پروفایل
چه عطری برای چه فصلی مناسب است؟
اوژن استوار 25 مهر 1400 44 بازدید

درباره ی انتخاب عطر مناسب برای هر شخص، موضوعات خیلی زیاد و مهمی وجود دارد . که هر کدام می تواند عاملی اساسی در رضایت شخصی ، توجه و علاقه ی اطرافیان باشد . شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در مترو، یا محل کار یا دانشگاه، به محض وارد شدن شخصی از در، رایحه ای دلنشین به مشامتان رسیده . که شما را مجذوب خود کرده و تا بعد از رفتنش  این حس خوب در وجود شما باقی مانده است.

انتخاب عطر مناسب فصل مانند فاکتورهای دیگر انتخاب عطر از اهمیت بالایی برخوردار است. اما نحوه انتخاب عطر بر اساس فصل سال به چه صورت است؟ دنیای عطر و ادکلن دنیای وسیع و در عین حال پیچیده‌ای است که رایحه‌های بی شماری در آن وجود دارند. بدیهی است که انتخاب عطر مناسب و خوش رایحه در این دنیای بی حد و مرز، کار ساده‌ای نیست و برای انتخاب عطری که متناسب با استایل و شخصیت شما باشد، نکات بسیاری را باید در نظر داشته باشید. یکی از مهم‌ترین نکات در خصوص انتخاب عطر مناسب، توجه به فصل است. یعنی در زمان خرید عطر باید توجه ویژه‌ای به فصل‌ها داشته باشید. در ادامه این مقاله از ایران پرفیومز با ما باشید تا بگوییم چه عطری برای چه فصلی مناسب است.

 

ترکيبات عطرها چيست؟

در عطرهاي استاندارد و مرغوب، ۳۰ تا ۴۰ درصد از ترکيبات روغن هاي گياهي يا برگ و ريشه و ساقه هاي معطر استفاده شده است. در ادکلن ها ۱۰ تا ۲۰ درصد و در اسپري ها فقط ۵ تا ۱۰ درصد ترکيبات معطر به کار رفته است. در ميانِ گل ها، گل رز، مريم، ميخک، ياسمن، رزماري؛ در ميانِ برگ ها، برگِ ريحان و اوکاليپتوس؛ در ميان درختان، کــاج و صنوبر و در ميان مرکبات، بهارنارنج، ليمو و پرتقال، بيشترين نقش را در توليد عطر دارند. چربي هاي حيواني مثل مُشک و عنبـر هم در تهيه عطر به کار مي رود که به دليلِ گراني و کميابي، نقش چنداني ندارد.

چرا باید عطر فصل مناسب را بشناسیم

فصل یکی از مواردی است که می بایست در هنگام خرید عطر و ادکلن در نظر گرفته شود. شاید این نکته را بدانید که دمای هوا بر میزان پخش بوی یک عطر تاثیر فراوانی دارد. به عنوان مثال هوای گرم، رایحه های عطر را تقویت می کند این در حالی است که هوای سرد، بخار شدن عطر را دشوار تر می سازد. آگاهی از این مسئله، در اتخاذ تصمیم مناسب برای انتخاب عطر در فصل های مختلف بسیار با اهمیت است.

در صورتی که واقعا قصد دارید که اطرافیان خود را با رایحه عطرتان تحت تاثیر قرار دهید، باید عطر خود را به دقت و مطابق با فصلی که می خواهید از آن استفاده کنید، انتخاب نمایید. مخصوصا اگر می خواهید هزینه ی نسبتا زیادی برای آن بپردازید.

درست همانطور که پوشیدن لباس های تابستانی در فصل زمستان به شما ظاهر زیبایی نمی دهد، استفاده کردن از عطری که برای روزهای گرم تابستان مناسب است در هوای سرد سال، نه تنها احساس و رایحه ای دلپذیر را به دیگران منتقل نمی کند بلکه برای اطرافیان شما نیز ناخوشایند خواهد بود.

 

چرا باید عطر فصل مناسب را بشناسیم

 

راهنمای انتخاب عطر مناسب فصل

انتخاب عطر مناسبی که بتواند شخصیت منحصربه‌فرد شما را در میان دیگران برجسته کند و چیزی خاص و ویژه از شما را به خاطره‌ای ماندگار در ذهن آنان بدل سازد، کار ساده‌ای نیست. جدای از بحث سلیقه شخصی، عوامل مختلفی در خرید عطرها اهمیت دارند که یکی از مهم‌ترین آنها موقعیت فصلی است. فصل‌ها به این دلیل اهمیت می‌يابند که دمای هوا مستقیما روی عطرها اثر می‌گذارد. مثلا هوای گرم نت‌های عطر را غلیظ‌تر و قوی‌تر می‌کند، درحالی که هوای سرد تبخیر نت‌ها را به روندی سخت‌تر تبدیل می‌سازد. پس اگر می‌خواهید اطرافیان‌تان را با عطرها تحت تاثیر قرار دهید، باید عطرهای جداگانه‌ای را مطابق با موقعیت‌های فصلی انتخاب کنید.

 

کدام عطرها برای هر فصل ایده آل هستند

رایحه ها حاوی روغنهای پایه هستند که واکنش متفاوتی با دما و نوع پوست دارند پس ابتدا باید بدانید که کدام عطرها برای هر فصلی ایده آل هستند تا از رایحه های ماندگار و طولانی مدت آنها لذت ببرید.

 

انتخاب عطرها برای بهار


بهار نماد یک شروع جدید و تازه است. زمستان سخت به پایان رسیده و آفتاب و هوای تازه به شهر می آید. گلها شروع به شکوفا شدن می کنند. جوانه های درختان شکل گرفته و طبیعت رنگارنگ تر می شود .این تغییرات باید در عطر شما منعکس شود. آب و هوای فصل بهار برای فرمولاسیون های سنگین ادو پرفیوم ایده آل نیست بلکه رایحه های آرام مناسب هستند که روحیه را تسکین می دهد.

در این فصل شما بیشتر تمایل دارید عطرهای تازه مانند عطر گلها را داشته باشید. اگر می ترسید که این عطر زنانه باشد، می توانید ادکلنی با رایحه های پایه چوبی انتخاب کنید تا رایحه ای عطر مردانه تر داشته باشد. در این فصل رایحه هایی سبک تر، ترجیحاً رایحه های آب دریا، گل یا مرکبات را انتخاب کنید.

 

انتخاب عطرها برای بهار

 

انتخاب عطرها برای تابستان


تابستان فصلی آفتابی است، گرم و مخصوص تعطیلات، در مورد عطرهای تابستانی رایحه میوه ها و گل ها عالی هستند. در رایحه های تابستانی تنوع زیادی وجود دارد، زیرا ترکیب رایحه های مختلف بسیار آسان است.
ادوپرفیوم برای این فصل مناسب نیست زیرا در فرمول آن از انواع روغنهای پایه با غلظت بیشتر استفاده می شود. به همین دلیل در این فصل استفاده از ادوتویلت توصیه می شود زیرا عطرها در روزهای تابستان با سرعت بیشتری تبخیر می شوند.


عطرهای هلو، تمشک و شکوفه پرتقال در تابستان عطر زنانه برای تابستان برای این فصل گرم سال است. هنگام جستجوی عطر تابستانی، عطرهای سبک و با رایحه منفرد مانند وانیل و یاسمن را در نظر بگیرید. داشتن نت های مختلف در فرمولاسیون عطر ممکن است به دلیل زمان های مختلف تبخیر هر نت، رایحه ای کاملاً مخلوط ایجاد کند.

 

انتخاب عطرها برای تابستان

 

انتخاب عطرها برای پاییز


زمان تابستان تمام شده. هوای بیرون کمی سردتر و درختان نارنجی تر از سبز هستند. فصل پاییز ممکن است به اندازه فصل بهار روشن و دلگشا نباشد، اما گرمای هوا و احساس کم زمینی آن را از بقیه فصول متمایز می کند.


شما می خواهید رنگ های تیره و اشباع شده فصول را با عطر خود مطابقت دهید. همه چیز نارنجی، قرمز و قهوه ای است. ادکلن های تازه تابستانی را کنار بگذارید و به دنبال رایحه های گرم و آرامش بخش باشید.


فعلاً در این فصل از رایحه های سنگین خداحافظی کنید و به دنبال رایحه های سبک مرکباتی یا گل بروید. رایحه های سبک و ملایم که به یک نت عمیق مانند چوب درخت سرو، عنبر و یاس تبدیل می شوند، عطر پاییزی زنانه و مردانه بسیار خوبی برای پاییز هستند.

 

انتخاب عطرها برای پاییز

 

انتخاب عطرها برای زمستان


زمستان فصلی است که تفاوت بین شخصی که عطرها را می شناسد و شخصی که فقط از آن استفاده می کند را نشان می دهد. زمستان زمانی است که شما واقعاً می توانید اجازه دهید عطر خودش را نشان دهد.

دمای پایین در طول روزهای زمستان باعث می شود که تاثیر رایحه ها به آرامی کم رنگ شوند. از آنجا که پوست شما هنگام سرما خشک می شود، استفاده از ادکلن که میزان روغن طبیعی کمتری برای ترکیب شدن با پوست شما را دارد، باعث طول عمر کمتر و رایحه کمتر آن می شود. پس زمان ایده آل برای انتخاب فرمولاسیونی سنگین مانند ادوپرفیوم است که غلظت بیشتری دارد بنابراین، به جای ادکلن، باید ادوپرفیوم را انتخاب کنید.


ادکلن فقط حاوی 2% الی 4% روغن عطردار است، درحالی که ادوپرفیوم حاوی  15% الی 20% است. این یک دنیا تفاوت ایجاد می کند. ادکلن به طور معمول فقط چند ساعت دوام می آورد و اگر پوست شما خشک باشد ممکن است کمتر هم طول می کشد.


وقتی هوا سرد است، شما تمایل دارید عطرگرم داشته باشید. رایحه ادویه جات معمولاً در فصول گرم سال ممنوع است، اما در زمستان استثنایی است. با رایحه های سبک و زودگذر خداحافظی کنید و از رایحه های شرقی، چوبی و مشکدار برای فصل زمستان استقبال کنید.سدر، چوب صندل، وانیل ، دارچین و هل همه از نت های عالی برای زمستان پیش رو هستند.

 

انتخاب عطرها برای زمستان

عطر و ادکلن‌های چهار فصل

در این میان رایحه‌های چهار فصلی هم وجود دارند که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید. معمولاً ادکلن‌ها با نت‌های تلخ به این شکل هستند. اگر عطر شما رایحه شیرین متعادل و تلخی مناسب دارد شما می‌توانید از آن استفاده کنید. توجه کنید روایح دودی جزء این دست نیستند اما برخی از ادکلن‌ها با روایح چوبی می‌توانند جزء این دسته باشند و شما هم برای فصول سرد و هم برای فصول سرد از آنها استفاده کنید.

 

چطور درست عطر بزنیم؟


براي آزمايش عطر، مقدار کمي از آن را روي مچ دست در ناحيه نبض بماليد، چند لحظه صبر کنيد تا براقيِ اسپري از بين برود و سپس آن را ببوييد. خانم ها عطر را لابه لاي موها و آقايان عطر را روي گردن استفاده مي کنند. اصولا استفاده از عطر در نقاطي از بدن که نبضِ فعالي دارد و جريانِ خون زير پوست، قوي تر است، به پراکندگيِ بيشتر رايحه عطر کمک مي کند.

 

عطرهای مناسب فصل بهار:

خانواده عطری: گیاهی

عطر مناسب فصل بهار، فصل نشاط، طراوت، پاکی، شادابی و فصل آغاز شکوفه هاست. در این فصل زیبا دمای هوا بالا می رود و همراه با آن روحیه افراد نیز بهتر و بهتر می شود. بنابراین می توان این احساس خوب را با انتخاب عطر و ادکنی مناسب تقویت کرد. مناسب ترین رایحه ها برای فصل بهار، رایحه های باطراوت، تازه، سبک هستند؛ رایحه هایی همچون تیره نعناعیان(Mentha)، ریحان(Basil) و بهار نارنج(Bitter orange) با کمی فلفل(Pepper)!

 

عطرهای مناسب فصل بهار:

 

عطرهای مناسب فصل تابستان:

خانواده عطری: گُلی

فصل گرم تابستان، فصل رسیدن میوه ها، فصل تعطیلات و فصلی همراه با آب و هوای بسیار گرم و شاید شرجی است. تابستان فصلی است که همه در فکر دریا و شب های طولانی گرم تابستانی هستیم. برای آنکه بهترین تضاد ممکن با آب و هوای گرم ایجاد شود، بهتر است که در این فصل از عطرهای باطراوت تر و خنک تر که به عطرهای سرد نیز معروفند استفاده شود.

نکتۀ دیگر حائز اهمیت این است که در فصل های گرم، استفاده از عطرهای با طبع خنک و دریایی باعث آرامش و خنک شدن می شوند؛ البته باید بدانید که گرمای هوا سبب می شود، مولکول های عطر بیشتر و زودتر پراکنده شوند و شاید نیاز به تجدید عطر و ادکلن بیشتر از فصول سرد باشد. برخی رایحه های معروف تابستانی شامل میوۀ ترنج (Bergamot orange)، گُل رز(Rose)، گُل یاس (Jasmine)، گل میموسا (Sensitive plant) و میوۀ بهار نارنج (Bitter orange) هستند.

 

عطرهای مناسب فصل تابستان:

 

عطرهای مناسب فصل پاییز:

خانواده عطری: چوبی

با آغاز فصل برگ ریزان، هوا خنک تر می شود و فرصتی برای رهایی از همه فشارها و شلوغی های فصل تابستان فراهم می گردد. این فصل آرامش لازم برای مهیا شدن برای هوای سردتر را با خود به همراه می آورد. بنابراین همانطور که پاییز، بهترین زمان برای پیاده روی در پارک ها و لذت بردن از تماشای برگ ریزان پاییزی است، عطر و ادکلن فصل با رایحه چوبی نیز بهترین گزینه برای بانوان زیبا و آقایان جنتلمن در این فصل است. لذا رایحه هایی که با فصل پاییز بیشترین تناسب را دارند رایحه های گرم و مُشکی هستند؛ رایحه هایی همچون نعناع هندی (Indian mint)، خس خس (Vetiver)، چوب صندل (Sandalwood)، خزه اوک موس و عنبر(Amber).

 

عطرهای مناسب فصل پاییز:

 

عطرهای مناسب فصل زمستان:

خانواده عطری: شرقی

زمستانِ سرد، فصلی است که یا به شدّت عاشق آن هستید و یا بسیار از آن بیزار می باشید. امّا اهمیتی ندارد که شما جزو کدام دسته از این افراد هستید؛ بلکه تنها کافیست تا بدانید که فصل زمستان مناسب ترین فصل برای استفاده از عطر و ادکلن است. دلیل آن این است که آب و هوای سرد زمان لازم برای نمود و آشکار شدن رایحه های ملایم و پیچیده عطر را فراهم می آورد. از سوی دیگر کمبود رنگ ها در طبیعت و همچنین کم شدن فعالیت ها این امکان را برای عطرها فراهم می کند که آنطور که شایسته است رایحه خود را نمایان سازند.

علاوه بر آن  در فصل زمستان مشام شما با رایحه های موجود در طبیعت پُر نمی گردد و می توان تنها بر روی رایحه های شگفت انگیز و باشکوه شرقی که رایحه هایی قوی و گرمی هستند تمرکز نمود. جالب اینکه رایحه های زمستانی از محبوب ترین و جذاب ترین رایحه ها را در بین عطرها هستند. بنابراین بهترین رایحه های عطری برای فصل زمستان شامل رایحه های دارچین (cinnamon)، وانیل (vanilla)، عود (Oud) و عنبر (Amber) و همچنین رایحه های ادویه ای (Spicy scents) هستند.

عطرهای مناسب فصل زمستان:

 

سوالات متداول

عطر شیرین مناسب چه فصلی است؟

عطرهای شیرین بر خلاف عطرهای تلخ، برای جمع‌های صمیمی و دوستانه، مجالس روباز و یا فصل‌های گرم سال مناسب هستند.

 

چه عطری برای تابستان مناسب است؟

اصولا عطرهای مناسب فصل تابستان، عطرهایی هستند که از رایحه ای خنک و ملایم برخوردار هستند. این عطرها معمولا دارای روایح مرکباتی، دریایی، سرخسی، میوه ای یا گلی ملایم هستند و از این طریق به خوبی حس خنکی را در گرمای تابستان منتقل می کنند.

 

در زمستان چه عطری بزنیم؟

نت‌های گرم مانند مشک و دانه تونکا کیفیت بی‌نظیری در زمستان پیدا می‌کنند. نت‌های خوراکی (gourmand) مانند وانیل و دارچین هم شیرینی و دلپذیری ویژه‌ای در عطرهای زمستانی خلق می‌کنند.

 

عطر گرم برای چه فصلی است؟

لذا رایحه هایی که با فصل پاییز بیشترین تناسب را دارند رایحه های گرم و مُشکی هستند؛ رایحه هایی همچون نعناع هندی (Indian mint)، خس خس (Vetiver)، چوب صندل (Sandalwood)، خزه اوک موس و عنبر(Amber).

ثبت دیدگاه