پروفایل
چطور درست عطر بزنیم؟
اوژن استوار 3 شهریور 1400 14 بازدید

شاید شما هم افراد حرفه ای در زمینه عطر زدن را دیده باشید که هنگام استفاده از عطر و ادکلن ، عادت های عجیبی دارند. این عادت های عجیب در واقع همان اصول عطر زدن هستند که به ماندگاری ادکلن کمک می کنند. چه زمانی عطر بزنیم؟ کجا عطر بزنیم؟ از چه نوع عطری استفاده کنیم و چه روشی را به کار بگیریم؟ اینها همه ی نکاتی هستند که در افزایش ماندگاری بوی عطر و ادکلن به ما کمک می کنند  و ما در این مقاله از ایران پرفیومز می خواهیم به این نکات اشاره کنیم. با ما همراه باشید.

 

عطر‌ها به چند دسته تقسیم می شوند؟

قبل از انتخاب عطر مورد علاقه تان، باید بدانید که عطر‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند. در واقع با شناخت آنها، بهتر می‌توانید در مورد آنچه مورد نیازتان است، تصمیم بگیرید. احتمالا برای شما هم این سوال پیش آمده که چرا برخی عطر‌ها ارزان و برخی دیگر گران هستند. به طور کلی، تفاوت قیمت عطر‌ها به درصد اسانس‌های موجود در آن که موجب دوام و ماندگاری عطر می‌شوند، بستگی دارد.

معیار‌هایی که برای توصیف غِلظت تقریبی یک عطر با استفاده از درصد یا حجم روغن معطر در آن، مورد استفاده قرار گیرد، به شرح زیر می‌باشد:

 1. پرفیوم‌ها:  پرفیوم‌ها بهترین و با دوام‌ترین نوع رایحه‌ها با ۲۲ تا ۳۰ درصد اسانس روغنی هستند که ۶ تا ۸ ساعت ماندگاری دارند.
 2. ادو‌پرفیوم‌ها:  بعد از پرفیوم ها، ادو پرفیوم‌ها قرار می‌گیرند. این گروه با داشتن ۱۵ الی ۲۰ درصد روغن معطر رتبه دوم را به دست می‌آورند که دوام آن‌ها ۴ تا ۵ ساعت است.
 3. ادوتویلت‌ها:  این دسته ۲ تا ۱۵ درصد اسانس روغنی دارند که ۲ تا ۳ ساعت هم زمان ماندگاری شان است.
 4. ادکلن‌ها:  که برای مردان استفاده می‌شود تنها حدود ۲ تا ۴ درصد روغن دارند که ماندگاری شان تا ۲ ساعت است.

 

دو مورد که برای شروع باید در خصوص عطر زدن بدانید:

1) از مقدار زیاد عطر استفاده نکنید

درست است که با استفاده از حجم بیشتری از ادکلن یا عطر می توانید تاثیر بوی آن را به ظاهر تا حدودی بیشتر کنید ولی آیا این امر درست است؟ جواب منفی است. اگر شما از مقدار زیادی عطر ایا ادکلن استفاده کنید ضمن اینکه آن رایحه دلنشین عطر دیگر به مشام نخواهد رسید و به نحوی بوی عطر تحت تاثیر حجم زیاد تغییر و نامطبوع خواهد شد از طرف دیگر هم افرادی که در اطراف شما هستن هم نسبت به این حجم زیاد رایحه آنچنان خوشنود نخواهند بود.

 

از مقدار زیاد عطر استفاده نکنید

 

2) از مقدار کم عطر یا ادکلن استفاده نکنید

اما این موضوع در رابطه با حجم کم عطر هم صادق است. اگر حجم مورد استفاده عطر و یا ادکلن کم باشد شما در مدت زمانی کم، با از دست رفتن رایحه مواجه خواهید شد و همچنین عطر و رایحه به اندازه کافی قوی نیست که اطرافیان شما را تحت تاثیر قرار دهد.

مقدار دقیق استفاده از عطر یا ادکلن کاملا بستگی به نوع رایحه و عطر شما و البته کیفیت آن دارد که مطمئنا در کیفیت های بالاتر به حجم کمتری عطر نیاز دارید. پس ما نمی توانیم در استفاده از یک حجم یا مقدار مشخص دهیم و بهترین قاضی در این رابطه خود شما و طرافیان هستید.

 

3) از پخش کردن عطر با دستان خود داری کنید

بسیار دیده شده است که پس از استفاده از عطر و ادکلن آن ها را با دستان پخش می کنند و یا با مالیدن دستان به هم سعی در پخش کردن عطر دارند که این امر غلط است. بهتر است تنها عطر را اسپری کردن و اجازه دهید خشک شود.

 

چگونه عطر متناسب با شخصیت خود را انتخاب کنم؟

شاید مسئله مهم‌تر از نحوه استفاده، نحوه انتخاب عطر باشد. می‌توانید عطرها را با فاصله به روی کاغذی اسپری کنید و پس از گذشت چند ثانیه آن را بو کنید بر اساس سلیقه خود انتخاب کنید. نکته ای که قبل از انتخاب باید در نظر بگیرید این است که در هوای سرد از عطرهای قوی استفاده کنید زیرا سرما شدت عطر را کم می‌کند و برعکس در تابستان از عطر ملایم استفاده کنید. همچنین سعی کنید در محل کارتان و در محیط های بسته از ادکلن های ملایم استفاده کنید.

برای اینکه مطمئن شوید عطر مورد نظرتان ماندگاری خوبی دارد، آن را به مچ دست تان بزنید و یک روز کامل روی دست تان نگه دارید. به خاطر تفاوتی که بین پوست افراد مختلف وجود دارد، از ترکیب عطر با روغن پوست نیز نتایج مختلفی حاصل می‌شود. به همین دلیل، با زدن عطر روی مچ دست تان، علاوه بر اینکه ماندگاری عطر را بررسی می‌کنید بلکه رایحه حاصل از آن با پوست خود را نیز متوجه می‌شوید.

البته که سلیقه هرکدام از ما متفاوت است و این، در مورد اینکه چگونه عطر بزنیم هم صدق می‌کند. شاید بهتر باشد عطر زدن را مثل انتخاب خوراکی موردعلاقه یا انتخاب لباس در نظر بگیریم. پس واضح است که نیاز و سلیقه هر فردی، عطر و ادکلن دلخواه او را مشخص می‌کند.

 

عطر و ادکلن چقدر ماندگاری دارند؟

روایح قدرت های متفاوتی دارند. اگرچه تمام عطرهای مردانه را با نام " کلن" ( Cologne ) می خوانیم، ولی تفاوت خیلی زیادی بین ادکلن، ادو تویلت و ادو پرفیوم وجود دارد. ادکلن ضعیف ترین میزان روغن رایحه را دارد. اما صرفا با نام نمی توان میزان ماندگاری یک رایحه را مشخص کرد، مثلا ادکلن فیرس از ابرکرامبی اند فیچ ( Abercrombie and Fitch Fierce ) ماندگاری بسیار بالاتری از خیلی از ادوپرفیوم ها دارد. بهترین راهی که به کمک آن می توانید میزان ماندگاری عطر را بسنجید، امتحان کردن آن است.

 

چطور درست عطر بزنیم؟ (آماده شدن برای عطر زدن)

 

یافتن عطرمناسب با شخصیت خود

چیزی را فقط به این دلیل که از یک مارک معتبر است به منظور خوشبو نمودن خود استفاده نکنید، مطمئن شوید که نت های بالا و پایین آن با سلیقه شما مطابقت دارد . نت بالایی همان چیزی است که هنگام نزدیک شدن به بطری عطر بو می کنید . واقعیت این است که عطر از سه نت مختلف تشکیل می شود . نت بالایی اولین رایحه ای است که در هنگام پاشیدن عطر در فضا آن را می توانید حس کنید و ماندگاری زیادی ندارد . این بوهای کم پایدار معمولا از رایحه مرکبات ، میوه ای یا گیاهی هستند و معمولاً به سرعت تبخیر می شوند ، بنابراین نوع نت اولیه را نیز باید شناخت .

نت پایه معمولاً در اکثر عطرهای اصل رایحه ای چوبی و طبیعی است . برای اینکه بفهمید آیا نت پایه را دوست دارید یا نه ، کمی عطر را روی مچ دست خود اسپری کنید ، ۲۰ دقیقه صبر کنید و دوباره عطر را بو کنید . اینکار برای تشخیص علاقه شما به رایحه نت پایه موثر است .

 همچنین می توانید برای خرید عطر و ادکلن مناسبتان با مراجعه به یک فروشگاه عطر گزینه هایتان را محدود کرده و از کارشناسان فروشگاه عطر و ادکلن درخواست کمک کنید . محدود کردن گزنیه های مورد علاقه به شما کمک می کند بدون هدر دادن وقت و انرژی زیاد عالی ترین نوع عطر و ادکلن را برای خود انتخاب کنید .

 

یافتن عطرمناسب با شخصیت خود

 

بیشتر بخوانید: همه آنچه شما باید درباره خرید آنلاین عطر بدانید

 

رایحه ای روزانه یا شبانه انتخاب کنید

اگر یک قرار مهم کاری یا بازدید در طول روز دارید ، عطر و بوی را که مختصص چنین جلساتی می باشد را امتحان کنید. اگر قصد رفتن به یک قرار عاشقانه ی شام را دارید یا در یک مهمانی شبانه دعوت هستید، یک عطر شبانه را امتحان کنید . خوشبختانه تنوع محصولات که هرساله به بازار عرضه می شوند گزنیه های زیادی را در اختیار شما قرار می دهند .

 برچسب های روی بسته را بررسی کنید . معمولاً بر روی آن ذکر می شود که عطر برای استفاده ی “روز” است یا “شب”. اگر روی برچسب ذکر نشده بود، می توانید خودتان با توجه به رنگ بسته بندی این موضوع را دریابید. رنگهای زرد و نارنجی روشن معمولاً به معنای رایحه بهاری است و اغلب عطرهای روز هستند ، در حالی که در مقابل ، رنگهای تیره مانند آبی ، قرمز و بنفش عطر شب را پیشنهاد می کنند . این موضوع را حتما مد نظر داشته باشید .

 عطرهای شبانه معمولاً روی ناحیه گردن یا نزدیک به آن پاشیده می شوند . زیرا ماندگاری کمی دارند وشما به اثر فوری آن نیاز دارید. در حین استفاده ، کمی مرطوب کننده به محلی که میخواهید عطر را اسپری کنید ، بزنید تا رایحه بهتر به آن جذب شود .

 رایحه روز معمولاً روی ران یا زانو پاشیده می شود . زیرا آنها در طول روز در طی راه رفتن شما به جهت بالا متمایل میشوند و ماندگاری بیشتری دارند ، بنابراین از یک مرطوب کننده در نزدیکی ناحیه ای که برای پاشش عطر انتخاب می کنید ، حتما استفاده نمایید .

 

دوش گرفتن پیش از عطر زدن

پوست شما در صورت گرم بودن ،رایحه را بهتر جذب می کند . برای افزایش میزان ماندگاری عطر حتماً با آب گرم دوش بگیرید تا منافذ پوست شما باز شود.  برای شستشوی بدن از صابونی استفاده کنید که فاقد بو یا بوی بسیار ضعیف داشته باشد .بوی عطر نباید با بوی صابون مخلوط شود. تداخل چندین ماده معطر بر روی کیفیت عطر ادکلن شما اثر گذار است .

 بعد از دوش زمان بسیار خوبی برای مرطوب سازی پوست است. از کرم یا روغن استفاده کنید تا پوست شما بهتر شود و آمادگی جذب مولکول های عطر را داشته باشد .  اگر قصد دارید عطر را روی موهای خود را بپاشید ، شستن موها باعث بهتر جذب شدن عطر می شود. حتما از نرم کننده استفاده کنید تا موهای شما نرم و آماده دریافت رایحه باشد.

 

پوست خود را خشک کنید

پس از دوش گرفتن ، حتما پوست خود را خشک کنید. اگر آن را خوب خشک نکنید ، وقتی روی آن عطر اسپری می کنید این ماده به پوست شما نمی چسبد . سعی کنید به قسمت هایی مانند پشت زانوها ، گردن و موها عطر را اسپری نمایید . این نواحی از بدن مانند نقاط نبض دار بهترین عملکرد را برای حفظ بیشتر میزان ماندگاری عطر دارند .

 

 پوست خود را مرطوب کنید

در صورت عدم استفاده از مرطوب کننده در زیر دوش ، این کار را پس از خشک شدن بدن انجام دهید. اگر پوستتان صاف و نرم است و پوستی خشک و خشن ندارید ، احتمال جذب عطر به پوست تان بیشتر است.

 لوسیون بدن یا روغن بدن بهترین نتیجه را می دهد. مقدار کمی از آن را به دستان خود بمالید و آنها را با هم ماساژ دهید ، سپس با استفاده از دستان خود لوسیون یا روغن را به بقیه پوست خود بمالید.

گزینه عالی دیگر برای جذب بهتر عطر استفاده از وازلین است، زیرا عطر به جای منافذ پوست به ژل ها می چسبد ، که باعث ماندگاری بیشتر عطر می شود. مقدار کمی از آن را بردارید و قبل از عطر زدن روی پوست خود بمالید .

 نکته اصلی رسیدن به “نقاط نبض دار بدن” است. این نواحی مهم اند، اما فقط محدود به این نقاط نشوید . پا ، زانو ، آرنج ، یقه و گردن اینها مناطقی هستند که باید به آنها عطر بزنید و جزو مناطقی هستند که عطر در آنها به حداکثر اثربخشی خود می رسد.

 

 پوست خود را مرطوب کنید

 

قبل از لباس پوشیدن عطر بزنید

پاشیدن عطر به طور مستقیم بر روی لباس ها می تواند علامت هایی بر روی لباستان به جا بگذارد ، مخصوصاً اگر قرار است یک قرار شام فانتزی داشته باشید. عطر بر روی “نقاط نبض” بهتر از لباس پخش می شود ، زیرا مولکول ها در تماس مستقیم با پوست واکنش نشان می دهند.

 

اسپری عطر روی “نقاط نبض”

اینها نقاطی از بدن هستند که رگهای خونی در نزدیک ترین سطح به پوست واقع شده اند . گرمای اضافی در این نقاط وجود دارد و هرچه دما در هوا بالاتر می رود ، عطر شما بو واضح تری پیدا میکند. شایع ترین مناطق نبض دار بدن عبارتند از: ترقوه ، زانوها و گردن.

 

چطور یک ادکلن خوب انتخاب کنیم؟

وقتی نوبت به یک بوی خوب می‌رسد، باید بدانید چطور یک ادکلن خوب انتخاب کنید. برای انجام این کار، ابتدا کمی از ادکلن را از فاصله مناسب روی یک کارت امتحانی اسپری کنید و سپس امتحان کنید که کدام بو با ذائقه‌ی شما هم‌خوانی بیشتری دارد. در زمان انتخاب به یاد داشته باشید که ادکلن‌های تازه و سبک برای فصل تابستان مناسب‌اند، در حالی که ادکلن‌های با بوی غلیظ‌تر و رایحه‌ی چوب و یا ادویه، برای فصل زمستان مناسب هستند.

سپس مطمئن شوید که ادکلن انتخابی‌تان با پوست شما سازگاری دارد. برای انجام این کار، کمی از ادکلن را روی مچ دست‌تان اسپری کنید و تمام طول روز آن را مدام بو کنید تا ببینید چطور با چربی پوست‌تان واکنش می‌دهد و بوی آن چه مدت دوام دارد. انجام این کارها به شما کمک می‌کند که پیش از خرید یک ادکلن، مطمئن شوید که آیا برای شما کاربردی هست یا نه.

در این مرحله، همچنین مهم است که بدانید چطور یک ادکلن در طول زمان از بین می‌رود. ادکلن‌ها از مواد مختلف با ماندگاری‌های کم، ماندگاری متوسط و مواد بیس یا پایه ساخته شده‌اند. این مواد روی پوست با سرعت‌های مختلفی تبخیر می‌شوند و میزان ماندگاری ادکلن را تعیین می‌کنند.

مواد با ماندگاری کم حدوداً بین ۱۵ تا ۱۲۰ دقیقه ماندگاری دارند، در حالی که مواد با ماندگاری متوسط چیزی بین ۳۰ دقیقه تا ۵ ساعت دوام می‌آورند و مواد پایه که ماندگارترین جز در هر ادکلن هستند، بین ۲ تا ۸ ساعت یا بیشتر دوام می‌آورند. برای آن که مطمئن شوید از بوی یک ادکلن خوش‌تان می‌آید، حتماً خودتان ادکلن را انتخاب کنید.

اجازه ندهید که شخص دیگری ادکلن را برای شما انتخاب کند و هرگز ادکلنی را فقط به خاطر آن که دوست‌تان آن را خریده است و از آن راضی است، نخرید. از آنجایی که بوی ادکلن‌ها روی افراد مختلف فرق می‌کنند، مهم است که حتماً قبل از خریدن یک ادکلن آن را روی پوست خودتان امتحان کنید.

 

بیشتر بخوانید: نکات کاربردی که هر کس قبل از خرید عطر و ادکلن باید بداند

 

چگونه عطر متناسب با شخصیت خود را انتخاب کنم؟

شاید مسئله مهم‌تر از نحوه استفاده، نحوه انتخاب عطر مناسب باشد. می‌توانید عطرها را با فاصله به روی کاغذی اسپری کنید و پس از گذشت چند ثانیه آن را بو کنید بر اساس سلیقه خود انتخاب کنید. نکته ای که قبل از انتخاب باید در نظر بگیرید این است که در هوای سرد از عطرهای قوی استفاده کنید زیرا سرما شدت عطر را کم می‌کند و برعکس در تابستان از عطر ملایم استفاده کنید. همچنین سعی کنید در محل کارتان و در محیط های بسته از ادکلن های ملایم استفاده کنید.

برای اینکه مطمئن شوید عطر مورد نظرتان ماندگاری خوبی دارد، آن را به مچ دست تان بزنید و یک روز کامل روی دست تان نگه دارید. به خاطر تفاوتی که بین پوست افراد مختلف وجود دارد، از ترکیب عطر با روغن پوست نیز نتایج مختلفی حاصل می‌شود. به همین دلیل، با زدن عطر روی مچ دست تان، علاوه بر اینکه ماندگاری عطر را بررسی می‌کنید بلکه رایحه حاصل از آن با پوست خود را نیز متوجه می‌شوید.

البته که سلیقه هرکدام از ما متفاوت است و این، در مورد اینکه چگونه عطر بزنیم هم صدق می‌کند. شاید بهتر باشد عطر زدن را مثل انتخاب خوراکی موردعلاقه یا انتخاب لباس در نظر بگیریم. پس واضح است که نیاز و سلیقه هر فردی و انتخاب عطر براساس ویژگی شخصیتی افراد، عطر و ادکلن دلخواه او را مشخص می‌کند.

 

عطر را به کدام قسمت های بدن بزنیم؟

هنگام عطر زدن، باید بدانید که آن را به کدام قسمت بدن تان بزنید. بهترین مکان ها برای عطر، نبض ها هستند، از این رو که گرم ترین نقاط بدن اند و به خوبی آن را پخش می کنند. بنابراین گردن، سینه، شانه و مچ دست بهترین نقاط برای این منظور شناخته شده اند. البته لازم نیست که به تمام این نقاط عطر بزنید، بهترین راه این است که دو نقطه از بدن تان، به عنوان مثال گردن و مچ دست، را انتخاب و عطرتان را تنها به این نقاط اسپری کنید.

کجا عطر بزنم؟

در محل هایی جریان خون قوی تر و پوست گرم تر است

در رابطه با عطر های با کیفیت و البته قوی پیشنهاد سازندگان این است که عطر را در محل هایی که جریان قوی تری از خون عبور می کند و در نتیجه دما در آن ناحیه کمی بیشتر است، عطر را استفاده کنید. دو تا از معروف ترین و بهترین محل های بدن برای زدن عطر مچ و گلو هستند. شما کاربران هاو کن یو حتما می دانید که در پشت مچ و البته کنار گردن جاهایی که معمولا نبض گرفته می شود رگ های بزرگ بدن قرار دارند و در نتیجه بهترین مکان ها برای عطر زدن هستند.

 

نکات مهم عطر زدن:

 • دما تاثیر بسزایی در انتشار رایحه عطر دارد. در دما های بالا تر عطر بیشتر منتشر می شود و در دما های سرد و پایین تر بر عکس است. پس در فصول و مکان های گرم عطر ملایم تر و در فصول و مکان های سرد سعی کنید از عطر قوی تر استفاده کنید.
 • در زمان مناسب عطر بزنید. شما کاربران هاو کن یو باید این نکته را بدانید که عطر را می بایست زمانی که منافذ پوست باز هستند استفاده کنید. پس بعد از استحمام  بهترین زمان است.
 • بهترین زمان برای اسشمام عطر عصر و نزدیک غروب است.
 • عطر را در محل هایی که عرق می کنند نزنید. بسیاری عطر را در زیر بغل استفاده می کنند که با توجه به تعریق بیشتر در این ناحیه کاملا طبیعی است که ضمن ایجاد مشکلات پوستی در اثر واکنش های شیمیایی  بوی خوشایندی هم در اثر ترکیب این دو مورد ایجاد نشود.
 • هنگام استفاده از عطر مراقب لکه، مخصوصا بر روی لباس های روشن باشد. هرچند توصیه و درست آن است که عطر و ادکلن بر روی بدن استفاده شوند و نه روی لباس
 • حتی با کیفیت ترین و غلیط ترین عطر ها هم یک روز را برروی بدن شما دوام نمی اورند.
 • درب شیشه را حتما ببندید
 • برای تست کردن و یا چک کردن بوی واقعی یک عطر بهترین روش همان روش سنتی است که شما کاربران سایت هاو کن یو می توانید عطر را بر روی یک دستمال یا دستمال کاغذی زدن و سپس مقداری در مقابل صورت خود آن دستمال را  در هوا حرکت دهید
 • عطر و ادکلن را به شدت از تابش نور خورشید دور نگه دارید. همچنین مکان های تاریک و خنک توصیه شده است.در نهایت هرچقدر یک عطر چرب تر باشد مطمئنا غلیظ تر و خالص تر است.

 

سخن پایانی

حال که متوجه شدیم چطور درست عطر بزنیم باید بدانیم، تمام قوانینی که ما از آن صحبت کردیم در حد حرف هستند، برای اینکه عطر مناسب خودتان پیدا کنید باید زمان بگذارید و مدام از عطرهای مختلف استفاده کنید تا عطر دلخواه و مناسب خودتان را پیدا کنید. بیشتر کسانی که با عطر سروکار دارند، عطر را نشانه شخصیت شما می‌دانند. عطر یک مورد در کنار لباس شما است که می‌ تواند جذابیت شما را افزایش دهد.

ثبت دیدگاه