پروفایل
عطر روغنی چیست؟ + مزایای خرید عطر های روغنی (روش استفاده از عطر روغنی)
اوژن استوار 10 دی 1401 16 بازدید

عطر روغنی چیست؟ مزایای خرید عطر های روغنی در حال حاضر عطرهای روغنی در بین خانم ها و آقایان بسیار پرطرفدار هستند، اگرچه در حال حاضر خرید عطرهای روغنی طبیعی بسیار دشوار است. عطرهای روغنی از شرق به ما رسیدند و بر خلاف عطرهای معمولی مزایای زیادی دارند. مهم ترین تفاوت آن ها با عطرهای ادکلن و زنانه این است که با دست و با در نظر گرفتن خواسته مشتری مخلوط می شوند. خرید عطرهای روغن طبیعی واقعی در جایی در امارات متحده عربی یا سایر مناطق شرقی امکان پذیر است. چنین عطرهایی قیمت بسیار مناسبی دارند، اما تأثیری که روی دیگران می گذارند ارزش آن را دارد.

 

عطر روغنی چیست؟

میزان غلظت عطر و ادکلن‌ها به مقدار آب و الکل موجود در آن بستگی دارد. برای مثال عطر، درصد بسیار کمی از آب و الکل تشکیل شده است و بیشتر حجم آن را اسانس یا روغن تشکیل می‌دهد. از طرف دیگر در ادکلن اسانس کمتری به کار برده شده است و بیشتر از آب و الکل تشکیل شده است. در عطر روغنی همان طور که از نام آن پیداست، روغن‌ها نقش مهمی در تعدیل اسانس عطر دارند. به این معنی که به جای آب و الکل، روغن های حامل وظیفه‌ی پراکندن رایحه ها را بر عهده می‌گیرند. با این توضیح عطر روغنی نیز در دسته‌ی عطرهای غلیظ قرار گرفته و خصوصیات عطرهای غلیظ را با خود دارد.

 

تفاوت بین عطر و عطر روغنی چیست؟

برای شناخت تفاوت‌های بین عطر روغنی و معمولی، ابتلا باید پاسخ سوال «عطر روغنی چیست» را بدانید. عطر‌های روغنی از روغن‌های گیاهی، پروپیلن گلیکول یا روغن‌های معدنی و اسانس عطر طبیعی ساخته می‌شوند. این عطر‌ها در کاربرد و پخش بو بیشترین تفاوت را با ادکلن‌ها یا ادو‌تویلت‌ها دارند. اگر جزو افرادی هستید که دوست ندارید در ابری از رایحه‌های مختلف قدم بزنید، استفاده از عطر روغنی برای شما مناسب است. با اسپری ادکلن‌ها که حلال الکی دارند، مولکول‌های عطر روی مو‌ها، لباس و پوست شما می‌نشیند و به‌مرور زمان، با تبخیر الکل، رایحه‌ عطر مانند ابری خوش‌بو شما را احاطه خواهد کرد. به این معنا که عطرهایی با درصد بالاتری از حلال، پخش بوی بسیار بیشتری دارد. ولی عطر‌های روغنی فقط روی پوست شما می‌نشیند و تبخیر نمی‌شود. خانم‌ها یا آقایان می‌توانند با خرید بهترین عطر مردانه و زنانه‌ای که ماندگاری بیشتری دارند، پخش بوی عطر را کمتر کنند.

 

تفاوت بین عطر و عطر روغنی چیست؟

 

بیشتر بخوانید: اسامی عطرهای معروف زنانه

 

مزایای خرید عطر روغنی

۱- عطرهای روغنی ماندگاری بیشتری دارند

ترکیباتی که در عطرهای روغنی استفاده می‌شود درمقایسه‌با عطرهای غیرروغنی و ادکلن‌ها تراکم بیشتری دارد. در ادکلن‌ها شاهد مقدار کمی رایحه خوش‌ هستیم که با مقدار بیشتری الکل ترکیب شده‌اند؛ به‌همین دلیل رایحه‌ عطرهای روغنی نسبت‌به ادکلن‌ها ماندگاری بیشتری دارد.

از طرف دیگر ازآنجایی‌که رایحه خوش این عطرها با روغن ترکیب می‌شود، همین ترکیبات روغنی باعث دوام بیشتر رایحه آن روی پوست خواهد شد. با این تفاصیل پیشنهاد می‌کنیم در هنگام خرید عطرهای روغنی حتماً آن را روی پوست خود بزنید تا دوام بهتری پیدا کند. ادکلن و عطرهای غیرروغنی را نیز بهتر است روی لباس بزنید؛‌ زیرا تجربه نشان داده است پارچه تعامل بهتری با این رایحه‌ها دارد و ماندگاری عطرهای غیرروغنی را بیشتر می‌کند. عطرهای روغنی حدود شش تا نهایتاً پانزده ساعت ماندگاری دارند در‌صورتی‌که عطرهای غیرروغنی نهایتاً یک تا سه ساعت دوام می‌آورند.

 

مزایای خرید عطر روغنی

 

۲- عطرهای روغنی کمتر باعث التهاب‌ پوست می‌شوند

اگر پوست حساسی دارید یا به سلامتی پوست خود اهمیت می‌دهید و در این زمینه مطالعه کافی انجام داده‌اید، حتماً به‌خوبی می‌دانید که الکل برای پوست ضررهای فراوانی دارد و پوست را خشک و ملتهب می‌کند. با این توضیح می‌توان گفت استفاده بیش از حد از عطرها و ادکلن‌های حاوی الکل، احتمال خشکی پوست را در پی دارد. بنابراین عدم وجود الکل در عطرهای روغنی یک مزیت محسوب می‌شود. همچنین وجود روغن در ترکیبات این عطرها، علاوه بر کمک بر ماندگاری بالا، باعث تشدید خشکی پوست هم نمی‌شود.

 

۳- عطرهای روغنی باعث صرفه‌جویی بیشتری می‌شوند

همان‌گونه که اشاره کردیم عطرهای روغنی را باید به پوست خود بزنید. قسمت‌هایی از پوست که گرمای بیشتری دارد مانند مچ‌دست، داخل آرنج، پشت گردن و پشت گوش، محل مناسبی برای استفاده از عطرهای روغنی هستند.

اگر شیشه غلطکی را برای عطر روغنی خود انتخاب کرده باشید، در حین استفاده از آن، تسلط بیشتری به عطرزدن دارید و به هر اندازه که صلاح بدانید می‌توانید استفاده کنید؛ اما عطرهای غیرروغنی و ادکلن‌ها را باید حتماً روی قسمت‌های مختلف لباس اسپری کنید.

بعضی‌ افراد، مقداری عطر را در فضا اسپری کرده و از بین باقیمانده عطر در هوا عبور می‌کنند تا رایحه خوش عطر به تمامی لباس و بدن آن‌ها منتقل شود. کاملاً مشخص است در چنین مواقعی حجم بیشتری از عطر را باید اسپری کنید. با این تفاصیل می‌توان گفت عطرهای روغنی مصرف‌کمتری دارند و درنتیجه قیمت آن‌ها نسبت‌به مصرفی که دارند، موجه‌تر است. در میان عطرهای روغنی، عطرهایی با رایحه چوب‌صندل را پیشنهاد می‌کنیم. این عطرها قیمت مناسب‌تری دارند و رایحه‌ آن‌ها نیز بسیار دلنشین است.

 

مزایای خرید عطر روغنی

 

بیشتر بخوانید: عطر مردانه معروف

 

۴- عطرهای روغنی رایحه‌ی ملایم‌تری دارند

درست است که عطرهای روغنی تراکم بیشتری دارند و بوی آن‌ها نیز نافذ‌تر به نظر می‌رسد، اما رایحه این عطرها نسبت‌به عطر غیرروغنی و ادکلن‌هایی که در ساخت آن‌ها از الکل کمک گرفته شده، ملایم‌تر است و پخش بوی کمتری دارند.

به‌‌این‌ترتیب اگر به دنبال رایحه‌های ملایم‌ هستید و نمی‌خواهید عطری که می‌زنید خیلی جلب نظر کند، پیشنهاد می‌کنیم سراغ عطرهای روغنی بروید. رایحه این عطرها روی پوست باقی می‌ماند و ضمن اینکه شما را خوش‌بو می‌کند، بیشتر از حد در هوا منتشر نمی‌شود.

 

۵- عطرهای روغنی مناسب استفاده‌ی روزمره هستند

بهتر است به‌جای اینکه فقط از یک عطر استفاده کنید، چندین عطر و ادکلن مختلف برای مناسبت‌های متفاوت داشته باشید. برای مهمانی‌های رسمی یا خودمانی، عطرهای غیرروغنی پیشنهاد می‌شود. رایحه‌ این عطرها بیشتر در هوا پخش می‌شود و درمقایسه‌با عطرهای روغنی، از فاصله‌ای دورتر، رایحه خوش عطری که زده‌اید به مشام دیگران می‌رسد. پیشنهاد می‌کنیم عطرهای روغنی را برای محل‌کار استفاده کنید. رایحه این عطرها کمتر در هوا منتشر می‌شود و برای قرارهای کاری و جلسه‌های مهم گزینه بهتری هستند.

 

۶- رایحه‌ی عطرهای روغنی و غیرروغنی تفاوتی با هم ندارد

به‌غیر از الکل و روغن که در ساختار عطرهای روغنی و غیرروغنی تفاوت دارد، فرمول اصلی ساخت این عطرها با هم برابر است؛ درنتیجه به‌لحاظ رایحه، تفاوت خاصی میان عطرهای روغنی و غیرروغنی مشاهده نمی‌شود. ناگفته نماند رایحه عطرهایی که در ترکیبات آن از الکل استفاده شده است، زودتر مشخص می‌شود؛ اما درمجموع رایحه این عطرها با هم فرق چندانی ندارد.

 

۷- عطرهای روغنی ارزان‌تر هستند

اگر به فروشگاه‌های آنلاین عطرفروشی نگاهی کنید یا به مغازه‌های عطر و ادکلن سر بزنید متوجه خواهید شد که عطرهای روغنی قیمت مناسب‌تری دارند. شما می‌توانید هنگام خرید عطر روغنی شیشه‌های دلخواه (با غلطک یا اسپری) با حجم‌های مختلف را انتخاب کنید.

 

مزایای خرید عطر روغنی

 

بیشتر بخوانید: معرفی 12 عطر لاکچری زنانه که باید آنها را بشناسید!

 

نحوه استفاده از عطر روغنی؛ باید نباید‌های عطر‌هایی بر‌ پایه روغن

نحوه استفاده عطر‌های روغنی با سایر ادکلن‌ها متفاوت است. دو راه برای استفاده از این عطر‌ها وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

روش غیر‌مستقیم: در این روش ابتدا دو الی ۳ قطره از اسانس را روی کف دست می‌ریزیم و با دست دیگر آن را پخش می‌کنیم. سپس دست‌ها را به گردن، ترقوه یا پشت گردن می‌مالیم. در این روش دیگر نیازی نیست که در‌مورد لک شدن لباس نگران باشید.

روش مستقیم: همان‌طور که از اسم این روش مشخص است، قطره‌های عطر روغنی را به‌طور مستقیم روی نقاط مورد‌نظر بدن می‌زنیم. اما برای این کار نیز باید مقداری از اسانس را کف دست بریزیم و سپس به پشت گوش، گردن و پایان خط رویش مو‌ها بمالیم.

روش مستقیم برای افرادی که دوست دارند رایحه قوی‌تری را حس کنند، مناسب است. البته برای فهمیدن رایحه عطر روغنی باید کمی صبر کنید. زیرا برعکس ادکلن‌ها، بلافاصله بعد از پخش کردن آن روی پوست، بویی به مشام نخواهد رسید. پس اگر تا‌کنون، با خرید ادکلن زنانه اصل از بوی خوش عطر لذت می‌بردید، برای حس بوی عطر‌های روغنی باید عادت خود را کنار بگذارید و کمی صبر کنید. مهم‌ترین نکته این است که روغن روی لباس رد می‌اندازد و به‌هیچ‌عنوان پاک نخواهد شد. پس عطر‌های روغنی را به‌صورت مستقیم روی پوست استفاده کنید.

 

سازگاری عطرهای روغنی با پوست

انتخاب عطر مناسب با پوست، عطرهای روغنی معمولا روی پوست مالیده می شود و به دلیل اینکه فاقد الکل هستند ایجاد حساسیت و التهاب نمی کنند. اگر شما فردی هستید که به سلامتی خود اهمیت زیادی می دهید عطرهای روغنی گزینه مناسب تری برای شما به نظر می رسد. فراموش نکنید عطرهای روغنی را باید به نقاط نبض دار بدن و قسمت‌هایی از پوست که گرما و جریان خون بیشتری دارد بزنید. مچ‌دست، داخل آرنج، پشت گردن، قفسه سینه و گردن بهترین محل ها برای عطرهای روغنی هستند.

 

سازگاری عطرهای روغنی با پوست

 

بیشتر بخوانید: خوشبوترین ادکلن مردانه با قیمت مناسب

 

عطر روغنی را پس از گرفتن دوش استفاده کنید

داشتن پوستی شاداب و تمیز به عطر شما کمک می‌کند تا به خوبی به پوست بچسبد و رایحه ماندگارتری داشته باشد. بعد از دوش گرفتن کمی با حوله خشک کنید و سپس از عطر روغنی استفاده کنید. اگر پوست شما به دلیل وجود عرق چسبناک یا چرب باشد، ترکیب عطر با بوی بدن رایحه خوشایندی را تولید نخواهد کرد. همچنین پوست چرب مانع چسبیدن مولکول های عطر روغنی به بدن می شود. اگر در هنگام استفاده پوستی پاکیزه داشته باشید نهایت ماندگاری و پخش بو را با عطرهای روغنی تجربه خواهید کرد.

 

بهترین عطر روغنی زنانه

عطر جادور دیور عطری زنانه با رایحه عطر گرم و شیرین زنانه است و این عطر خوشبو در کشور فرانسه، به دست کالیس بکر، متولد شده است. رایحه زنانه این عطر از گروه بویایی گلی میوه‌ای است و از ترکیب رایحه‌های:

نت ابتدایی: گلابی، خربزه، ماگنولیا، هلو، پرتقال و ترنج

نت‌های میانی: یاسمن، زنبق دره، فریزیا، رز، ارکیده، آلو و بنفشه

نت پایانی: مشک، وانیل، شاه‌توت و سرو

«جادور» عطری مدرن و باشکوه است که محوبیت فوق‌العاده‌ای پیدا کرده و به همین دلیل هم ادیشن‌های مختلفی از آن با غلظت‌های متفاوت ساخته شده‌اند. «جادور» عطری درخشان است که روایح طلایی، انبوه و باشکوهش همچون پرتوهای خورشید روی پوست می‌درخشند. روح کلاسیک و بلندپروازانه این عطر در بطری زیبایش که به شکل آمفورای یونانی (نوعی کوزه باستانی) طراحی شده، بازتابی بی‌نظیر دارد.

 

بهترین عطر روغنی زنانه

 

معرفی بهترین عطرهای روغنی

savage: ادو پرفیوم دیور ساواج پنسیس با فرمولاسیون و طراحی 100 میلی‌ لیتری توسط عطرساز مشهور «فرانسوا دماکی» در سپتامبر سال 2017 روانه بازار شد. از ویژگی های این ادوپرفیوم می توان به دارا بودن میوه، ادویه و گیاهان معطر، رایحه شیرین، تند و خنک، نت های ترنج، فلفل، اسطوخودوس، شمعدانی، فلفل صورتی، لامی، خس خس، فلفل سچوان، نارنج و نعناع هندی، لابدانیوم، آمبروکسان و سدر، قدرت پخش بو، ماندگاری بالا، شادی و نشاط آور اشاره کرد.

 

Black Afgano: ادکلن بلک افغان شاید معروف‌ترین ادکلنی باشد که هم به عنوان عطر بانوان و هم آقایان شناخته شده است! گرچه این ادکلن به عنوان یک ادکلن مردانه شناخته شده است ولی با اکثر بانوانی که دنبال یک ادکلن با رایحه تلخ هستند بسیار مناسب است. اسپری کردن این عطر سبب حس بوی گیاه شاهدانه و نت‌های سبز می‌شود، که این ترکیب اسموکی و سرشار از تلخی قهوه بوده و آرامش و تمرکز خاصی ایجاد می‌‌کند.

 

معرفی بهترین عطرهای روغنی

 

سخن پایانی

فراموش نکنید که هر یک از مواد تشکیل دهنده عطرهای روغنی دارای خواص خاصی هستند. در عین حال، عطرهایی با مواد مقوی مختلف، محبوب ترین جزء عطرهای روغنی به حساب می آیند وگرنه به آنها عطرهای روغنی با فرمون می گویند. آنها هم در بین زنان و هم در مردان بسیار محبوب هستند.

با وجود این، خرید عطرهای واقعی با فرمون که میل سیری ناپذیری را در شریک زندگی ایجاد می کند، با وجود اینکه در هر داروخانه یا فروشگاه بزرگسال فروخته می شود، بسیار دشوار است. باز هم به این دلیل است که برای اینکه عطرهای دارای فرمون شروع به اثر کنند باید آنها را به درستی مخلوط کرد و این کار منحصراً با دست انجام می شود.

به همین دلیل است که هیچ عطری در فروشگاه ها و داروخانه ها وجود ندارد که اثر مطلوب را داشته باشد، زیرا همه آنها در کارخانه از کنسانتره روغن رقیق ساخته شده اند. بنابراین خرید این عطرها هدر دادن پول است. علاوه بر این، عطرهای واقعی با فرمون هایی که روی شریک زندگی تأثیر می گذارد بسیار گران هستند و قیمت آنها می تواند از دو یا حتی سه هزار روبل برای یک بطری کوچک 25 میلی لیتری تجاوز کند.

 

ثبت دیدگاه