پروفایل
چگونه عطر مناسب انتخاب کنیم
اوژن استوار 4 آبان 1400 23 بازدید

پیدا کردن رایحه مناسب کاری خسته کننده است. شما به قصد خرید عطر و ادکلن به فروشگاه رفته و پس از مدتی خود را در میان انبوهی از رایحه های مختلف خواهید یافت و فرشنده اصرار به امتحان رایحه های بیشتری توسط شما دارد و در نتیجه گیج شده و رایحه ها را حس نخواهید کرد.

بسیار اتفاق افتاده است که عطر و یا ادکلنی را با قیمت بالا خریداری کرده اید اما متوجه شده اید که از بو و طعم آن راضی نیستید راه چاره را در ادامه بخوانید.در انتخاب عطر مناسب مانند هر انتخاب دیگری فوت و فن هایی هست که با دانستن و دنبال کردن آنها به نتیجه ای دلخواه می رسید.

نکته جالبی که درباره عطرها وجود دارد این است که عطر شباهتی به موسیقی دارد، مناسبت های مختلف و روحیات مختلف موسیقی خاص خود را میطلبد عطر هم دقیقا به همین شکل است باید مناسب روحیات تان عطر بزنید.

 

نکاتی برای انتخاب عطر مناسب

عطر را تست کنید

بدون شک اولین اقدامی که باید در راستای انتخاب عطر داشته باشید، تست کردن آن است؛ اما تست کردن بوی عطر زنانه نیز نیاز به توجه برخی از نکات دارد. برای مثال شما باید پس از تست یک عطر، نام آن را به خاطر بسپارید و سپس سراغ عطر دیگر بروید؛ چرا که امکان دارد پس از تست چند نمونه عطر، آن‌ها را قاطی کنید.

همچنین میان تست عطر نوع اول با دیگر انواع عطر، فاصله زمانی کوتاهی را در نظر بگیرید؛ زیرا گیرنده‌های بویایی شما در مدت‌زمان کوتاهی پی‌درپی تحریک می‌شوند و دیگر نمی‌توانند بوی جدید را تشخیص دهند.

 

خیلی از عطرها را در یک حرکت امتحان نکنید

تلاش برای پیدا کردن رایحه عطر مورد نظر خود را در یک زمان حداکثر به سه مورد محدود کنید. قبل از تصمیم گیری ، حداقل 24 ساعت عطرهای انتخاب شده خود را در مناطق مختلف پوست خود آزمایش کنید. به این ترتیب ، شما واقعاً می توانید درک کنید که چگونه عطر روی پوست شما ایجاد می شود.

 

خیلی از عطرها را در یک حرکت امتحان نکنید

 

ماندگاری عطر را بسنجید

پس از آنکه عطر مورد نظر خود را انتخاب کردید، دوری در فروشگاه بزنید. این موضوع سبب می‌شود که از ماندگار کردن عطر خود به طور کامل مطمئن شوید. توجه داشته باشید که ماندگاری عطر موضوع مهمی در زمان انتخاب عطر به حساب می‌آید، پس ساده از کنار آن نگذرید و کار خواسته‌شده را انجام دهید.

 

خانواده عطر را بشناسید

یکی از راه های یافتن عطرهای خاص شناخت خانواده عطرها است. هر خانواده از عطرها پیام خاصی دارند و شما می توانید در بین اعضای آن به دنبال گزینه مناسب باشید. عطرهای شرقی معمولاً گرم و سنگین هستند و بیشتر برای استفاده در ماه های زمستان یا شب مناسب هستند. رایحه های میوه و مرکبات برای استفاده روزانه یا ماه های تابستان مناسب هستند. عطرهای چوبی نیز بیشتر مردانه هستند و در مقابل عطرهای دارای رایحه گل زنانه اند.

 

عطر مناسب با شخصیت خود را انتخاب کنید

افراد شخصیت‌های گوناگونی دارند و عطرها نیز در مدل‌های گوناگون به تولید رسیده‌اند که هر کدام مناسب با شخصیت‌های افراد در نظر گرفته‌شده‌اند. برای مثال اگر شما فرد لاغر اندامی هستید، توصیه می‌شود از عطر خنک و ملایم استفاده کنید یا اگر شما در دسته افراد چاق محسوب می‌شوید، عطر تلخ گزینه مناسبی به نظر می‌رسد.

ویژگی‌های اخلاقی نیز بر انتخاب عطر تاثیر دارند؛ یعنی اگر شما یک فرد خونگرم و اجتماعی هستید، عطرهایی چون عطر میوه‌ای برای شما مناسب خواهد بود. بنابراین توضیحات، توصیه می‌شود پیش از انتخاب عطر مناسب، از چنین موضوعاتی مطلع شوید و سپس خرید خود را انجام دهید.

 

مقاله پیشنهادی: معرفی ۱۵ ادکلن پرفروش و معروف مردانه ( با کیفیت بسیار عالی)

 

غرایز خود را دنبال کنید

هرگز نباید رایحه عطر را براساس نظر دیگران انتخاب کنید. این یک انتخاب شخصی است ، بنابراین همیشه آنچه را که به طور طبیعی برای حواس و سبک شما جذاب است دنبال کنید.

 

غرایز خود را دنبال کنید

 

در مورد قیمت عطر تصمیم بگیرید

عطر یک کالای لوکس است و هزینه آن می تواند بین محصولات بسیار متفاوت باشد. قیمت برخی از عطرها کمتر از 20 دلار است در حالی که قیمت برخی دیگر صدها یا حتی هزاران دلار است. قبل از اینکه به خرید بروید ، تصمیم بگیرید که چه مقدار پول می خواهید برای یک عطر هزینه کنید.

اگر عطر هدیه است ، هم امور مالی شخصی خود را در نظر بگیرید و هم رابطه خود را با گیرنده هدیه در نظر بگیرید. اگر به همسرتان عطر می دهید ، ممکن است بخواهید برای آشنایی که خیلی خوب نمی شناسید بیشتر از هزینه خود را صرف خرید عطر مردانه کنید.

 

مد را دنبال نکنید

خرید عطرها را بر اساس محبوبیت یا آنچه که مد روز است انجام ندهید. بهترین رایحه برای یک شخص ممکن است متعلق به شما نباشد. قبل از متعهد شدن به یک عطر وقت خود را بگذارید ، درباره خود ، سبک و سلیقه خود بیاموزید.

 

به علتی که می خواهید عطر بخرید فکر کنید

آیا خرید عطر برای کارهای روزمره، برای قرار ملاقات، برای زمان خواب، مناسبتی مانند روز تولد یا عروسی است؟ رایحه ها به احساسات و حافظه متصل می شوند و غالباً وقتی دوباره آن بو را احساس می کنید ، آن را به زمان پوشیدن آن بر می گردانید. عطرها به احساسات و حافظه ما متصل هستند ، بنابراین از خود بپرسید که این عطر را برای چه چیزی لازم دارم؟

 

در زمان خرید عطر، به فصل سال دقت کنید

یکی دیگر از موضوعاتی که باید در زمان خرید عطر به آن توجه داشته باشید، فصل سال به نظر می‌رسد. انتخاب مناسب برای فصول سرد سال را می‌توان عطرهایی با رایحه ملایم و عطر گرم و عطرهای مناسب برای فصول گرم را نیز می‌توان عطرهای تند و خنک در نظر گرفت. توجه داشته باشید که چنین انتخاب‌هایی کمک می‌کنند شما جذاب‌تر به نظر برسید و افراد رایحه تن شما را به خوبی به خاطر بسپارند. مقاله چه عطری برای چه فصلی مناسب است؟ را مطالعه کنید تا اطلاعات دقیق تری داشته باشید.

 

رایحه کدام عطر را بیشتر می‌پسندید؟

اولین مرحله در راهنمای انتخاب ادکلن، شناخت انواع رایحه‌هاست. به طور خلاصه، رایحه‌ها در چهار گروه اصلی گلی، چوبی، شرقی و خنک دسته‌بندی می‌شوند. هر کدام از این دسته‌های اصلی، چند زیرگروه هم دارند. در واقع اگر به هرکدام از این دسته‌های اصلی علاقه مند باشید، زیرگروه‌های آن هم برای شما خوشایند و انتخاب عطر هر کدام از این رایحه‌ها به سلیقه شما نزدیک‌تر خواهد بود. بعد از این که متوجه شدید رایحه کدام دسته را می‌پسندید، از فروشنده بخواهید ترجیحا عطرهایی با همان طیف رایحه را به شما معرفی کند (هنگام خرید اینترنتی هم توضیحات محصول را به دقت بخوانید).

 

انواع رایحه عطر کدام اند؟

تعیین کنید که خودتان  و یا شخصی که قرار است عطر را به او هدیه دهید به چه سبک رایحه یا بویی علاقه دارد. به طور کلی  عطرها از نظر رایحه  به چهار دسته تقسیم میشوند. البته لازم به ذکر است که بسیار از عطرها هم ترکیبی ظریف از ادقام این دسته ها  هستند. اگر می خواهید تا برای خودتان و یا شخصی عطر هدیه بخرید، دقت کنید که معمولا از چه سبک بویی استفاده می کند. اگر هم نمیدانید که خودتان به چه مدل بویی علاقه مندید نگران نباشید، قطعا زمانی که در مغازه مشغول بو کردن عطرها هستید متوجه خواهید شد که چه سبک بویی را بیشتر میپسندید.

عطرهای با رایحه تلخ، شیرین و گرم

طبق معمول در تولید عطرهای تلخ از اسانس‌هایي خاص استفاده می شود، اسانس هایي مانند ریشه درختان و ادویه‌هاي تند شرقی. در مورد عطرهای شیرین و گرم هم باید بدانید که انواعی از عطرها هستند که بو و طعم شکلات و میوه‌هاي تابستانی دارند برای روش هایی برای تشخیص عطر گرم نیز می توانید این مقاله را مطالعه کنید. پیشنهاد ما این است که از عطرهایی مانند بولگاری، اسکادا و ایریا که دارای رایحه سنگینی هستند، ترجیحا در محافل رسمی استفاده کنید.

 

عطرهای با رایحه تلخ، شیرین و گرم

 

مقاله پیشنهادی: معرفی ۲۰ ادکلن زنانه معروف و پر طرفدار

 

عطرهای با رایحه سرد و ترش

در مورد عطر سرد باید گفت که به عطری سرد گفته می شود که حس خنکی و تازگی را ایجاد ‌کند. اگر میخواهید دراین مورد بیشتر بدانید باید گفت که بوی این نوع عطرها طبق معمول باعث میشود که طعمِ میوه‌هایي از قبیل خیار و هندوانه رابه خاطر آوریم. در مورد عطر ترش هم باید بدانید که به عطری گفته می شود که یادآور طعم مرکبات است. عطرهای ترش هم حس طراوت و شادمانی‌رابه وجود می آورند. پیشنهاد می‌کنیم که در محافل دوستانه و صمیمی، از عطرهای سرد و ترش استفاده کنید.

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که عطرهای سرد و ترش باعث آرامش روحی و رفع خستگی نیز میشوند. مثلاً، در امکانی مثل باشگاه‌هاي ورزشی، هوای داخل باشگاه رابه طور معمول با رایحه‌هاي سرد و ترش مطبوع می کنند.

 

 استفاده صحیح از عطر

یکی از سوال هایی که در رابطه با عطر وجود دارد، این است که چطور درست عطر بزنیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که مناسب‌ترین نقاط برای زدن عطر در واقع قسمت‌هایی به حساب می‌آید که در آن‌ها نبض قرار گرفته است. برای مثال می‌توان به مچ دست، زیر گردن، پشت گوش و نقاطی از این دست اشاره داشت.

 

به پوست خود عطر نزنید

احتمالاً دیده اید که مادر، مادربزرگ یا دوستانتان مچ دست خود را عطر می زنند و آنها را به هم می مالند. این یکی از اولین عادت های رایحه ای است که ما همیشه آموخته ایم. اما مالیدن عطر به پوست شما باعث کم رنگ شدن و تبخیر شدن رایحه های بالایی می شود. این بدان معناست که رایحه هایی که باعث شده اند شما عطر را انتخاب کنید به سرعت از بین می روند. 

شما می خواهید که عطر شما به آرامی با روغنهای طبیعی پوست شما مخلوط شود. این همان چیزی است که باعث می شود رایحه شما دوام بیاورد و بوی شما کمی بی نظیر باشد. همچنین مالیدن عطر روی پوست باعث اصطکاک می شود که می تواند گرم شود و رایحه را تغییر دهد. بنابراین روی نقاطی که رایحه شما بیشتر دوست دارد ، نقاط نبض شما متمرکز شوید.

تمام نکات ذکر شده در مقاله، به شما کمک می‌کنند که انتخاب عطر مناسبی داشته باشید و هزینه خود را برای یک عطر با ارزش بپردازید. در آخر امیدواریم نظر شما نیز همانند نظر ما باشد و با توجه به این نکات، خرید مناسبی داشته باشید.

 

نکات کاربردی :

  • برخی افراد عطری مخصوص خود انتخاب و استعمال می کنند. بدین ترتیب هر زمان، کسی بوی آن عطر را استشمام کند، یاد آن ها می افتد.
  • عطر را به پشت گردن اسپری کنید تا هر وقت که به موهای تان دست کشیدید بوی عطر بلند شود.
  • اگر به هر دلیلی از مصرف مستقیم عطر یا ادکلن خوش تان نمی آید، از شامپو بدن معطر و لوسیونی با بوی مشابه استفاده کنید.
  • هرکسی، محدوده ای از بو برای خود دارد که تقریبا به اندازه درازای دست است. هیچ کس نباید بوی شما را حس کند مگر اینکه وارد این محدوده شود.
  • مچ دست ها را به هم نمالید. چون گرمایی که ایجاد می شود عطر را از بین می برد.
  • نگران فاسدبودن عطرها نباشید اولا که عطر بین ۵ تا ۱۲ سال تاریخ انقضاء دارد. ثانیا عطرهای فاسد دو رنگ می شود و روی عطرها لایه ای از روغن نقش می بندد.

 

پارامترهایی که باید با توجه به آن عطر مناسب خود را انتخاب کنید!

جنسیت

همه ما می دانیم که عطر مناسب برای زنان با مردان متفاوت است. برخی از افراد معتقدن که نت های یک عطر مردانه برای زنان جذاب و بالعکس می باشد! در واقع هدف بسیاری از شرکت های عطر سازی تاثیرگذاری بر جنس مقابل می باشد اگرچه بسیاری از ما عطر را تنها به علت خوشبو شدن، حس بهتر استفاده می کنیم و ممکن است هدفمان جذب یک گروه خاصی باشد که برایمان زن یا مرد بودن آن اهمیت ندارد.

البته تنها هدف شرکت های عطرسازی این مورد نیست. بلکه ممکن است یک عطر باعث تاثیرگذاری بر خودمان یا اطرافیان باشد که این تاثیرگذاری حس هایی مانند اعتماد به نفس، جلب حس اعتماد اطرافیان، حس طراوت و شادابی، حس شادی و خوشی و غیره باشد.

دانستن تفاوت عطر مناسب زنانه با مردانه به شما در یک انتخاب درست بسیار کمک می کند. عطر ها رایحه هایی هستند که انتخاب آن ها به عنوان هدیه یک گزینه بسیار هوشمندانه هستند به طوری که فرد اگر از بوی عطر لذت ببرد و به طور حتم از آن استفاده خواهد کرد و هر لحظه به یاد شما خواهد افتاد!

عطرها به طور کلی و صرف نظر از جنسیت به رایحه‌ های خوشبویی اطلاق می‌ شوند که مردان و زنان می ‌توانند برای بهتر و بیشتر کردن بوی طبیعی خاص و ویژه بدن خود از آن استفاده کنند. آن‌ها ترکیبات قدرتمند و شگفت انگیزی هستند که به بالارفتن اعتماد به نفس افراد کمک کرده و ظاهر شخص استفاده کننده را پسندیده ‌تر می‌ کند.

 

تفاوت عطر مناسب زنانه با مردانه

همچنین شاید برایتان جالب باشد که بدانید تفاوت عطر مناسب زنانه با مردانه را سازندگان عطر بر اساس ویژگی های مردان و زنان تهیه می کنند. به طوری کلی در زنان اسانس هایی با بوی لطیف، شیرین، ملایم و غیره و به طور کلی حس زنانگی بیشتر مد نظر است به این صورت که ممکن است شما در بیشتر احساس بوی عطر های زنانه ، حس رنگ های صورتی، شکوفه های بهاری، شکلات های رنگی را داشته باشید ولی در عطر های مردانه بیشتر تمایل به روایح قوی تر، غنی تر، چوبی، خاکی، گیاهی و آروماتیک ‌تر (معطر) دارد به گونه که به فردی که بوی آن را احساس می کند احساس قدرت، اعتماد به نفس ، جذابیت مردانه تمرکز می دهد.

 

سن

شاید تا به حال به موضوع سن در انتخاب عطر مناسب توجه نکرده باشید ولی بهتر است بدانید که در انتخاب عطر باید به سن هم توجه داشته باشید.معمولاً افراد با سن بالاتر به عطرهای ملایم بیشتر رغبت دارند. عطرهای تند، تلخ، شیرین شدید به طور معمول برای افراد سن بالا مناسب نیست. موضوع دیگر در ارتباط با استفاده از عطر در سنین بالا این است که  با افزایش سن مشکلات ریوی و آلرژی بیشتر به چشم می خورد به همین دلیل استفاده از عطرهای با رایحه شدید مناسب نیست؛ همچنین اگر به دیدن بزرگترهای اقوام می روید نیز به این موضوع توجه داشته باشید و هرگز از عطرهای با رایحه تند استفاده نکنید.

همچنین برای کودکان نیز استفاده از رایحه های تند و غلیظ مناسب نیست؛ چون حس بویایی کودکان هنوز در حال شکل گیری است و استفاده از عطرهای تند به طور مداوم ممکن است آسیب به حس بویایی آن ها باشد؛ حتی به مادران شیرده توصیه می شود بهتر است به طور کلی عطر استفاده نکنند! ولی انتخاب عطر مناسب برای افراد جوان اصولا آسان تر از سن های پایین و بالاتر است.

 

سخن آخر

انتخاب عطر مناسب، همیشه کار آسانی نیست. چه بخواهید برای خودتان عطری بخرید و چه برای دیگری، بهتر است مواردی را در نظر داشته باشید. در این مقاله به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کردیم. برای خرید انواع عطر و ادکلن تنها کافیست به وبسایت ایران پرفیومز مراجعه کنید.

ثبت دیدگاه