار و پاییز می باشد. می توان گفت عطرهایی که در این گروه قرارگرفته است ، به دلیل ترکیبات آبی و گلی که دارند، باعث آرامش می شوند و ذهن شما را بازتر خواهد کرد.

 

گلی میوه ای/ Floral Fruity

این زیر مجموعه از گروه بویایی گلی، یکی از معروف ترین و جذاب ترین گروه بویایی ها به شمار می رود. عطرهای این گروه، از ترکیب رایحه  میوه ‌های شیرین و دلپذیر با رایحه گل‌ ها، به دست امده است . عطرهای گروه بویایی گلی میوه ای، معمولا جوان پسندانه و شاداب هستند؛ حتی اگر سن بالایی دارید می توانید با بو کردن این نو ع عطرها، حس جوانی را به خود برگردانید. این عطرها معمولا شیرین و یا کمی ترش هستند.

گروه بویایی گلی میوه ای به دلیل ترکیبات جذابی که دارد، روز به روز در حال گسترده تر شدن نیز است . از نمونه عطرهای گروه بویایی گلی میوه ای می توان به سی کی ایفوریا زنانه، لانوین مری می، زرجف گران بالو و ممو اینله اشاره کرد.

 

گروه بویایی گلی آلدهید/ Floral Aldehyde

آلدهید ترکیبی آلی است با فرمول شیمیایی cho- که اتانول و متانال از معروف ترین ‌های این دسته بوده است. آلدهیدها به خصوص آلدهیدهای چرب، رایحه بسیار شیک و خوشایندی  دارد و برای ساخت عطر، طعم‌دهنده‌ های غذایی و… استفاده می ‌کنند که گاهی به صورت طبیعی از گیاهان و یا به صورت مصنوعی تولید شده است.

آلدهیدها زمانی که با روایح گلی ترکیب میشود، عطرهای معتدل و کمی شیرین ساخته می شود  که برای فصل گرم مناسب تر است. یکی از بهترین نمونه ها برای گروه بویایی گلی آلدهید، تام فورد متالیک زنانه است که برای استفاده در بهار، پاییز و زمستان یک انتخاب لوکس و شایسته به شمارخواهد رفت

 

چوبی مشک گلی/ Floral Woody Musk

گروه بویایی چوبی مشک گلی یکی از وسیع ترین مجموعه های گروه بویایی گلی (Floral olfactory group) می باشد و عطرهای فوق العاده جذابی را در خود جای داده است. همانطور که از نام این گروه پیداست، ترکیباتی از نت های چوبی  گلی به همراه مشک در کنار یکدیگر قرارگرفته است.

این گروه از ترکیب نت گیاهان سبز، چمن مانند و با طروات در کنار رایحه گلی به دست می‌آید. عطرهای گروه بویایی گلی گیاهی یا گروه بویایی گلی سبز معمولا رایحه تازه و خنکی دارند که حس طراوت و شادابی را به شما انتقال می دهند. این عطرها شامل انتخاب عطر و ادکلن مناسب خانم ها و آقایان می شوند؛ عطرهای گلی گیاهی معمولا به دلیل سبک رایحه خنک و یا معتدلی که دارند می توانند در فصل گرما، به شما حس شادی و هیجان ببخشند

چوبی مشک گلی/ Floral Woody Musk

 

ویژگی های رایحه گلی در مقایسه با سایر رایحه ها چیست؟

رایحه گلی در مقایسه با سایر رایحه بسیار سبک‌تر و ملایم‌تراست  و با تمامی سلیقه ها سازگاری دارند؛ یعنی کمتر کسی پیدا می‌شود که رایحه گل دار را دوست نداشته باشد و با آن ارتباط برقرار نکرده باشد . سایر رایحه عطر ممکن است موجب ایجاد حساسیت و واکنش‌های آلرژی در برخی افراد پیدا شود و اما رایحه گلی عموما ضد حساسیت است و قدرت پخش بوی بالایی دارد. رایحه گل دار معمولا از عصاره گل‌هایی همچون یاس، رز، بنفشه، نرگس، مریم، گل همیشه بهار، میخک، سوسن، زعفران، نیلوفر، گل یخ، ارکیده، گل وانیل و بهارنارنج ساخته می‌شود که ترکیب آنها با رایحه و نت‌های دیگر، خروجی بسیار جذابی خواهد داشت.

. ..

 انواع گروه بویای گل دار

گروه گُل‌دار میوه‌ای خوراکی (Floral Fruity Gourmand)

رایحه‌های این گروه بویایی علاوه بر ترکیبات گل‌دار حاوی نت‌های بویایی میوه‌ای و خوراکی می‌باشند و به دلیل طیف بسیار زیاد نت‌های خوراکی به‌طور مداوم در حال گسترش بوده است.

 

گروه گُل‌دار آبزی (Floral Aquatic)

ترکیبات این گروه شامل نت‌های بویایی تازه‌ای در کنار نت‌های گل‌دار بوده است که حسی با طبیعت خنک و طعم شیرین، کمی تلخ و شور مانند آب دریا را تداعی خواهد کرد.

عطرهای گل‌دار آبزی اغلب زنانه و یا مشترکمی باشد.

 

نت های آبزی مانند:

آب دریا، نمک دریایی، علف و گیاهان دریایی

 

گروه گُل‌دار سبز (Floral Green)

این گروه شامل نت‌های سبز در کنار ترکیبات گل‌داراست.  عطرهای این گروه اکثراسبک با رایحه  طبیعت خنک و ملایم و طعم شیرین و تندمی باشد.

نت های سبز مانند:

چمن، علف، برگ چای، شاهی آبی، برگ صنوبر، برگ بنفشه، برگ انجیر، برگ بامبو و دیگر برگ‌های سبز

 

گروه گُل‌دار چوبی مُشک‌دار (Floral Woody Musk

 ترکیبات چوبی و مُشک‌دار در کنار نت‌های گل‌دار سبب خاص تر  شدن رایحه خوش گل‌ها و افزایش پخشی و ماندگاری عطرهای این گروه بویایی شده است.

نت های چوبی و مُشک‌دار مانند:

صندل، سدر، گایاک، خِس خِس، مشک خُتَن، مشک سیوِت و مشک سفید می باشد.

رایحه گلی یکی از رایحه پرطرفدار و ملایم می باشد که نت اصلی آن از عصاره گل‌های مختلف تشکیل شده است و بسیار آرامش‌بخش است.

 

گروه گُل‌دار چوبی مُشک‌دار (Floral Woody Musk

 

روش تشخیص رایحه گل دار

بهترین روش تشخیص رایحه گل دار توجه به سبک رایحه آن است؛ عطرهایی که دارای رایحه خنک و ملایم می باشد اصولا در دسته محصولات گلی قرار می‌گیرند و رایحه عصاره گل آنها در همان ابتدا به مشام خواهد رسید.

در پایان امیدواریم مطالعه این نوشتار در ایران پرفیومز برای شما مفید و مثمر ثمر واقع شده باشد.

 

ثبت دیدگاه