پروفایل
اوژن استوار 4 مرداد 1401 58 بازدید

عطر با رایحه آروماتیک ، عطر سازها از منابع گوناگونی برای ساخت عطر استفاده می‌کنند؛ ترکیباتی که منشأ گیاهی، حیوانی و یا مصنوعی دارند. هزاران مواد اولیه وجود دارد که برای ساخت عطرها استفاده می‌کنند و آن‌ها را در گروه‌های بویایی گوناگونی قرار می‌دهند. ما می‌خواهیم نگاهی داشته باشیم بر ساختار گروه بویایی معطر یا گروه بویایی آروماتیک (Aromatic olfactory Group).

آروماتیک به معنای معطر است و همان‌طور که از نام این گروه پیداست، عطرهای گروه بویایی معطر از نت‌هایی ساخته می‌شوند که رایحه بسیار عطرآگینی دارند. گروه بویایی معطر (گروه بویایی آروماتیک) از قدیمی‌ترین گروه‌های بویایی در صنعت عطرسازی است. شاید بگویید تمام عطرها به ذاتِ معطر هستند. گروه بویایی معطر باید شامل تمامی عطرهای موجود باشد! اما خیر؛ این‌گونه نیست. همان‌طور که گفته شد، گروه بویایی معطر یا آروماتیک معمولاً شامل عطرهایی می‌شود که نت‌هایی سبز، گیاهی و سرزنده دارند.

این نت‌ها معمولاً ترکیباتی از رز ماری، زیره، اسطوخودوس، گشنیز، ترخون، آویشن، نعناع و هر نت سبز دیگری شامل می‌شوند. گروه بویایی معطر یکی از جامع‌ترین گروه‌های بویایی هست به این دلیل که نت‌هایی که عطر سازان برای این گروه استفاده می‌کنند، اکثراً در طبیعت یافت می‌شود. گیاهان معمولاً آثار شفابخشی و درمان بیماری‌ها هم دارند؛ عطرهایی که از این نت‌ها هستند نیز با رایحه آرامش‌بخش خود می‌توانند مانند دارویی برای روح شما عمل کنند. در ادامه این مقاله از فروشگاه عطر و ادکلن ایران پرفیومز با ما همراه باشید.

 

گروه بویای

گروه بویایی آروماتیک به چندین زیرمجموعه تقسیم می‌شود که بستر تمام آن‌ها، نت‌های گیاهی و سبز قرار دارد. اکثر عطرهایی که در گروه بویایی معطر یا آروماتیک قرارگرفته به دلیل وجود نت‌های گیاهی، نت تلخی دارند؛ حال این تلخی می‌تواند تند و سنگین و یا آرام و ملایم باشد. در کنار هم قرار گرفتن نت‌های آروماتیک و نت‌های دیگر باعث ایجاد زیرگروه‌هایی خواهد شد. گروه‌های بویایی اصلی و مهم عبارت‌اند از:  آروماتیک، چایپر، مرکباتی، گل بو، چرمی، شرقی و چوبی

 

گروه بویای

 

رایحه آروماتیک چیست؟

برای فهمیدن این‌که به چه رایحه‌ای آروماتیک گفته می‌شود لازم است بدانیم در این دسته‌بندی چه نوع گیاهانی به کار می‌رود. اما به‌طورکلی، اغلب عطر و ادکلن‌های این خانواده خنک بوده و دارای تلخی هستند که با تست و بوئیدن فراوان عطرهای این قابل‌تشخیص هست. نت گیاه گون در برخی از عطرها بسیار آشکار در مواردی نیز بسیار پیچیده است که تشخیص عطرهای این سبک را مشکل می‌سازد.

 

ترکیبات گیاهی آروماتیک چیست؟

رایحه‌های آروماتیک بیشتر از ترکیب مریم‌گلی، رز ماری، زیره سبز، اسطوخودوس و دیگر گیاهانی که بوی تند علف گون دارند، ساخته می‌شود. رایحه‌های آروماتیک اغلب با مرکبات و رایحه‌های تند ترکیب می‌شوند. ترکیبات آروماتیک از عطرهای رایج برای مردان هست.

باوجوداینکه رز ماری، زیره و اسطوخودوس گیاهانی هستند که اغلب در اطرافمان دیده‌ایم ویا شناخت گیاهان به‌کاررفته در این گروه بازهم به‌سختی می‌توان نوع گروه بویایی و این دسته‌بندی را تشخص داد. برای کمک به تشخیص و شناسایی گروه بویایی آروماتیک لازم است در ابتدا، تقسیم‌بندی‌های این گروه را بشناسیم. گروه بویایی آروماتیک خود به پنج زیرگروه تقسیم می‌شوند.

 

ترکیبات گیاهی آروماتیک چیست؟

 

1-آروماتیک آبی یا دریایی:

رایحه آروماتیک دریایی دارای نت‌های معطری هستند که حس و انرژی مثبت دریا را به شما انتقال می‌دهد و رایحه خنکی دارند. بوی آب‌شور دریا در این گروه بویایی قابل‌استشمام هست. رایحه آروماتیک آبی اغلب برای ساخت عطرها و ادکلن‌های مردانه مورداستفاده قرارگرفته.

 

2-آروماتیک فوژه:

فوژه یک کلمه فرانسوی است که به معنای سرخس بوده و نت‌های این گروه بویایی شامل گل شمعدانی، خزه، اسطوخودوس و چوب است. عطرهای گروه بویایی آروماتیک فوژه دارای رایحه کلاسیک، گرم، تند و غلیظ هستند بویی از خاک و پودر دارند.

 

آروماتیک فوژه:

 

3-آروماتیک میوه‌ای:

آروماتیک میوه‌ای از ترکیب میوه‌های گوناگونی همچون هندوانه، انجیر، گلابی، سیب تازه، توت، هلو و میوه‌های استوایی ساخته می‌شود. رایحه گروه بویایی آروماتیک میوه‌ای، خنک و با طراوت است و حس آرامش و شادابی را به شما انتقال می‌دهد.

 

4-آروماتیک سبز:

رایحه آروماتیک سبز نیز از ترکیبات و نت‌های علفی، چمنی و برگ‌های سبز تازه شکل می‌گیرد و در کنار آن‌ها نیز از ترکیبات آروماتیک دیگری همچون اسطوخودوس، چوب و رز ماری استفاده می‌شود. این گروه بویایی دارای رایحه عطر خنک، ورزشی و کمی تیز است و اکثر محصولات آن نیز مردانه هستند.

 

5-آروماتیک ادویه‌ای

همان‌طور که از نام آن مشخص هست، دارای ترکیبات ادویه‌ای همچون فلفل سفید، فلفل سیاه، فلفل صورتی، جوزهندی، زنجبیل، بخور ادویه‌ای، میخک، هل و انیسون است. این گروه بویایی نیز برای آقایان بسیار مناسب بوده و رایحه خنکی را دارد.

 

آروماتیک ادویه‌ای

 

 معرفی 10 عطر با رایحه آروماتیک

1-ادوتویلت دیور دیوریسیمو (Dior Dirorissimo EDT)

عطر زنانه، رایحه نت‌های گل زنبق دره و یاس که در ترکیبات این عطر به‌کاررفته‌اند.

نت‌های پایانی به‌جای نت‌های میانی، ظاهر می‌شوند. رایحه نت‌های پایانی این بار نسبت به نت‌های قبلی متفاوت بوده ترشح گربه زباد و چوب صندل و نت یاس بر نت‌های پایانی غالب است.

 

ادوتویلت دیور دیوریسیمو (Dior Dirorissimo EDT)

 

2- ادوپرفیوم ایوسن لورن وای مردانه (Yves Saint Laurent Y)

این عطر مردانه است. این ادوپرفیوم به‌واسطه محتوای اصلی‌اش که برگرفته از سرزندگی گیاه بومی خس‌خس است. نت پایانی گرم‌تر و تلخ‌تر است جایگزین نت‌های میانی می‌شوند. این نت‌ها ترکیبی جدی و مردانه از عنبر درختی، دانه تو نکا، صمغ کندر، چوب سدر و گیاه خس‌خس هستند.

 

ادوپرفیوم ایوسن لورن وای مردانه (Yves Saint Laurent Y)

 

3-ادوتویلت ولنتینو دونا رز ورد (Valentino Donna Rosa Verde edt)

طبع خنک و طعم ملایم این عطر زنانه در رایحه گل‌دار سبز ولنتینو دونا رز ورد، از برخورد آکوردهای غالب مرکباتی، گلی و آروماتیک، در حضور عناصر ناب و اعلایی همچون ترنج، برگ نارنج، گل رز و چای ماته تشکیل‌شده است.

نت‌های پایانی. رایحه نت‌های پایانی برخلاف نت‌های گل‌دار و میوه‌ای قبلی، ترکیبی ماندگار از کنار هم قرار گرفتن نت‌های گیاهی و همچون گیاه ماتِ، مشک پنیرکی مالو و نت چوبی ایجادشده است.

 

ادوتویلت ولنتینو دونا رز ورد (Valentino Donna Rosa Verde edt)

 

4- ادوتویلت کلوین کلاین ریویل مردانه (Calvin Klein Reveal EDT)

عطر مردانه ریویل ترکیبی متنوع از روایح ملموس طالبی، شراب کنیاک، گلابی، زنجبیل و کندر رومی است.

نت‌های  میانی: رایحه‌ نت‌های از کنار هم قرار گرفتن نت‌های گیاه آگوا، چرم جیر، نمک و گیاه مریم‌گلی تشکیل‌شده است.

نت‌های پایانی: ترکیب رایحه پایانی این ادوتویلت مردانه، عناصر گرن و اطمینان‌بخش کهربا، دانه تونکا خس‌خس کنار یکدیگر قرارگرفته‌اند.

 

ادوتویلت کلوین کلاین ریویل مردانه (Calvin Klein Reveal EDT)

 

5- ادوتویلت بولگاری اومنیا پینک سفیر زنانه (Bvlgari Omnia Pink Sapphire EDP)

ادوتویلت زنانه اومنیا پینک سفیر: نت ابتدایی این عطر ترکیبی شگفت‌انگیز از رایحه ترش و مرکباتی با نت‌های گریپ‌فروت، پوم لو و فلفل صورتی است.

نت‌های میانی: شامل شکوفه پرتقال، گل مریم و گل یاسمن سفید نمایان می‌شود و مسیررابرای نت های پایانی آغاز می کند

رایحه‌ نت‌های پایانی: پس از چندین ساعت آشکار می‌شوند و تا مدت‌ها مشام شمارا پر از عطر خوش چوب صندل و وانیل می‌کنند.

 

ادوتویلت بولگاری اومنیا پینک سفیر زنانه (Bvlgari Omnia Pink Sapphire EDP)

 

6- ادوپرفیوم جورجیو آرمانی آکوا دی جیو  (Giorgio Armani Acqua di Gio )

رایحه شگفت‌انگیز این عطر مردانه: ترکیب نت‌ عطر ترنج، نارنگی ماندارین، آب دریا و نوعی مولکول آبی جدید به نام اکوزون با حس طراوت و تازگی را استشمام خواهید کرد.

رایحه نت‌های میانی، ترکیبی آروماتیک و آرامش‌بخش از کنار هم قرار گرفتنِ نت‌های اسطوخدوس، رز ماری، سرو کوهی و صمغ درخت مصطکی تشکیل‌شده است.

رایحه نت‌های پایانی این ادوپرفیوم مردانه، برخلاف نت‌های آروماتیک و مرکباتی قبلی، تلفیقی نافذ از نت‌های مشک، کهربا، نعناع هندی و عناصر معدنی است. 

 

 ادوپرفیوم جورجیو آرمانی آکوا دی جیو  (Giorgio Armani Acqua di Gio )

 

7- ادکلن مونت بلان لجند (Mont Blanc Legend)

ادکلن مون بلان لجند: این عطر دارای رایحه خنک و شیرین است و برای استفاده در فصول سرد سال بسیار مناسب بوده و موردتوجه آقایان سخت پسند قرارگرفته است. نت‌های تشکیل‌دهنده این عطر آروماتیک مردانه شامل:

نت آغازین: اسطوخودوس فرانسوی، ترنج ایتالیایی و آناناس

نت میانی: سرو سفید، سیب قرمز،‌ میوه‌های خشک، دانه تو نکا، گل شمعدانی، گل رز و خزه تشکیل‌شده است.

نت پایانی: رایحه نت خزه درخت بلوط، دانه تو نکا و صندل بوده است.

 

8-عطر دیور ساوج (Dior Sauvage)

عطر ساوج دیور: این عطر آروماتیک رایحه گرم و تندی دارد و برای استفاده در روزهای خنک سال بسیار مناسب و کاربردی است. این عطر در زمان عرضه موردتوجه آقایان سخت پسند قرارگرفته است

نت آغازین: با نت‌های فلفل و ترنج شروع‌شده.

نت میانی: اسطوخودوس، شمعدانی، علف خس‌خس، فلفل صورتی، لامی، فلفل سیچوان و نعناع هندی تشکیل‌شده است.

نت پایانی: رایحه‌های سدر، گل لادن، لابدانیوم، آمبروکسان و کهربا به پایان می‌رسد.

 

9-ادوپرفیوم مونت بلنک امبلم مردانه (Mont Blanc Emblem EDP)

در گروه بویایی آروماتیک تند و شیرین قرارداد.

نت‌‌های میانی: دارچین و برگ گل بنفشه تشکیل‌شده است.

نت‌های پایانی: نت‌های چوبی و دانه تونکا به وجود آمده است.

 

10-ادوپرفیوم امپر کوبیسم زنانه (Emper Qubism EDP For Women)

این ادوپرفیوم زنانه با رایحه‌ی شیرین و معتدل از دو گروه بویایی گل‌دار چوبی مشک‌ ‌دار و آروماتیک آبی است که اصلی‌ترین عناصر سازنده آن را صمغ بنزوئین و چوب صندل تشکیل داده‌اند.

نت میانی: نت نارنگی ماندارین و آلو را استشمام می‌کنید و رایحه شیرین و ملموس چوب صندل، گل رز و گل‌های خوش‌رنگ فریز یا تشکیل‌شده است.

نت‌های‌ پایانی: تمامی روایح ابتدایی و میانی این ادوپرفیوم زنانه، در بستری از عناصر  وانیل و مشک قرارگرفته‌اند. ترکیب این دو نت در پایان عطر، پایه عطر را قوی‌تر و ماندگارتر کرده است.

 

سخن پایانی

ما نمونه‌های از عطر با رایحه‌های آروماتیک برای شما معرفی کردیم که باسلیقه و نت‌های موردعلاقه خود انتخاب کنید و آن عطر را برای خود تهیه کنید البته باید به نت آغازین میانی و پایانی عطر دقت کنید و مخصوصاً به اصل بودن این عطر موردعلاقه خود دقت داشته باشید و امیدواریم از این اطلاعاتی که در اختیار شما قراردادیم تا استفاده کامل را ببرید و بهترین انتخاب را داشته باشید.

ثبت دیدگاه