پروفایل
معرفی گروه بویایی شرقی - Oriental | معرفی 8 عطر مورد علاقه در اروپا
اوژن استوار 11 اسفند 1400 32 بازدید

اولین عطرها در مشرق زمین ساخته شده اند به همین دلیل مشرق را مهد عطر می دانند. امروزه در دنیای عطرها، عطر هایی تحت عنوان عطر شرقی تولید می شوند. اگر چه این عطرها لزوما در مشرق زمین تولید نمی شوند اما رایحه های به کار رفته در آنها همان رایحه شرقی (Oriental) اصیل است. اما برای بسیاری این سوال مطرح است که کدام عطرها گروه بویایی شرقی - Oriental را دارند. در ادامه مقاله به برند و عطرهای معروف که رایحه شرقی (Oriental) دارند اشاره می شود.

 

ویژگی عطرهای گروه بویایی شرقی - Oriental

در توصیف گروه بویایی شرقی (Oriental) باید گفت استشمام آنها احساس رمز آلود و قوی ای را به مخاطب القا می کند که رایحه تند و جسورانه ای است به همین دلیل فراموش کردن آن آسان نیست و نمی توان به راحتی از کنار آن عبور کرد. از گذشته تا امروز از این رایحه برای مهمانی های شبانه و مهم استفاده می شود. رایحه شرقی برگرفته از ادویه جات است به همین دلیل قدمت این عطرها به هزاران سال می رسد. در ساخت عطرهای با این رایحه، ادویه معطر به کار می رود.

استفاده ادویه های شرقی از هزاران سال پیش در کشورهای شرقی مانند هندوستان و خاور دور رایج بوده است. این ادویه ها همواره جز موارد صادراتی این کشورها به حساب می آید. به علت آنکه مهد ادویه، شرق است عطرهای حاصل از آن را عطر شرقی می دانند. اما باید گفت عطرهای شرقی زیر مجموعه وسیعی دارند و می توان رایحه های متفاوتی را از آنها استشمام کرد. عطرهای شرقی گل، ملایم شرقی، چوبی شرقی و … همگی در زیر مجموعه گروه بویایی شرقی - Oriental قرار دارند. ترکیبات به کار رفته در عطر ها دسته بندی آنها را مشخص می کند.

 

عطرهای گروه بویایی شرقی چه ویژگی‌هایی دارند؟

عطرهای رایحه شرقی که از گیاهان معطر به دست می‌آیند، اگرچه تا حدی با یکدیگر فرق دارند، اما تمام آن‌ها دارای رایحه غالب عنبر هستند. اگر قصد دارید عطری گرم، سنگین و مدهوش کننده خریداری کنید، قطعا بهترین انتخاب برایتان عطر با رایحه شرقی به شمار می‌رود. مهم‌ترین ویژگی این گروه عطرها، حس گیرایی و احساسی آن‌ها است. بهتر است بدانید تمام عطرهای این گروه بویایی، ماندگاری بالایی دارند. عطر با رایحه شرقی را بیشتر مناسب فصول سرد سال می‌دانند و این موضوع کاملا به دلیل احساس گرمایی است که این عطرها با خود به همراه دارند.

ویژگی عطرهای گروه بویایی شرقی - Oriental

 

دسته‌بندی گروه بویایی شرقی چگونه است؟

مهم‌ترین ویژگی گروه گروه بویایی شرقی - Oriental، گرما، گیرایی و دعوت کنندگی آن است. گروه بویایی شرقی روی فضای اگزوتیک و غنای احساسی تاکید دارد و از ترکیباتی با نت‌های قدرتمند حیوانی مانند مشک، نت‌های شیرینی مانند وانیل، نت‌های انگمی (صمغ) و درختی مانند عود و سندل به دست می‌آید. عطرهای این گروه بویایی براساس ترکیب نت‌های عطر مختلف به پنج زیر گروه به ترتیب زیر تقسیم می‌شوند.

 

شرقی وانیلی (Oriental Vanilla):
 

عطرهای شرقی وانیلی، در واقع شاه عطرهای گروه بویایی شرقی به حساب می‌آیند. به هنگام استشمام این گروه عطرها، معمولا رایحه‌ای همچون وانیل داغ، وانیل سوخته یا شکلات سوخته به مشام می‌رسد. عطرهای شرقی وانیلی، رایحه‌ای بسیار شیرین، گرم و در عین حال کمی تلخ هستند.

این گروه از عطرها، عموما دارای رایحه‌ای شیرین و خوشمزه است که ناشی از ترکیب نت‌های شرقی مانند چوب‌ها، رزین‌ها، مشک، گل‌ها و آکورد کهربا با نت‌هایی از بستر وانیلی همچون وانیل، کارامل و آکوردهایی مانند کیک، کرم بروله، بیسکوییت، خامه و شیر، مارشمالو، تافی، شکر، شکلات، عسل، بادام، کره و شکلات پرالین تشکیل هستند. اغلب عطراهای این دسته دارای حسی خوراکی مانند و شیرین هستند و به همین دلیل طرفداران زیادی دارند.

 

شرقی گلی (Oriental Floral):
 

جذاب ترین زیرمجموعه در گروه بویایی شرقی، مربوط به گروه بویایی شرقی - Oriental گلی می‌شود. عطرهای این دسته ترکیبی زیبا از گل‌ها دارند و معمولا دارای رایحه‌ای گرم، شیرین، سنگین، کمی تند، بسیار شیک، اشرافی و جذاب هستند. این گروه بویایی به دلیل ترکیبات گلی یا فلورالی که دارند، گرایش بیشتری به زنانگی از خود نشان می‌دهند.

اکثریت این گروه بویایی را گل‌هایی با ترکیبات ایندولیک مانند گاردنیا، گل مریم، یاس و از این دسته گل‌های سفید تشکیل می‌دهند. در کنار نت‌های شرقی، ترکیب گل‌های پودری همچون زنبق یا هلیوترپ نیز قرار می‌گیرد.

 

شرقی فوژه (Oriental Fougere):
 

فوژه از واژه فرانسوی Fougere به معنی سرخس گرفته شده و شامل نت‌هایی از اسطوخودوس، گل شمعدانی، خزه و چوب است.عطرهای قرار گرفته در زیرمجموعه فوژه همگی دارای یک ویژگی مشترک هستند، در ترکیب این عطرها، کومارین نقش بارزی ایفا می‌کند.

این نت، باعث ایجاد حالتی مخملی، کمی علفی، سبز و گرم می‌شود. آکورد فوژه فضایی غربی و اروپایی دارد و همین باعث می‌شود، که کمتر از سایر دسته‌بندی‌های این گروه بویایی، به شرق گرایش دارند. عطرهای این گروه اغلب مردانه هستند و رایحه‌ای تند، پودری، رسمی و تا حدی عطر کلاسیک دارند. این عطرها معمولا بوی خاک می‌دهند ورایحه بعضی از آن‌ها نیز همچون رایحه انواع داروها، تلخ هستند.

شرقی فوژه (Oriental Fougere):

 

 

شرقی چوبی (Oriental Woody):

ترکیبات قرار گرفته شده در گروه بویایی شرقی چوبی، رابطه بسیار نزدیکی با منشا اصلی خود، یعنی عطرهای شرقی دارند. قلب اصلی این عطرها، عناصر قدرتمند و تشکیل‌دهنده عطرهای شرقی است و با وجود نت‌های چوبی غنی‌تر شده‌اند. 

در ترکیب عطرهای شرقی چوبی از چوب‌های گرم و چگال مانند گائیاک، عود، سندل و وتیور به طور متداول استفاده می‌شود. نت‌های چوبی سوزنی برگ مانند سدروس، کاج، نراد و سرو، معمولا رایحه‌ای با پیش زمینه شرقی چوبی و رزینی را ایجاد می‌کنند. 

علاوه بر نت‌های چوبی، آکوردها و نت‌های بخور که گرایش چوبی دارند، نیز در ساختار عطرهای گروه شرقی چوبی به کار می‌روند. در این گروه، رایحه‌های قالب بر عطرها عموما عطر مردانه تلخ و شیرین هستند. عطرهای قرار گرفته در این گروه، گرمایی عمیق و سنگین دارند. جالب است بدانید، که اغلب عطرهای این گروه مردانه به حساب می‌آیند.

 

شرقی ادویه‌ای (Oriental Spicy):

نت‌های ادویه‌ای در ساختار کلی عطرهای شرقی نقش مهم و موثری دارند. این نت‌ها فضای گرم، عمیق و نسبتا شیرینی را  برای شکل‌گیری هویت شرقی فراهم می‌کنند. نت‌های بارز استفاده شده در ترکیبات شرقی ادویه‌ای شامل دارچین، زیره، میخک، جوزهندی، زردچوبه، زعفرون و سایر آکوردهای ادویه‌ای هستند. 

استفاده از این نت‌ها یا آکوردها، با توجه به شدت و میزان استفاده از آن‌ها در ترکیب عطرها، می‌توانند عطر گرم یا مایل به خنکی باشند. در عطرهای اشرقی ادویه‌ای، از هل، زنجبیل، دارچین و جوز بیش از سایر گروه‌ها استفاده شده می‌شود. رایحه عطرهای شرقی ادویه‌ای بسیار تند، سنگین، موقر، شیک و نیمه کلاسیک است.

 

انواع گروه بویایی شرقی - Oriental

استفاده از گروه بویایی شرقی - Oriental در کل جهان بسیار رواج دارد به همین دلیل آشنایی با این رایحه ها به انتخاب عطرمناسب ، بسیار کمک می کند. به منظور ملموس بودن بوی عطرهای حاصل از این رایحه در زیر به نمونه ای از رایحه های مرسوم اشاره می شود.

 

رایحه دارچین

دارچین رایحه عطر آشنا است که عطر آن را همه ی ما استشمام کرده ایم. این ماده خوراکی در بسیاری از مواد غذایی و شیرینی ها به کار می رود. استفاده از دارچین محدود به صنعت مواد غذایی نمی شود بلکه در صنعت عطرسازی نیز بسیار پرکاربرد است.

شیرین و احساسی بودن رایحه دارچین سبب شده است که افراد زیادی به منظور کسب آرامش و انرژی آن را استشمام کنند. می توان مدعی شد رایحه دارچین یکی از جذاب ترین رایحه ها است که قابلیت ترکیب بالایی با سایر رایحه ها دارد. در بسیاری از مواقع در کنار رایحه دارچین از رایحه مرکبات استفاده می شود و ترکیب این دو بویی ماندگار و دلپذیر را ایجاد می کند.

به علت آنکه دارچین ماده ای در دسترس و ارزان است به راحتی می توان از آن برای ساخت عطرهای خانگی نیز استفاده کرد. در کل جهان، ساخت عطر خانگی با استفاده از دارچین رایج است. ادوتویلت مردانه Made by Measure که توسط برند گوچی به بازار عرضه شده است نمونه عالی ای برای رایحه دارچین در گروه بویایی شرقی - Oriental است. عطر Made by Measure در سال 2012 به بازار آمد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. این عطر شرقی در جذاب جلوه دادن آقایان بسیار کارایی دارد.

 

رایحه دارچین

 

رایحه میخک

میخک (Clove) گلبرگ های خشک شده گل میخک است. بر خلاف تصور عمومی میخک ادویه معطر نیست. میخک علاوه بر صنعت غذایی در عطر سازی نیز کاربرد دارد که بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر موارد ذکر شده، میخک دارای خواص دیگری همچون تسکین درد است به طوری که در دندانپزشکی برای کاهش درد دندان مورد استفاده قرار می گیرد.

رایحه میخک تند و بسیار قوی است به همین دلیل در عطرهای شرقی بسیار پرکاربرد است. به طور مثال در ترکیب ادوتویلت مردانه آرمانی از میخک استفاده شده است. ادوتویلت مردانه آرمانی در دسته گروه بویایی شرقی - Oriental مرکبات آروماتیک قرار دارد. این عطر که در سال 2013 تولید شده است دارای رایحه ترنج و پرتقال ماندارین است به همین دلیل استشمام آن احساس تازگی را در فرد ایجاد می کند. اما رایحه غالب در این عطر رایحه ادویه ای است. این رایحه حاصل ترکیب گل زنبق و میخک است. در کنار رایحه های ذکر شده رایحه اوکموس، چوب صندل و پاتچولی نیز به کار برده شده است به همین دلیل این ترکیب بوی مردانه دلنشینی ایجاد می کند.

 

رایحه وانیل

رایحه وانیل یکی از جذاب ترین رایحه هاست که به صورت کلی مورد پسند هر نوع سلیقه ای واقع می شود. وانیل در صنعت شیرینی پزی بسیار به کار می رود به همین دلیل استشمام آن یادآور بوی شیرینی دوران کودکی است. محبوبیت رایحه وانیل سبب شده است که این ماده در صنعت غذایی و عطر سازی بسیار مورد استفاده قرار گیرد. بر خلاف دارچین و میخک روند ساخت وانیل بسیار زمانبر است به همین دلیل قیمت تمام شده ی آن بالا است.

قیمت بالای وانیل سبب شده است که در صنعت عطر سازی از عطر مصنوعی وانیل استفاده شود. رایحه مصنوعی وانیل دارای کیفیت های مختلفی است و در بسیاری از برندهای معتبر تشخیص وانیل مصنوعی و طبیعی غیر ممکن است. ادوپرفیوم زنانه شالیمار از برند گرلن که در سال 2011 تولید شده نمونه کلاسیک عطر حاوی رایحه وانیل است. این عطر توسط تیری واسه ابداع شده است.

رایحه به کار رفته در این عطر، گل و مرکبات شرقی است که آن را در گروه بویایی شرقی قرار می دهد. این عطر حاوی رایحه پرتقال، ترنج، گل سرخ یاسمن، پاتچولی، خس خس، کارامل، وانیل و مشک است.

 

رایحه وانیل

 

بخورها

از گذشته های دور در مشرق زمین استفاده از بخورها بسیار متداول بوده است. بخور در شرق در مراسم های مذهبی مورد استفاده قرار می گرفت زیرا مردم معتقد بودند دعاهای آنها از طریق بخور به آسمان می رود و تنها راه ارتباط با خدا بخورهای معطر است. با گذر زمان بخورها صرفا برای معطر کردن محیط مورد استفاده قرار می گرفتند اما در دنیای امروز بخورها در صنعت عطرسازی ریشه دوانده اند و در عطرهای مختلف به کار می روند.

عطرهایی که در آنها از بخور استفاده شده است رایحه گرم و آرام بخشی دارند. ادوپرفیوم مردانه عود نویر از برند ورساچه که در سال 2013 به بازار عرضه شد، دارای رایحه بخور است. در این عطر از رایحه های فلفل سیاه، بهار نارنج، نارنج، هل، زعفران، چوب آگار، پاتچولی و چرم استفاده شده است. ترکیبات به کار رفته در این عطر سبب شده است که همگان آن را عطری قوی و انرژی زا بدانند.

 

عنبر

عنبر نماد عطر شرقی است و این رایحه گرم و دلپذیر در عطرهای شرقی بسیار پرکاربرد است. عنبر به تنهایی عطر به حساب نمی آید و بیشتر می توان آن را یک نوع حس دانست. عنبر برای نمود پیدا کردن لازم است با رایحه های دیگر ترکیب شود.

ادوپرفیوم زنانه برند کلوئه، نمونه عطری است که در آن از عنبر استفاده شده که رایحه این عطر بسیار قوی است و نمادی برای زنان قوی و جسور به حساب می آید. این عطر در سال 2008 به بازار عرضه شد و رایحه آن ترکیبی از رایحه‌های گل سرخ، زنبق دره، مگنولیا، چوب سدر و عنبر است.

 

چوب صندل

چوب صندل داری بوی لطیف و شیرینی است. این رایحه در دسته رایحه های کلاسیک شرقی قرار می گیرد. درخت صندل در آسیای گروه بویایی شرقی - Oriental و هندوستان می روید و چوب آن دارای رایحه دل نشینی است که در عطرسازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. عطرهایی که در آن از چوب صندل استفاده شده است، عطرهای شاخص و فراموش نشدنی هستند که علت آن را قوی بودن رایحه این چوب می توان دانست.

ادوپرفیوم زنانه کوکو نویر از برند شانل که در سال 2012 به بازار عرضه شد، نمودی از این رایحه است. رایحه شاخص این عطر ترکیبی از رایحه مرکبات (گرپ فروت و ترنج ) و گل ها (نرگس، سیاسمن و گرانیوم) است. اما رایحه های به کار رفته دیگر این عطر وانیل، مشک سفید و تونکا است.

 

چوب صندل

 

معرفی عطر با گروه بویایی شرقی - Oriental

لانکوم لانویت ترزور:

برند فرانسوی لانکوم، عطر لانویت ترزور خود را با رایحه وسوسه برانگیز وانیل و میوه‌های خوشبو، در سال 1999 به جهان عرضه کرد. نت‌های اصلی این عطر ترکیبی از رایحه میوه‌ گل ساعتی، توت ‌فرنگی، گل ارکیده و رز سیاه بوده و حس شیرینی و شادابی خاصی در آن نهفته است.

 

کوکو شنل زنانه

اولین عطری که پس از فوت خانم شنل، توسط کمپانی کوکو شنل، به یاد این بانو طراحی شد، عطر شرقی زنانه شنل بود. این عطر رایحه‌ای گرم، شیرین و تند دارد. دانه گشنیز، چوب میخک و کهربا نت‌های اصلی این عطر به شمار می‌روند.

 

ورساچه کریستال نویر:

عطر ایتالیایی ورساچه کریستال نویر، با رایحه‌ای گرم و شیرین در سال 2004 در جهان عرضه شد. این عطر برند ورساچه، با رایحه گل‌های گاردنیا، صدتومانی، شکوفه پرتقال و میوه نارگیل، در گروه شرقی گلی قرار می‌گیرد.

 

کلوین کلاین ایفوریا :

برند آمریکایی کلوین کلاین در سال 2005 عطر ایفوریای زنانه را تولید و عرضه کرد. این عطر با دارا بودن رایحه گل‌هایی مانند گل ارکیده، گل لوتوس و گل چامپاکا در گروه شرقی گلی قرار دارد. رایحه ملایم ترش و شیرین عطر ایفوریا، همه را به خود جذب می‌کند.

 

ایوسن لورن بلک اوپیوم :

برند فرانسوی ایوسن لورن، در سال 2014 عطر شیرین، جذاب و محرک بلک اوپیوم را به منظور استفاده دختران نوجوان به بازار عرضه کرد. نت‌های اصلی عطر بلک اوپیوم برگرفته از وانیل، قهوه و گل یاسمن سفید بوده و هنگام اسپری، رایحه کارامل، وانیل با رایحه شیرین و سوخته و رایحه عسلی وانیلی به مشام می‌رسند.

 

هررا گود گرل

کمپانی کارولینا هررا در سال 2016 از عطر گود گرل رونمایی کرد که با استقبال بسیار زیادی از طرف دختران جوان مواجه شد. این عطر شرقی گل‌دار، با رایحه گرم و شیرین گل مریم، گل یاسمن سفید و ریشه گل زنبق، بیشتر مناسب فصول سرد سال است.

 

توباکو وانیل تام فورد :

کمپانی موفق تام فورد، با استفاده از رایحه غالب تنباکو و وانیل، عطری گرم و شیرین تولید کرد که اسپرت است. این عطر اسپرت مورد توجه دختران و پسران جوان قرار گرفت.

 

دیور سواج :

کمپانی دیور، عطر شرقی فوژه سواج را با بهره‌گیری از چهره جذاب جانی دپ به جهان معرفی کرد. رایحه گرم، تند و شیرین این عطر برگرفته از گیاهانی چون ترنج، فلفل سیچوان، اسطوخودوس و عنبر مصنوعی آمبروکسان است.

برای خرید عطر و ادکلن به وبسایت ایران پرفیومز مراجعه کنید.

 

ثبت دیدگاه