پروفایل
چرا از رایحه عطر سردرد می‌شویم؟
اوژن استوار 10 آبان 1400 14 بازدید

اگر حتی یک بار با سردرد ناشی از بوی یک عطر خاص روبرو شده‌ید به شما پیشنهاد می­‌کنیم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید. بارها برای همه­ ما اتفاق افتاده که در اثر بوی یک عطر دچار سردرد، سرگیجه یا حالت تهوع شویم. اینکه صبح‌ها زمانی که می‌خواهیم به سرکار برویم درون تاکسی بوی عطر تندی به مشاممان برسد و یا حتی زمانی که به محل کار خود رسیدیم یکی از همکارانمان از عطر تند و آزار دهنده‌ای­ استفاده کنند می‌توانند روزمان را به کلی خراب کند. بنابراین استفاده از عطر جا و مکان خود را دارد و همچنین زیاده‌روی در استفاده از عطر و ادکلن نیز می‌­تواند برای دیگران آزاردهنده باشد.

اگر فردی در اثر استشمام رایحه عطر احساس کسالت می‌کند، این امکان وجود دارد که دچار حساسیت یا آلرژی به عطر یا سایر مواد معطر باشد. به طور کلی، احتمالا انسان در طول یک روز بارها و بارها در خانه، محل کار، مترو، اتوبوس، مدرسه، دانشگاه و سایر مکان‌ها با مواد معطری مانند انواع عطر خوشبوکننده‌های هوا، انواع مواد آرایشی و بهداشتی و مواد شوینده معطری همچون نرم کننده‌های معطر لباس، پودر لباس‌شویی و مایع ظرفشویی برخورد می‌کند.

بدن اغلب افراد، نسبت به این مواد معطر هیچ گونه واکنشی نشان نمی‌دهد، اما در فرد حساس و آلرژیک، این احتمال وجود دارد، که پس از برخورد، تماس یا استشمام مواد معطر، واکنش‌های خفیف یا شدید آلرژیک بروز کند.

 

مطالبی که قرار است در این مقاله بخوانید:

 

علت سردرد با بوی عطر چیست؟

ادکلن ها حاوی انواع مختلفی از مواد طبیعی و شیمیایی برای رسیدن به یک رایحه خاص هستند. هنگامی که آن استنشاق می شود، مواد شیمیایی سینوس های شما را تحریک می کند و می تواند باعث تورم آن ها شود. سینوس‌های پس از متورم شدن به ‌درستی تخلیه نمی‌شوند و افزایش فشار ناشی از آن می‌تواند برای شما دلیل سردرد با بوی ادکلن شود.

تحمل هر کس نسبت به رایحه ها متفاوت است و چیزی که برای یک نفر بوی عالی دارد ممکن است باعث ناراحتی شدید شخص دیگری شود. تعداد گیرنده های بویایی و شکل داخلی بینی می تواند بر نحوه تشخیص بوها تأثیر بگذارد. زنان، به ویژه آنهایی که در سنین باروری خود هستند، ممکن است نسبت به مردان به عطر تند حساس تر باشند.

 

چگونه متوجه حساسیت خود به عطر شویم؟

آلرژی به عطر، ادکلن و سایر مواد معطر، به عنوان نوعی چالش بهداشتی در جهان شناخته شده است. همچنین در طول ۵۰ سال اخیر در حال افزایش بوده است. البته یکی از مهم‌ترین دلایل تشدید این اتفاق، تغییر شیوه زندگی انسان‌ها، به خصوص در کشورهای درحال توسعه و توسعه یافته بوده است.


ما در طول روزمرگی خود در خانه، محل کار، وسایل نقلیه، مدرسه، دانشگاه و خیلی از مکان های دیگر با روایح مختلف عطر، ادکلن، خوشبو کننده، روایح مواد آرایشی، مواد شوینده و … حس میکنیم. پس حساسیت و آلرژی نسب به عطر را به راحتی میتوان با استشمام عطر متوجه شد. مثلا اگر افرادی با بو کردن عطرهای تند و قوی احساس کسالت و بی حالی پیدا کرند.

میتوان گفت نت ها و روایح آن عطر برای آنها آلرژی زاست. بدن کسانی که به این مواد آلرژی ندارند واکنشی نشان نمیدهد. پس اگر با بوییدن رایحه ایی در بدن شما واکنشی ایجاد شد میتوان احتمال داد که با استفاده از آن رایحه در بدن شما آلرژی و حساسیت شدید و یا خفیفی ایجاد شود. واکنش بدن شما در برابر مواد آلرژی زا میتواند مختلف باشد.


اما اکثرا با علائمی مثل اگزما، کهیر، سردرد یا سایر مشکلات پوستی و تنفسی همراه است. در افرادی که به بیماری آسم مبتلا هستند این حساسیت خطرناک است. حتی امکان بروز حملات شدید آسم و بیماری های دیگر وجود دارد. از آنجایی امکان استشمام روایح عطری تند و قوی در مکان های عمومی زیاد است. آگاهی از نوع آلرژی و حساسیت میتواند کمک بزرگی به پیشگیری و جلوگیری از بروز حساسیت کند.

 

آیا میتوان از بروز سردرد های عطری جلوگیری کرد؟

از آنجایی که مصرف عطر و ادکلن و یا موادی که رایحه دارند، جز مصرف روزانه ما هستند هیچ جایگزین مناسبی نمیتوان برای آن ها پیدا کرد. پس قطعا برای پیش گیری و جلوگیری از بروز سردرد و حساسیت راهکار هایی وجود دارد. برای جلوگیری و پیش گیری از ایجاد سردرد راهکار های مختلفی وجود دارد. اما اصولی ترین و مهم ترین آن برسی ترکیب و عناصر سازنده آن ادکلن است. همانطور که همه ما میدانیم دلیل اصلی ایجاد سردرد و حساسیت رایحه عطری که استفاده میکنیم است.

 

آیا میتوان از بروز سردرد های عطری جلوگیری کرد؟

 

بیشتر بخوانید: همه آنچه شما باید درباره خرید آنلاین عطر بدانید

 

چگونه عطر باعث ایجاد میگرن می شود؟

جای تعجب نیست که همه چیز از بینی شروع می شود. این عضو هزاران گیرنده دارد و با کمی آموزش به ما این امکان را می دهد که صدها بوی مختلف را تشخیص دهیم. بینی ما همچنین یکی از معدود اعضای بدن ماست که ارتباط مستقیمی با جریان خون و سیستم عصبی ما دارد. برخی بوها (بوی دود، آتش یا سایر بوهای سمی) می توانند هشدار فوری را در مغز ما ایجاد کنند و به ما اجازه می دهند که خود را از خطر دور کنیم.

با بررسی بوی عطر و سردرد می توان گفت که متأسفانه، عطرهای تجاری حاوی بسیاری از مواد شیمیایی هستند. بعضی از این مواد از بینی، برای اتصال به سیستم عصبی ما استفاده می کنند.  برخی از محققان بر این باورند که بوی شدید باعث کوچک شدن رگ های خونی مغز شده و در نتیجه باعث سردرد یا میگرن می شود. برخی دیگر معتقدند که بو می تواند قسمت هایی از مغز و سیستم عصبی را تحریک کند که مسئول احساس درد در سر هستند.

مواد شیمیایی که سیستم عصبی شما را تحریک می کنند، توسط اعصاب حسی منتقل می شوند و می توانند اثرات منفی مانند سردرد را ایجاد کنند. تحقیقی در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده در رابطه با بوی عطر و سردرد انجام شد که نتیجه تحقیق به ما می گوید که برخی از مناطق مغز که بو را پردازش می کنند، متأسفانه مناطقی هستند که در سردردهای میگرنی نقش مهمی دارند.

 

چه ماده ای در عطر باعث بروز سردرد می شود؟

اکثر موادی که در ساخت عطر از آنها استفاده می شود در عین حال هم بوی خوشایندی ایجاد میکنند و هم باعث سردرد می شوند. اترها، آنیسول یا متوکسی بنزن، دی متی اکسی اتان، دیوکسان و تتراهیدروفوران، از مواد سازنده عطر ها هستند و ممکن است باعث سردرد شوند. آنچه به طور قطع می توان گفت این است که بیشتر مواد ذکر شده که با سردرد ارتباط مستقیم دارند، به طور معمول در عطرهای مصنوعی و تجاری یافت می شوند.

 

درمان آلرژی به عطر و ادکلن

بهترین روش برای درمان آلرژی، عدم قرارگرفتن در معرض عوامل به وجود آورنده‌ی آن می‌باشد. اما در برخی موارد راهکارهای جانبی برای درمان حساسیت‌های به وجود آمده نیز وجود دارد. به عنوان مثال، در صورتی که پس از استعمال عطر و ادکلن نشانه‌های اگزما بر روی پوست پدیدار شود، می‌توان از انواع لوسیون و کرم نرم کننده استفاده کرد. کرم، با مرطوب کردن سطح پوست و ایجاد یک لایه‌ی محافظ از نفوذ مواد شیمیایی به لایه‌های زیرین ممانعت می‌کند. هرچه ضخامت لایه‍ی ایجاد شده بیشتر باشد، نتیجه‌ی حاصل شده نیز بهتر خواهد بود. البته این موضوع که عطر اصل یا تقلبی است را حتما باید درنظر بگیرید. گاهی عطرهای تقلبی باعث بروز مشکلات پوستی خواهند شد.

در برخی موارد استفاده از کرم هیدروکورتیزون می‌تواند از بروز انواع التهابات پوستی و خارش و از حساسیت به خرید عطر و ادکلن جلوگیری نماید. در صورتی که خارش و التهاب با استفاده از این کرم درمان نشد، بهتر است برای دریافت کرم قوی‌تر به پزشک مراجعه کنید.

در صورتی که پس از استعمال عطر یا ادکلن علائم مربوط به بیماری آسم پدیدار شود، بهتر است از داروهای مخصوص درمان بیماری آسم استفاده کنید. در مورد سایر نشانه‌های حاکی از آلرژی و حساسیت نظیر آب‍ریزش بینی می‌توانید از داروهای رایج درمان آلرژی نظیر آنتی‍هیستامین استفاده کنید.

 

عطر درمانی چیست؟

در واقع این روش رایحه درمانی جزقدیمی ترین درمان هاست. گفته شده که به طور سنتی مصریان از روغن‌های خوشبو برای ماساژودرمان بیماری‌های گوناگون نیز استفاده می‌‌کردند. در دوران شیوع طاعون بسیاری از افرادجهت جلوگیری از انتشار این بیماری روغن‌های معطررا می‌‌سوزاندند زیرا اعتقاد داشتند که بوی خوش، طاعون را ریشه کن می‌‌کند.

 

عطر درمانی چیست؟

 

بیشتر بخوانید: نکات کاربردی که هر کس قبل از خرید عطر و ادکلن باید بداند

 

این روش از دو طریق عمل می کند :

روش مستقیم

تحریک کننده های اعصاب بویایی در واقع بوهایی هستند که که می توانند از طریق دستگاه عصبی سبب تحریک شدن و در نتیجه فعال شدن غدد درون ریز شوند که این عمل باعث می شود که پیک های شیمیایی-عصبی مانند آذرنالین و ایندورفین و... که نقش زیادی در تنظیم تعادل بدن دارند ساخته شوند و در نتیجه تعادل در بدن ما ایجاد می شود و عدم تعادل ها از بین می رود.

 

روش غیر مستقیم

با استنشاق یک بو مرکز حافظه ی بویایی فرد فعال شده . در این قسمت هربو، همراه با حس ما نسبت به آن بو ذخیره شده (اغلب حالتی که اولین بار با احساس یک عطر به ما دست داده) . وجود چنین مرکزی در مغز سبب می شود که یک بو به نظر ما خوب و دیگری بد باشد.

بعد از فعال شدن این بخش و به دنبال آن، دستگاه لیمبیک پیک های شیمیایی آزاد می کند و شما احساسی را پیدا می کنید که اولین بار با رتماس با این بو پیدا کرده بودید و در نتیجه ما احساس خوب و یا بد خواهیم داشت و اگر ما برای درمان از مواد معطری استفاده کنیم که حالتی خوب در بیمار ایجاد کند می تواند سبب درمان شود. به طور کلی این درمان روانشناسی و درمان فیزیکی را تواما دارد و با کمک به بدن و ذهن به درمان بیماران کمک می کند.

 

چگونه از این روش استفاده می شود؟

به این روش، بهبود با لذت نیز می توان گفت. زمان خاصی برای استفاده از این درمان بیان نشده و عطرهای مورد استفاده را میتوان به صورت اسپری در محیط زندگی فرد بیمار پخش کرد.

 

برای مثال چند عطر و موارد استفاده آن را معرفی می کنیم:

اسانس رز:

این اسانس یکی از اسانس هایی است که به سختی بدست می آید زیرا که به طور مثال 6 تن گلبرگ رز تنها 1 کیلوگرم اسانس یا روغن معطر می دهد. با الکل یا حلال ها، عصاره گیری می شود واین روش دو مزیت دارد یکی اینکه روش ارزانی است و دوما اینکه به بوی گلبرگ تازه نزدیک تر خواهد بود.

از بوی رز در روان درمانی ها استفاده می شود زیرا که حس هارمونی و امنیت در بدنمان ایجاد می کند و به ما کمک می کند تا به غرورمان مسلط شویم. انرژی دوست داشتن در فکر و فعالیت هایمان ایجاد می کند و در کل به قلب ما انرژی تازه می بخشد.

از سقط جنین ها جلوگیری می کند، گرفتگی های عضلات و خونریزی ها را متوقف می کند، مشکلات قائدگی و یائسگی را حل می کند و بهترین حمابت کننده ی روانی در دوران حاملگی است که بسیار بهتر از حمابت کننده های فیزیکی عمل می کند.

 

اسانس لیمو ترش:

این عطر از پوست لیمو ترش بدست می آید .و سبب بهبود قدرت تمرکز در افراد و نیرو بخشیدن به فعالیت های ذهنی وتحریکات عصبی می شود. عطر لیمو ترش عطر قابل توصیه برای محیط های کار است زیراکه جو محیط کار را آرام می کند و باعث می شود که از اشتباهات انسانی پیشگیری شودهمچنین خستگی ، تنبلی و استرس را از بین می برد و ایجاد ارتباط را در محیط کار آسان تر می کند.

مانند دیگر اعضای خانواده مرکبات، لیمو ترش در ضد عفونی کردن محیط قدرتمند است و در درمان کم خونی، اسهال، فشا رخون بالا، کلسترول بالا، رماتیسم، بی اشتهایی، سردرد ، خارش و آسم موثر است.

 

چگونه از این روش استفاده می شود؟

 

بیشتر بخوانید: چگونه عطر مناسب انتخاب کنیم

 

اسانس وانیل:

این اسانس از دانه های گیاهی که در ماداگاسکار و اندونزی رشد می کند گرفته می شود خاصیت درمانی برای پوست دارد به همین دلیل در ساخت وسایل آرایشی از آن استفاده می شود. از نظرروانشناسی داروی ضد افسردگی است زیراکه با بوییدن عطرآن احساس آرامش در افراد ایجادمی شود.

همچنین از نظر فیزیکی نیز فوایدی را به همراه دارد که می توان از آنها خاصیت ضد درد بودن را نام برد . بررسیها نشان می دهد، بوییدن رایحه درخت سدر، گل رز، یاسمن و چوب صندل برای رفع پرخاشگری و ستیزه جویی مناسب است.

 

انواع مختلف رایحه درمانی به شرح زیر است:

کمک به افزایش حافظه: انواع مرکبات، ریحان، نعناع، پونه وحشی، فلفل قرمز و چوب سر

درمان سردرد: بابونه رومی، انوع اسطوخودوس و رز

رفع اختلالات خلق و خوی: ریحان، شمعدانی، گل طاووسی، یاسمن، کاکائو، بابونه رومی، نرگس، انواع رز و اسطوخودوس

رفع استرس و اضطراب: پونه کوهی، انواع بابونه، چوب رز، درخت سدر، دارچین، چوب صندل، یاسمن، لانگ ای لانگ و عطر برکاموت

ضعف مدیریتی و عدم توانایی در انجام کارها: پونه، رزماری، بادرنجبویه، انواع نعناع و زنجبیل

درمان کمرویی: روغن یاس، بهارنارنج و مرزنگوش

شک و تردید: لیمو، گریپ فروت، انواع نعناع و چوب سرو

رفع استرس و کابوس شبانه: بابونه رومی، اسطوخودوس، انواع رز، چوب صندل و بهارنارنج

درمان وسواس: بابونه رومی، بهارنارنج و زنبق

کاهش علایم افسردگی: بابونه رومی، ریحان، شمعدانی، گریپ فروت، انواع اسطوخودوس، ملیسا و بهارنارنج

کاهش حواس پرتی: عطر لیمو، ریحان و ملیسا

رفع افسردگی پس از زایمان: رز، چوب صندل و بهارنارنج

 

چگونه سردرد ناشی از عطر و ادکلن را از بین ببریم؟

راه‌های مختلفی برای از بین بردن حساسیت و مخصوصا سردردهای آزاردهنده پس از اسپری کردن عطرها وجود دارد که موثرترین آن‌ها را با شما بررسی خواهیم کرد.

1) شستشوی مجاری تنفسی

اگر سردرد شما ناشی از حساسیت و سینوزیت باشد، به راحتی و با شستشوی مجاری تنفسی می توانید آن را از بین ببرید؛ البته این موضوع در مورد سردردهای میگرنی عمومیت ندارد و به راحتی‌ها سینوزیت‌ها قابل در درمان نیستند و کمی پیچیدگی دارند.

 

2) دوش گرفتن و پاک کردن آثار عطر از روی بدن

اگر عطری دچار سردرد شما می شود بهتر است هر چه زودتر آن را از خودتان دور نمایید. اگر آن را بر روی لباستان اسپری نموده اید، لباس خود را عوض کنید و یا اگر بر روی پوست بدنتان اسپری کرده اید حتما دوش بگیرید. دوش گرفتن به خصوص با آب گرم نه تنها اثر عطر بر روی بدن شما را کاهش می دهد بلکه به تسکین سردرد نیز کمک می کند. اگر فرصت دوش گرفتن را ندارید می توانید با استفاده از یک پنبه آغشته به الکل محل اسپری عطر را پاک کنید.

 

3) نوشیدن و استشمام قهوه!

خوردن یک لیوان قهوه نه تنها شما را سر حال‌تر خواهد کرد بلکه سردرد شما رانیز تسکین خواهد داد. در هنگام نوشیدن قهوه توصیه می کنیم که حتما چندین بار رایحه آن را استشمام کنید تا مجاری تنفسی شما با استفاده از قهوه پاکسازی شوند.

 

4) روغن گیاه اسطوخودوس می تواند شدت سر درد را کاهش دهد.

روغن اسطوخودوس از گل های بنفش آبی این گیاه گرفته می شود و متخصصان اغلب از آن برای کمک به درمان سردرد استفاده می کنند. فقط چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب جوش قرار داده و بخار آن را استنشاق کنید، با این روش می توانید بوی عطر و سردرد ناشی از آن را از بین ببرید. روغن اسطوخودوس را می توان برای تسکین درد بر روی پوست ماساژ داد، اما آن را از دهان و چشم دور نگه دارید زیرا گیاهی سمی است و نباید آن را بلعید.

 

5) نعناع فلفلی برای سردرد و انواع دیگر دردها بسیار کار آمد است

نعناع فلفلی در اروپا و آمریکای شمالی به صورت وحشی رشد می کند. روغن نعناع در رایحه درمانی برای سردرد و همچنین دردهای عضلانی و عصبی استفاده می شود. این اسانس را می توان استنشاق کرد و همچنین بعد از اینکه با روغن رقیق شد، روی پوست قرار داد و یا در دوزهای بسیار کمی از راه دهان مصرف کرد. برخی از مطالعات نشان می دهد که روغن نعناع ممکن است به افراد اجازه دهد کمتر از داروهای ضد درد استفاده کنند.

شما می توانید از عطر های طبیعی استفاده کنید تا همیشه از سردرد های ناشی از بوی عطر دور بمانید. بوی عطر به دلیل مواد شیمیایی موجود در آن ها می تواند باعث سردرد یا میگرن شود عطر مخصوص افراد میگرنی. بینی با هزاران گیرنده رابطه مستقیمی با سیستم عصبی ما دارد و به همین جهت به گفته برخی دانشمندان، بوی شدید باعث کوچک شدن رگ های خونی مغز شده و سردرد و میگرن را به همراه می آورد. رایحه درمانی و یا استفاده از روغن اسطوخودوس و نعناع فلفلی از راه های درمان میگرن ها و سردرد های ناشی از بو و رایحه هستند.

ثبت دیدگاه