پروفایل
همه آنچه شما باید درباره خرید آنلاین عطر بدانید
اوژن استوار 1 شهریور 1400 40 بازدید

خرید عطر و ادکلن و تشخیص عطر اصل از تقلبی همواره جزو مهم ترین نیازهای مشتریان بوده است. شاید یکی از بهترین هدایا برای انواع مناسبت ها ادکلن و عطر باشد. زیرا نه تنها ظاهری لوکس و خواستنی دارد. بلکه خاطره ای را در حافظه بویایی به جا می گذارد که گویی با استشمام تصادفی آن عطر خاص دوباره هزاران خاطره قدیمی برایمان مجددا ظاهر می شود.

خوش‌بویی یکی از موارد مهمی است که هر شخص شیک پوشی به آن توجه می‌کند. آدم های شیک پوش برای خرید عطر همیشه هزینه می‌کنند. به این خاطر میدانند که هر چقدر هم که به ظاهرشان برسند اما بوی خوبی نداشته باشند تکمیل نخواهند بود. اما خرید عطر اصل آن هم در این بازار شلوغ و پر از تنوع، و پر از محصولات فیک و تقلبی و های‌کپی، بسیار سخت شده است.

شما میتوانید برای خرید انواع عطر و ادکلن حضوری مراجعه کنید، عطرها رو بو کنید و بعد از کلی کلنجار رفتن بین چند تا عطر یکی را انتخاب و خرید کنید. راه دیگر این است نوع و جنس بو و رایحه‌ای را که دوست دارید به فروشنده بگویید و برای شما چند عطر انتخاب کند و اینجوری انتخاب عطر مناسب‌ شما راحت‌تر میشود. یه زمانی هم وقتش رو ندارید یا موقعیتش رو ندارید که عطر رو حضوری خرید کنید و تصمیم میگیرید خرید آنلاین عطر رو تجربه کنید. برای اینکه بتوانید خرید آنلاین عطر داشته باشید تا انتهای این مقاله از ایران پرفیومز با ما باشید.

 

تاریخچه و قدمت عطر و ادکلن

نخستین عطرها با ساختاری بسیار ساده و از ترکیب ادویه‌جات آسیاب شده و روغن‌های معطر و دارویی، در حدود چهار هزار سال پیش و در تمدن بین‌النهرین کشف شد. محققان و باستان‌شناسان، در کتیبه‌های مربوط به دوران مصر باستان نیز، نقش و نگاری را پیدا کرده‌اند که مصریان را در حال ساختن ترکیبات خوشبو نشان می‌دهد.  همچنین، تاریخ نشان می‌دهد که روش‌های ساخت و تهیه‌ی عطر و استفاده از اسانس‌های معطر و رایحه‌های خوشبو در ایران و رم باستان وجود داشته‌ است.

در ابتدا و در زمان آغاز شناخت عطر به عنوان یک صنعت، عطرها، روغن‌های گیاهی و اسانس‌های خوشبو در مراسم مذهبی و برای ادای احترام به خدایان باستان مورد استفاده قرار می‌گرفتند و ساختاری ساده و بر بر پایه‌ی گیاه داشتند. بعدها این صنعت از قرن 16 میلادی در سرزمین‌های فرانسه و آلمان به شکل نسبتاً مدرن و کنونی خود در آمد و فرهنگ استفاده از آن در قرن 17 میلادی در میان مردم جهان رایج شد.

امروز، صنعت عطر و ادکلن به عنوان یکی از فاکتورهای جذابیت و به عنوان یک کالای لوکس، به گونه‌ای در دنیا فراگیر شده که بر اساس یک مطالعه انجام شده از سوی NPD Groupe، فقط در آمریکا، فروش عطر زنانه از سال 1997، حدود 400 درصد افزایش داشته ‌است.

 

تاریخچه و قدمت عطر و ادکلن

 

ادکلن چیست؟

ادکلن (فرانسوی: [o d(ə) kɔlɔɲ]) (به فرانسوی: eau de Cologne)‏، درحقیقت، نوعی عطر محسوب می شود. این عطر در کلن آلمان ساخته شده است.  واژه ادکلن به معنی «آب کُلن» است. این ترکیب فوق العاده در سال 1709 برای نخستین بار به دست یوهان فارینا تهیه شد. اغلب به عطرهایی با دو تا پنج درصد پرفیوم ادکلن گفته می شود. در ترکیب ادکلن هم الکل وجود دارد. ادکلن شامل اسانس های روغنی یا روغن های اساسی، ثابت کننده، نگهدارنده و الکل است.


اسانس ادکلن چیست و چطور تهیه می شود؟


اسانس ها درحقیقت، عطرهای روغنی هستند. زمانی که از عطر صحبت می شود، منظور روغن اساسی و پایه یک ترکیب معطر است. این ترکیب به چند شیوه تهیه می شود:

 

 طبیعی


در روش طبیعی، روغن از طریق تقطیر، استخراج با حلال، استخراج با سیال، استخراج اتانول و روش پولکی صورت می گیرد. روغن موجود در ترکیبات عطرها همان عطری است که رقیق شده!  گاهی می بینیم غلظت برخی از عطرها بسیار زیاد است. این عطر برخاسته از همین روغن های اساسی عطر است؛ برای مثال، Eau de perfume غلظتی بین 7 تا 15 درصد دارد.

مصنوعی


به کمک ترکیبات آلی تولید می شود. امروزه بیشتر کمپانی های تولید ادکلن و عطر به دلیل مقورن به صرفه بودن روش مصنوعی، این روش را استفاده می کنند.

 

خرید آنلاین عطر و ادکلن

احتمالا شما هم تا به امروز به فکر خرید آنلاین عطر و ادکلن افتاده‌ اید، ولی پیش از خرید عطر زنانه و عطر مردانه از خود پرسیده ‌اید چگونه امکان دارد بدون امتحان کردن رایحه عطر یا ادکلن آن را خریداری کرد؟ این سوال مطمئنا منطقی است ولی باور کنید در فضای آنلاین به راحتی می ‌توانید رایحه ‌های مختلف را بررسی کنید و عطر و ادکلنی جذاب که به دل شما بنشیند را انتخاب و خریداری نمایید.

از طرفی نمیتوان این نکته را در نظر نگرفت که خرید آنلاین عطر و ادکلن به شما شانس استفاده از تخفیف بیشتر و شرایط خرید مناسب ‌تر و آسان تر را نیز خواهد داد. برای خرید اینترنتی عطر و ادکلن باید تا می ‌توانید اطلاعات به دست آورید، سپس به توضیحاتی که برند‌های معتبر در خصوص رایحه‌ ها داده ‌اند توجه کنید و در نهایت ظاهر و بسته ‌بندی عطرها را نیز در نظر داشته باشید تا خریدی مطمئن و مناسب را تجربه کنید.

 

نکاتی مهم برای خرید عطر خوب که باید بدانید

  1. عطر با حس افراد به صورت مستقیم ارتباط دارد و سبب می شود افراد از روی بوی شما قضاوتتان کنند زیرا بوی عطرسبب به دست آوردن شناخت و قضاوت می شودبنابراین باید عطر مورد نظرتان را درست انتخاب کنید.
  2. برای انتخاب درست، علاوه بر سلیقه مشاوره نیزمهم است اما متاسفانه بسیاری از مشاوره ها به دلیل اینکه افراد می خواهند عطر موردنظر خود را بفروشند به درستی انجام نمی گیرد .
  3. در هنگام خرید عطر اسپرت داشتن اطلاعات اولیه به راحتی انتخاب عطر و سردرگم نشدن شما کمک خواهد کرد. بسیاری از افراد سعی می کنند همواره از یک عطر استفاده نمایند زیرا معتقدند که هر کسی باید بوی خودش را بدهدو با بوی این عطر مردم باید او را بشناسند.
  4. زمان خرید عطر دقت کنید که این دیگران نیستند که باید از بوی عطرتان لذت ببرند بلکه ابتدا خودتان باید ازعطری که استفاده می کنید، لذت ببرید. برای لذت بردن خودتان از عطر انتخابی عطر را به گردن نزنید زیرا فاصله گردن تا بینی کم است و دیگر نمی توانید بو را حس کنید و باید دائما عطر خود را تجدید نمایید. بد نیست که هر چند وقت یک بار برای تنوع عطرتان را عوض کنید.

 برخی اوقات با اینکه عطری را گران می خرید اما باز هم بوی ماندگاری ندارد . در خرید عطر باید این نکته را رعایت کنید که در فصل گرم عطر گرم نخرید زیرا استفاده از این عطر حس خوبی به شما و دیگران القا نمی کند بنابراین سبب می شود که تصور کنید بوی عطرباقی نمانده یا عطرتان را دوست نداشته باشید.

  1. عطر را به صورت دورانی روی دست خود نزنید زیرا با این کار بویی که برای ماندگاری است بالا می آورید و برای همین ماندگاری از بین می رود پس بوهایی که از عطر منتشر می شود باید به ترتیبی که تعیین شده منتشر شود.
  2. برای بهترین عطر زنانه همزمان 10 مدل عطر را نبویید و برای این کار عجله نداشته باشید و وقت بگذارید زیرا در صورت عجله متوجه نخواهید شد چه عطری را باید بخرید. عطری که انتخاب می کنید ارزان نیست که به راحتی آن را کنار بگذارید برای همین باید آنچه را که می خرید دوست داشته باشید و به درستی از آن استفاده کنید.
  3. نور خورشید و گرما سبب تغییر و از بین بردن بوی عطرمی شود . نگهداری عطر در یخچال سبب ماندگاری بیشترعطر شما تا زمانی که باقی است خواهد شد.

 

نکاتی مهم برای خرید عطر خوب که باید بدانید

 

ادکلن و مهم ترین تفاوت آن با عطر 

در حقیقت ادکلن نوعی عطر هستند و حتی در دسته بندی های عطرهای جایگاه منحصر به فرد خود را دارند. تفاوت اصلی ادکلن ها با عطرهای دیگر در درصد خلوص و غلظت مواد معطری است که در تولید از آن ها استفاده شده است. درصد خلوص مواد معطر در ادکلن ها نسبت به سایر عطرها کمتر است که این عامل در بسیاری از موارد باعث کاهش ماندگاری آن ها می شود.

از سوی دیگر درصد اتانول و تثبیت کننده ها در ادکلن بیشتر است که این مورد باعث می شود بوی ادکلن شما به سرعت در کل فضا پخش شود. ادکلن  نسبت به عطرهای دیگر، خط بوی بهتری از خود برجای می گذارند اما ماندگاری خط بو کم تر است. ادکلن عمدتا در بسته بندی های ویژه به بازار عرضه می شوند که این موضوع باعث بالارفتن قیمت آن ها می شود.

 

زمان خرید بهترین عطر و ادکلن به چه نکاتی دقت کنیم؟

نحوه خرید عطر اورجینال یا نکاتی که باید هنگام خرید عطر به آن دقت کنیم، گاهی گیج‌کننده است. تنوع بسیار و مشکلات خرید اینترنتی عطر، به سختی این موضوع می‌افزاید.

 

فرهنگ لغت عطر مورد انتخاب خود را بشناسید

پیش از این که به فکر خرید یک عطر بیافتید، باید کمی وقت بگذارید تا با اصطلاحات دنیای عطر و دسته‌های مختلف آن آشنا شوید. البته نیازی نیست برای خرید عطر مردانه تلخ دست به تحقیقات گسترده در مورد آلدهیدها یا chypre (چایپر یا چیپره – یک گروه بویایی) بزنید، مگر این که واقعاً خیلی علاقه‌مند باشید!

 

 خط بوی عطر

در ادامه به شما کمک خواهیم کرد که  رایج‌ترین اصطلاحات مربوط به توصیف کیفیت یک عطر را درک کنید یعنی: سیاژ (sillage یا خط بوی عطر) و ماندگاری. ماندگاری مربوط به دوام عطر می‌شود و سیاژ قدرت یک عطر را توصیف می‌کند. اگر یک عطر سیاژ ضعیفی دارد، یعنی بوی آن را تا زمانی که بینی خود را به مچ دستتان نزدیک نکنید، حس نخواهید کرد. اگر سیاژ یک عطر قوی باشد، شاید تصمیم بگیرید در محیط کار استفاده نکنید تا همکارانتان از سردرد و شدت بوی آن شاکی نشوند.

به طور کلی، اکثر افراد دوست دارند زمان خرید عطر اورجینال، ادکلن مردانه مورد نظر خود را از بین نمونه‌هایی انتخاب کنند که ماندگاری خوبی دارند و سیاژ آن‌ها متعادل است تا حس کنند پولشان هدر نرفته است! اغلب از این دو اصطلاح در نقد عطرها و ادکلن‌ها استفاده می‌شود و دانستن آن‌ها زمان بررسی محصولات یک فروشگاه اینترنتی عطر نیز مفید است.

 

رایحه‌ها

 رایحه‌ها بوهای مختلفی هستند که ترکیب یک عطر را تشکیل می‌دهند. بنابراین زمان خرید بهترین عطر و ادکلن باید دقت کنید که آنها از نظر دسته‌بندی و رایحه‌ها با یکدیگر فرق دارند. عطرها دارای پیش رایحه (یا رایحه فوقانی)، رایحه‌ میانی و پس رایحه (رایحه‌ پایه) هستند و باید بتوانید هر کدام را زمانی که روی پوستتان قرار می‌گیرد، حس کنید.

هنگامی که وارد یک فروشگاه آنلاین عطر معتبر می‌شوید، به مکانی پا می‌گذارید که اجازه می‌دهد با تمام این اطلاعات و جوانب دیگر یک عطر آشنا شوید. گردش در چنین سایتی و دسته‌های مختلف آن بسیار جالب است، از دسته‌های گسترده‌ای با رایحه‌های گل گرفته تا زیر دسته‌های بسیار خاص مانند وانیل شرقی. همچنین، می‌توانید نظرات و بررسی‌ها را در مورد عطرهای خاص و همچنین محبوب، مطالعه کنید و بهتر تصمیم به خرید بگیرید.

 

نمونه عطر یا ادکلن را تست کنید

اگر تقریباً بدانید چه نوع عطری را دوست دارید یا حتی ندانید از کجا شروع کنید، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید تست انواع نمونه‌ها است. خوشبختانه، سایت‌های زیادی وجود دارند که نمونه عطر را ارزان یا حتی رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند. از این سایت‌ها می‌توانید تقریبا هر نمونه عطری که فکر کنید، سفارش دهید. اگر عطر خاصی را مد نظر دارید، می‌توانید سایت برند مربوطه را نیز بررسی کنید تا ببینید مستقیماً از خودشان امکان خرید یک نمونه وجود دارد یا خیر.

 

نمونه عطر یا ادکلن را تست کنید

 

مشترک خبرنامه یا خدمات تست یک فروشگاه اینترنتی عطر شوید

حتی اگر یک نمونه عطر را امتحان کرده باشید، تصمیم برای خرید یک بطری عطر گران‌قیمت سخت است. انتخاب عطر یک موضوع کاملاً شخصی است، بنابراین حتی ممکن است پیشنهاد عطری عالی، با سلیقه‌تان جور درنیاید.

عادت به یک عطر زمان می‌برد و حتی گاهی عطری که ابتدا دوست داشتید پس از مدتی ممکن است خسته‌کننده شود یا ناگهان علت سردردهایتان از آن باشد. از طرف دیگر شاید عطرهایی را که می‌زنید خیلی زود عوض می‌کنید و البته هیچ اشکالی ندارد!

در هر صورت، بعضی سایت‌ها ممکن است اجازه دهند در قبال عضو شدن در خبرنامه آن‌ها یا در زمان آفرهای ویژه، برای شما با قیمت کمتر از بازار عطر بفرستند. چنین فرصت‌هایی را از دست ندهید چون یک راه عالی برای فرار از پشیمانی خرید و پیدا کردن عطری است که واقعا دوست دارید.

 

برای خرید عطر اورجینال به فروشگاه‌های سرشناس اعتماد کنید

سایت‌های زیادی با شعار خرید بهترین عطر و ادکلن فعالیت می‌کنند. زمانی که عطر مورد علاقه خود را پیدا می‌کنید و تصمیم به خرید می‌گیرید، حتماً برای خرید به یک سایت سرشناس مراجعه کنید. این سایت‌ها به عنوان واسطه برای خرید عطر اورجینال بهترین گزینه هستند، چون همه ما می‌دانیم که اکثر اوقات امکان سفارش مستقیم عطر از سایت تولید کننده وجود ندارد.

از طرف دیگر باید حواستان به سایت‌های جعلی یا با شهرت پایین باشد و همواره این نکته را در نظر داشته باشید که در سایت‌هایی خریدتان را ثبت کنید که یک سیاست تضمین برگشت پول و طرح حفاظت از مشتری دارند!

 

برای خرید عطر اورجینال به فروشگاه‌های سرشناس ایران پرفیومز اعتماد کنید

 

برندهای متفرقه و کمتر شناخته‌شده را تست کنید

اگر دوست دارید از یک عطر خاص استفاده کنید (و شاید حتی کمی در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید)، سری به محصولات شرکت‌های کمتر شناخته‌شده بزنید. معمولاً در این برندها عطرهایی خوش قیمت با رایحه‌های بسیار دلنشین پیدا خواهید کرد و همچنین با برندهایی جدید و متفاوت آشنا می‌شوید و تجربه‌ای هیجان انگیز خواهید داشت.

 

عطر خود را با دیگران عوض کنید

یک مرحله پیش از خرید بهترین عطر و ادکلن از اینترنت، شرکت در انجمن‌هایی است که به شما اجازه می‌دهند عطر خود را با سایرین عوض کنید. از بین نمونه‌های خارجی می‌توانیم به Fragrantica، Basenotes، Swapidu و ردیت اشاره کنیم که عاشقان عطر و ادکلن را پیدا می‌کنید که دوست دارند با سایرین تعویض عطر کنند.

بنابراین با آن که از خرید عطر اورجینال خود مطمئن هستید، شاید از بوی آن خوشتان نیاید یا از آن خسته شوید. تعویض عطر با یک فرد دیگر راهی عالی برای آشنایی با عطرهای جدید و صرفه‌جویی در مقداری از هزینه‌ها است.

از طرف دیگر، شاید بتوانید چنین افرادی را در رسانه‌های اجتماعی مانند توییتر، اینستاگرام یا فیسبوک نیز پیدا کنید. فقط توصیه ما این است با افرادی این کار را انجام دهید که می‌توانید به آن‌ها اعتماد کنید.

 

عطر خود را با دیگران عوض کنید

از نظرات و دیدگاه های دیگران درباره عطر مورد نظرتان کمک بگیرید

وقتی که به وبلاگ و یا پیج های تخصصی فروش عطر مراجعه می‌کنید، با رفتن به قسمت دیدگاه ها و نظرسنجی محصول، می‌توانید نظرات یا پیشنهادات و انتقادات دیگران را درباره عطری که انتخاب کرده اید مشاهده کنید. با خواندن این نظرات می‌توانید تا حد زیادی از انتخاب خود مطمعن یا حتی منصرف شوید. ممکن است هنگام خواندن این دیدگاه ها با نظرات مختلفی مواجه شوید، اما در این صورت باید ملاک هایتان را بیشتر در نظر بگیرید، مثلا ممکن است میزان انتشار بوی عطر برای شما ملاک نباشد اما برای شخص دیگری پخش شدن بوی عطر جزو الویت های خرید آنلاین عطر محسوب شود.

 

پارامترهایی که باید با توجه به آن عطر مناسب خود را انتخاب کنید!

جنسیت

همه ما می دانیم که عطر مناسب برای زنان با مردان متفاوت است. برخی از افراد معتقدن که نت های یک عطر مردانه برای زنان جذاب و بالعکس می باشد! در واقع هدف بسیاری از شرکت های عطر سازی تاثیرگذاری بر جنس مقابل می باشد اگرچه بسیاری از ما عطر را تنها به علت خوشبو شدن، حس بهتر استفاده می کنیم و ممکن است هدفمان جذب یک گروه خاصی باشد که برایمان زن یا مرد بودن آن اهمیت ندارد.

البته تنها هدف شرکت های عطرسازی این مورد نیست. بلکه ممکن است یک عطر باعث تاثیرگذاری بر خودمان یا اطرافیان باشد که این تاثیرگذاری حس هایی مانند اعتماد به نفس، جلب حس اعتماد اطرافیان، حس طراوت و شادابی، حس شادی و خوشی و غیره باشد.

دانستن تفاوت عطر مناسب زنانه با مردانه به شما در یک انتخاب درست بسیار کمک می کند. عطر ها رایحه هایی هستند که انتخاب آن ها به عنوان هدیه یک گزینه بسیار هوشمندانه هستند به طوری که فرد اگر از بوی عطر لذت ببرد و به طور حتم از آن استفاده خواهد کرد و هر لحظه به یاد شما خواهد افتاد!

عطرها به طور کلی و صرف نظر از جنسیت به رایحه‌ های خوشبویی اطلاق می‌ شوند که مردان و زنان می ‌توانند برای بهتر و بیشتر کردن بوی طبیعی خاص و ویژه بدن خود از آن استفاده کنند. آن‌ها ترکیبات قدرتمند و شگفت انگیزی هستند که به بالارفتن اعتماد به نفس افراد کمک کرده و ظاهر شخص استفاده کننده را پسندیده ‌تر می‌ کند.

 

تفاوت عطر مناسب زنانه با مردانه

همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید تفاوت عطر مناسب زنانه با مردانه را سازندگان عطر بر اساس ویژگی های مردان و زنان تهیه می کنند. به طوری کلی در زنان اسانس هایی با بوی لطیف، شیرین، ملایم و غیره و به طور کلی حس زنانگی بیشتر مد نظر است به این صورت که ممکن است شما در بیشتر احساس بوی عطر های زنانه ، حس رنگ های صورتی، شکوفه های بهاری، شکلات های رنگی را داشته باشید ولی در عطر های مردانه بیشتر تمایل به روایح قوی تر، غنی تر، چوبی، خاکی، گیاهی و آروماتیک ‌تر (معطر) دارد به گونه که به فردی که بوی آن را احساس می کند احساس قدرت، اعتماد به نفس ، جذابیت مردانه تمرکز می دهد.

 

سن

شاید تا به حال به موضوع سن در انتخاب عطر مناسب توجه نکرده باشید ولی بهتر است بدانید که در انتخاب عطر باید به سن هم توجه داشته باشید.معمولاً افراد با سن بالاتر به عطرهای ملایم بیشتر رغبت دارند. عطرهای تند، تلخ، شیرین شدید به طور معمول برای افراد سن بالا مناسب نیست. موضوع دیگر در ارتباط با استفاده از عطر در سنین بالا این است که  با افزایش سن مشکلات ریوی و آلرژی بیشتر به چشم می خورد به همین دلیل استفاده از عطرهای با رایحه شدید مناسب نیست؛ همچنین اگر به دیدن بزرگترهای اقوام می روید نیز به این موضوع توجه داشته باشید و هرگز از عطرهای با رایحه تند استفاده نکنید.

همچنین برای کودکان نیز استفاده از رایحه های تند و غلیظ مناسب نیست؛ چون حس بویایی کودکان هنوز در حال شکل گیری است و استفاده از عطرهای تند به طور مداوم ممکن است آسیب به حس بویایی آن ها باشد؛ حتی به مادران شیرده توصیه می شود بهتر است به طور کلی عطر استفاده نکنند! ولی انتخاب عطر مناسب برای افراد جوان اصولا آسان تر از سن های پایین و بالاتر است.

جوانی سن شوق، سرزندگی، تجربه های جدید و عاشقی و غیره است که ممکن است بر اساس روحیات خودتان انتخاب کنید. نکته جالب این است که شما برای دوره ای از زندگی خود عاشق عطر با رایحه خاص باشید ولی پس از طی آن دوران از رایحه آن عطر دیگر خوشتان نیایید.

 

سخن پایانی

مواردی که در بالا شرح دادیم، می تواند به شما در انتخاب بهتر نوع عطر مدنظرتان کمک کند. شما می توانید با توجه به غلظت عطر ، عطر مناسب بدن خود را پیدا کنید و از آن لذت ببرید. همچنین با آشنایی با نوع عطرها از لحاظ غلظت، می توانید به میزان دوام رایحه عطر خود پی ببرید و از میزان الکل و مواد افزودنی عطر خود مطلع باشید.

ثبت دیدگاه