پروفایل
تفاوت های عطر و ادکلن چیست؟ (کدام یکی بهتر است)
اوژن استوار 29 آذر 1401 14 بازدید

بسیاری از ما در بین مواد خوش‌بو کننده اسم‌های مختلفی مثل عطر، ادکلن، ادوپرفیوم، ادوتویلت و… را شنیده‌ایم؛ اما خیلی از ما نمی‌دانیم که هر کدام از این مواد چه ویژگی‌هایی دارند. ما در این مقاله از فروشگاه عطر و ادکلن ایران پرفیومز میخواهیم تفاوت های عطر و ادکلن را به شما بگوییم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

مطالبی که قرار است در این مقاله بخوانید:

 

ادکلن چیست؟

اُدْکُلُن، اُدوکُلُن یا اُدُکُلُن (فرانسوی: [o d(ə) kɔlɔɲ]) (به فرانسوی: eau de Cologne)‏، درحقیقت، نوعی عطر محسوب می شود. این عطر در کلن آلمان ساخته شده است.

واژه ادکلن به معنی «آب کُلن» است. این ترکیب فوق العاده در سال 1709 برای نخستین بار به دست یوهان فارینا تهیه شد. اغلب به عطرهایی با دو تا پنج درصد پرفیوم ادکلن گفته می شود. در ترکیب ادکلن هم الکل وجود دارد.

ادکلن شامل اسانس های روغنی یا روغن های اساسی، ثابت کننده، نگهدارنده و الکل است. اسانس ها درحقیقت، عطرهای روغنی هستند. زمانی که از عطر صحبت می شود، منظور روغن اساسی و پایه یک ترکیب معطر است. این ترکیب به چند شیوه تهیه می شود:

 

ادکلن چیست؟

 

بیشتر بخوانید: معرفی عطر مردانه ;معرفی ده عطر برتر مردانه در سال 2023

 

 طبیعی

در روش طبیعی، روغن از طریق تقطیر، استخراج با حلال، استخراج با سیال، استخراج اتانول و روش پولکی صورت می گیرد. روغن موجود در ترکیبات عطرها همان عطری است که رقیق شده! گاهی می بینیم غلظت برخی از عطرها بسیار زیاد است. این عطر برخاسته از همین روغن های اساسی عطر است؛ برای مثال، Eau de perfume غلظتی بین 7 تا 15 درصد دارد.

مصنوعی

به کمک ترکیبات آلی تولید می شود. امروزه بیشتر کمپانی های تولید ادکلن و عطر به دلیل مقورن به صرفه بودن روش مصنوعی، این روش را استفاده می کنند.

 

عطر یا پرفیوم چیست؟

خانواده عطرها نسبت به سایرین از غلظت بالاتری برخوردار هستند. عطرها درواقع از 20 الی 40 درصد اسانس تشکیل شده اند. درنتیجه به همین دلیل است که بیشترین ماندگاری را داشته و همچنین قیمت بالاتری دارند. ماندگاری عطرها 6 الی 8 ساعت است. با توجه به آن چه گفته شد دریافتید که تفاوت عطر و ادکلن در نسبت اسانس و الکل در آن‌هاست. پس اگر به دنبال رایحه ای هستید که بیشترین ماندگاری را داشته باشد، عطر یا پرفیوم گزینۀ مناسب تری است.

عطرها از نظر ماندگاری ،دوام و میزان اسانس به کار رفته ،به 6 دسته تقسیم می شوند:

Perfume : میزان اسانس به کار رفته 15 تا 25 درصد
Soie de Perfume : اسانس حدود 15 تا 18 درصد
Eau de Perfume : اسانس حدود 8 تا 15 درصد
Eau de Toilette : اسانس 4 تا 10 درصد
Eau de Cologne : اسانس 2 تا 5 درصد

Eau de fraiche یا Deodorant : اسانس کمتر ار 3 درصد ، همان اسپری ها هستند

تقریباً ادکلن این روزها دیگر تولید نمی شود، اما برای خرید عطر (به معنای کلی) اگر به پایین جعبه عطرها یا شیشه آنها نگاه کنید کلماتی مثل Eau de Perfuem و … رو خواهید دید، سعی کنید برای ماندگاری بیشتر به دنبال یکی از 3 کلمه اول که در بالا آمده است باشید.

 

عطر یا پرفیوم چیست؟

 

بیشتر بخوانید: اسامی عطرهای معروف زنانه

 

تصور رایج غلط در مورد تفاوت عطر و ادکلن!

عده بسیار زیادی، حتی متخصص و با سابقه در زمینه خرید عطر و ادکلن تصور می کنند که به روایح زنانه باید واژه «Perfume» و به روایح مردانه «ادکلن» اطلاق می شود؛ اما این تصور و طرز فکر کاملا غلط است و باید گفت که عبارت پرفیوم تنها برای بانوان استفاده نمی شود و همچنین واژه کلون یا ادوکلن نیز تنها برای آقایان نیست.

همچنین تصور غلط دیگری وجود دارد که برخی افراد تصور می کنند، ادکلن در واقع عطرهای گران قیمت از برندهای مشهور است و عطرها همان اسانس هایی هستند که در شیشه های کوچک به فروش می رسند! جالب است بدانید که در زبان انگلیسی نیز دو واژه «Perfume» و «Fragrance» خیلی وقت‌ها به جای هم دیگر گفته می شود.

 

فرق عطر و ادکلن، نقش و اهمیت الکل در صنعت عطر سازی

برای توضیح و شرح فرق عطر و ادکلن های موجود در بازار یا تخصصی تر تفاوت ادوتویلت و ادوپرفیوم، شما ابتدا باید از چگونگی ساخته شدن آنها اطلاع پیدا کنید. نکته ای که دراین میان باید به آن توجه داشت این است که عصاره روغنی (ماده تشکیل دهنده اصلی) یا در واقع همان عطر خالص به هیچ عنوان به تنهایی قابل استفاده نیست و برای استفاده عموم باید با سایر حلال ها مثل الکل ترکیب شود.

کارخانه ها برای رقیق کردن، عصاره روغنی را به همراه الکل که در واقع حامل آن است با هم مخلوط می کنند. ترکیب الکل با عصاره باعث رقیق شدن (آماده شدن برای استفاده) و همچنین پایدار شدن بوی آن می گردد. در صنعت عطرسازی الکل درست به اندازه عصاره روغنی دارای اهمیت است زیرا که این الکل است که غلظت عطر و همچنین پایایی آن را تعیین می کند.

 

فرق عطر و ادکلن، نقش و اهمیت الکل در صنعت عطر سازی

 

تفاوت نحوه‌ی استفاده عطر و ادکلن

تفاوت دیگر عطر و ادکلن نحوه‌ی استفاده از آن است. عطرها معمولا از راه دور بر روی پوست اسپری می‌شوند اما ادکلن‌ها معمولا به پوست مالیده یا پاشیده می‌شوند. با توجه به اینکه عطر بوی قوی‌تری دارد و ماندگاری آن هم بیشتر است، در هر نوبت نیاز نیست که مقدار زیادی از آن استفاده شود. با توجه به اینکه خیلی از افراد ممکن است به بوهای تند و قوی حساس باشند، مصرف بیش از حد عطرها حتی می‌تواند آزاردهنده باشد و موجب سر درد (چرا از رایحه عطر سر درد می شویم؟)، عطسه و در برخی موارد حالت تهوع شود. در مورد ادکلن‌ها با توجه به رایحه ملایم‌تری که دارند، با آزادی بیشتری می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم.

 

بیشتر بخوانید: خوشبوترین ادکلن مردانه با قیمت مناسب

 

تفاوت اسانس با عطر چیست؟

درحقیقت، قسمت پارافینی عطر، همان اسانس است. روغن های اساسی را از عصاره خالص گیاهان می گیرند. اسانس بدون تعادل هنرمندانه و پختگی ترکیب عطر است. اسانس با استفاده از مواد شیمیایی و در تقلید از بو و رایحه های گوناگون تولید می شود.

 

معرفی انواع عطرها

پرفیوم

پرفیوم ها دارای 20 تا 40 درصد اسانس خالص و روغنی هستند. پس اگر صبح از این نوع عطر بزنید، به نظر می رسد تا عصر، رایحه آن را احساس کنید. پرفیوم ها بیشترین میزان غلظت اسانس معطر را دارند. همین امر موجب می شود، ماندگارتر باشند. اغلب عطرهای پرفیوم تا 6 الی 8 ساعت باقی می مانند. البته پرفیوم ها نسبت به دیگر نمونه های ادکلن و عطر گران تر هستند.

 

ادو پرفیوم

رتبه دوم از نظر غلظت به ادوپرفیوم اختصاص دارد. EDP یا همان ادو پرفیوم ها بو و رایحه ای سبک تر دارند و در مقایسه با نمونه های پرفیوم ارزان تر هستند. ادو پرفیوم ها 15 تا 20 درصد دارای عصاره خالص هستند.

 

تفاوت اسانس با عطر چیست؟

 

ادو تویلت

روی شیشه ادو تویلت ها اغلب EDT را مشاهده می کنید. در ترکیبات ادو تویلت ها 5 تا 15 درصد از اسانس روغنی به کار می رود. ادو تویلت ها در شرایط معمولی بین 4 تا 5 ساعت ماندگاری دارند. در ادو تویلت ها اغلب روی نت های آغازین تأکید می شود. خرید عطر زنانه یا مردانه ادو تویلت از انواع ادو پرفیوم و پرفیوم به صرفه تر است.

 

ادکلن

ادوکولن یا EDC در مقایسه با سه نوع پیشین دارای غلظتی کمتر از اسانس های روغنی هستند. درحقیقت، حدود 2 تا 7 درصد از اسانس های روغنی خالص در تولید ادکلن به کار می رود. ماندگاری رایحه ادکلن حدود 2 ساعت است. ازآنجاکه اغلب محصولات مردانه در شمار نوع ادکلن هستند، باور غلطتی وجود دارد که براساس آن گمان می کنند ادکلن ها فقط مخصوص آقایان هستند!

ادکلن ها فقط دارای 3 درصد از عصاره هستند. به همین خاطر، برای افرادی که عطری بسیار ملایم و سبک دوست دارند، گزینه ای مناسب به شمار می روند. اغلب برای مهمانی ها از ادو پرفیوم و پرفیوم استفاده می شود و برای مصرف روزانه، اوفرش ها و ادو تویلت ها پرطرفدار هستند.

 

بیشتر بخوانید: معرفی 10 عطر کلاسیک زنانه

 

چگونه عطر را تست کنیم؟

1- عطر را در قسمت داخلی مچ و قسمت داخلی آرنج خود اسپری کنید.

2- اگر قصد بویدن چند عطر را دارید، در فاصله هر دو عطر مقداری پودر قهوه را بو کنید تا مشام شما از عطر قبلی خالی شود و قابلیت انتخاب نوع رایحه را داشته باشید.

3- عطرها معمولا دارای چند نت هستند که بهتر است اجازه دهید همه نت‌های عطر را درک کنید، برای همین در خرید عطر عجله نکنید.

 

عطرها چگونه ساخته می‌شوند؟

تولیدکنندگان عطر، با ترکیب اسانس عطر با ادکلن  طبیعی و مصنوعی با رایحه‌های مختلف را با مقداری الکل ترکیب می‌کنند که باعث تثبیت رایحه‌ها و رقیق شدن روغن‌ها می‌شود. الکل به دلیل نقشی که در کنترل غلظت اسانس‌ها و ماندگاری بو دارد، یک فاکتور مهم در ساخت عطر است.

یافتن غلظت مناسب برای انتخاب یک عطر عالی بسیار مهم است. اگر غلظت آن کم باشد، بوی عطر به سرعت محو می‌شود و اگر زیادی غلیظ باشد ممکن است شدت بوی آن برای خودتان و اطرافیان آزاردهنده شود که باعث می‌شود در فاصله‌ی خیلی کمی از آن بو زده شوید.

 

ثبت دیدگاه