پروفایل
16 باور کاملا غلط در خصوص عطر ها که لازم است آنها را بدانید!
اوژن استوار 12 اردیبهشت 1402 23 بازدید

تصورات بسیار اشتباهی از عطر و ادکلن وجود دارد. حتی نام آن نیز آدم‌ها را گیج می‌کند. بسیاری فکر می‌کنند که ادکلن برای مردان است و عطر برای بانوان، اما این واژه‌ها فقط به غلظت روغن‌های معطر در عطر (که واژهٔ اصلی و به لحاظ جنسی خنثی است) بستگی دارد. چندین و چند تصور غلط دیگر نیز دربارهٔ عطر و ادکلن وجود دارد. در ائامه این مقاله از ایران پرفیومز همراه ما باشید تا 16 باور کاملا غلط در خصوص عطر ها که لازم است آنها را بدانید! را به شما بگوییم.

 

16 باور کاملا غلط در خصوص عطر ها که لازم است آنها را بدانید!

1-تستر عطر بیانگر همه چیز است

بسیاری از ما هنگام خرید عطر و ادکلن، تستر آن‌ها را بو می‌کنیم و سپس رایحه‌ی دلخواه خود را انتخاب می‌کنیم. اما همیشه به همین سادگی نیست. محیطی که در آن از عطر استفاده می‌کنید، رطوبت و دمای هوا بر روی رایحه‌ی عطر موثر است. مثلاً عطری که در فروشگاه تست کرده‌اید ممکن است در خانه بوی متفاوتی داشته باشد. یکی دیگر از مشکلات تست کردن رایحه‌ها این است که بعد از استشمام چندین رایحه، مشام شما ممکن است قدرت تشخیص خود را از دست بدهد. برای اینکه بتوانید راحت‌تر رایحه‌‌ی مورد علاقه خود را انتخاب کنید، بعد از هر بار تست، مقداری قهوه را بو کنید تا سیستم بویایی شما به حالت عادی برگردد. نقش قهوه در عطر فروشی ها چیست؟

 

2- عطرهای قدیمی بیشتر شما را راضی نگه می دارند تا عطرهای جدید

در عین اینکه عطرهای سنتی با یک بار بو کشیدن شما را به وجد می آورند با این حال انرژی عطرهای جدید بیشتر و بهتر هستند و آزار کمتری به شما می رسانند با این حال هنگام انتخاب عطر باید به نوع رایحه  و نت های آن دقت لازم شود و با توجه به سلیقه خودتان عطر مناسب خود را انتخاب کنید.

 

_5737a9be-8045-11e7-b5e3-d817f67cfdf5

 

3- عطر اصل عطری است که ماندگاری بسیار بالایی دارد

ماندگاری عطر ربطی به اصل بودن آن ندارد. عطرها چه اصل و چه بدل بر اساس خلوص به چهار دسته پرفیوم ها، ادوپرفیوم، ادوتویلت ها و ادکلن ها تقسیم می شوند؛ مثلا پرفیوم که دارای بیشترین ماندگاری است، حدود پنج تا هفت ساعت دوام می آورد. پس نباید از عطرهای اصل توقع داشته باشید که تا یکی دو روز روی شما بمانند و از جای شان تکان نخورند.

 

بیشتر بخوانید: راه‌های ماندگار کردن عطر

 

4- عطرها را باید در حمام نگهداری کرد

گرما و رطوبت می تواند روغن های معطر را سریع تر فاسد کند و بوی عطر را از بین ببرد. هرچند عطر هرگز فاسد نمی شود، اما ممکن است دیگر آن بوی اصلی را ندهد.

 

INVICTUS_AQUA_-min1

 

5- برخی از افراد معتقدند عطر برای خانم ها طراحی شده است و ادکلن برای آقایان

این در حالیست که نام عطر و یا ادکلن فقط نشان دهنده غلظت رایحه ها می باشد و این باور کاملا اشتباه در بین مردم جا افتاده است .

 

6- مالش دادن محل عطر روی پوست، باعث ماندگاری بیشتر آن می‌شود

حتما شما هم این مورد را شنیده‌اید که بهتر است بعد از اسپری کردن عطر روی نبض خود، محل اسپری را مالش دهید تا رایحه عطر ماندگارتر شود. درواقع دلیل به وجود آمدن این تفکر از گذشته این بود که پس از مالش دادن محل اسپری عطر روی پوست، در همان لحظه پخش بوی بیشتری از عطر خواهید داشت. اما بهتر است بدانید که برخلاف تصور عموم، ای کار باعث از بین رفتن رایحه عطر خواهد شد. در حقیقت اصطکاک ناشی از مالش، مولکول‌های عطر را از بین می‌برد و به‌نوعی آن‌ها را تبخیر می‌کند. همین موضوع باعث از بین رفتن اسانس از روی نبض شما خواهد شد.

 

مالش دادن محل عطر روی پوست، باعث ماندگاری بیشتر آن می‌شود

 

بیشتر بخوانید: بهترین نقاط بدن برای عطر زدن کجاها هستند؟

 

7- هر چه عطر غلیظتر باشد ، بهتر است!

ماندگاری عطر به غلظت آن در مواد اولیه نیز مربوط می شود. به عنوان مثال، عطرهای خالص ما بسیار غلیظ هستند، قطرات شدید، ارزشمند و قدرتمندی را برای استفاده کم نوید می دهند. سپس دشواری کار عطرساز در یافتن تعادل مناسب بین نت های بویایی مورد انتظار و ماندگاری عطر است. با این حال، اگر یک عطر را بیش از حد متمرکز کنیم، تعادل می تواند به هم بخورد.

بنابراین، رایحه می تواند ناخوشایند یا حتی بدترین عطر باشد.اما برخی از ترکیب ها نیز به گونه ای ساخته شده اند که محتاطانه، تازه، سبک و ظریف باشند. مرکبات یا برخی از گلها مواد خام با مولکولهای بدبو فرار بیشتری هستند که به سرعت تبخیر می شوند. اما این ویژگی های بویایی و احساساتی که می توانند به ما بدهند را از بین نمی برد. این مورد در مورد ادکلن است که نت های مرکبات با طراوت آن ماندگاری چندانی ندارند، اما حس بی نظیری از رفاه را ارائه می دهند. همه چیز در مورد لذت بردن از یک عطر همان طور که هست، مهم نیست که چقدر روی پوست شما ماندگاری دارد.

 

8- باا تکان دادن می توان فهمید عطر اصل است یا فیک

از آنجایی که در تمام ادکلن ها از الکل و روغن های مناسب و مخصوص عطر سازی استفاده می شود از ترکیب آن ها و گاهی تکان دادن های سطحی برروی آن ها کف جمع می شود و این موضوع هیچ ارتباطی با اصلی بودن یا نبودن عطرها ندارد چنانچه در ادکلنی روغن از مایع آن جدا شده باشد می توان گفت که این یکی از نشانه های عطر فیک می باشد.    

 

9- عطرهایی که لیبل وزارت بهداشت ندارند پس اصل نیستند

بسیاری از ادکلن ها و مواد آرایشی بهداشتی از کشورهای دیگر به ایران جا به جا می شوند و احتمال نداشتن لیبل وزارت بهداشت بر روی آن ها بسیار زیاد است این دلیل خوبی نیست برای آنکه ما با اطمینان اعلام کنیم که این عطر اصل نیست.

 

https://www.iranperfumes.com/pro/199/%D8%B9%D8%B7%D8%B1+%D8%B2%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%87+%D9%85%DB%8C%D8%B3+%D8%AF%DB%8C%D9%88%D8%B1+%28Miss+Dior%29

 

10- نگهداری عطرها در فضای مرطوب بهتر از فضای خشک است

بهترین فضای مناسب برای نگهداری ادکلن ها در اتاق خواب و در داخل قوطی مخصوص خود به دور از هر گونه رطوبت و تابش نور خورشید می باشد. در بسیاری از فیلم ها دیده می شود که عطرها در فضای حمام نگهداری می شوند. به یاد داشته باشید؛ که این فقط یک صحنه ضبط شده از یک فیلم است و در واقع نگهداری عطر در داخل اتاق بسیار عاقلانه می باشد.

 

بیشتر بخوانید: نکاتی مهم در خصوص نگهداری عطر و ادکلن

 

11- بوی عطری که بروی کاغذ به عنوان تبلیغ در دست شماست دقیقا همان بویی است که بر روی پوست شما اسپری می شود

عطرها زمانی که بر روی پوست شما اسپری می شوند با روغن بدن شما ترکیب شده و بوی خاص و جدید از خود می پراکنند در صورتی که در زمان اسپری کردن بر روی کاغذ این اتفاق نمی افتد. بهتر است اگر برای اولین بار بوی اودکلنی را بر روی کاغذ امتحان می کنید حتما به داخل مغازه رفته و در خواست دوباره اسپری بر روی پوست خود را داشته باشید.

 

12-ادکلن های اصل هنگام به هم زدن کف نمی کنند

کف کردن یا نکردن ادکلن نه ربطی به اصل و بدل بودن آن دارد و نه ربطی به تاریخ انقضای آن آیا عطر و ادکلن تاریخ انقضا دارد؟ . در همه ادکلن ها از الکل استفاده می شود و الکل بعد از به هم خوردن روی سطح مایع کف تشکیل می دهد. این اصلا معیار درستی برای تشخیص کیفیت عطر نیست. اگر ادکلنی دو فاز شده بود و فاز روغنی از فاز مایع جدا شده بود، آن موقع می توان فهمید که این ادکلن فاسد شده است.

 

13- هر چه قدر عطر گران تر باشد، کیفیت بهتری دارد

همیشه این طور نیست! گاهی عطرهای ارزان تر ماندگاری بیش تری دارند در مقایسه با عطرهایی که توسط طراحان معروف تولید شده اند، برای دومی شما در واقع بابت نام تجاری پول می دهید

 

هر چه قدر عطر گران تر باشد، کیفیت بهتری دارد

 

14- عطرهایی که از فروشگاه‌های آنلاین خریداری می‌کنید، تقلبی هستند

همه آنچه شما باید درباره خرید آنلاین عطر بدانید ! جدیدترین باور غلط در مورد عطرها شاید این باور است که عطرهایی که به‌صورت آنلاین خریداری می‌شوند، تقلبی هستند. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در همه جهان، مردم خرید آنلاین را به روش‌های دیگر ترجیح می‌دهند. با این کار شما حتی از هر شهر یا کشوری می‌توانید خرید داشته باشید. البته بهتر است قبل از خرید اینترنتی به اعتبار فروشگاه دقت کنید.

.

15- شما همزمان نمی‌توانید از عطرهای مختلف استفاده کنید

سال‌ها این باور وجود دارد که در یک زمان نباید از عطرهای متفاوت استفاده کرد. این موضوع به این دلیل است که تصور می‌شود یک رایحه غالب بر روایح دیگر شده و این کار کاملا بی‌فایده است. اما خوب است بدانید که نه‌تنها استفاده کردن چند عطر در یک زمان بی‌فایده نیست، بلکه این کار می‌تواند با ایجاد پیچیدگی در رایحه، عطرتان را بسیار جذاب‌تر کند. بیشتر عطرسازان جهان توصیه می‌کنند تا برای رسیدن به رایحه‌ای منحصربه‌فرد و تجربه نت‌های مختلف در زمان‌های متفاوت، به سلیقه خود، دو یا چند عطر را با هم استفاده کنید.

 

lindsey-savage-p4vru5GkP6s-unsplash-1024x1536

 

16 عطرها فاسد و منقضی نمی‌شوند

همه ما احتمالا در منزل خود و یا اقوام، عطری را دیده‌ایم که سال‌ها در کمد نگهداری شده است. این باور همیشه وجود داشت که عطرها به دلیل داشتن الکل، هرگز فاسد نمی‌شوند. اما خوب است بدانید که هر عطری با توجه به ترکیبات آن، تاریخ انقضای خاص خود را دارد. البته موضوع مهم دیگر در فاسد شدن عطر، نحوه نگهداری عطر است. ازآنجایی‌که عطرها به نور، رطوبت و گرما حساس هستند، اگر به‌خوبی از آن‌ها نگهداری نشود ممکن است خیلی زودتر از تاریخ انقضایی که روی بسته‌بندی محصول درج‌شده، منقضی شوند. عطری که فاسد شود، دیگر رایحه اولیه خود را ندارد.

 

ثبت دیدگاه