پروفایل
نقش قهوه در عطر فروشی‌ها چیست؟
اوژن استوار 20 تیر 1401 17 بازدید

نقش قهوه در عطر فروشی‌ها چیست؟ حتماً برای تهیه عطر گذرتان به مغازه‌های عطر فروشی افتاده است؛ در هر عطر فروشی، مطمئناً ظرف‌های کوچکی از دانه‌های قهوه را خواهید دید که بین شیشه عطرهای گوناگون قرارگرفته‌اند. درواقع یکی از ماندگارترین اسطوره‌ها در صنعت فروش عطر، «دانه قهوه» است. 

بله! ظرفی از این دانه‌ها را در پیشخوان‌های عطر فروشی در سرتاسر دنیادیده می‌شود که به شما پیشنهاد می‌شود تا بعد از امتحان رایحه‌ عطرهای گوناگون، بوی آن را استشمام کنید. چراکه فروشندگان مدعی هستند؛ رایحه قهوه بینی شمارا دوباره تنظیم می‌کند یا کام بینی شمارا پاک می‌کند».

از زمان قدیم هم اعتقاد بر این بوده است که بوی دانه‌های قهوه نقش نوعی پاک‌کننده را برای بینی شما تولید می‌کند و به شما این امکان را می‌دهد که به استشمام عطرهای بیشتری ادامه دهید؛ اما آیا واقعاً چنین مطالبی درست است؟ وقتی در یک مغازه عطر فروشی عطرهای گوناگونی را استشمام می‌کنیم، بینی ما به دلیل خستگی بویایی قادر به شناخت بین عطرها نیست.

نقش قهوه در عطر فروشی‌ها  خستگی بویایی که به‌عنوان کوری بینی نیز شناخته‌شده، یک اختلال موقتی است که در آن بینی ما پس از قرار گرفتن در معرض بوی خاصی برای مدت طولانی، قادر به تشخیص نیست. غدد لنفاوی در بيني شما همواره به تشخيص بوهای اطراف شما می‌پردازد اما بعد از مدتی رایحه تکراری را که مدام دریافت می‌کند، به مغز ارسال نمی‌کند. مثل عطری كه هرروز به خود می‌زنید و بعد از مدتی دیگر رایحه‌اش را حس نمی‌کنید و با خودتان فكر می‌كنيد که دیگر عطری وجود ندارد.

وقتی به رستورانی می‌روید، در ابتدا بوی تند انواع غذاها را با شدت حس می‌کنید و بعد از مدتی آن بو را ضعیف‌تر احساس می‌کنید؛ اما به‌محض خروج از ناحیه با غلظت بیشتر حس می‌کنید و دوباره به حالت عادی بازمی‌گردد و به‌اصطلاح بویایی خود را دوباره بازمی‌یابید. در ادامه این مقاله از مجله خبری فروشگاه عطر و ادکلن ایران پرفیومز با ما باشید.

 

نقش قهوه در عطر فروشی‌ها چیست؟

 

نقش قهوه در عطر فروشی‌ها

دانه‌های قهوه دارای مولکول کوچک جادویی هستند که بوها را بازنشانی کرده شامه ما را خالی می‌کند و به ما امکان می‌دهند به بوییدن روایح گوناگون ادامه دهیم؟ خیر، پاسخ منفی است!...  واقعیت بسیار جالب این است که حس بویایی ما بسیار قوی‌تر از آن چیزی است که می‌توانید تصور کنید.

تحقیقات انجام‌شده توسط دانشگاه راکفلر نشان داده که بینی شما می‌تواند یک تریلیون رایحه متمایز را تشخیص دهد. مطالعات دانشمندانی مانند دکتر الکسیس گروسوفسکی از دپارتمان روان‌شناسی کالج بلویت، تحقیقاتی را ارائه کرده است که ثابت می‌کند دانه‌های قهوه به‌اندازه تنفس هوا یا یک‌تکه لیمو در پاک‌سازی بویایی شما تأثیری ندارند.

پس از تکمیل 9 آزمایش که شرکت‌کنندگان سه عطر را چندین بار استشمام کردند، هر بار بوها را برآورد کردند و در بین هر آزمایش با بو کردن دانه‌های قهوه، تکه‌های لیمو یا هوای ساده کام را پاک کردند. کمی بعد از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا مشخص کنند کدام‌یک از عطرهای ارائه‌شده قبلاً بو نشده است. 

نتیجه بسیار جالب این بود که دانه‌های قهوه عملکرد بهتری نسبت به برش‌های لیمو یا هوای تازه نداشته. اگر دانه‌های قهوه کارساز نیست پس برای چه از آن‌ها در عطر فروشی‌ها استفاده می‌شود؟

 

نقش قهوه در عطر فروشی‌ها

 

خب باید گفت که این نوعی ترفند روانشناسی و فروش است تا به شما تلقین کند که می‌توانید ساعت‌ها به بوییدن رایحه گوناگون ادامه دهید؛ اما پاسخ اصلی ممکن است شمارا بسیار شگفت‌زده کند؛ در چنین مواقعی بهترین راه برای مقابله با خستگی بویایی این است که به‌سادگی پوست بدن خود را بو کنید. عطاران نیز در صورت نیاز، خم آرنج خود را بو می‌کنند. 

نقش قهوه در عطر فروشی‌ها  اگر شما همیشه در حال استفاده از بویایی خود در رابطه با شغلتان هستید، دانه‌های قهوه یک اصل پایه‌ای کامل برای پاک‌سازی بویای خواهد بود. آن‌ها را به حال خود رها کنید و به بو کشیدن پوست خود ادامه دهید؛ بنابراین نکته پایانی و اخلاقی داستان این است که اگرچه ایده «دانه‌های قهوه جادویی» یک موفقیت بازاریابی فوق‌العاده است، اما حقیقت ماجرا این است که کم‌وبیش مؤثر نیست.

استشمام قهوه، پوست لیمو، هوای آزاد و یا حتی پوست بدن خودتان برای امتحان هم‌زمان چند رایحه در یک عطر فروشی؛ ما به شما پیشنهاد می‌کنیم از حجم‌های کوچک‌تر چند نمونه از عطرهای موردعلاقه خود خریداری کنید. چون علاوه بر قیمت پایین‌تر آن‌ها، در این صورت می‌توانید طی چند روز پیاپی؛ یکی از آن‌ها را روی پوست خود اسپری کنید. در این صورت طی یک آزمون خطای چندروزه هرکدام از عطرها، از میزان دوام، پخش بو و سازگاری آن عطر باپوستتان در طول روز مطلع شوید.

 

مشکل خستگی بویایی را چگونه رفع کنیم؟

ازلحاظ بیولوژیکی ما می‌توانیم هر چیزی چندین ساعت بو کنیم اما در مدت‌زمان  کوتاهی توانایی تشخیص بو را از دست می‌دهیم. برای رفع این مشکل، بهترین روش بو کردن  پوست خودتان هست. کسانی که رایحه عطرها را آزمودن می‌کنند برای آنکه بتوانند تمامی عطرها را بو کنند، آرنج یا کف دستشان را بو می‌کنند. بو کردن پوست خود یک روش خوب برای کسانی که قدرت بویایی در کارشان اهمیت بسیاری زیادی دارد. شاید قهوه تأثیری در پاک‌سازی مشام نداشته باشد اما ازلحاظ روانشناسی  تأثیر بسیاری بر کم شدن استرس و حفظ آرامش دارد و به افزایش هوشیاری کمک می‌کند.

 

بهترین عطر قهوه

بهترین رایحه آروماتیک قهوه از دانه‌هایی به دست می‌آید که تازه رست شده باشند؛ زیرا فرایند برشته کردن باعث می‌شود قهوه به‌سرعت طعم خود را از دست بدهد. در نظر داشته باشید که بوی کمتر، برابر طعم کمتر است. اگر می‌خواهید بهترین آروماتیک را داشته باشید، باید آن را مستقیماً از یک رس‌تر قهوه تهیه کنید؛ نه از قفسه‌های فروشگاه. بهتر است در صورت امکان دانه‌های قهوه را تهیه‌کرده و آن را در خانه آسیاب کنید.

جالب است بدانید که عطر با بوی قهوه یکی از ویژگی‌های اصلی آن است که به همراه اسیدی ته، شیرینی، تلخی و مزه کلی، توسط کاپر (شخصی حرفه‌ای که عطروطعم قهوه را آزمودن می‌کند) برای قضاوت در مورد کیفیت یک قهوه استفاده می‌شود. کاپر با توجه به چرخه رایحه یا آرومای قهوه، کیفیت قهوه را تائید می‌کند. رایحه‌های زیادی در این چرخه جا دارد. آرومای قهوه ممکن است دودی، آجیلی، گیاهی یا میوه ایی باشد.

بسیاری از قهوه‌های خوب، نت‌های گلی لطیفی را در آرومای خود نشان می‌دهند. برای مثال، قهوه موکای یمن به خاطر آرومای گلی تازه خود در جهان معروف است. نت‌ها اغلب در لحظه‌ای که پوسته تفاله‌ها برای یک فنجان قهوه شکسته می‌شود، به بهترین شکل احساس می‌شود.

 

بهترین عطر قهوه

 

آرومای قهوه

عطر قهوه با دو مکانیسم مختلف درک می‌شود. این عطر را می‌توان از طریق بینی و یا حفره دهان حس کرد. درک از طریق حفره دهان یا همان رترونازال زمانی صورت می‌گیرد که قهوه دردهان یا در حال بلعیده شدن باشد و ترکیبات فرار معطر آن به سمت بالا (داخل مجرای بینی) حرکت کنند. قهوه فوری نیز حاوی ترکیباتی است که مسئول ترکیب جوانه‌های چشایی زبان هستند؛ اما فرق آن با قهوه تازه این است که ترکیبات فرار معطر ندارد. این امر باعث کاهش چشمگیر طعم کلی قهوه می‌شود و موردپسند بسیاری از طرفداران قهوه نیست.

تعداد ترکیبات معطر کشف‌شده در قهوه هرسال بیشتر می‌شود. امروزه این تعداد به بیش از 800 رسیده است و ممکن است درنتیجه تحلیل‌های بیشتر و دقیق‌تر، موارد بیشتری نیز کشف شوند. بااین‌حال، درک بهترین عطر قهوه نیز به غلظت ترکیب و آستانه بوی آن (Odor Thershold) بستگی دارد. نسبت غلظت یک ترکیب به آستانه بوی آن، به ترکیبات «ارزش فعالیت بو» می‌دهد که اهمیت آن را برای آرومای کلی می‌سنجد.

درک عطر قهوه به‌اندازه درک چگونگی تعامل بیش از 800 عنصر قهوه با بافت پوششی بینی دشوار نیست. این احتمال وجود دارد که گروه نسبتاً کوچکی از ترکیبات که هم غلظت بالا و هم آستانه بوی کمی دارند، عطری را که به‌عنوان آرومای قهوه می‌شناسیم، تشکیل دهند.

 

چگونگی آزمودن عطر با قهوه

در هر عطر فروشی که وارد می‌شوید اکثراً ظرف‌های حاوی دانه قهوه مشاهده می‌کنید که در میان انواع رایحه‌ها تعبیه کرده‌اند. فروشنده ممکن است به شما پیشنهاد آزمودن چند عطر بدهد پس از آزمودن چند عطر به شما بو کردن قهوه را به شما پیشنهاد بدهد تا بینی شما بتواند عطرهای دیگر را بهتر آزمودن کنید. معمولاً باور بر این است که دانه قهوه صمغ‌های درست می‌کند که بینی شمارا پاکیزه می‌کند و به شما اجازه می‌دهد که به بو کردن عطرهای مختلف ادامه دهید.

 

چگونگی آزمودن عطر با قهوه

 

معرفی چند ازعطرها با رایحه قهوه

1- ادوپرفیوم ایو سن لورن بلک اوپیوم Yves Saint Laurent Black Opium

عطر ادوپرفیوم ایو سن لورن بلک اوپیوم یکی از بهترین عطرهای برند ایوسن لورن به‌حساب می‌آید. طراحی ظاهری این عطر بسیار زیبا و شیک است. بسیاری از خانم‌ها را جذب خودکرده است. چیزی که سبب جذابیت بیش‌ازحد این عطر می‌شود رایحه تلخ قهوه هست که با رایحه‌های دیگر ترکیب بی‌نظیری را به ارمغان آورده است. معمولاً عطرهایی که رایحه قهوه در آن‌ها به‌کاربرده شده،  طبع گرمی دارند و بهترین انتخاب برای روزهای سرد زمستانی هست.

 

 ادوپرفیوم ایو سن لورن بلک اوپیوم

 

2- ادوپرفیوم گودگرل زنانه Carolina Herrera Good Girl

عطر گود گرل به دلیل ظاهر خاصی که داشت به‌محض رونمایی علاقه‌مندان بسیاری پیدا کرد. این عطر زیبا یکی از پرفروش‌ترین عطرهای زنانه در دنیای عطر و اودکلن‌ها در سراسر جهان به شمار می‌آید. عطر گود گرل علاوه بر ظاهر زیبا رایحه تلخ و جذابی هم دارد. رایحه تند قهوه موجود در این عطر احساس خوبی و هیجان را به خانم‌ها ارسال می‌کند. عطر گود گرل در ۱۴ مدل با طرح و رنگ‌های گوناگونی ارائه بازار شده است.

 

 ادوپرفیوم گودگرل زنانه Carolina Herrera Good Girl

 

کلام پایانی

رایحه‌ها نه‌تنها برای قهوه شکل می‌گیرد، بلکه تقریباً در هر بخش از زندگی روزمره ما حضور دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند در روحیه ما تأثیر زیادی بگذارند؛ بنابراین، زمانی که در حال نوشیدن قهوه موردعلاقه خود هستید، درواقع ذهن شما از طریق دو حس گوناگون بویایی و چشایی درگیر می‌شود. به همین خاطر است که اغلب افراد ابتدا کمی از فنجان قهوه خود را می‌نوشند و طعم آن را می‌چشند، سپس عطر آن را می‌بلعند و لذت نوشیدن قهوه صبحگاهی را به اوج خود می‌رسانند.

این روش شاید بتواند یکی از بهترین راه‌حل‌ها برای شروع یک روز پرانرژی و متفاوت باشد. البته قهوه جدا از اینکه برای نوشیدن مناسب است بلکه برای عطرها هم استفاده می‌شود که حس خوش قهوه در عطرها خیلی جذاب و به یادماندنی هست البته حس بو کردن قهوه بسیار آرامش‌بخش است.

 

ثبت دیدگاه