پروفایل
نکاتی مهم در خصوص نگهداری عطر و ادکلن
اوژن استوار 8 شهریور 1400 21 بازدید

عطرهای ما می‌توانند مهم‌ترین و دل‌انگیزترین بخش زندگی ما باشند. وقتی که فکر می‌کنیم چه حس دوست‌داشتنی می‌توانیم با استفاده از عطر زنانه به دست آوریم و چگونه می‌توانیم حال و هوای خود را با آن عوض کنیم، قطعاً اهمیت عطر برای ما چندین برابر می‌شود. عطر خوب می‌تواند باعث ایجاد حسی دوست‌داشتنی در فصل‌های مختلف شود. همچنین عطرها اهمیت بسیار زیادی در ارائه‌ی خوب ما در جامعه دارند. عطرها می‌توانند شخصیت و هویت ما را نیز به گونه‌ای به دیگران عرضه کنند. استفاده از عطر در طول سال‌ها همواره یکی از عناصر سبک زندگی افراد سطح بالای جامعه بوده است که اهمیت زیادی برای خود قائل می‌شوند.

خرید عطر‌و ادکلن  اثر بسیار زیادی در زندگی ما دارند. بنابراین ما زمان و دقت زیادی را برای خرید عطر صرف می‌کنیم. جدای همه‌ی این موضوعات، زمانی که عطر مورد علاقه‌ی خود را پیدا و خریداری کردیم، باید بدانیم که چگونه از تمام این قدرت و حس انباشته شده درون عطر به شکلی صحیح استفاده کنیم. در این میان است که اهمیت استفاده و نگهداری صحیح از عطر به میان می‌آید.

استفاده‌ی نامناسب از عطر می‌تواند به سادگی بوی مورد علاقه‌ی عطرمان را از بین ببرد. مکان غیر صحیح نگهداری از عطر می‌تواند باعث از بین رفتن سریع کیفیت اولیه‌ی عطر شود. اسپری اشتباه عطر بدون توجه به نکات مختلف گاهی می‌تواند دارای اثرات نامطلوب دائمی روی لباس، جواهرات و یا حتی پوست و موی ما شود. بنابراین کسب اطلاعات کامل از روش‌های صحیح نگه‌داری و مصرف عطر بسیار اهمیت دارد.

 

نکاتی مهم در خصوص نگهداری از عطر

تاثیر باور نکردنی گرما برعطر

گرمای زياد ممکن است باعث شود که عطر مردانه اکسيده شده يا رايحه آن تغيير يابد. همچنین از آنجا که گرما به سرعت در وسيله نقليه توليد مي شود، وقتي عطرهايتان را جابه‌جا می کنيد براي جلوگیری از اثرات گرمای مفرط آنها را در خنک‌کننده نگه داريد.

این نکته را هم در نظر بگیرید که مايعات با تغييرات دما منقبض و منسبط می‌شوند، وتغییر دمای متوالی می‌تواند منجر به شکسته شدن شیشه عطرتان شود. جالب است بدانید که گرما همچنین باعث تیره شدن عطر و کمتر شدن بوی آن میشود. علاوه بر رعایت موارد مذکور، نکات ذیل کمک می کند تا در چیدمان ویترین عطرتان، سلیقه بیشتری به خرج دهید:

 

تاثیر باور نکردنی گرما برعطر

 

نگهداری عطر در جعبه، مانع نفوذ نور به داخل بطری آن می شود ، به علاوه می‌توانید برای ایجاد نظم بیشتر، اسم عطر را بر روی جعبه بنویسید تا راحت تر بتوانید آن را پیدا کنید.

آویزهای مخصوص جواهرات، به شما کمک می کند تا عطرهای محبوبتان را همچون جواهری گرانبها به شکل منظم نگهداری کنید. سینی های مخصوص نگهداری یخ (جا یخی ها) گزینه مناسب دیگری است که با آن می‌توانید به عطرهایتان نظم دهید.

کابینتهای موجود در آشپزخانه ،راه ساده ای است برای کلکسیون عطرها، میزهای چرخشی مخصوص که در آن به راحتی با چرخش میز می توانید به عطر مورد نظرتان دسترسی داشته باشید. قفسه های مخصوص نگهداری ادویه جات، گزینه دیگری است که هر عطری با هر سایزی در آن جا می شود.

 

انتخاب محل مناسب برای نگهداری از عطر

عطر را در محلی دور از نور نگهداری کنید:

تابش آفتاب ماده عطر را تجزیه می‌کند و به اصلاح آن را می‌پراند و عمر آن را کاهش می‌دهد به همین دلیل توصیه می‌شود که شیشه عطر را در محلی تاریک مثل کشو و قفسه نگهداری کنید تا در معرض تابش آفتاب قرار نگیرند. برخی بطری‌های عطر رنگی و دودی هستند و احتمال آسیب به آن‌ها نسبت به شیشه‌های شفاف کمتر است اما این خطر را به صفر نمی‌رساند.

 

محلی با دمای ثابت پیدا کنید:

دمای خیلی زیاد یا خیلی کم به ماده عطر آسیب می‌رساند و کیفیت آن را کاهش می‌دهد. شیشه عطر را در محلی قرار دهید که تغییرات دمایی در آن حداقل باشد مثلا قفسه آشپزخانه و حمام محل مناسب برای نگهداری از عطر نیست اما اتاق خواب و هال در صورتی که تابش مستقیم آفتاب نداشته باشد محل بهتری برای این کار است.

 

نگهداری از عطر- ایران پرفیومز

 

عطر را در محل مرطوب نگهداری نکنید:

رطوبت روی کیفیت عطر اسپرت اثر منفی دارد و دلیل دیگری که نباید شیشه عطر را در حمام و آشپزخانه بگذارید نیز همین است. در صورت مرطوب بودن محل زندگی شما، کنار قفسه عطر و ادکلن خود از وسایل جذب کننده رطوبت استفاده کنید.

یخچال محل مناسبی برای نگهداری از عطر است: یخچالی که خیلی سرد نباشد، دمای ثابتی داشته باشد و داخل آن مرطوب نباشد می‌تواند محل خوبی برای نگهداری از عطر باشد به شرطی که مطمئن باشید بوی مواد غذایی روی آن و یا برعکس اثر نخواهد گذاشت.

عطر را داخل کمد بگذارید: بهترین محل برای نگهداری از عطر داخل کمد اتاق است. کمدی دور از نور و پنجره و رطوبت و با دمای ثابت عطر را در بهترین شرایط نگهداری خواهد کرد.

 

شیشه عطر و ادکلن را تا قبل از اولین استفاده باز نکنید

مطمئن هستیم وسواس زیادی برای عطری که از فروشگاه خریداری کرده‌اید به خرج داده‌اید و لحظه‌شماری می‌کنید تا این عطر سریع‌تر به دست شما برسد و بوی خوش آن را امتحان کنید، اما بهتر است شیشه عطر و ادکلن را تا قبل از اولین استفاده باز نکنید.

چرا که باز کردن شیشه عطر و ادکلن همانا و در مجاورت قرار گرفتن ترکیبات عطر با اکسیژن همانا. در این حالت ترکیبات عطر اکسیده می‌شود و به هر اندازه که اکسیژن بیشتر و عطر کمتری در شیشه عطر وجود داشته باشد، به همان اندازه بوی خوش عطر سریع‌تر از بین می‌رود و دوام آن کمتر می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت تاریخ انقضای عطر با اولین اسپری آن شروع می‌شود و از این لحظه به بعد، بوی خوش عطر کیفیت روز اول خود را از دست می‌دهد.

 

شیشه عطر و ادکلن را تا قبل از اولین استفاده باز نکنید - ایران پرفیومز

 

شیشه عطر و ادکلن را در مکان تاریک قرار دهید

حتماً برای شما هم پیش‌آمده که شیشه زیبای عطر خود را در برابر نور خورشید قرار داده باشید، در این حالت پرتوهای خورشید از شیشه عبور می‌کند و رنگین‌کمانی از رنگ‌های زیبا را در محیط اطراف بازتاب می‌دهد. اما به خاطر داشته باشید که نور دشمن شماره یک عطر و ادکلن به حساب می‌آید و پرتوهای نور و به‌خصوص نور خورشید، ترکیبات عطر را از بین می‌برد. در نتیجه پیشنهاد می‌کنیم برای راه‌های ماندگار کردن عطر و ادکلن، شیشه آن را در مکانی دور از نور خورشید و نورهای غیرطبیعی قرار دهید و پس از هر بار استفاده نیز دوباره شیشه عطر را در مکان تاریک بگذارید.

 

شیشه عطر و ادکلن را در مکان خشک قرار دهید

رطوبت یکی دیگر از دشمنان عطر و ادکلن است و قرار دادن شیشه عطر و ادکلن در مکان‌های مرطوب مانند سرویس بهداشتی و حمام، تعاملات شیمیایی ناخواسته‌ای را در عطر دلخواه شما به دنبال خواهد داشت.

به این ترتیب مکانی خشک و بدون رطوبت را برای عطر و ادکلن انتخاب کنید و اگر در مکان‌های جغرافیایی مرطوب زندگی می‌کنید، با خرید دستگاه‌های رطوبت‌زدا، رطوبت مکانی که عطر و ادکلن را در آن قرار داده‌اید، کاهش دهید.

 

از گذاشتن شیشه عطر و ادکلن در حمام خودداری کنید

حتماً شما هم شنیده‌اید که عطرها در دسته‌بندی عطر، ادو تویلت، ادو پرفیوم و ادکلن قرار دارند، اما اگر ادو تویلت خریده‌اید به این معنا نیست که شیشه عطر دلخواه خود را در سرویس بهداشتی و حمام قرار دهید. تجربه نشان داده است حمام و سرویس بهداشتی در کنار رطوبت زیاد، درجه حرارت بیشتری نسبت به داخل اتاق دارند و گذاشتن شیشه عطر و ادکلن در این مکان‌ها چیزی به غیر از کاهش دوام عطر و ادکلن به دنبال ندارد.

در نتیجه عقل سلیم حکم می‌کند شیشه عطر و ادکلن را در کشو کمد یا میز آرایش قرار دهید و اگر هم به هر دلیلی در حمام یا سرویس بهداشتی از عطر و ادکلن استفاده کردید، شیشه آن را پس از استفاده به داخل کمد یا میز آرایش بازگردانید.

 

از گذاشتن شیشه عطر و ادکلن در حمام خودداری کنید

 

عطر و ادکلن را در بسته‌بندی اصلی خود نگه دارید

با توجه به ترفند‌هایی که از نگهداری عطر و ادکلن با شما درمیان گذاشتیم، بدون شک به این نتیجه رسیده‌اید که محل نگهداری عطر،‌ حرف اول را در حفظ ماندگاری آن می‌زند. در نتیجه از آنجایی که به قول قدیمی‌ها کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند، بهتر است عطر را در بسته‌بندی اصلی خود نگهداری کنید.

تجربه نشان داده است خرید آنلاین عطر های ترازاول بسته‌بندی قابل‌اعتمادی دارند و به بهترین شکل ممکن است از ترکیبات عطر دربرابر نور و رطوبت مواظبت می‌کنند. به این ترتیب عطر را پس از استفاده، دوباره در جعبه‌ای که همراه آن خرید‌ه‌اید قرار دهید و در کشو کمد یا میز آرایش بگذارید.

 

عطر را در قفسه‌های پایین کمد قرار دهید

هرچقدر هم که مواظب شیشه عطر عزیزتر از جان خود باشید، باز هم احتمال دارد که دست شما با شیشه عطر برخورد کند و روی زمین بیافتد. در نتیجه عطر را در قفسه‌های پایین و نزدیک به زمین قرار دهید تا در صورت افتادن، شیشه عطر نشکند. شکستن شیشه عطر نه تنها عطر دلخواه شما را از بین می‌برد، بلکه ترکیبات عطری که روی زمین ریخته شده، برای چندین هفته در اتاق باقی می‌ماند و بوی تندی از عطر در این اتاق به مشام می‌رسد.

 

زمانی که از عطر استفاده نمی‌کنید شیشه آن را حتماً ببندید

برای شما گفتیم که اکسیژن دشمن قسم خورده عطر به حساب می‌آید ، در نتیجه اگر در حین عطر زدن عجله داشته باشید و فراموش کنید که درِ شیشه عطر را ببندید، ترکیبات عطر در مجاورت هوا و اکسیژن قرار می‌گیرد و ماندگاری آن کمتر خواهد شد. از طرف دیگر گرمای هوا نیز به بخار شدن ترکیبات عطر کمک می‌کند و در این شرایط، عطر زنانه برای تابستان که خریده‌اید زودتر از چیزی که انتظارش را دارید تمام می‌شود.

 

شیشه عطر را بیش‌از‌حد تکان ندهید

حتماً شما هم شنیده‌اید که عطرسازان حرفه‌ای توصیه می‌کنند قبل از عطر زدن، شیشه آن را تکان دهید، اما به خاطر داشته که تکان دادن بیش‌از‌حد شیشه عطر مردانه تلخ، ترکیبات داخل آن را بیشتر در مجاورت اکسیژن قرار می‌دهد و اثربخشی بوی خوش عطر را کاهش می‌دهد. از طرف دیگر همان‌گونه که می‌دانید عطرها و ادکلن‌ها از ترکیبات شیمیایی ظریفی تشکیل شده‌اند و تکان دادن بیش‌از‌حد شیشه عطر، مولکول‌های ترکیبات عطر را جدا می‌کند.

در نتیجه‌ از آنجایی که تکان‌ دادن شیشه عطر، ترکیبات آن را در مجاورت اکسیژن قرار می‌دهد و باعث جدا شدن این ترکیبات می‌شود، قبل از عطر زدن، شیشه آن را به مقدار بسیار ملایمی تکان دهید.

 

شیشه عطر را بیش‌از‌حد تکان ندهید

 

عطر را در شیشه اصلی خود نگه دارید

انصافاً باید اعتراف کرد عطرهای درجه یک با شیشه‌های زیبا و جذابی روانه بازار می‌شوند، اما هر چقدر هم که شیشه عطری که خریده‌اید جذاب باشد، باز هم احتمال دارد که شیشه جدیدی ببینید و وسوسه شوید که شیشه عطر خود را عوض کنید. به خاطر داشته باشید که هیچ محفظه‌ای بهتر از همان شیشه‌ای که عطر را به همراه آن خریده‌اید وجود ندارد و شیشه‌های تزئینی عطر، راه را برای از بین رفتن رایحه آن هموار می‌کنند.

از طرف دیگر شیشه‌های عطر ضدهوا طراحی شده‌اند تا در مجاورت اکسیژن محیط قرار نگیرند. در کنار این موارد به نازل اسپری عطر نیز باید اشاره کرد که این نازل در هر عطر بسته به مقدار لازمی که باید اسپری شود، تنظیم شده است. به این ترتیب هرگز شیشه عطر را تعویض نکنید و عطری که خریده‌اید را همیشه در شیشه اصلی خود نگه دارید.

 

در سفر از عطرهای مسافرتی استفاده کنید

عطر و ادکلن در شیشه‌هایی با ظرفیت‌های مختلف فروخته می‌شوند، در نتیجه اگر می‌خواهید عطر دلخواه خود را در مسافرت همراه داشته باشید، به جای اینکه شیشه عطر اصلی خود که ظرفیت بیشتری دارد را همراه ببرید، شیشه‌ای از این عطر با ظرفیت کمتر خریداری نمایید و در مسافرت همراه خود ببرید.

همان‌گونه که اشاره کردیم، باز کردن درِ شیشه عطر یا ادکلن، ماندگاری آن را کاهش می‌دهد، به همین دلیل عطر گرم مسافرتی با ظرفیت کمتری خریداری کنید تا رایحه دلنشین عطر اصلی شما از بین نرود.

 

عطر را در محلی با درجه حرارت ثابت نگهداری کنید

تغییر درجه حرارت چیزی به غیر از کاهش ماندگاری آن به دنبال ندارد و عطر باید در مکانی خنک قرار بگیرد. تجربه نشان داده است دمای ۱۵ درجه سانتی‌گراد، بهترین دما برای حفظ ماندگاری عطر است. به این ترتیب شیشه عطر را در مکانی خنک قرار دهید که دمای این مکان تغییر نکند.

 

حواس‌تان به تغییر رنگ عطر باشد

تغییر رنگ عطر به این معنا است که به هر دلیل نکته‌های بالا را در نگهداری آن اعمال نکرده‌اید و کیفیت عطری که خریده‌اید از بین رفته است. ناگفته نماند بعضی از عطرها دارای ترکیبات طبیعی هستند و این ترکیبات ممکن است در گذر زمان، تغییر رنگ پیدا کنند.

این تغییر رنگ در ترکیبات طبیعی عطرها به معنای کاهش کیفیت رایحه آن نیست. اما اگر مواظب عطرهایی با ترکیبات شیمیایی نباشید، این ترکیبات در دراز مدت چرب می‌شوند و تغییر رنگ می‌دهند. در این شرایط بهتر است قید عطر فعلی خود را بزنید و به فکر خرید عطر جدید باشید. به شما قول می‌دهیم با رعایت نکته‌هایی که به آنها اشاره کردیم، عطر عزیزتر از جان‌تان دوام بیشتری داشته باشد و رایحه خوش این عطر تا آخرین قطره حفظ شود.

 

حواس‌تان به تغییر رنگ عطر باشد

 

در مورد درپوش عطر مطمئن شوید!

هیچ وقت بعد از استفاده از عطر، گذاشتن درپوش را فراموش نکنید. هر چه که عطر کمتر در معرض هوای آزاد باشد بهتر می‌ماند.

 

استفاده از اپلیکاتور را محدود کنید!

بسیاری از مردم از اپلیکاتور برای عطر زدن استفاده می کنند. آنان اپلیکاتور را در عطر می زنند و سپس به بدنشان می‌مالند. استفاده چند باره از یک اپلیکاتور باعث می شود با وارد کردن باکتری و چربی پوست به داخل بطری عطر، کیفیت آن از دست برود. برای این کار می‌شود از اپلیکاتور‌های یک بار مصرف استفاده کرد، اما در کل استفاده از درپوش اسپری کن برای عطر زدن شیوه مناسب تری است.

 

برای نگهداری عطر از ظرف شیشه‌ای استفاده نمایید

بهترین روش برای نگهداری عطر در طولانی مدت، استفاده از بطری شیشه‌ای است و از آنجایی که شیشه‌ها قابلیت حل شدگی ندارند و معمولا هوا در آن‌ها جریان پیدا نمی‌کند، در نتیجه استفاده از بطری‌های شیشه‌ای برای نگهداری عطر، مانع فاسد شدن آن می‌شود. بهتر است عطرها را در بطری اصلی آن نگهداری کنید. به هیچ عنوان عطر را از شیشه و بطری اصلی‌اش خارج نکنید و همواره آن را در همان بطری اصلی نگهداری کنید. قرار گرفتن عطر در معرض هوا، باعث کاهش قدرت و غلظت مایع معطر عطر می‌شود.

همچنین بهتر است، شیشه عطرهایی را که جعبه ندارند، در داخل جعبه نگهداری کنید. بعضی عطرها جعبه‌های زیبایی دارند، که البته کاربرد این جعبه‌ها، تنها جلب توجه برای فروش و به صورت تزیینی نیست. برای این که عطر در بهترین شرایط نگهداری شود، بهتر است بطری عطر را داخل جعبه بسته بندی آن نگهداری کنیم بنابراین علاوه بر این که عطر را از تابش نور خورشید و رطوبت حفظ کرده‌ایم، احتمال شکستن شیشه آن را نیز کاهش داده‌ایم. در مورد عطرهایی هم که تستر هستند و بدون جعبه خریداری می‌شوند، بهتر است یک جعبه مناسب تهیه کنید و عطر را داخل آن نگهداری کنید.

 

نکاتی کاربردی برای استفاده ی صحیح تر از عطر

بهتر است پیش از استفاده از عطرها بدنتان تمیز و خشک باشد. زیرا خیس بودن بدن ماندگاری عطرها را از بین می برد. در نکات استفاده و نگهداری از عطرتوجه داشته باشید که عطری که استفاده می کنید دست ساز است یا کارخانه ای. لازم است بدانید بهتر است تنها از عطر های دست ساز بر روی پوست تان استفاده کنید. و عطر های غیر دست ساز را روی لباس تان اسپری کنید.

عطر ها را روی قسمت هایی از بدن تان که دارای نبض هستند اسپری کنید. مانند بنا گوش، قسمت داخلی مچ دست، قسمت داخلی و تا شدگی آرنج، استخوان ترقوه. اینکار به پخش و ماندگاری عطر در محیط کمک می کند. و جالب است بدانید اسپری کردن عطر روی موها یکی از مواردی ست که ماندگاری و پخش بو در هوا را تشدید می کند.

در هنگام اسپری کردن عطر روی لباس تان به خاطر داشته باشید که تعداد اسپری هایی که روی پیراهن تان می کنید فرد ( 3 پاف ) باشد. زیرا اسپری کردن عطر به صورت زوج ( 2 یا 4 پاف ) روی بدن موجب می شود ذرات عطر در هوا با هم خنثی شوند و پخش بو در هوا را ضعیف می کند.

 

چرا کیفیت عطرها از بین می‌رود؟

 

ترکیبات عطرها در صورت عدم نگهداری مناسب، به دلایل مختلفی کیفیت خود را از دست می‌دهند، یا رایحه آن‌ها کاملا از بین می‌رود. این عوامل شامل دما، نور خورشید، رطوبت و مواد آلی خارجی هستند.

 

تاثیر دما بر کیفیت عطر

عامل دیگری که باعث تغییر در ترکیب شیمیایی عطر می‌شود، تغییر دما است. گرما باعث شکسته شدن پیوند‌های شیمیایی بین مولکول‌های عطر شده و خواص آن را از بین می‌برد و حتی ممکن است ترکیبات خطرناک ناخواسته‌ای در عطر پدید آورد که باعث آسیب پوستی یا التهاب شود. 

شاید فکر کنید، چون گرما برای عطر مناسب نیست، پس یخچال بهترین محل برای نگهداری عطر است، اما این تصور هم کاملا نادرست به نظر می‌رسد. از آنجایی که گذاشتن عطر در یخچال و بیرون آوردن مداومش از آنجا برای استفاده باعث تغییرات دمایی زیادی در ماده عطر می‌شود، بنابراین این کار می‌تواند تمام ترکیب فرمولی و ساختار رایحه عطر را از بین می‌برد.

همچنین ممکن است، در شرایط مختلف تصمیم بگیرید که برای نگهداری از مواد غذایی خاص، تغییرات دمایی در یخچال‌ ایجاد کنید و فراموش کنید که عطرهای‌تان نیز در یخچال است. به این ترتیب، با کاهش دمای یخچال بیش از اندازه مشخصی، عطرها دچار یخ‌زدگی می‌شود و ساختار آن‌ها تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

 

تاثیر نور خورشید بر کیفیت عطر

مهم‌ترین عاملی که باعث خراب شدن عطرها می‌شود، نور خورشید است. نور خورشید، به خصوص اگر به صورت تابش مستقیم باشد، تاثیر سریعی بر کاهش کیفیت عطرها می‌گذارد. 

هر چند که بطری‌های عطر طراحی‌های زیبایی دارند و همه ما دوست داریم، شیشه‌های عطرمان را در اتاق‌های خود به نمایش بگذاریم، اما این کار باعث کاهش عمر عطر و خراب شدن سریع آن خواهد شد، مخصوصا اگر اتاق ما برای ساعاتی طولانی، نورگیر آفتاب داشته باشد. 

حتی عطر‌هایی که بطری تیره رنگ دارند هم نباید مستقیما در مقابل تابش نور خورشید قرار بگیرند. اگرچه احتمال خراب شدن این عطر‌ها در مقایسه با عطر‌هایی که بطری شفاف دارند کمتر و طول عمرشان طولانی‌تر است، اما قطعا قرار دادن آن‌ها بر روی میز آرایشی که درست مقابل پنجره و در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته است، ارزش ریسک کردن را ندارد.

 

تاثیر رطوبت بر کیفیت عطر

رطوبت عامل دیگری است، که از بین برنده کیفیت عطرها به شمار می‌رود. این بدان معنا است، که فضای حمام یا دستشویی، محل مناسبی برای نگه داشتن و قرار دادن عطرها نیستند. 

حتی آشپزخانه هم نمی‌تواند محل مناسبی برای نگهداری کردن از عطر باشد. زیرا در آشپزخانه هم میزان رطوبت بالاتر از سایر نقاط خانه است و علاوه بر این‌ها دمای آشپزخانه ثابت نیست و به دلیل پخت و پز همواره تغییر می‌کند.

 

تاثیر مواد شیمیایی خارجی بر کیفیت عطر

مواد شیمیایی خارج از شیشه عطر نیز، باعث کاهش کیفیت عطر می‌شوند. مثلا اگر شیشه عطر شما به طور مداوم در معرض آلودگی هوا قرار بگیرد، احتمال خراب شدن یا کاهش کیفیت آن بیشتر می‌شود.

 

از کجا بفهمیم عطر و ادکلن ما خراب شده است

 

اگر اصول نگهداری عطر و ادکلن را به درستی رعایت نکنید این احتمال وجود دارد که آن ها خراب شوند. اگر شما آن را در مکان مناسبی نگهداری نکنید تعادل شیمیایی عطر تغییر می کند. این تغییر ممکن است باعث ایجاد ناراحتی ها و واکنش هایی آلرژیک در پوست شما شود. برای این که بدانید عطر شما خراب شده است نشانه هایی وجود دارد که می تواند به شما کمک نماید:

اولین نشانه برای اینکه بدانید نگهداری عطر شما به درستی نبوده، تغییر در رنگ آن است. گاهی اوقات عطرها تیره تر می شوند و گاهی شیری رنگ می شوند و یا لایه ای شیری رنگ روی سطح عطر تشکیل می شود. نشانه دوم در این زمینه تغییر در بوی آن است. بعضی از عطرها بوی الکل می دهند و یا این که فقط شدت بوی آن ها کم می شود. در هر دو صورت تغییر در بوی عطر نشان دهنده ی تغییر خود عطر است. متاسفانه اگر شما متوجه شده اید که عطرتان خراب شده است برای رفع این مشکل هیچ راهی وجود ندارد. بنابراین توصیه ما به شما این است که به خوبی از عطر خود مراقبت کنید تا سالیان سال از کیفیت و بوی آن لذت ببرید.

 

از کجا بفهمیم عطر و ادکلن ما خراب شده است

اگر اصول نگهداری عطر و ادکلن را به درستی رعایت نکنید این احتمال وجود دارد که آن ها خراب شوند. اگر شما آن را در مکان مناسبی نگهداری نکنید تعادل شیمیایی عطر تغییر می کند. این تغییر ممکن است باعث ایجاد ناراحتی ها و واکنش هایی آلرژیک در پوست شما شود. برای این که بدانید عطر شما خراب شده است نشانه هایی وجود دارد که می تواند به شما کمک نماید:

اولین نشانه برای اینکه بدانید نگهداری عطر شما به درستی نبوده، تغییر در رنگ آن است. گاهی اوقات عطرها تیره تر می شوند و گاهی شیری رنگ می شوند و یا لایه ای شیری رنگ روی سطح عطر تشکیل می شود. نشانه دوم در این زمینه تغییر در بوی آن است. بعضی از عطرها بوی الکل می دهند و یا این که فقط شدت بوی آن ها کم می شود. در هر دو صورت تغییر در بوی عطر نشان دهنده ی تغییر خود عطر است. متاسفانه اگر شما متوجه شده اید که عطرتان خراب شده است برای رفع این مشکل هیچ راهی وجود ندارد. بنابراین توصیه ما به شما این است که به خوبی از عطر خود مراقبت کنید تا سالیان سال از کیفیت و بوی آن لذت ببرید.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله از ایران پرفیومزدرباره بهترین شرایط برای نگهداری عطر و ادکلن صحبت کردیم و توضیح دادیم که ظروف مناسب نگه داری و شرایط دما و نور باید چگونه باشند. امیدواریم که با استفاده از این نکات بتوانید به بهترین شکل از عطر و ادکلن خود نگه داری و مراقبت کنید. در پایان شما هم می‌توانید نظرات و پیشنهادات خود را درباره نگه داری از عطر و ادکلن برای ما به اشتراک بگذارید.

 

ثبت دیدگاه