پروفایل
اوژن استوار 17 خرداد 1401 20 بازدید

 گل‌ هایی که در عطرسازی بیشتر استفاده می‌ شود عطرها یادآور احساسات و خاطره ها هستند. گل ها یک آفرینش طبیعی شگفت آور هستند که باعث فریفتن توجهات انسانها می شوند زیرا دلربا و دارای رایحه ی دل انگیز می باشند. ما زمان زیادی را در باغ ها می ایستیم گل ها را بو می کنیم و از بوی خوش آن ها جادو می شویم و می خواهیم برای همیشه از بوی خوش آنها لذت ببریم.

گل‌ها مخلوقات جادویی طبیعت هستند که به دلیل زیبایی تاثیر گذار و عطر دلربای خود توجه مردم را به خود جلب می‌کنند. برای همه ما پیش آمده که خیلی وقت‌ها در باغی توقف کرده‌ایم، گلی را بوییده و در جذابیت عطر آن چنان گم شده‌ایم که آرزوی‌مان این بوده که برای همیشه رایحه شگفت انگیز آن را همراه خود داشته باشیم.

این بوی فوق العاده گل ها باعث شد تا ما کاربرد آنها را در صنعت عطر سازی بررسی کنیم. عطرها فقط شما را جذاب نمی کنند بلکه اثرات مثبتی بر روی مغز می گذارند و باعث افزایش اعتماد به نفس و خود باوری در برابر دیگران و افزایش روابط متقابل خواهند شد.

همین رایحه‌های استثنایی گل‌ها دلیل استفاده از آن‌ها در صنعت عطرسازی برای ایجاد رایحه‌ای با طراوت است. عطرها نه تنها شخصیت شما را جذاب می‌کنند، بلکه تأثیر مثبتی بر ذهن و روان شما خواهند داشت که اعتماد به نفس لازم را برای ارائه خود در مقابل مردم و تعامل با آنها را به شما هدیه می‌کند.

به زبانی ساده‌تر می‌توان گفت گل‌های خوشبو ما را خوشحال می کنند! گل‌های معطر به همان اندازه که از نظر عطر و بوی متفاوت هستند، از نظر اندازه و شکل نیز متفاوت هستند. برخی روی درختان در مناطق استوایی و برخی دیگر روی درختچه‌ها رشد می‌کنند، یا بعضی در نزدیکی زمین به عنوان گیاهان فشرده شکوفا می‌شوند.
 
همانطور که می‌دانید گل‌ها یکی از مهم‌ترین مواد اولیه مورد استفاده در دنیای عطرسازی هستند که تعیین کننده شخصیت و طبع و گروه روایح آمها می‌باشند. دسته های مختلفی از گل‌ها در عطرسازی وجود دارد که در این مقاله به چند مورد پرتکرار و مهم از آنها اشاره می‌کنیم:

۱-    گل های سبز یا بهاری
۲-    گل های سفید یا حسی
۳-    گل رز
۴-    گل های پودری
۵-    گل های غیر معمول یا کمیاب

 

گل های بهاری 

گل های بهاری که به نام گل‌های نوسازی نیز شناخته می شوند، طراوت، خودانگیختگی و نشاط را تداعی می‌کنند. آنها از نت های سبز و گیاهی ساخته شده اند اما متأسفانه برخی از این گل‌ها اگرچه بسیار معطر هستند، عطر و بوی خود را به همین راحتی ارائه نمی‌دهند.

این دسته از گل‌ها را گل‌های بی‌صدا می‌نامند، مانند یاس بنفش، بودلیا، پیچ امین الدوله، زنبق دره، سنبل، سرنگا، نخود شیرین، ویستریا، گل‌های اسکیت که کمی سبزتر هستند. اگر عطرساز بخواهد رایحه‌های گل‌های بی‌صدا را به دست آورد، باید این نت‌ها را بازسازی یا بازتولید کند.

بنابراین هر عطرساز آن را به روش خود بازیابی می‌کند. بازسازی طرح کلی یک عطر است، از حدود ده ماده تشکیل دهنده، مصنوعی و طبیعی تشکیل شده است. برای مثال بدون این اثر، عطر Diorissimo از Dior (1956) که واقعاً نمونه ای از "Soliflore" است، هرگز اینگونه محبوب و پرفروش نمی‌شد.
 

نرگس


نرگس یا همان نارسیس گلی افسانه‌ای در اساطیر یونانی است؛ او پسر جوانی بود که به زیبایی خود افتخار می‌کرد و به جوانانی که او را می پرستیدند، توجهی نداشت. یکی از آنها، اکو، پری زیبایی بود که وقتی نارسیس را دید، یک دل نه صد دل عاشق او شد.

اما نارسیس چیزی از عشق نمی‌فهمید و دخترانی که عاشقش می‌شدند را مسخره می‌کرد. سرانجام دخترکان از خدایان درخواست تنبیه نارسیس را کرده و خدایان خشمگین نارسیس را محکوم کردند که عاشق انعکاس عکس خود در آب زلال یک برکه شود. او آنقدر آنجا ماند تا مرد و درست در محل ممرگ او نخستین گل نرگس رویید.

از آن پس نرگس به نمادی از خودخواهی تبدیل شد. گل نرگس از اروپای مرکزی، شمال آفریقا و آسیا می‌آید. کشورهای اصلی تولید کننده عبارتند از فرانسه، مراکش و مصر. این گل به شدت مورد توجه عطرسازان است که عمدتا از آن در عطرسازی پرستیژ و همچنین در برخی از عطرهای گلی یا شیپر استفاده می‌کنند.

 

نرگس


گل‌های سفید

گل های سفید از زیباترین گل‌ها به‌شمار می‌روند. بوی تند، عجیب و غریب و شیرین آنها در کمترین زمان یک اتاق را پر می‌کند. گل‌های سفید را گل‌های حسی یا مخدر نیز می‌نامند، زیرا اغلب یک مولکول ایندول، یک نت طبیعی حیوانی، مشترک هستند؛ در اینجا به معروف‌ترین آنها اشاره می‌کنیم.

 

۱-    یاسمن
۲-    یلانگ یلانگ
۳-    گاردنیا
۴-    ماگنولیا
۵-    شکوفه پرتقال
 

گل یاس

گل یاس یکی از گل‌های خوشبو در سراسر دنیا است. آنها درست قبل از سپیده دم زمانی که عطر آنها در اوج است برداشت می‌شوند و بلافاصله قبل از محو شدن عطرشان پردازش می‌شوند. گل‌های یاس که در مناطق گرمسیری در سراسر جهان یافت می‌شوند، در رنگ های سفید و زرد موجود هستند.
 به دلیل رایحه دلربایی که دارند، در تولید عطر و لوازم آرایشی و بهداشتی کاربرد فراوانی دارند. همچنین از آنها در رایحه درمانی نیز استفاده می‌شود. از گل‌های خشک یاس برای تهیه چای استفاده می‌شود که عطر و بوی بی‌نظیر آن تاثیرات مثبتی روی عملکرد مغز دارد.

 

گل یاس


یلانگ یلانگ یا گل خورشیدی

گل یلانگ یلانگ روی درختی بزرگ، سبز و پربرگ رشد می‌کند و شکل آن مانند یک ستاره بزرگ و ژولیده با گلبرگ‌های بلند است. گلی بسیار عجیب و غریب با طبیعتی سرسبز و برونگرا است که آن سمت آتشفشان‌ها (ماداگاسکار یا مایوت) را به ارث برده است، یک سمت گلی انفجاری که رنگ زیادی به عطرها می دهد.

این گل زمانی برداشت می‌شود که گل سبز نازک، به زرد تغییر رنگ می‌دهد و نشانه آن است که به بلوغ بویایی رسیده است. رایحه آن چیزی بین گل یاس و گل سرخ است. یلانگ یلانگ، با نت‌های خامه‌ای و گوشتی‌اش، یادآور مونوی خورشیدی است. در عین حال که وحشی و مخدر است، بعد شهوانی و مست کننده دارد.

می‌توانید یلانگ یلانگ را در عطر لیلانگ از مجموعه مشک سیلوین دلاکورت بیابید، عطر مشک خورشیدی با رایحه‌های گل سرخ، یاس و یلانگ یلانگ، روی پایه وانیلی سالیسیلیک با لبخندی سرزنده و درخشان که توسط لیموترش آورده شده است.

 

 یلانگ یلانگ یا گل خورشیدی


گاردنیا

گاردنیا درختچه‌ای کوچک با گل‌های سفید بسیار معطر است که نگهداری از آن آسان است و می‌تواند در هر منطقه‌ای چه سرد، چه گرمسیری گل بدهد. از چین، ژاپن، فیلیپین، اندونزی، هند و کالیفرنیا گذر کرده تا به دست عطاران می‌رسد اما گاردنیا مطلق که از استخراج گل گاردنیا به دست می‌آید، اصلا شبیه به بوی گل در حالت طبیعی خود نیست.

این به سادگی برای جداسازی استیرالیل استات استفاده می شود: نت سبز ریواس. عطرسازان از ترکیبات گاردنیا استفاده می کنند که ترکیبات اصلی آن آکورد گل سفید است، نت های سبز همراه با مولکول هایی به نام تیگلات (از نت های قارچ).

 

 گاردنیا


مگنولیا

ماگنولیا درختی همیشه سبز و بسیار بزرگ از خانواده مگنولیاسه می‌باشد که بومی جنوب شرقی آمریکا و آسیای میانه است. انواع Michelia alba برای عطرسازی جالب است. از ماه می تا ژوئن و از آگوست تا نوامبر برداشت می‌شود، سپس  گل‌ها با تقطیر پردازش می‌شوند تا اسانس ماگنولیا به‌دست آید.

این یک نت گلی است که دارای جنبه مهم مرکباتی است، طراوت لیمویی فوق العاده‌ای دارد که با نت‌های سبز رنگ آمیزی شده است. سپس یک نمای گل آفتابی ملایم با لهجه‌های وانیلی آشکار می‌شود. از برگ‌های آن نیز در عطرسازی استفاده می‌شود، حتی اگر استفاده از رایحه آن کمی سخت‌تر از بوی گل‌ها باشد.

 

 مگنولیا

 

گل اسطوخودوس

یکی از گزینه های اصلی در پاسخ به این سوال که کدام گل در عطر سازی بیشتر استفاده می شود گل اسطوخودوس است. به جرئت می توان گفت این گل زیبا ترین و خوش‌ بو ترین گل‌ در جهان است که در صنایع مختلف دارویی، آشپزی و به ویژه آرایشی و بهداشتی از آن استفاده می شود. این گل‌ بومی دنیای قدیم است و در جزایر قناری، اروپای جنوبی، شمال و شرق آفریقا، عربستان، مدیترانه و هند یافت می‌ شود.

اسطوخودوس رایحه ای منحصر به فرد دارد که از ترکیب ۱۸۰ ماده مختلف تولید شده است و به طور گسترده در صنعت عطرسازی برای افزودن نت های بالایی یا میانی استفاده می شود. یکی از معطر ترین گونه های اسطوخودوس، اسطوخودوس هیبرید لاواندین است.

 

گل اسطوخودوس


شکوفه پرتقال

شکوفه پرتقال که از درخت پرتقال تلخ به‌دست می‌آید، یک درخت جادویی چندوجهی است زیرا از یک شکوفه مواد اولیه مختلف را به طور همزمان به‌دست می‌اید. درخت پرتقال تلخ در ابتدا بومی شرق آسیا بود، اما اکنون در حوزه مدیترانه نیز کشت می‌شود و تولید کنندگان اصلی شکوفه‌های پرتقال تونس و مراکش هستند.

ایتالیا، مصر و فرانسه نیز شکوفه‌های پرتقال تولید می‌کنند. شکوفه پرتقال برای آکوردهای شیپر، آکوردهای شرقی یا روایح گل سفید ترجیح داده می‌شود. اغلب برای بازسازی گل‌هایی مانند گاردنیا یا گل تیار استفاده می‌شود. بیشتر اوقات، به عنوان یک نت قلبی وجود دارد که می‌توان از آن برای برجسته کردن نت‌های میوه‌ای مانند زردآلو استفاده کرد.

 

 شکوفه پرتقال


گل رز

گل رز که عموماً به عنوان ملکه گل ها شناخته می شود، یک عنصر ضروری در بسیاری از عطر هایی است که مردم استفاده می کنند. در صنعت عطرسازی این گل را همیشه قبل از طلوع خورشید برداشت می کنند؛ زیرا در این ساعت از شبانه روز رایحه قوی تری دارد. Rosa Centifolia که در جنوب فرانسه و Rosa Damascene که در کشور های عربی یافت می شود، دو گونه از رایج ترین گل های رز هستند که در ساخت عطر مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از نت‌ های گل رز در این صنعت، رایحه ‌ای  با طراوت و مسحور کننده عرضه می‌ کند.

 

 گل رز


گل‌های پودری

غبار، دوده، خاک و نشاسته؛ یا شاید هم کِرِم‌های دست و صورت، محصولات آرایشی و زیبایی و پودر بچه، این‌ها محصولاتی هستند، که رایحه‌شان یادآور بوی دل‌انگیز پودر است. دقیقا مشخص نیست که مبدأ و سرچشمه اصطلاح «پودری» در جهان عطر، به کدام یک از این مواد و رایحه آن‌ها اشاره می‌کند، اما توافقی نسبی بر سر شباهت رایحه‌‌ای که تداعی گر بوی پودرهای آرایشی یا پودر بچه است، وجود دارد.

  در بسیاری از موارد، رایحه پودری به دلیل وجود گل زنبق یا گل بنفشه در ترکیب نت‌ها ایجاد می‌شود. البته، از زنبق انتظار چنین رایحه‌ای وجود دارد که به توضیح مختصری درباره آن‌ها می‌پردازیم؛

 

گل زنبق

گل زنبق که پیوندی نزدیک با اشرافیت، شکوه و تجمل دارد، گلی است زیبا، قد بلند و رنگارنگ با تنع رنگی فوق‌العاده یافت می‌شود. قدمت این گل زیبا با تاریخ گره خورده است، تا به آنجا که یونانیان باستان نقش‏ هایى از آن را روى سنگ‌های قبر ترسیم مى‏ کردند. پادشاهان یونانى با اشکالى از گل‏هاى زیباى زنبق تاج خود را زینت بخشیده و شاخه‏ هاى بریده آن را به یکدیگر هدیه می‌کردند.

زنبق که منشا نت پودری در عطرها است، رایحه ای پودری، خشک و بدون شیرینی را به عطرها می‌بخشد، بسیار ظریف و با لمسی سبک!! استنس زنبق اغلب برای آکوردهای گل‌دار پودری یا برای آکوردهای شرقی و یا چوبی استفاده می‌شود.

 

گل زنبق


گل بنفشه

از گل های بنفشه-Violet Flowers در صنعت عطر و ادکلن سازی بیشتر به خاطر رایحۀ نرم و خاص آن استفاده می شود. کاشت این گل ها به قرن ها پیش و قدمت آن به یونان باستان در سال ۵۰۰ پیش از میلاد مسیح باز می گردد. گل بنفشه بومی نواحی نیمکره شمالی است و بیشتر در جزایر هاوایی، کشور استرالیا و کوه های آند در آمریکای جنوبی مشاهده می شود.

گل بنفشه ویکتوریا و پارما دو گونه از این گل هستند که در عطر سازی کاربرد فراوانی دارند. گل های بنفشه دارای یک ماده شیمیایی به نام یونین هستند که حس بویایی را به طور موقت بی حس می کند. از این رایحه در تولید چندین عطر، روغن و لوسیون استفاده می گردد.

 

 گل بنفشه

 

عطر هایی با رایحه گل ها

حالا که می دانیم کدام گل ها در عطرسازی بیشتر استفاده می شود ، بهتر است با ادکلن هایی که رایحه این گل ها را در خود محفوظ کرده اند بیشتر آشنا شویم. در ادامه به معرفی دو عطر فوق العاده می پردازیم.

 

عطر Victoria Secret Noir Tease

ویکتورا سیکرت در سال ۲۰۱۰ عطر جدیدی از مجموعه اغوا کننده خود به نام Tease عرضه کرد که در آن از عطر شگفت انگیز میوه های آبدار و گل های بی نظیری همچون یاس و گاردنیا استفاده شده بود. نت های ابتدایی این عطر زنانه با رایحه گل گلابی، لیچی، سیب قرمز و پرتقال ماندارین هستند. نت های میانی گاردنیا، یاس، نخود شیرین، فریزیا و مگنولیا هستند و در نهایت نت های پایه آن عبارت هستند از وانیل، پرالین، عنبر، مشک، چوب صندل و بنزوئین.

 

عطر Victoria Secret Noir Tease

 

عطر Lancome La Vie Est Belle

عطر دیگری که در مقاله کدام گل ها در عطر سازی بیشتر استفاده می شود به معرفی آن می پردازیم Lancome است. این عطر فوق العاده زنانه ترکیبی از رایحه های بی نظیر گل و میوه است که در سال ۲۰۱۲ روانه بازار های جهانی شد. نت های ابتدایی لانکوم، انگور فرنگی سیاه و گلابی، نت میانی زنبق، یاس و شکوفه پرتقال و نت  پایه پرالین، وانیل، نعنای هندی و دانه تونکا است.

این ترکیب لذیذ و در عین حال شیک توسط عطرسازان معروف Olivier Polge، Dominique Ropion و Anne Flipo عرضه شد. فرمول نهایی لانکوم بعد از سه سال آزمایش و تولید ۵۰۰۰ نسخه به دست آمده است. زنبق عنصر اصلی این عطر است که با شکوفه های پرتقال و یاس در قلب آن احاطه شده است.

 

عطر Lancome La Vie Est Belle

 

ادو تویلت جسوز دل پوزو هالووین زنانه (Jesus Del Pozo Halloween EDT)
 

ادو تویلت گروه بویایی شرقی گل‌دار و عطر زنانه‌ Halloween از برند اسپانیایی عطر و ادکلن Jesus Del Pozo در سال ۱۹۹۷ میلادی به کوشش عطرساز معروفی به نام مکس گاواری (Max Gavarry) طراحی و ساخته شد. همه اجزای این عطر با وجود رایحه خنک، شیرین و آکورد گل‌دار پودری‌اش آن‌قدر جذاب و دل‌انگیز است، که حتی فقط با نگاه کردن به شیشه‌ آن می‌توانید احساس شادی و نشاط فراوانی را به روح خود تزریق کنید.

هالووین برای زنانی که اعتماد به‌ نفس بالایی دارند و رفتارهای مرموز و عجیب‌ و غریبی از آن‌ها سر می‌زند، بسیار مناسب به نظر می‌رسد. این عطر با توجه به بوی شیرین و خنکش، برای استفاده در فصل‌های خنکی همچون بهار و پاییز پیشنهاد می‌شود. این ادوتویلت زنانه مخصوص خانم‌های سحرآمیز و پیچیده است و رایحه‌ای رمانتیک، شیک، نرم و لطیف دارد. آب دریا، گل مریم، گل زنبق دره (برف)، گل بنفشه، بخور معطر و صمغ مر اصلی‌ترین نت‌های تشکیل‌دهنده این عطر زنانه هستند.

 

ادو تویلت جسوز دل پوزو هالووین زنانه (Jesus Del Pozo Halloween EDT)

 

سخن پایانی

ما در این مقاله از فروشگاه عطر و ادکلن ایران پرفیومز گل‌ هایی که در عطرسازی بیشتر استفاده می‌ شود به همراه عطرهایی با رایحه گل را به شما معرفی کردیم. برای خرید این محصولات می توانید به وبسایت ما مراجعه نمایید.

ثبت دیدگاه