پروفایل
چگونه می توانیم تاریخ مصرف عطر را  تشخیص دهیم؟
اوژن استوار 29 آذر 1401 15 بازدید

چگونه می توانیم تاریخ مصرف عطر را تشخیص دهیم؟ عطرها نیز مانند تمامی محصولات دیگر دارای تاریخ انقضا هستند اما افراد کمی از این موضوع آگاه می‌باشند. اگر از برندهای متفاوت، عطر خریداری می‌کنید حتما اطلاعات کافی از جمله تاریخ تولید و انقضا و شرایط نگهداری از آن عطر بر روی جعبه آن نوشته شده که باید آن‌ها را کامل مطالعه کنید. عوامل گوناگونی در تاریخ مصرف عطر تاثیرگذار است عوامل دیگری هم در منقضی شدن عطر دخالت دارد که در ادامه این مقاله فروشگاه عطر و ادکلن ایران پرفیومز به توضیح این موارد، راه‌های تشخیص ادکلن تاریخ گذشته می‌پردازیم و راهکارهای نگهداری و افزایش عمر عطر و ادکلن می‌پردازیم.

 

آیا ادکلن و عطر تاریخ انقضا دارد؟

سریع‌ترین و سخت‌ترین پاسخ به این سؤال، بله است. سخت، چون حتی اگر پول زیادی برای یک عطرافشان برند و اصل و معتبر داده باشید، اگر مدت زیادی از تاریخ تولید آن می‌گذرد، باید با آن خداحافظی کنید. اینکه معمولاً به تاریخ انقضای عطر‌ها توجهی نمی‌شود، واقعیتی است،‌ اما ما به شما می‌گوییم که منظور از تاریخ انقضای عطر و ادکلن چیست و آیا واقعاً فاسدشدنی هستند؟  مفهوم فاسد شدن عطر با مفهوم فاسد شدن غذا متفاوت است و به ترکیب شیمیایی آن بستگی دارد. به عنوان مثال، ظرف نگه‌داری، برند، ترکیبات عطر مردانه و عطر زنانه چون متفاوت است، و نحوه‌ی نگه‌داری در طول عمر مفید آن مؤثر است.

 

آیا ادکلن و عطر تاریخ انقضا دارد؟

 

کد سری محصول و تاریخ مصرف عطر

هر محصول دارای یک کد سری یا Batch Code اختصاصی است که تمام عطرها اعم از اورجینال و غیرتقلبی دارای آن هستند. این کد در حقیقت کد شناسایی آن محصول است و حاوی تمام اطلاعات مهم در خصوص آن محصول می باشد، مانند اینکه این عطری در کدام کشور و در چه تاریخی ساخته شده است. هدف از حک این کدها بر روی بطری ها این است که اگر مشکلی در خط تولید عطر به وجود آمد بتوانند با استفاده از این کد تمام عطرهای مربوط به این کد را از بازار عطر و ادکلن جمع آوری کنند.

البته در کنار این کد، کدهای دیگری هم روی بسته بندی درج شده است که شامل بارکد یا شماره کاتالوگ و... می باشد که این موضوع حتی می تواند باعث سردرگمی شما در پیدا کردن کد سری شود. بارکد و سایر کدها معمولا به صورت چاپ روی جعبه وجود دارند ( مثل لیست ترکیباتی که روی بسته مواد غذایی قرار دارد) در حالی که کد سری بعدا روی جعبه درج می شود (چیزی شبیه به تاریخ تولد و تاریخ انقضا که بر روی بسته بندی مواد غذایی بعدا با دستگاه تاریخ زن حک می شود) و شما می توانید با کمک این تفاوت خیلی آسوده کد سری محصول را پیدا کنید، در اکثر اوقات این کد در بخش پایینی بسته درج می شود.

 

روش های مختلف تشخیص تاریخ انقضای عطر و ادکلن

 

تشخیص تاریخ انقضا عطر از طریق بو

یکی از بهترین و راحت‌ترین شیوه‌های تشخیص ادکلن زنانه تاریخ مصرف گذشته‌ بو کردن آن است. برای این کار باید بدانید که در عطر شما آیا از روغن گیاهی استفاده شده است یا خیر. روغن گیاهی ارگانیک مستعد این است که پس از مدتی طولانی منقضی شود که در این صورت بوی عطر دیگر مشابه بوی اولیه خود نخواهد بود.

عطرهایی که در ترکیبات آن‌ها از روغن‌های گیاهی معطر استفاده نشده باشد، معمولا تا سال‌ها سالم می‌ماند و لازم نیست که نگران گذشتن تاریخ انقضا عطر باشید. معمولا یکی از نشانه‌های گذشتن تاریخ مصرف عطر ایجاد بوی سرکه است. یکی دیگر از نشانه‌ها تغییر تراکم عطر است. نکته مهم این است که شما این بو را با رایحه اولیه آن مقایسه کنید.

 

تشخیص تاریخ انقضا عطر از طریق بو

 

تشخیص از طریق ظاهر عطر

عطرها معمولا کاملا بی‌رنگ نیستند و توجه به رنگ‌ آن‌ها یکی دیگر از راه‌هایی است که از طریق آن می‌توانید منقضی شدن تاریخ آن را تشخیص دهید. معمولا رنگ در چنین حالتی شفافیت روزهای اول خود را از دست می‌دهد.

 

تشخیص از طریق اطلاعات چاپ شده بر روی بسته بندی ادکلن

گاهی عطر زنانه که خریداری می‌کنید اطلاعاتی از جمله تاریخ انقضا عطر را در خود گنجانده است. برای مثال تاریخ انقضای اسپری رکسونا روی این محصول ذکر شده است.
البته تمام عطرها و اسپر‌ی‌ها این مشخصه را ندارند و حتی در صورت دانستن تاریخ انقضا نیز ممکن است به خاطر نگه‌داری نامناسب از آن عطر زودتر از آن تاریخ فاسد و غیرقابل استفاده شود.

در مواردی نیز می‌بینید که پشت بسته عطر بارکدی حک شده است. با چک کردن بارکد عطر می‌توانید به راحتی دریابید که تاریخ انقضا عطر فرارسیده است یا نه. روی بسته‌بندی چنین عطرهایی تشخیص تاریخ تولید عطر نیز کار راحتی است، چون روی آن ذکر شده است.

 

تست بینی

واضح ترین راه برای تشخیص انقضا عطر این است که بوی آن را بررسی کنید. آیا تغییر قابل توجهی در بوی آن وجود دارد؟ آیا بوی عطر ضعیف شده است یا بوی سرکه می دهد؟ در صورت مشاهده هر یک از این علائم و تغییرات در بوی عطرها، به این معنی است که عطر شما منقضی شده است. 

 

تست بینی

 

تست رنگ

در مرحله دوم رنگ عطر را بررسی کنید. اگر در ابتدا عطر دارای مایع شفاف بوده است و اکنون به مایع مات یا کهربا تغییر کرده است، می تواند نشان دهنده عطر منقضی شده باشد. اگر رنگ عطر به رنگ تیره تر تغییر کند، این نشان می دهد که به مرور زمان تغییر کرده است. عطرهای با غلظت بیشتر، الکل آن به مرور زمان تبخیر می شوند. بنابراین اگر بطری، عطر کمتری در خود داشته باشد، به این معنی است که به انقضا نزدیکتر شده است.

 

تاریخ انقضا روی بسته بندی را بررسی کنید

بیشتر تولیدکنندگان عطر تاریخ انقضا را روی بسته بندی آن ذکر کرده اند. که معمولاً به صورت کد دسته ای یا PAO))  دوره پس از باز شدن نشان داده می شود که معمولاً در انتهای عطر یا روی جعبه چاپ می شود. اگر قبلاً عطر را باز کرده اید، باید به دنبال (PAO) باشید که عدد مربوطه به مدت زمان ماندگاری عطر پس از باز شدن اشاره دارد. و اگر عطر را باز نکرده اید و می خواهید عمر مفید عطر را تخمین بزنید ، باید به سراغ کد دسته ای مربوط به تاریخ تولید محصول بروید.

 

تاریخ انقضای عطر های باز شده

درباره ادکلن مردانه باز شده خبر ناراحت کننده اینجاست، متاسفانه از زمانی که یک بطری عطر باز می‌شود، نهایتا دو تا سه سال دوام می‌آورد و پس از آن با توجه به تغییرات شیمیایی رخ داده، دچار تغییر رایحه در نت‌های مختلف خود خواهد شد و از این رو بیشتر کارشناسان عطر و ادکلن، توصیه می‌کنند شیشه عطر خود را دو تا سه سال پس از شروع مصرف دور بیاندازید.

کلمنت گاوری عطرساز مشهور و ارشد سازنده بسیاری از رایحه‌های خارق‌العاده دنیای عطر و ادکلن نظیر: جورجیو آرمانی، کلوین کاین، تام فورد و کلوئه می‌گوید: هربار اسپری کردن یک عطر باعث ورود اکسیژن هوا به داخل شیشه عطر شده و در طول زمان باعث اکسید شدن آن می‌شود و به مرور شما متوجه کاهش سیاژ و ماندگاری عطر محبوبتان خواهید شد و دیگر بوی درخشان و اولیه آن را استشمام نخواهید کرد. اما نکته قابل توجه موجود درباره تاریخ انقضای یک عطر، تاثیر نوع نگهداری صحیح و اصولی آن بر تاریخ انقضا و طول عمر عطر می‌باشد.

 

تاریخ انقضای عطر های باز شده

 

راهنمای مراقبت از عطر برای طولانی‌شدن تاریخ مصرف

در حالت عادی هر عطر بین ۳ تا ۵ سال بعد از بازشدن درپوشش، مثل روز اول باقی می‌ماند و منقضی نمی‌شود. البته در برخی از عطرها این تاریخ به ۱۰ سال هم می‌رسد. با همه این تفاصیل باز هم مشاهده شده که عطر هم تاریخ مصرف داشته و هم مدت چندانی از مصرف آن نگذشته است؛ ولی تغییر رنگ و بو داده و منقضی شده است. در چنین مواقعی باید به روش نگهداری آن عطر مشکوک شد. در ادامه برایتان می‌گوییم که چه کنید تا سررسیدن تاریخ مصرف عطر را به تعویق بیندازید و عرتان بیشتر عمر کند.

 

بستن و محکم کردن درپوش عطر

درپوش بهترین عطر زنانه و بهترین عطر مردانه را همواره بسته نگه دارید. بازماندن درپوش عطر باعث ورود هوا به آن و اکسیده‌شدن محصول می‌شود. این اتفاق باعث تغییر بو و رنگ و کاهش ماندگاری عطر نیز می‌شود.

 

نگهداری در محل خشک و خنک

هرچه محل نگهداری عطر دور از گرما و نور باشد، ماندگاری آن افزایش پیدا می‌کند. شاید به همین دلیل هم بود که مادران و مادربزرگ‌های ما، عطرهایشان را گوشه‌ای از یخچال نگهداری می‌کردند. البته ما این کار را به شما توصیه نمی‌کنیم. همین که محیط اتاق خوابتان خنک و تاریک باشد، کافی است.

همچنین به آن دسته از افرادی که عطر خود را در فضای سرویس بهداشتی یا حمام نگهداری می‌کنند، توصیه می‌کنیم این عادت را ترک کرده و همه مواد خوشبوی خود را به اتاق خوابشان منتقل کنند. رطوبت موجود در حمام یا سرویس بهداشتی و نزدیک بودن قفسه‌ها به چراغ برق محیط باعث می‌شود عطر شما خیلی زود منقضی شود.

 

نگهداری در محل خشک و خنک

 

پرهیز از نور مستقیم خورشید

بسیاری از خانم‌ها و آقایان بهترین عطر زنانه یا مردانه خود را در داشبورد ماشین نگهداری می‌کنند. به این دسته افراد باید گفت که چنین مکانی برای نگهداری عطر اصلاً مناسب نیست. تابش نور خورشید و فضای گرم داخل ماشین بدترین موقعیت برای عطر است و باعث می‌شود تاریخ مصرف عطر خیلی بیشتر از آنچه شما انتظار دارید سر برسد.

 

ثبت دیدگاه